הניוזלטר של ח״כ רויטל סויד  09 דצמבר 2016
חברות וחברים יקרים,
חוק ההסדרה וחוק המואזין מטלטלים את מפלגות הימין בשאלה מי מקצין יותר בחוקים פופוליסטים או מעוררי מחלוקת. הכל על חשבון הציבור ועל חשבון המרקם החברתי העדין. הקואליציה במלחמות ״בתוך הבית״ ואנחנו מהאופוזיציה, מנהלים מאבק יומיומי בממשלה מחרחרת ריב שמעלה את גובה הלהבות ומשסה מגזר אחד בשני, הכל בשביל רווח פוליטי צר וציני.

גם השבוע המשיכו פרשיות ההטרדות המיניות לרדוף אחת את השניה. עדיין נשים מוטרדות, עדיין הן אינן מוגנות ועדיין לא תמיד ממצים את הדין עם התוקפים. שיר המחאה "אנחנו הבנות של בוכריס", נגע בכל לב. לוחם בגדוד "צבר" בגבעתי, טילטל בדבריו בתחקיר "המקור", כשאפשר הצצה, לעולם הפחות מוכר של גברים שהוטרדו מינית. חייבים להמשיך ולבער את הנגע עם אפס סובלנות. השינוי החברתי כבר החל, גם אם עדיין ארוכה הדרך, זכרו- אנו בעיצומה של המהפכה.

 

***

 

חוק ההסדרה- ניפגש בהאג
חוק ההסדרה עלה השבוע הילוך ועבר בקריאה ראשונה. זהו חוק נפיץ, שיוביל את קציני צה"ל לבית הדין הבינלאומי בהאג, ויפגע בתדמיתנו בקהילה הבינלאומית. זו בעיקר הונאה של הממשלה את תושבי עמונה והמתנחלים. הם מסבירים להם שבזכות פינוי עמונה, "יסדירו" היסטורית את ההתנחלויות ביהודה ושומרון. זו הונאה ברמה הכי עמוקה של ציבור שלם כי הם יודעים היטב שהחוק אנטי חוקתי,  שהיועץ המשפטי לממשלה אינו תומך בו, וגם אם יעבור קריאה שנייה ושלישית (ואני מסופקת בכך), הרי שלא יעמוד במבחן בג"צ
 
על הדרך הם מסיתים נגד בית המשפט העליון, מציגים את שופטי בג"צ כאוייב ופוגעים בשלטון החוק. לא בכדי אמרה נשיאת העליון השופטת מרים נאור, "יש לרסן את שלטון הרוב כדי שלא יהפוך לעריצות", והשר יריב לוין, אף הגדיל עשות כשטען ש"קומץ שופטים מנסים להשליט את השקפת עולמם". 
מדובר בעליית מדרגה בהסתה של שרים בממשלה נגד שלטון החוק. השר לוין רומס את עקרון הפרדת הרשויות ומעוות את מהות שלטון הרוב, כשהוא שולל את זכויות המיעוט. אמשיך להיאבק, כחברה בוועדה, בחוק ההונאה ולהגן על שלטון החוק.

 

לצפייה בראיון ב"מוסף" (ערוץ 1) עם אמיר איבגי לחצו על התמונה

 

לצפייה בנאומי לפני אישור החוק בקריאה טרומית לחצו על התמונה

 

לצפיה בדברי בראיון עמי בתכנית ״שי ושרון״ בערוץ 2 לחצו על התמונה

 

להאזנה לראיון עמי בנושא ברדיו "קול ברמה" לחצו על התמונה

 

לצפייה בדבריי במליאה לחצו על התמונה

 

מי בעד ומי נגד- הצבעה בוועדה המיוחדת על חוק ההסדרה

 

***

 

 

דו"ח המבקר על מיגון העורף- עוד מחדל של הממשלה
השבוע הוגש דו"ח מבקר המדינה, על היערכות העורף ומיגון מפני ירי טילים, והוא מתאר תמונה עגומה. ביוני 2014, התקבלה החלטת ממשלה, שעד לנובמבר 2014, יגובשו תוכניות למיגון והיערכות העורף. בפועל, לא נעשה דבר. מדו"ח המבקר עולה שלא התקיימו ישיבות ממשלה וקבינט על מוכנות העורף, ומשרד הביטחון לא נערך עם תכניות. יישובים הסמוכים לגבול הצפון חשופים וחסרים מרחבים מוגנים. מוסדות החינוך באזור עוטף עזה אינם ערוכים.
 
בעימות הבא, העורף יספוג ירי של עשרות אלפי טילים, זו הפקרה של ממש את אזרחי ישראל לניסים, למזל ולסטטיסטיקות של נפילת טילים .  מן הראוי שהממשלה והעומד בראשה יפיקו לקחים מדו"ח "צוק איתן" על המנהרות וידאגו, מבעוד מועד, למיגון העורף.

 

לצפייה בדבריי בנושא במליאה לחצו על התמונה

 

לצפייה בדבריי ב"אולפן הערב" ערוץ הכנסת לחצו על התמונה

 

***

 

צוללות במעורבות איראנית- "ביבי לא ידע, הוא לא ידע"
 זה התחיל בחשדות שעו"ד שימרון, יד ימינו של ראש הממשלה, מעורב לכאורה בעסקת תיווך של אחת מעסקאות הרכש הגדולות ביותר של צה"ל. " ביבי לא ידע, הוא לא ידע ".
בהמשך התברר שבחברת טיסנקרופ מעורבות איראנית, הספינות מיוצרות באבו דאבי ועל הכל מנצח מיליארדר לבנוני. אבל " ביבי לא ידע, הוא לא ידע".
 
משרד הביטחון והאוצר טענו במשך ימים שלא היה בידיהם המידע על השותפות האיראנית בתאגיד מייצר הצוללות. אחרי ההכחשה הגיע ההודאה. ראש הממשלה, לעומת זאת, ממשיך לטעון, עד היום, שלא היה מודע לכך.  נשאלת השאלה: מה קורה בסביבתו של ראש הממשלה? עד היום לא הטלנו ספק במחוייבות ובטוהר קבלת ההחלטות ככל שזה נוגע לביטחון מדינת ישראל. נראה ששחטו אפילו את הפרה הקדושה האחרונה- ביטחון המדינה.
 כל סיפורי הצוללות, הספינות וחברת טיסנקרופ מעלים הרבה סימני שאלה על תפקודו של ראש הממשלה, אופן קבלת ההחלטות שלו ושל מקורביו, ויכולתו לפקח על סביבתו הקרובה, ומשכך גם על ענייני המדינה. אם זה לא היה עצוב, זה היה מצחיק.

 

לצפיה בתכנית המטה המרכזי בהשתתפותי לחצו על התמונה

 

***

 

מאבק החקלאים- מאבק על תוצרת כחול לבן
בצדק מוחים החקלאים על הפגיעה בהם- ייקור תעריפי המים, פתיחת השוק לייבוא ללא פיקוח, ביטול התכנון בענפי ההטלה והחלב ופערי התיווך, מביאים את הענף לסף קריסה. בשנים האחרונות ניתכות על החקלאים גזירות אשר מחסלות משקים משפחתיים רבים. מישהו שכח שחקלאות היא ערך.
הממשלה לא נותנת את הדעת לחשיבות של תוצרת כחול לבן. החקלאות בארץ עומדת בסטנדרטים גבוהים של גידול, בעוד שעל העגבניות מטורקיה והמלפפונים ממזרח אירופה אין יכולת פיקוח. ומה יהיה פה חס וחלילה בשעת משבר?
יש לשמור על עצמאות בייצור מזון טרי- ירקות ופירות, ביצים וחלב. 
התקציב הדו שנתי אינו כולל בשורה לחקלאים. בכל העולם הבינו שחקלאות היא בסיס לחוסן לאומי, ומשקיעים בתוצרת המקומית ביד רחבה, גם בעולם של שוק גלובאלי, תחרותי ופתוח. ממשלה ישראלית מפקירה את חקלאיה וזונחת את ערכי הציונות. חקלאות כחול לבן היא הציונות האמיתית. אמשיך לתמוך במאבקם הצודק.

 

 

לצפייה בדבריי במליאה בנושא מחאת החקלאים, לחצו על התמונה

 

***

 

פרשת המוהלים - כשגזענות והתעמרות נפגשים
פרשת המוהלים, שפורסמה על ידי אוריה אלקיים, חשפה תמונה קשה מנשוא של מוהלים המתייחסים לתינוקות ממוצא אתיופי כאל "שפני ניסוי"- "בשר תותחים" שניתן להתאמן עליו. זו גזענות לשמה העולה לכדי התעללות בתינוק בן יומו. האוזן והלב אינם יכולים להישאר אדישים אל מול הגזענות והאפליה ברמה הכי עמוקה שניתן להעלות על הדעת. על אף שחלפו 30 שנה, עדיין לא פעלה המדינה מספיק לשילוב מלא ושוויוני  של בני העדה.
 
ברבנות, במשטרה במשרד החינוך ובכל תחום שרק נבחר, עדיין מופלים בני העדה לרעה. אתמול, באיחור של שנים, הודיע משרד הבריאות על שינוי מדיניות ועל הסרת מגבלות על מתן תרומות דם מילידי אתיופיה. צעד קטן ומתבקש. בשבוע שעבר צויין "חג הסיגד" בו עורכים חשבון נפש ציבורי. מן הראוי שגם אנו כחברה נערוך חשבון נפש ונפעל לשילובם המלא. 

 

לצפייה בדיון בוועדת עלייה וקליטה בנושא תחקיר המוהלים לחצו על התמונה

 

***

 

המכינות הקדם צבאיות וש"ש- ההנהגה העתידית
שנים משקיעה מערכת החינוך בעיקר בחינוך הפורמלי. אין ספק שרכישת השכלה היא מפתח להצלחה, אך לא פחות חשוב הוא שילובם של ילדים ובני נוער בתנועות הנוער, במכינות הקדם צבאיות ובשנת השירות. מה שמכונה- החינוך הבלתי פורמלי. שני בניי היו במכינות הקדם צבאיות. זו הייתה שנה בה נחשפו לגווניה ושבטיה השונים של החברה הישראלית, שנה בה הטמיעו ערכים חברתיים של שיוויון, חיזוק הפריפריה ובניית מנהיגות צעירה, איכפתית ותורמת. על אף שעשרים אלף בוגרי תיכונים מעוניינים להצטרף למכינות ולשנת השירות, הצבא מאפשר דחיית שירות רק ל-6000. חייבים לאפשר לכל צעיר את האפשרות הזאת. בדיוק כמו שאין סיבה שרק 30% מהילדים ימצאו במסגרות של תנועות הנוער.
בכנס שדרות לחברה השתתפתי בפאנל בנושא, בהנחיית רינו צרור, יחד חברינו  יו"ר קק"ל דני עטר, ומנכ"ל מועצת המכינות הקדם צבאיות, דני זמיר. מדהימים במיוחד היו חניכי המכינות, "מלח הארץ", שהעשירו בהערותיהם והארותיהם את הדיון.   פניתי אל שר החינוך בנט על מנת שיורה ששערי התיכונים יפתחו להסברה על המכינות וש"ש. חשוב שיידעו את התלמידים על קיומם וחשיבותן. 

 

עם חניכי מכינת "בארי" ע"ש ברל כצנלסון, ראש המכינה גדי דסטאו יברקן וויקי כנפו, בשיח על שינוי חברתי

 

***

 

האדם שבטנק ינצח
 כך נראו המטבח והמרפסת בביתי בערב סגל של הפלוגה של בני ניתאי. לא פשוט היה לשיריון כאשר 86 מלש"בים הצהירו כי אינם מוכנים להתגייס לחיל. יש לי שני שיריונרים בבית. האחד מחטיבה 188 והשני מחטיבה 401. הם אוהבים את החיל ואוהבים את הטנקים. שיריון זו משפחה עם ערכים של רעות, חברות, ואחוות לוחמים. האדם שבטנק ינצח.

 

 

***

 

חיידק פוליטי- ראיון מעמיק עם נגיעה אישית
ולסיום, למי שלא צפה בראיון עימי, אחד על אחד, או ליתר דיוק, אחת על אחת, אצל נחמה דואק- בתכנית "חיידק פוליטי". שבת שלום ובשורות טובות.

 

***

 

 

שבת שלום חברות וחברים יקרים
 

 

שבת שלום,
שלכם ולמענכם,
רויטל

עמוד הפייסבוק שלי: "רויטל סויד עו"ד / Revital Swid"
צוות לשכתי עומד לרשותכם בכל עניין, טלפון בלשכה:  02-6408192
אדר הרשקוביץ יועצת פרלמנטרית: 054-7917156.
להסרה מרשימת התפוצה אנא השיבו הסר
 
 

 


נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus