מידעון פרשת ויקרא

 

למשמעותה של יציאה - חודש ניסן
בשבת האחרונה, שבת החודש, קראנו את פסוקי התורה בספר שמות: "החודש הזה לכם ראש חודשים, ראשון הוא לכם לחודשי השנה". התורה מגדירה את חודש ניסן, ראשון, דבר שמעיד על חשיבותו ומרכזיותו של חודש זה על פני שאר החודשים.
מה מיוחד בחודש זה, מה הופך אותו להיות הראשון שאחריו נגררים שאר החודשים? עלינו לחפש את המצוות וההוראות לחודש זה והם אשר יאירו לנו את כיוונו החינוכי שלאורו אנחנו צריכים לבנות את אישיותנו-מגמתנו בחיים.
יש מצוות שהם מעשיות כגון ישיבה בסוכה ואכילת מצה, מצוות אלו אינם דורשות שינוי נפשי פנימי. יתכן שסביבם יש רעיון, אולם עצם הציווי של אכילה או של שינה כשלעצמו אין בהם תביעה ודרישה לשינוי פנימי של האדם.

 

אולם הציווי של "בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים" הינו תביעה פנימית מהאדם. האמירה והציווי הם לכל אדם, אתה האדם חייב לראות את עצמך במצב של יציאה ממצרים. וסביב ענין כללי זה מכוונות המצוות  המעשיות של הסבה וארבעת כוסות היין.
כנראה שזהו מהותו של החודש, הדורש להוביל אותנו לצאת החוצה, לצאת ממצרי החיים אל חיים שיש בהם חירותיות. לצאת ממקום ההרגל והנוחות ולהוביל את חיינו ולא להיות מובלים ולא להיות עבדי הזמן. וכנראה בקשר אמיץ ובל ניתק ניתן לראות לאור זה את ברכת האילנות.
וכך אומרת הגמרא: תלמוד בבלי, מסכת ברכות דף מג עמוד ב: אמר רב יהודה: מי שיוצא בימי ניסן ורואה אילנות מלבלבים אומר: ברוך שלא חיסר בעולמו כלום וברא בו בריות טובות ואילנות טובות להתנאות בהם בני אדם.
רב יהודה כביכול קורא לנו למהלך של יציאה בימי ניסן, זהו המהלך המרכזי והנדרש מהאדם. תכונת הזמן המאירה בחודש זה היא גם בטבע, ומכאן יכולה לבוא הדרישה מהאדם לצאת בימי ניסן ולראות אילנות טובים ובריות טובות. הטבע כולו פורח ויוצא מהכוח אל הפועל, מממש את עצמו, מוציא פירות, מהנה בני אדם וכך גם נדרש מהאדם.
מבטא זאת יפה הרב עוזי קלכהיים בספרו מגד ירחים:  עולם נברא מתוקן. לא חסר בו דבר- בריות, אילנות ובני אדם. ניתנה לאדם הזכות ליהנות מן העולם. אך עליו לזכור כי לצד הזכות מוטלת עליו גם אחריות על כך שהצומח ימשיך להתקיים להתחדש. כדי שבכל שנה נוכל לשוב בימי האביב לברך ולהודות 'שלא חיסר בעולמו כלום'. כפי שאנו מקבלים עולם מלא, כך עלינו להעביר אותו לילדינו.
 
שבת שלום, הרב רפי
 

 

 
ביציאה לחופשת פסח אנו מברכים את תלמידנו ובני משפחותיהם בברכה ותפילה לחירות בכל מרחבי החיים. מבקשים להודות להורים על השותפות והאמון במשימה החינוכית של הצמחת הבנים להיות יהודים נאמנים וישרים.  
 
חג כשר ושמח, הנהלת וצוות הישיבה

 

בוקר כיתה י' 
 
במסגרת בוקר כיתה י', פתחנו את הבוקר בתפילה ולימוד רמב"ם יומי, התלמידים קיימו לימוד הלכות פסח משמעותי ומלמד (בדפים שהוכנו ע"י הרב שלום). לאחר מכן, התגייסו התלמידים לנקות את בית האבלים של משפחת ג'ייקובס. לסיום, הכנו ארוחת בוקר טעימה ובריאה. היה בוקר ממצה של לימוד ונתינה עם הרבה הנאה.

 

 

יום המדעים באוניברסיטת אריאל 
 
במסגרת השותפות שלנו עם אוניברסיטת אריאל, כיתות י'-י"א נסעו לסיור מדעי במסגרת "יום המדע" בהובלת המורים למדעים. ביקרנו במעבדות שונות וצפינו במצגים מדעיים שונים: תכנות זרוע רובוטית במעבדת רובוטיקה, משחקים פיזיקאליים, סיור ב"מאיץ החלקיקים", מעבדת גנטיקה, מעבדת הנדסת חשמל ואלקטרוניקה,  "הדמיית זרמיה"- הדמיה  של מהירות זרימת מים המתנגשים באובייקט ומעבדת "היקב המחקרי" בה משחזרים זנים עתיקים של יין ומחקר עדכני על תהליכי הכנת יין והשבחת התהליך. התלמידים גם חוו "קמפוס אוניברסיטאי" והאפשרויות הגלומות בו לעתידם.

 

קונגרס ישיבתי 
 
מעת לעת מתכנסים התלמידים במסגרת הקונגרס הישיבתי, לדון בנושא שנבחר על ידי הנהגת התלמידים. במפגש שהתקיים בשבוע שעבר, הנושא שעלה לדיון היה: "איך שומרים על הרוח המשפחתית של הישיבה בשנה הבאה". הועלו רעיונות רבים וחשובים איך לשמור על האווירה הטובה והייחודית בישיבה גם בשנה הבאה.

 

 

יריד מדעים איזורי 
 
השבוע אירחנו בישיבה את יריד המדעים האיזורי בהובלת הפסג"ה. ביריד הציגו תלמידים מבתי הספר היסודיים בגוש עציון, תוצרים שונים של חקר שנעשו בקבוצות עבודה יחד מוריהם. התוצרים שהוצגו היו מרשימים במיוחד והתלמידים נהנו לעבור בין התחנות ולראות מה כל בית ספר הציג.

 

 

יזמים צעירים 
 
קבוצת היזמים הצעירים של הישיבה עסקה לאחרונה בהמצאת מכסה קפה מהפכני השומר על טריות הקפה. חברי הקבוצה קיימו תרגול מעשי של המוצר והציגו לצוות הייעוץ את המכסה. הרעיון מאוד הרשים את פנאל הייעוץ וגרף מחמאות רבות.

 

 

סיור בנושא פריחה 
 
התלמידים ניצלו את האביב הפורח ואת מזג האוויר הנוח ויצאו לטיול וסיור פריחה בנחל לבנה על מנת ליישם ולראות את החומר הנלמד בשיעור מדעים ושל"ח. היה יום חוויתי ומהנה.

 

 

 

יום המעשים הטובים 
 
במסגרת יום המעשים הטובים, יצאה כיתה י' ללימוד משותף במועדון קשישים באפרת. התלמידים למדו עם הקשישים דף מקורות לקראת חג הפסח, ובמסגרתו דיברו על יציאת מצרים והקשישים סיפרו לתלמידים את סיפור יציאת מצרים האישית שלהם. בנוסף שיחקו עם הקשישים בינגו בהלכות חג הפסח ולקראת סיום המפגש הכינו שתילים באדניות לגינת המועדון. יישר כוח על יום שכולו חסד וטוב.

 

 

בברכת שבת שלום וחג כשר ושמח.

 

 

 
ישיבת בני עקיבא "אורות יהודה" אפרת
כתובת: ת.ד. 1006 אפרת 9043500 אפרת
טלפון : טלפון: 02-9933406
פקס: פקס: 02-9938282
דוא”ל: [email protected]
אתר אינטרנט: http://www.orotyehuda.org.il/

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus