מידעון פרשת בא

 

 
כנגד ארבעה בנים דברה התורה.
בפרשת בא מופיעים שלושה מתוך ארבעת הבנים בסדר הבא: הראשון הוא הרשע, ולאחריו מופיע זה שאינו יודע לשאול ולבסוף התם. הבן החכם נמצא בספר דברים פרק ו'. ישנם כמה מכנים המשותפים לניסוח של התורה בכל אחד מארבעת הבנים.
 
ראשית, הפרשיות פותחות במלים "והיה כי יביאך..." או בנוסח הדומה לכך, ומדובר על כך שבני ישראל כבר נמצאים בארץ. כלומר, חלק מהותי מהדיון עם ארבעת הבנים הוא, שהוא מתרחש דווקא בארץ ישראל.
מכנה משותף נוסף הוא, שהאב מדבר רק כתגובה לשאלה של הבן. המקרה היחיד בו האב מדבר מבלי שנשאל הוא כמובן במקרה של הבן אינו יודע לשאול.
 
לעומת זאת, ישנם כמה שינויים בין הבנים. הרשע והתם מסתפקים ברמיזות ושואלים מה זה? או מה העבודה הזאת? ולעומתם זה שאינו יודע לשאול - לא שואל כלום. החכם שונה מכולם, כיוון שהוא מפרט את שאלתו ומבהיר את עמדתו בניסוח ברור. גם באופן בו האב מנסח את התשובות לבנים ניתן לראות שינויים. הרשע, שאינו יודע לשאול והתם מקבלים תשובה העוסקת בעניינים מוחשיים: מצוות קורבן הפסח לרשע, מצוות חמץ ומצה לשאינו יודע לשאול ומצוות פדיון בכורות לתם. החכם לעומתם שואל מהם העדות והחוקים והמשפטים, והיה מקום לענות לו כפי שענו לשאר הבנים, בתיאור טכני של מצוות הקשורות ליציאת מצרים. אך דווקא לו עונים תשובה המכילה מרכיבים היסטוריים ופילוסופיים ולא התשובות המעשיות הניתנות לשאר הבנים.
 
אנו רואים אם כן שהתורה רואה חשיבות רבה בהעברת המסרים של יציאת מצרים לדור הצעיר, ואף אחד מסוגי הילדים אינו נמלט מקבלת המסרים המתאימים לו באופן מדויק. המסר שניתן ללמוד מפרשה זו הוא שאנחנו
כמחנכים (הורים, מורים ומדריכים) של הדור הבא איננו יכולים להתייאש מאף ילד. עם כל ילד יהודי בארץ ישראל ניתן להתקדם אל עבר המטרות שהתורה מציבה בפנינו. יתכן שמצד אחד נזכה ונוכל לשקוע אתו בדיון פילוסופי ותאולוגי עמוק ומרתק. אולם במקרים אחרים, יתכן שנצטרך להתאמץ וללמד אותו לשאול, או להשיב לו על פי הכישורים והיכולות שלו ואף יכול להיות שבמקרים הקשים יותר, נצטרך להקהות את שיניו כדי לגרום לו להבין את גודל האירוע ומשמעותם. ומעל הכל, המסר הוא שלעולם לא נתייאש מאף ילד יהודי.
 
בברכת שבת שלום 
 

 

מהנעשה בישיבה

 

תנחומים לרב שלמה קמחי 
 
תלמידי הישיבה נסעו לניחום האבלים.

 

משחק ליגת SMS 
 
אמנם הפסדנו לנווה שמואל בליגת ה- sms אבל האווירה בקהל הייתה אדירה, עידוד ודחיפה לניצחון ללא הפסקה. ברוח ניצחנו!

 

 

אליפות ישיבות בגבעת וושינגטון 
 
נבחרת הישיבה יצאה לאליפות הישיבות שהתקיימה בגבעת וושינגטון, שיחקה בצורה מרשימה ומקצועית ביותר, וייצגה את הישיבה בכבוד! המשיכו בהתמדה ובנחישות שתוביל אותנו לניצחונות רבים!

 

 

סיורי של"ח 
 
כיתות ט' יצאו לטיול בנחל שורק, במהלכו ראו נופים מרהיבים, הדריכו, נהנו והתגבשו. לקראת ערב, בישלו התלמידים מרק עם קוסקוס וחזרו הביתה אחרי טיול מהנה וממצה!

 

 

תלמידי כיתה י', יצאו לסיור עדות בנחלאות. היה סיור מרתק וחוויתי, במהלכו התלמידים קפצו לשוק, קנו מצרכים והלכו לגן סאקר להכין ארוחת צהריים. לאחר מכן,  ביקרו בחירבת טורה, המצודה של שמעון החשמונאי. היה סיור מעניין וממצה ביותר!

 

 

 

החלמה מהירה ליוסף תקאי 
 
יוסף חזר אלינו בשעה טובה לאחר החלמה מניתוח השתלת כליה שתרם לו אחיו. הוא התקבל על ידי תלמידי הכיתה בשמחה ועוגה!

 

 

 
ישיבת בני עקיבא "אורות יהודה" אפרת
כתובת:   ת.ד. 1006 אפרת 9043500 אפרת
טלפון : טלפון: 02-9933406
פקס: פקס: 02-9938282
דוא”ל:[email protected]
אתר אינטרנט:http://www.orotyehuda.org.il/

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus