מידעון פרשת כי תשא

 

בפרשת כי-תשא אנו קוראים את הפסוקים העוסקים בחטא העגל ומתקשים להבין כיצד עם שיצא ממצרים בניסים גדולים ובהשגחה נפלאה מסוגל לעבוד את העגל.
הסברים רבים נאמרו חלקם ממעיטים בחומרת החטא וחלקם מדגישים את החומרה הנוראית בחטא.
לעניות דעתי, אפשרות מעניינת להבין כיצד העם חטא בחטא חמור זה במיוחד לאור הניסים הגדולים ביציאת מצרים נמצאת במאמר שכתב הרב קוק על הציטוט מהגמרא :"חכם עדיף מנביא".
הרב קוק מסביר שהנביאים דיברו בצורה כללית מאוד על מוסר, יראת שמיים, איסור עבודה זרה והברית בין  עם ישראל לקב"ה. נאומים חוצבי להבות מתובלים בנבואות שמטרתם להשפיע על עם  ישראל לשוב בתשובה ולהתקרב לקב"ה. התוצאה הסופית הייתה חורבן. הנאומים והדיבור הכללי בסופו של דבר לא השפיעו, וגם אם הייתה השפעה כל שהיא, היא הייתה לטווח קצר.

 

 לעומת הנביא, חכמים הם אלו שהצליחו לבטל את העבודה הזרה. כיצד הם עשו זאת? התשובה היא שהם הצליחו כי הם ירדו לפרטים, והגדירו את האיסור. בלי חזיונות גדולים, בלי נבואה אלא בכוח המסורת והדקדוק. באורות התשובה הרב קוק עוסק בנקודה זו ביחס לתשובה שמתחלקת לשני סוגים:  סוג אחד- תשובה פתאומית. אדם פתאום, בעקבות אירוע גדול או תחושה פנימית שבאה כמו איזה ברק מחליט לעשות תשובה.
סוג שני- תשובה הדרגתית. אדם מחליט בצורה הדרגתית לשוב בתשובה. הוא יודע שלא יהיה כל כך קל ושאולי גם יהיו נפילות בדרך אבל הוא מסמן מטרה ושואף להתקדם לעבר מטרה זו.
לעניות דעתי, אדם שעושה תשובה הדרגתית יצליח להתמיד הרבה יותר מאשר אדם שעושה תשובה מתוך רצון פתאומי או אירוע גדול שגרם לו מיד לשוב בתשובה.
עם ישראל אומנם יצא ממצרים מתוך השגחה נפלאה וניסים גדולים ובהמשך גם חווה את המעמד הנשגב, מעמד הר סיני. בסופו של דבר העם חטא, כי לא בטוח שעם ישראל באמת היה במדרגה המתאימה למעמד הגדול שבו הוא נכח. כשהעם לא נמצא במדרגה המתאימה למעמד הנשגב החטא עלול לבוא למרות המעמד המיוחד והעוצמתי. שנזכה להיבנות מתוך תהליך ומתוך חיבור למדרגה שאליה אנחנו מכוונים.
 
בברכת שבת שלום
שלום ויסברג 

 

פתיחת חודש אדר 
 
חגגנו את חודש אדר באירועים רבים בישיבה ובין היתר, התלמידים יצאו למועדון גיל הזהב לשמח ולרקוד עם הקשישים. לאחר מכן הלכו לגני הילדים שם בנוסף להרקדה, הציגו את "מוכר הכובעים". הייתה פעילות משמעותית ביותר, הן במועדון גיל הזהב והן בגן, התלמידים נהנו להפיץ את שמחת חודש אדר!

 

 

אריזת חבילות מזון 
 
במסגרת ההכנות לחג פורים, יצאו התלמידים לסייע באריזת חבילות מזון לנזקקים בעמותת "יד אליעזר", אשר פועלת במהלך כל השנה בחלוקת מזון למשפחות . התלמידים ארזו מספר גדול של חבילות שחולקו לקראת פורים ושימחו משפחות רבות. עולם חסד יבנה!

 

 

שוק שיעורים בבית מדרש 
 
בתענית אסתר, התקיים "שוק השיעורים" בבית המדרש. השיעורים שהועברו לתלמידים עסקו בנושא מגילת אסתר והכנה לפורים. שמחנו לראות את התלמידים מתעניינים, לומדים ומשתפים פעולה עם השיעורים השונים שהתקיימו.

 

 

 

ההפיכה של שכבת י"ב 
 
תלמידי כיתה י"ב עבדו ועמלו רבות על "ההפיכה" של הישיבה. הנושא הנבחר השנה היה הארי פוטר. אנו גאים בעבודה היפה, התוצר המקסים והרף הגבוה שאליו הגיעו. כל התלמידים נהנו מהפעילות והאווירה.

 

שוק פורים 
 
תלמידי הישיבה ארגנו שוק פורים, שכל הכנסותיו הם 100% לצדקה. הכרטיסים לשוק נמכרו על ידי התלמידים לקהל הרחב, כולל ראש מועצת אפרת, מר עודד רביבי שמיהר לקנות. שמחנו לראות רבים שהגיעו להינות מהתחנות, דוכני המזון, הגרלות ופרסים שווים! יישר כוח גדול לכל העוסקים במלאכה ובהפקת השוק שהיה מוצלח במיוחד. שמחנו לגייס סכום רב שניתן כולו לצדקה.

 

 

יום ספורט ישיבתי 
 
לכבוד חודש אדר, שילבנו שמחה ובריאות וקיימנו יום ספורט ישיבתי! התלמידים והמורים השתתפו כקבוצות וכיחידים במשחקים שונים שהתקיימו, התחרו, נהנו והתגבשו.

 

 
 

 

שבת זכור 
 
לכבוד שבת זכור, התקיימה שבת ישיבה בסוסיא. הייתה שבת מרוממת, עם שיעורים מעניינים בנושאי שמחה, הלכות פורים ומגילת אסתר. במוצאי שבת, קיימנו קריאת מגילה ולאחריה מסיבת פורים מהנה במיוחד שכללה כנהוג בישיבה גלידת בן אנד ג'ריס!

 

 

קניית מזגן לשומר ביוזמת התלמידים והמורים 
 
תלמידי, מורי הישיבה והצוות החינוכי אספו כסף והפתיעו את שומר בית הספר ברוך במזגן חדש ואיכותי. אשרינו שאלו הם תלמידנו ומורינו!

 

תחרות התמונה הניגודית 
 
לאחרונה קיימנו בישיבה תחרות צילום תמונות בנושא ניגודים באדם ובטבע.
במקום הראשון זכה יאיר יוליס מכיתה י', הפרס: מצלמת אקסטרים. במקום השני זכה איתמר טולדנו מכיתה ט', הפרס: שובר לפיתוח 200 תמונות. במקום השלישי זכה אליעד הורביץ מכיתה י"א, הפרס: שובר פיתוח 100 תמונות.

 

 

בברכת שבת שלום

 

 

 
ישיבת בני עקיבא "אורות יהודה" אפרת
כתובת: ת.ד. 1006 אפרת 9043500 אפרת
טלפון : טלפון: 02-9933406
פקס: פקס: 02-9938282
דוא”ל: [email protected]
אתר אינטרנט: http://www.orotyehuda.org.il/

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus