מידעון פרשת אחרי מות קדושים

 

ישנן פרשות בתורה  שבהם יש ריבוי מצוות כגון: פרשת "משפטים" בספר שמות ופרשת "כי  תצא" בספר דברים, כך גם היא פרשת "קדושים" אותה נקרא ב"ה השבת.
דבר זה מקל על בחירת הנושא  של דבר התורה, כי יש שפע של מצוות בפרשה מחד גיסא, אך מאידך גיסא דבר זה יוצר קושי  כי המבחר רב וצריך לבחור משהו רלוונטי לנו.
החלטתי להתמקד במצוות  התוכחה כפי שמופיעה בפרשתינו. "לא תשנא את אחיך בלבבך, הוכח תוכח את עמיתך  ולא תשא עליו חטא" (ויקרא יט' יז'). מהו היחס שבין שני חלקי הפסוק? חלק  מהפרשנים נוטים לראותם כמקשה אחת וחלק מהפרשנים מחלקים בין השניים ורואים בהם  עניינים שונים.

 

אני מבקש לעיין מעט במצוות התוכחה. מצוות התוכחה היא מצווה חשובה ותכליתה היא למנוע מהאדם את החטא הבא או  לפעמים אפילו למנוע ממנו לחטוא בזמן שבא לעבור עבירה. מצוות התוכחה היא מצווה המחדדת את הערבות ההדדית בעם ישראל. אדם אחד מעיר לחבירו כדי לעזור לו להתרחק מהחטא. כדי להבין את המורכבות של מצווה זו נעיין בדברי שלושה תנאים שמביעים את ספקותיהם לגבי קיום מצווה זו.
"אמר רבי טרפון: העבודה! (לשון שבועה) אם יש בדור הזה יכול להוכיח. אמר רבי אלעזר בן עזריה: העבודה! אם יש בדור הזה יכול לקבל תוכחת (תוכחה). אמר רבי עקיבא: העבודה! אם יש בדור הזה יודע איך מוכיחים. (ספרא קדושים מב.)
שלושת התנאים מדברים על ההגבלה מצד נותן התוכחה, מצד מקבל התוכחה ומבחינת תוכן התוכחה. שלושתם מודעים  לקושי בקיום המצווה בדורם וקל וחומר בדורנו שלנו. לנו כאנשי חינוך (והורים) עולה הדילמה עד כמה צריך להוכיח את אחד מבני משפחתנו, תלמידנו או את עמיתנו לעבודה. מקווה אני שלאחר שקראנו את דברי התנאים שלעיל נבין את המורכבות של מצוות התוכחה וחלילה שלא נגיע למצב של "נושא חטא" למרות רצוננו החיובי עת אנחנו מוכיחים מישהו הקרוב לנו. חשוב שנרגיש שאנו מוכיחים מישהו כי אכפת לנו ממנו. חשוב שנדע להיות עדינים בתוכחה ולגרום למוכח להיות קשוב לתוכחה וכמובן חשוב  שנדע מה לומר ואיך לומר.
נאחל לכולנו שנזכה שלא נצטרך להוכיח כלל ובטח שלא נהיה ראויים גם כן לתוכחה.
 
בברכת שבת שלום
חנן רובינשטיין 

 

יזמים צעירים 
 
תלמידי כיתה ט' המשתתפים בפרויקט "יזמים צעירים" יצאו לאחר פסח ליריד קניון מלחה, על מנת להציג את אב הטיפוס עליו עמלו רבות. התלמידים יצרו פקק עם מבנה ייחודי בעל פתח כפול שישמור על טריות הקפה בצנצנת האחסון. המוצר משך אליו קהל רב שהתעניין בתהליך החשיבה והפעלת המוצר.

 

 

טיולים 
 
גלגלים בשטח - תלמידי כיתה י"א יצאו לטיול רכיבת אופניים בשטח. היה מהנה ומאתגר.
בנוסף, המש"צים יצאו לסיור הכנה והדרכה לקראת האפרטיול המתקיים היום לתלמידי כיתות ד' מבתי הספר היסודיים באפרת.

 

 

 

יום הזכרון לשואה ולגבורה 
 
לציון יום הזכרון לשואה ולגבורה, תלמידי כיתות י"א בישיבה הכינו טקס זכרון מרשים ומרגש בנושא החיים הדתיים ושמירת התורה והמצוות. הטקס התמקד בשישה תחומים של שמירת מצוות, במהלך הטקס, התלמידים הדליקו נרות שסימלו את חגי היהדות לצד תפאורה מיוחדת שהוקמה. נוכחנו ונרגשנו לקרוא עדויות המעידות על היהודים שבתוך הקושי העצום, שמרו על אורח החיים הדתי ככול שיכלו. לאחר הטקס, התקיימה שיחה עם ניצולת השואה, הגב' אילה זליקוביץ שריתקה את התלמידים בסיפורה על המלחמה.

 

 

יום הזכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה 
 
בכל כיתה בישיבה, למדו התלמידים על חללי צה"ל ופעולות האיבה. תלמידי כיתה י' הכינו מיצג שעמד בכניסה לישיבה ובו הונצחו שמות חללים מישובים שונים. תלמידי כיתה י"א, הכינו בכיתתם פינת זכרון לאליאב גלמן הי"ד וזכו לקרוא ולהכיר את האופי והאישיות המיוחדת שלו. לאחר מכן, השתתפו כלל תלמידי הישיבה בטקס הזכרון המרכזי בכפר עציון. במהלך הטקס אוראל כלפון, תלמיד כיתה י"א, שר בצורה מרגשת ביותר את השיר 'את פרי גנך'. לאחר הטקס, התקיימה בכפר עציון שיחה עם ראש הישיבה, הרב אליהו אידלברג, בנושא המעבר החד והמשמעותי בין יום הזכרון ליום העצמאות.

 

 

 
 

 

בברכת שבת שלום

 

 

 
ישיבת בני עקיבא "אורות יהודה" אפרת
כתובת: ת.ד. 1006 אפרת 9043500 אפרת
טלפון : טלפון: 02-9933406
פקס: פקס: 02-9938282
דוא”ל: [email protected]
אתר אינטרנט: http://www.orotyehuda.org.il/

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus