מידעון פסח - פרשת צו תשע"ז

 

 
ימי הפסח בפתח וכולנו מרוכזים בין השאר גם בהכנות לחג. כדי להרים קצת את הראש מעבר לניקיונות ולהכנות ברצוני לשתף אתכם בסיפור שסיפרתי לתלמידים לפני סדנת אפיית מצות שהתקיימה ביום שלישי ערב חופשת הפסח. בן גוריון נקרא להופיע בפני ועדת פיל ב 1937 שדנה בזכותו של עם ישראל על ארץ ישראל. מול הועדה הופיעו הערבים ונציגי הישוב  היהודי בא"י.
הערבים טענו לרצף התיישבותי ולשליטה וישיבה בארץ במשך מרבית השנים מעליית מוחמד במאה השביעית לספירת הנוצרים. כלפי היהודים טענו הערבים כי היהודים ברובם הנם מהגרים חדשים בארץ ללא רצף מוכח, לכן אין להם זכות אמיתית על פיסת הקרקע הזו.

 

בן גוריון לא התבלבל והשיב לחברי הועדה כיהודי טוב בשאלה: מי גילה את אמריקה? שאל בן גוריון חברי הועדה ענו כאיש אחד - קולומבוס. את המומנטום ניצל בן גוריון והמשיך להסביר. לפני פחות מ-500 שנה יצאה האוניה "מי פלור" בראשות הקפטן קולמבוס ונחתה בחופי אמריקה. אירוע זה בדיעבד שינה את פני ההסטוריה. האירוע הנו אחד המשמעותיים לארה"ב ולעולם המערבי בכלל. האם משהו מכם יודע מה לבשו חברי המשלחת? ומה הם אכלו? ובאיזו שעה בדיוק יצאו מספרד? כולם ענו ואמרו לא! והפנו אל בן גוריון מבט תמהה. בן גוריון המשיך בלהט, אתם לא יודעים ואינכם צריכים לדעת. אולם, כל יהודי יודע בדיוק מתי יצאו אבותינו מצריים. מה הם לבשו? ואנחנו עדיין אוכלים כל שנה את אותו לחם שהם אכלו לפני 3,500 שנה. היעד של אז והיעד שלנו היום הוא אותו יעד ארץ ישראל. אתם מדברים איתנו על מסורת ורצף אנחנו חיים את הרצף במשך אלפי שנים.
נפסק כי "בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצריים". הרמב"ם גורס ל"הראות" ולכן התימנים וקהילות אחרות דואגים להציג את יציאת מצריים במהלך ליל הסדר. בכל מקרה מצווה עלינו לחוות את הלילה ההוא ולכן אנחנו מצווים לספר בחבורה לדור הבנים -"והגדת לבנך" מה בדיוק קרה שם.
משמתחבר האדם אל  עצמו לבדו זוכה לחרות אמיתית. כאשר מתחבר האדם עם עצמיותו אל הכלל זוכה גם לגאולה.  
בלשונו של הרב סולבייצ'ק: "רצה הקב"ה שיהא האדם מלכתחילה בן חורין יתקיים בבדידותו... כדי לממש את עצמו חייב האדם להיות לבדו אך, בעת ובעונה אחת, עליו להיות עמית בקהילה" (הרב סולובצי'ק – הקהילה) במהלך השבועות האחרונים למדנו את הלכות הפסח.  דיברנו עם הבנים על ליל האמונה - ליל הסדר ועל הזכות הגדולה שיש לבנים בעת הזו לקיים מצוות כיבוד הורים ולתת יד בעזרה בבית.
 
בברכת שבת שלום וחג שמח
הרב שמואל 

 

שבת זכות בשטח 
 
שבוע וחצי אחרי חופשת בשבת תזריע מצורע נצא בע"ה לשבת שטח זכות (3 ימים חמישי עד מוצ"ש)
כל תלמיד מהחט"ע המעוניין מוזמן להצטרף.
1. נצא בע"​ה ביום חמישי א' באייר  27/4 בשעה 13:00 לטיול  ברצועת החוף היפה בארץ בין חוף דור לחוף הבונים.
2. בשעה 19:00 נגיע לחירבת שללה שבמרכז הכרמל  (ליד בית אורן). שם נתארגן ארוחת ערב ונתחלק לצוותים להכנת השבת. במקום יש מקלחות, שירותים, שולחנות קק"ל והרבה עצים ואוויר טוב.
3. בשישי ב' באייר, 28/4 בבוקר נכין את שצריך לשבת לפי צוותים: בישולים, ערוב, הטמנה ותוכנית לשבת. תוך כדי נלמד את הנושאים ההלכתיים לעומק.
4. כשנסיים נצא לטיול רגלי בכרמל.
5. בשעה 18:15 קבלת שבת מוזיקלית.
6. שבת של חוויה....
7. מוצ"ש – חזרה משוערת בשעה 22:00.
כל תלמידי החט"ע מוזמנים (עלות 20 ₪).
יישר כוח לרב טבצ'ניק שלקח על עצמו להוביל את השבת. בימים רביעי וחמישי לאחר הפסח נערוך רישום ונשלח חוזר מסודר.

 

ערב שיקוף והעצמה מיד לאחר פסח 
 
בע"ה ביום שלישי כט' בניסן, 25/4 נקיים ערב שיקוף והעצמה עם ההורים והבנים. הערב יתקייים בין השעות 16:30 עד 22:30. לו"ז מפגש עם המחנכים ישלח אליכם מיד לאחר הפסח.

 

יום העצמאות בעוצמה 
 
כמנהגינו בקודש נחגוג את ליל יום העצמאות בישיבה.
  • 19:00 תפילת מנחה.
  • 19:20 שיעור/שיחה מעבר בין
יום הזיכרון ליום העצמאות:
20:00 תפילת ערבית חגיגית וריקוד  דגלים מהישיבה לרחבת האולפנה....
 
בואו בשמחה.

 

ממשיכים לעשות חסד גם בחופש 
 
ביום רביעי ט' בניסן נארזו סופית 41 קופסאות של "קימחא דפיסחא" ונשלחו על ידי הצוות והתלמידים למשפחות נזקקות במודיעין. יישר כוח לרנה שארגנה את כל המבצע מתחילתו  ועד סופו.
ביום ראשון ו' בניסן יצאו 4 תלמידים מהישיבה לצבוע את ביתו של "סבא צבי". סבא צבי מתלווה אלינו למסע לפולין ב-3 שנים האחרונות והחברה רואים זכות לעזור לו ולאשתו כרמלה בכל מיני דברים. יישר כוח.

 

 
 

 

ממשיכים בישיבה לשפר ולשפצר 
 
בחופש ממשיכים בישיבה לשפר ולשפצר. רצועה נוספת של דשא סינטטי מוקמה בחזית הישיבה. וספסלים נוספים נתלו במסדרונות הישיבה. יישר כוח לצוות אבות הבית שלא נח לרגע.

 

 

מתכוננים לפסח 
 
מזכיר לכולם כי תלמידי החט"ב קיבלו ויצרו ערכת משחק להפעלה בליל הסדר הכוללת קלפים, משימוות והסברים. שווה לעשות בזה שימוש. את הרעיון הגה הרב פישר. תודה.

 

מדריכי של"ח צעירים 
 
שנים עשר בחורים משכבת ט' ו-י' השתתפו השבוע בסימניון של"ח שהתקיים בגוש עציון. הם מאוד נהנו ובע"ה יעזרו לישיבה בהמשך הדרך להוציא גיבושונים בהמשך הדרך. בהצלחה.

 

תגבורים 
 
גם בחופשה התקיימו בישיבה תגבורים שונים, אנו ישיבה ללא הפסקה. 

 

חג כשר ושמח, הרב שמואל וכל משפחת הישיבה

 

 

 
ישיבת בני עקיבא לפיד "תורת נחום" מודיעין    
ראובן 4 מיקוד 71700 מודיעין  
טלפון: 089759282 , 089759216  פקס: 089707004  דואר אלקטרוני:yeshivamodiin@gmail.com
אתר אינטרנט : www.ybalm.co.il

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus