גליון מס׳ 42, נובמבר 2018

 

 
 

 

הידעת? אחד מכל עשרה גברים הנפטרים בקוריאה מת כתוצאה מסיבוכים של שתיית אלכוהול.

 

DMZ: מבזק פוליטי - מדיני
 
מאז פסגת סינגפור המצב המדיני עם צפון קוריאה נמצא בסוג של קיפאון. האמריקאים עומדים על דעתם כי השילוב של לחץ וסנקציות יביאו את התוצאה המיוחלת - נטרול הגרעין הצפון קוריאני. מנגד, צפון קוריאה מצפה לצעדים בוני-אמון לפני התפרקות גרעינית. משרד החוץ הצפון קוריאני שחרר בתחילת נובמבר הצהרה חריגה כי צפון קוריאה תשקול לחזור לקידום פרויקט הגרעין אם ארצות הברית תמשיך בסנקציות. "המחשבה שסנקציות יובילו לפירוק הגרעין - מצחיקה אותנו", אמר בכיר צפון קוריאני. מאז פסגת הקוריאות באפריל לא נשמעה הצהרה בסגנון זה מהצפון.
 
שר החוץ האמריקאי פומפיאו אמור להיפגש עם עמיתיו מצפון קוריאה בשבוע השני של נובמבר כדי לראות לאן הולכים מכאן. דרום קוריאה מנסה לקדם צעדים בוני אמון עם הצפון, אולם נתקלת בהתנגדות אמריקאית נחרצת. הסנקציות האמריקאיות מונעות קידום של פרויקטים כלכליים ששתי הקוריאות מאוד מעוניינות ביישומם. בקרוב מתוכננת פסגת קוריאות נוספת שתכלול ביקור ראשון של מנהיג צפון קוריאה בסיאול. וגם - האפיפיור נענה להזמנה שקיבל מקים לבקר בצפון קוריאה. לא יהיה משעמם.

 

כרטיסים יש - האם לעלות על הרכבת?
 
פוסטרים ברחבי סיאול מציגים כרטיס נסיעה ברכבת לצפון קוריאה. ד"ר אלון לבקוביץ, המומחה לקוריאה, מסביר את הדילמה הקוריאנית האם לעלות על הרכבת ואת חילוקי הדעות בין דרום-קוריאה לארצות הברית בעניין. קיראו בפוסט אורח בבלוג "הקוריאנים".

 

איציק יונה פותח (כמעט) הכל
 
מייסד קבוצת Yonaco מספר בראיון משודר ל"מדברים אסיה" איך הגיע לקוריאה, על עסקים שצלחו ואלה שלא, על המסחר ישראל-קוריאה, אילו עסקים מתאימים לקוריאה ולמי כדאי להישאר בבית, למה ההצלחה עוברת דרך בקבוק אלכוהול או סאונה מהבילה, מה דעתו על איחוד אפשרי בין הקוריאות ואת מי הוא מזמין להתקשר אליו. לשמיעת הראיון - כאן.

 

החודש בקוריאה

 

Seoul Int'l Cafe Show תערוכה בתחום הקפה. 11-8 נוב׳
 
K-Safety Expo תערוכה בינלאומית בתחום הביטחון. 16-14 נוב׳
 
Unmanned System World תערוכה בינלאומית לתחום המערכות האוטונומיות. 17-15 נוב׳
 
G-Star תערוכת גיימינג בינלאומית. 18-15 נוב׳
 
Pharma Expo תערוכת פארמה. 18 נוב׳
 
Foodeat Goyang בתחום המזון. 20-19 נוב׳ 
 
 תערוכות נוספות 
42nd Educare תערוכה בתחום החינוך לילדים ותינוקות. 25-22 נוב׳
 
Crime Prevention Security תערוכה בתחום הפשיעה ואכיפת החוק. 25-23 נוב׳
 
Inside Fintech תערוכה לתעשיית הפינטק הפינטק. 30-29 נוב׳
 
Seoul Food Week תערוכה בינלאומית בתחום המזון. 28 נוב׳-02 דצמ׳
 
Wine Meets World תערוכה בינלאומית בתחום היין. 30 נוב׳-02 דצמ׳
 
 תערוכות נוספות 

 

במהלך נובמבר אין חגים או חופשות בקוריאה
 
 כל החגים והחופשים 

 

זכרונות של יצוא
 
היצוא, נשמת אפה של הכלכלה הקוריאנית, יעבור השנה לראשונה את רף 600 מיליארדי הדולר. המנוע לצמיחה הנוכחית ביצוא הוא מגזר המוליכים למחצה והזכרונות, הנשלט על ידי סמסונג ו SK. אפילו זכרונות של אייפון הם קוריאנים. בעשרת החודשים הראשונים של 2018 הסתכם יצוא המוליכים למחצה ב-107 מיליארד דולר מתוך יצוא כולל של 505 מיליארד - 21 אחוזים! התלות במגזר תנודתי זה מדאיגה את קובעי המדיניות הקוריאנים, במיוחד כאשר מנועי יצוא אחרים של המדינה (טלפונים, מכוניות, מסכים, רכבים, אוניות ומכשירי חשמל) הראו השנה ירידות חדות ביצוא. גם מלחמת הסחר בין שותפות הסחר העיקריות של קוריאה - סין וארצות הברית - מסמנת עתיד לא ודאי לכיוון שאליו הולך היצוא הקוריאני מכאן.

 

בואו לסיאול, יותר קל לעשות עסקים בקוריאה
 
מדד עשיית העסקים 2019, שפרסם הבנק העולמי, מדרג את קוריאה במקום ה-15 ואת ישראל במקום ה-49 בדירוג שהקיף 190 מדינות. המדד מהווה אינדיקטור עולמי לגבי עשיית עסקים במדינות השונות ומשפיע במידה רבה על הרצון של חברות  להקים ולפתח עסקים במדינות השונות. הקריטריונים במדד כוללים - הקמת עסק, היתרי בניה, הגנה על זכויות מיעוט, תשלומי מס, אכיפת חוזים ועוד. ואכן חברות ישראליות וגלובליות רבות פותחות לאחרונה משרדים וחברות בקוריאה. חלקן נעזרות בשירותי ה"קוריאניזציה" של קבוצת יונאקו. קרא עוד על מיטב כוחותינו הנפרסים בסיאול.

 

מבזק קוריאה - ישראל
 
בסיאול הג'טלג נעשה פחות נוח. עם החלת שעון החורף בישראל חוזר פער השעות בין קוריאה וישראל ל-7 שעות.
 
EV-AV. המרוץ התעשייתי והטכנולוגי הגדול בקוריאה מתקיים כיום בין סמסונג ל LG בדרכן להיות ספקיות של מערכות לרכב חשמלי (EV) ורכב אוטונומי (AV). כשיש מלחמה שוכחים את כל העקרונות הישנים. קונצרן LG שעד כה לא ראה צורך מיוחד להשקיע בהון של חברות ישראליות, ביצע לאחרונה מספר השקעות משמעותיות בחברות ובקרנות ישראליות, שמטרתן לקרב אותו לשוק האוטו-טק הישראלי הגועש. החודש פורסם כי LG תשקיע ב- Vayavision הישראלית.

 

בקצרה
 
מה שקורה בחו"ל - חוזר איתך לקוריאה . עם התרת השימוש במריחואנה בקנדה, הוציאו הרשויות בקוריאה ושגרירות קוריאה בקנדה, הודעה חד משמעית לפיה על פי החוק בקוריאה אזרח קוריאני המשתמש או מחזיק במריחואנה, אפילו במדינות בהן השימוש מותר, עובר עבירה פלילית בקוריאה ויענש בהתאם.

