מידעון פרשת כי תשא

 

"ןַֽיְהִי־שָׁ֣ם  עִם־ה' אַרְבָּעִ֥ים יוֹם֙ וְאַרְבָּעִ֣ים לַ֔יְלָה לֶ֚חֶם לֹ֣א אָכַ֔ל וּמַ֖יִם לֹ֣א  שָׁתָ֑ה...וּמֹשֶׁ֣ה לֹֽא־יָדַ֗ע כִּ֥י קָרַ֛ן ע֥וֹר פָּנָ֖יו" (שמות לד'.)
מדוע מדגישה התורה את ארבעים היום והלילה שמשה לא אכל ולא שתה כהקדמה לקרינת עור פניו?
הגמרא במסכת סנהדרין (לא:') מכנה את מר עוקבא בכינוי של כבוד "זיו ליה כבר בתיה" שזיו פניו היה מאיר כפני משה (שהיה בן בתיה). רש"י במקום מביא סיפור מרתק בשם "ספר הגדה": "שהיה מר עוקבא בעל תשובה, שנתן עיניו באשה אחת והעלה לבו טינא ונפל בחולי, ואשת איש היתה, לימים נצרכה ללוות ממנו ומתוך דוחקה נתרצית לו, וכבש יצרו ופטרה לשלום ונתרפא, וכשהיה יוצא לשוק היה נר דולק בראשו מן השמים ועל שם כך קרי ליה...על שם האור שהיה זורח עליו"

 

מר עוקבא נעשה חולה מעוצמת הפיתוי, התגלגל הדבר ואותה אשת איש לה התפתה נענתה לו. אולם הוא  חרף הפיתוי וחרף מחלתו ( "העלה ליבו טינא") מצליח להתגבר – התגברות זו  זיכתה אותו באור רוחני מיוחד ובתואר נדיר, שזיו פניו כפני משה.
בדרך  הטבע, אדם שמשך ארבעים יום לא אוכל ולא שותה כל גופו אמור להיות על סף קריסה, פניו  צנומות וכוחו דל. ואילו אצל משה, ההפך הגמור אדרבה פניו קורנות ומאירות.
סמיכות  הכתובים באה להדגיש את עוצמת המעמד עד שפעל וניכר בגוף הגשמי של משה: "והנה  קרן עור פניו".
אדם  שמצליח להתמודד ולהתגבר על הנטיות הגשמיות – זוכה לאור מיוחד. משה רבנו במעמד  הנשגב של לוחות שניים, וכן מר עוקבא שמצליח לגבור על יצר העריות. לא בכדי הגמרא  משווה את מר עוקבא למשה. 
חשוב  להדגיש אין בדברים אלו כוונה לחנך לסיגופים צומות ותעניות (יעויין בהקדמת  הרמח"ל למסילת ישרים). משה רבנו שהיה גדול נביאי ישראל הגיע לכך למדרגה זו  כיחיד סגולה, ולא "כל הרוצה ליטול את ה' יבוא ויטול". אולם יש בכך  ללמדנו איש איש לפום דרגא דיליה, לקבל כוח ולדעת שהתגברות על תאוות ויצרים שכרה  בצידה.
 
בברכת שבת  שלום
הרב אריאל רוקח 

 

שבוע שכולו תורה- הזוכים 
 
בסיום המחצית ערכנו בישיבה שבוע שכולו תורה. בסיומו, התלמידים נבחנו על הנושאים שנלמדו בשבוע זה והמצטיינים קיבלו פרסים מתנת משפחת שריקי לע"נ בנם דוד ז"ל. יישר כוח לכל הלומדים והמשתתפים!
מקום ראשון - אופיר בן ארי 92.5
מקום שני - אור חיים אקווע 87
מקום שלישי - אלאור כהן 86

 

 
 

 

סדנת תפילין 
 
לפני פורים, קיימנו בישיבה ערב לימוד הורים ובנים לכיתות ז'-ח' בנושא התפילין. היה ערב משמעותי, חוויתי ומעשיר. התלמידים נהנו מקיום סדנא משותפת עם האבות והתנסו בכתיבה על קלף.

 

אישורים לטיול השנתי 
 
אנו נמצאים כשבועיים לפני הטיול אנא שלחו בהקדם את האישורים חתומים בשבוע הקרוב.

 

בברכת שבת שלום

 

 

 
ישיבת בני עקיבא ראשון לציון
כתובת: רחוב הרב נורוק 10,ראשון לציון 75629
טלפון : 03-9511963
פקס: 03-96511870
דוא”ל:  yeshivabar@gmail.com
אתר אינטרנט: www.ybarl.co.ill

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus