גליון מס׳ 41, אוקטובר 2018

 

 
 

 

הידעת? בקוריאה היו אשתקד כ-4,000 אזרחים שגילם מעל 100. רק 550 מהם גברים.

 

DMZ: מבזק פוליטי - מדיני
 
מזכיר המדינה פומפאו יגיע לצפון קוריאה ב-7 באוקטובר, בפעם הרביעית, על מנת לחדש את המשא-ומתן לפירוק צפון קוריאה מנשק גרעיני ולהכין את פסגת טראמפ-קים השניה המתוכננת (כנראה) להתקיים בפיונגיאנג. בפסגת סינגפור אומנם הכריזו המנהיגים על פירוק הנשק הגרעיני בחצי האי הקוריאני, אולם הצדדים עדיין חלוקים אלו צעדים יינקטו קודם. קים עומד על כך שתחילה יוכרז על סיום מצב המלחמה בין הקוריאות, ואילו האמריקאים רוצים לגשת מיד למלאכת הפירוק. הרי לכם המחשה נפלאה של פערי התרבות שקיימים גם בעסקים. האמריקאים רוצים לסגור עסקה ולחזור מהר הביתה לבייסבול ולצ'יזבורגר והצפון-קוריאנים אומרים במפורש שהם רוצים קודם לבנות אמון בהדרגה ואז להתקדם לעסקים.
 
מי שכמובן משחק בקוריאנית הוא נשיא דרום קוריאה, מון ג'ה-אין, שביקר בספטמבר בפיונגיאנג ונפגש עם המנהיג העליון לפסגה שלישית מאז אפריל, על מנת להמשיך ולבנות את היחסים והאמון עם קים. מון תומך בעמדת קים שיש לקיים צעדים בוני אמון. בקוריאה מקובל להחליף מתנות כצעד בונה אמון. קים העביר לנשיא מון שני טון של פטריות אורן יוקרתיות וזה חילק אותן למשפחות שהופרדו במלחמה וטרם פגשו את קרוביהם מהצפון. קים שלח גם שני כלבי צייד צפון קוריאנים מגזע Pungsan, הידועים בחכמתם ונאמנותם. המנהיגים הכריזו בין השאר על כוונתם להתחרות על אירוח אולימפיאדת 2032. קים מתכנן כעת את ביקורו הראשון בסיאול, כנראה בדצמבר.
 
בינתיים בשטח, וכפי שסוכם בין הצדדים במסגרת הצעדים להקלת המתח בין המדינות, החלו חיילים משני הצבאות לפרק קצת מוקשים משני צידי ה DMZ - הגבול האימתני בעולם, וכן הוקם משרד אינטרסים משותף לשתי המדינות.  

 

מדינה להשכרה
 
בקוריאה ניתן לשכור מכשירי חשמל וציוד לבית בשכירות חודשית. השוק הייחודי החל בעת המשבר הכלכלי הגדול של 1997 ומאז צמח וקפץ חדות לאחרונה. הוא מוערך השנה ב-27 מליארד דולר וצפוי לגדול ל-36 מליארד דולר תוך שלוש שנים. אם בעבר היו אלה אנשים מבוגרים יחסית שהשתמשו בשירותי ההשכרה, כיום המגזר שמניע את התחום הוא משקי הבית של יחידים, רובם צעירים. אשתקד השתמשו בשירותי ההשכרה כ-10 מליון קוריאנים ומספר חברות ענק מתחרות בשוק כמו החברה הזאת מקבוצת Lotte.
 
לא תאמינו מה ניתן לשכור: מיטות ומזרנים, מזגנים, מערכות שמע, מחשבים ניידים, ציוד גולף, עגלות תינוק, מכשירים קוסמטים, מערכות הידרופוניות לגידול ירקות בבית, ציוד לחיות מחמד, חליפות וחולצות ועוד. יש אפילו סטרט-אפ קוריאני שהחל להשכיר יצירות אומנות. המחיר כ- 35 דולר לחודש, ואחרי שלשה חודשים ניתן להחליף את היצירה על הקיר. 20,000 יצירות כבר הושכרו, גם לבתי קפה, בתי חולים ועוד.

 

החודש בקוריאה

 

Beauty Expo תערוכה בינלאומית בתחום הקוסמטיקה. 6-4 אוק׳
 
Global Mobile Vision  תערוכה בינלאומית בתחום המובייל. 12-10 אוק׳
 
IOT Korea   תערוכה בינלאומית לתחום ה IoT בקוריאה14-12 אוק׳
 
Automotive Industry Exhibition תערוכת חלקי חילוף ואביזרי רכב. 19-17 אוק׳
 
Auto Week  תערוכת רכב בינלאומית. 20-19 אוק׳
 
Korea Electronics Show   התערוכה בתחום מוצרי האלקטרוניקה. 27-24 אוק׳
 
Aerospace Expo  תערוכה בינלאומית בתחום הטיס והחלל. 28-25 אוק׳ 
 
Steel & Metal Korea  תערוכה בתחום המתכות לתעשייה. 27-31 אוק׳ - 02 נוב׳ 
 
 תערוכות נוספות 
03.10 - נחגג יום ייסוד האומה הקוריאנית - זהו יום חופש.
 
09.10 - יום ה-״האנגול״. יום חג לציון המצאתו של הכתב הקוריאני. יום חופש.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 כל החגים והחופשים 

 

בקצרה
 
צדיקים. בנמל התעופה הבינלאומי של סיאול יפתח במחצית 2019 מתחם דיוטי-פרי באולם הנוסעים הנכנסים. סכום הקניות יוגבל ל-600 דולר לנוסע. המתחם יושכר רק לעסקים קטנים ובינוניים וההכנסות משכירות יועברו לתמיכה במיעוטי יכולת. אם הפרויקט יצליח הוא ייושם בשדות תעופה אחרים.

אל תקנה לי . מחירי סמארטפונים בקוריאה הם היקרים בעולם אחרי יפן.

חדשנות בחינוך . לאחר שהותר לתלמידי חטיבות הבינים והתיכון להאריך שיער, שוקלים כעת במחלקת החינוך של עירית סיאול להתיר גם צביעת שיער וסלסולו כחלק מזכויות התלמיד. לחלק מההורים סמרו השערות למשמע החדשות.

בואו לבקר . מאסטרכארד דירגה את סיאול כעיר העשירית המתוירת בעולם. ב- 2017 ביקרו בסיאול 9.5 מליון תיירים.

השתייה כדת . צריכת האלכוהול בקוריאה קפצה פי 2.5 מאז 1998. גם נשים בעניין, אבל פחות. גברים קוריאנים שותים כיום בממוצע 182 גרם של אלכוהול נקי ביום. 21 אחוז מהגברים הקוריאנים מוגדרים כשתיינים בסיכון - שותים 7 שוטים של סוג'ו או 5 פחיות בירה פעמיים בשבוע. אגב סוג'ו - מכירות האלכוהול הלאומי קפצו ב כ-40 אחוז במהלך חג ההודיה הקוריאני, שהתקיים במקביל לסוכות. וגם - קנס בגובה כ-30 דולר יוטל מעתה על קוריאנים שיתפסו רוכבים על אופניים כשהם בגילופין, או ללא קסדה.

זיכרונם לברכה . אחד מכל ארבעה מקרי מוות בקוריאה הם ממחלת הסרטן. עדיין מדובר בשיעור מהנמוכים ב-OECD. אבל באשר למוות מהתאבדות או מדלקת ריאות - קוריאה כבר מככבת במקום השני בארגון המדינות המפותחות. 
 
כסף זה לא הכל. מספר הקוריאנים המטופלים בדיכאון עלה בחמש שנים האחרונות ב- 16 אחוז ועומד על 681 אלף.

ביבי, הנה ספק צוללות חדש . קוריאה השיקה צוללת התקפית ראשונה במשקל 3,000 טון המסוגלת לשגר טילים בליסטיים. 

 

חדשות כלכלה ועסקים
 
צומחים אבל פחות. ארגון OECD חתך את תחזית הצמיחה של קוריאה לשנת 2018 מ-3 אחוזים ל 2.7 אחוזים.
 