יחי המלך הקוריאני? אנדרו לי, אמריקאי ממוצא קוריאני, ובעלים של חברת אינטרנט אמריקאית, הוכתר החודש כיורש העצר של שושלת ג'וסון הקוריאנית. השושלת שלטה בקוריאה משנת 1392 ועד לכיבוש היפני בשנת 1910, אז הודח מכסאו המלך הקוריאני האחרון - King Sunjong שצאצאיו חיים כיום בארצות הברית. טקס ההכתרה נערך בבברלי הילס, קליפורניה. בתמונה  יורש העצר המאושר ורעייתו מימין
 
 
 
היפוכונדריה קוריאנית . קוריאנים רואים רופא בממוצע 17 פעמים בשנה, הרבה מעבר לממוצע  OECD של 6.9 ביקורים. מה שבטוח - אין לרופאים זמן להתבדח עם החולים, שכן בקוריאה מספר הרופאים הנמוך בין מדינות OECD - רק 2.3 רופאים לאלף איש מול ממוצע של 3.3 בארצות הארגון. באוסטריה 5.1 רופאים לאלף איש, ובישראל 3.1. 
 
לידיעת הקורא אריה מכלוף . ממשלת קוריאה תשלח הודעת טקסט לאזרחים שישה חודשים ועשרה ימים לפני פקיעת התוקף של דרכונם. כבוד.

מייצאים גם שכרות . יצוא בירה קוריאנית צמח השנה (עד ספטמבר) ב-56 אחוזים לכ-121 מליון דולר. זאת על רקע הכפלת היצוא לסין, המהווה כ - 60 אחוזים מיצוא הבירה הקוריאנית.
 
הון - שלטון - מקום לישון? אחד מכל שלושה בכירים במשרדי הממשלה בקוריאה - מתגורר ברובע קאנגנם היוקרתי של סיאול. בקרב בכירים במשרדים רגישים כמו משרד הנשיא, משרד האוצר והמשרד הממונה על הקרקעות - מעל מחצית הבכירים גרים באזור היוקרתי בקוריאה.

נשיאים ורוח - לכלא בטוח. נשיא קוריאה לשעבר, Lee Myung-bak , הורשע החודש בעבירות שחיתות ונשלח לכלא ל-15 שנה. פארק שהחליפה אותו נדונה השנה ל-24 שנים. רק שניים מכל נשיאי קוריאה לא הסתבכו בעבירות שחיתות.

השמיים פתוחים וגם הכיס . על רקע הירידה במחירי הטיסות, קוריאנים הוציאו אשתקד בחו"ל סכום שיא של 30 מיליארד דולר, עליה של 10 אחוז לעומת השנה שקדמה.

יופי קוריאני . יצוא קוסמטיקה קוריאנית הוכפל פי ארבע בארבע שנים והסתכם ב-2017 בכ- 5 מליארד דולר. סין היא היבואנית העיקרית של קוסמטיקה קוריאנית והיצוא הקוריאני אליה הסתכם ב - 3.3 מליארד דולר.

2008 חוזרת? מדד המניות הראשי של קוריאה - KOSPI ירד החודש לראשונה זה 22 חודש אל מתחת ל- 2000 נקודות. השווקים נחרדו שמא מדובר בתחילתה של מפולת על רקע אינדיקטורים כלכליים שליליים שיש לאחרונה לכלכלת קוריאה. הבנק של קוריאה, שהוריד החודש את תחזית הצמיחה של קוריאה השנה מ-2.9 ל-2.7 אחוזים הנמוכה מזה שש שנים, הודיע בתגובה כי כלכלת קוריאה יציבה. בית הנשיא הקוריאני אף ביטל שמועות כי יש תכנית לפטר את שר האוצר. אבל ליתר ביטחון הזרימה הממשלה 440 מיליון דולר לתמיכה בשווקים הפיננסים. השוק בינתיים הגיב בעליות קלות.
 