אנו עובדים . חברת מתחמי העבודה המשותפים WEWORK פתחה את המתחם העשירי שלה בסיאול, שנתיים בלבד לאחר פתיחת המתחם הראשון.

מחיר למשתכן בקרוב? משרד האוצר הקוריאני מגביר הילוך במאמציו לקרר את שוק הנדל"ן, לאחר שצעדים קודמים שננקטו לא הועילו. כעת הוטל מס רכוש מוגדל על בעלים של יותר מדירה אחת באזורי ביקוש. כמו כן יוטל מס מכירה על מי שמוכר דירה לאחר פחות משנתיים ויוטלו מגבלות על קבלת משכנתאות. זוג צעיר קוריאני צריך לחסוך את כל הכנסתו הפנויה במשך 15 שנה על מנת לרכוש דירה ברמת מחיר בינונית בסיאול במחיר של כ-600 אלף דולר.

FTA TAKE 2. בשולי ועידת האו"ם חתמו נשיאי קוריאה ו-ארצות הברית על הסכם סחר מתוקן לאחר שטראמפ כפה את תיקונו בשל היותו לא מאוזן לרעת ארצות הברית. כך למשל יימשך המכס האמריקאי על טנדרים קוריאנים למשך 20 שנה.

 

עסקאות והשקעות
 
שלש חברות קוריאניות חברו לרכוש את החברה המחזיקה ביצרנית הסיליקון והקרמיקה האמריקאית Momentive Performance Materials בתמורה ל-3.1 מליארד דולר. לחברה 36 מתקני יצור ופיתוח ב-17 מדינות. הייתה בעבר בבעלות GE.
 
קבוצת SK השקיעה 470 מליון דולר תמורת 10% בחברת מזון ויאטנמית - Masan Group, הקבוצה העסקית השביעית בגודלה בויאטנם.

ממשלת קוריאה השיקה קרן חדשה בהיקף של 2.7 מליארד דולר להשקעות בסטארט-אפים מבטיחים. הסכום יחולק בין 18 קרנות הון סיכון שיבצעו את ההשקעות בפיקוח ממשלתי. הממשל הקוריאני מאוד מעוניין לתמרץ חדשנות והשיק תכנית כוללת לתמיכה בשמונה סקטורים כגון: חקלאות חכמה, רכבים חשמליים, בינה מלאכותית, רחפנים ועוד.
 
השקעות חוץ ישירות (FDI) בקוריאה הסתכמו אשתקד ב-17 מליארד דולר בלבד, מהנמוכים בין המדינות המפותחות. אנליסטים מעריכים שאף שקוריאה אטרקטיבית למשקיעים, הסביבה הרגולטורית המחמירה בקוריאה מונעת השקעות גדולות יותר.

יונדאי רכב מכרה לראשונה 1,000 משאיות המונעות במנועי מימן לשוויץ. יונדאי מפתחת את היכולות שלה בתחום מזה 20 שנה ונחשבת מובילה בתחום.

CJ
- חברת המזון הגדולה בקוריאה, ממשיכה ביישום התכנית האסטרטגית שלה ומקימה מפעל לייצור ממתיק מלאכותי בצרפת , בשותפות עם חברה צרפתית, בהשקעה של כ- 60 מליון דולר.

 

תמונת החודש: מקלחת אחרי מלחמה.
 
1953,תום מלחמת קוריאה. Jay Kool, חייל אמריקאי צעיר, הוצב בקוריאה כמכונאי מטוסים. בתום המשמרת הוא נהג לקחת מצלמה ולצאת לצלם. כעת לאחר 65 שנה התשלילים נמצאו על ידי בתו והתמונות מוצגות בתערוכה. להרחבה בכתבה הבאה.
 

 

לנוחיותכם לוח החופשות הקוריאני המלא לשנת 2018. להורדה.

 

 
 

 

קבוצת Yonaco
קבוצת Yonaco הוקמה בשנת 2003 ומתמחה בסגירת עסקאות ובבניית עסקים עם קוריאנים, באמצעות משרדינו בסיאול ובתל-אביב.

 

 

Powered by smoove marketing platform