 
 
סמסונג אלקטרוניקה הציגה רווחי שיא ברבעון השלישי של השנה. ביקוש יציב למוליכים למחצה כיסה על הירידה ברווחיות של מגזר הסמארטפונים, שהיה בעבר מנוע הרווחיות של הקבוצה. החברה כבר הודיעה שתוצאותיה ברבעונים הבאים תהיינה חלשות יותר, שכן מגזר המוליכים למחצה מיצה את יכולת הצמיחה שלו כרגע. הרווח התפעולי של החברה ברבעון השלישי עמד על 15.4 מליארד דולר - עליה של 21 אחוז מול הרבעון המקביל אשתקד. הרווח התפעולי של חטיבת הסמארטפונים ירד ב 33% והסתכם ב-2.2 מליארד דולר בלבד.
 
יונדאי רכב - הרוויחה תפעולית רק 250 מליון דולר ברבעון השלישי של 2018 - ירידה של 75% מול הרבעון המקביל אשתקד. הרקע הוא ירידה במכירות ברוב סוגי הרכבים. החברה החליטה לצמצם את ייצור המשאיות ב- 30%.

אספרסו קצר. אלף בתי קפה קוריאנים נסגרו אשתקד בקוריאה. התחרות הגוברת הכריעה את הכף והביאה לסיומה של הצמיחה המטורפת. אך אל דאגה - עדיין התחום חי ובועט. בסיאול לבדה קיימים כ- 15,000 בתי קפה ורשת סטארבאקס מחזיקה במדינה כ-1,000 סניפים. קרא עוד על תופעת בתי הקפה בקוריאה והצץ באוסף 101 בתי הקפה של איציק יונה.

 

עסקאות והשקעות
 
אחלה לוקיישן. קבוצת משקיעים בהובלת KKR האמריקאית תשקיע כ - 2 מליארד דולר בפרויקט נדל"ן ומלונאות שנבנה ברובע קאנגנם היוקרתי של סיאול. ב-12 החודשים שהסתיימו ביוני 2018, הסתכמו השקעות במשרדים בסיאול ב 10.4 מליארד דולר, מקום שני באסיה לאחר הונג-קונג. מחירי הנדל"ן המסחרי בסיאול טיפסו ברבעון השני ב- 7.8 אחוזים, שיעור מהגבוהים בעולם.

עשה קופה עם סכינו. קונסורציום בהובלת מנתח פלסטי קוריאני רוכש את השליטה (50 אחוז) בבורסת מטבעות הקריפטו המובילה בקוריאה - Bithumb, בתמורה לכ-350 מליון דולר. בורסות הקריפטו הקוריאניות מרכזות נתח משמעותי מהמסחר במטבע הוירטואלי המוביל - ביטקוין. הבורסה הזאת הייתה השנה קורבן לגניבת 30 מיליון דולר על ידי האקרים שתרמה לא מעט לירידת קרנם ומחירם של המטבעות הקריפטוגרפיים.

ROTEM מקבוצת יונדאי תספק קרונות רכבת לבנגלדש ב-240 מליון דולר.

LG תקים מפעל סוללות לרכב חשמלי בסין בהשקעה של כ-2 מליארד דולר.

קונצרן Dealim יבנה מפעל לאמוניה בערב הסעודית תמורת כ-900 מליון דולר

 

תמונת החודש: הבית הכחול - משכן נשיאי קוריאה. מבט נדיר מלמעלה.
 
 
 צילום: איציק יונה

 

לנוחיותכם לוח החופשות הקוריאני המלא לשנת 2018. להורדה.

 

 
 

 

קבוצת Yonaco
קבוצת Yonaco הוקמה בשנת 2003 ומתמחה בסגירת עסקאות ובבניית עסקים עם קוריאנים, באמצעות משרדינו בסיאול ובתל-אביב.

 

 

Powered by smoove marketing platform