מידעון פרשת תזריע מצורע תשע"ז

 

 
לראות את המציאות בגדלות....
דמיינו ישיבה שלמה צועדת בשעה 4:30 לפנות בוקר במעלה שביל הנחש לקראת תפילת ותיקין בנץ בפסגת המצדה. לאחר שעה וחצי של הליכה מאומצת, אנו מתייצבים בפסגה נושפים ומתנשפים. הרגליים קצת כואבות והלב הולם  בחוזקה. שם למעלה לוקחים נשימה עמוקה ומתבוננים בנוף המרהיב שלמרגלותינו ומשתכרים (בלי יין). השמש מתחילה להאיר באור רך את הרי מואב וים המלח מתנוצץ ביופי מהמם.
לאחר שאנו נרגעים קצת, אנו מתארגנים לתפילת שחרית מרוממת בטבע עם העוצמה של ההיסטוריה שקיימת במקום. 

 

רוב התלמידים שרים ביחד ומתרוממים לחוויה עוצמתית בילתי נשכחת. לקראת סוף התפילה אני מבחין בתלמיד שיושב בצד ואינו מחובר לנעשה. אני מניח עליו יד אוהבת ושואל: מה קרה? הוא עונה בכנות: "הרב מה ההבדל בין האבנים כאן לאילו שישנם במודעין".
הוא מנסה לומר כי מבחינתו הנוף במצדה אינו מיוחד. בעני רוחו כל המציאות נסקרת במשקפיים כל כך שונות. מבחינתו הטיפוס לפסגת ההר היה לשווא. בעוד רוב רובם של התלמידים מתפעלים וממלמלים איתי "מה רבו מעשך ה'" ישנם המרגישים רק את הכאב בשרירי הרגליים ואינם מסוגלים להמריא לחוויה אחרת.
 
מהו ההבדל? הרי כולנו רואים אותו דבר?
על הנוף ניתן להסתכל דרך האבן הבודדת עליה אנו דורכים. אותה אבן אינה שונה במהותה מהאבנים במודיעין. את העוצמה ניתן לראות אם מסתכלים על אותו תא שטח בראיה רחבה. ראיה הסוקרת בבת אחת את הצוקים המיוחדים של מצוק העתקים ואת הזריחה המבצבצת מעל הרי מואב. רק התבוננות רחבה מביאה להתרוממות רוח ומעלה את המתבונן מעל הפרטים ומעל הכאב  הקטן האישי של הרגל הענוגה המתאמצת לטפס במעלה ההר.
למעשה ההבדל בגישות נעוץ בעדשה דרכה האדם מצלם את המציאות. מבחן המציאות דרך עדשה צרה מעצים את הקשיים ואינו מאפשר להתרומם ולראות את המציאות היפה כפי שהיא משתקפת מלמעלה. את הכל רואים "בקטן". רק צילום המציאות דרך עדשה רחבה נותנת משמעות גם לפרטים הקטנים שאינם תמיד הרמוניים. הראיה הרחבה מאפשרת לראות את הוויה ב"גדול". ממעוף הציפור האבנים והקשיים מקבלים משמעות  וגוון אחר לחלוטין.
בשיחתו המפורסמת של הרב צבי יהודה ערב מלחמת ששת הימים יצאו מנהמת ליבו הדברים הבאים: " ... לחרפתינו ולצערינו חלק ניכר מהציבור שלנו איננו מאמין במעשי ה' הנגלים לנו. כן, כדאי לומר פעם אחת דברים ברורים ולא להיות פוסחים על שתי הסעיפים: חוסר אמונה יש כאן, כפירה המתלבשת בלבוש של חרדיות וצדקות...".
מתוך הקטנות מוחין והעצמת הבעיות הרבות הקיימות בכינונה של מדינת ישראל, רבים אינם מסוגלים להרכיב עדשה רחבה ודרכה לראות את עוצמת הנס של הקמת המדינה בדורינו. קיבוץ הגלויות, פריחת ההתיישבות, הניצחונות בשדה הקרב ותחיית האומה הנם ניסים  המאפילים על כל הבעיות הרוחניות והגשמיות שקיימות.
לפני כמעט 3,000 שנה מלך ביהודה מלך חזק ושמו חיזקיהו.  בתחילת מלכותו חוותה האומה שואה. עשרת השבטים הוגלו ונעלמו. למרות זאת התחזק חיזקיהו וערך מהפכה דתית וצבאית ביהודה. בסוף הרהיב עוז ויצא להלחם במעצמה האשורית. סנחריב המלך האשורי פשט על כל ערי יהודה הבצורות והכניע אותם. גם לכיש העיר החשובה והמבוצרת נבקעה ולוחמיה נפלו בשבי. כאשר ירושליים נשארה "כמלונה במקשה", בודדה במערכה ארע הנס הפילאי. 185,000 מלוחמי האשורים נספו במגפה בלילה אחד. סנחריב המלך הגדול חזר עם "זנב מקופל בין הרגליים" לבירתו נינווה. שם, לאחר כמה שנים נרצח בידי שני בניו. השמועות על הנס עוררו גלי התפעלות גם במחוזות רחוקים. מלך בבל שלח משלחת מכובדת לברך ולנסות ולהבין את סוד הקסם. למרות אדיקותו הדתית של חיזקיהו ולמרות שחווה את הנס הענק הוא לא אמר שירה. לא צריך להיות משורר כדוד בכדי לשיר ולהלל כאשר לנגד עינך יד ה' נגלית.
חיזקיהו העדיף לראות את המציאות גם דרך הפרטים הקטנים שלא היו הרמוניים בכלל. ממלכת ישראל הוגלתה ונעלמה. גם ממלכת יהודה הוכתה קשות בידי האשורים. המלך חיזקיהו לא רצה להתעלם מפרטים כואבים אילו. חיזקיהו לא צלם את המציאות בעדשה רחבה ולכן לא היה מסוגל לשיר ולהלל את הקב"ה על הנס.
 
בברכת שבת שלום
הרב שמואל 

 

מהנעשה בישיבה לקראת העתיד 
 
פתחנו את עשרת  "ימי התשועה" בישיבה. מיום השואה והגבורה דרך יום הזיכרון עד ליום העצמאות.

 

יום הזכרון לשואה ולגבורה 
 
ביום השואה זכינו שתלמידי י"א שחזרו לפני חודשיים ממסע קסום בפולין עברו בכיתות בחוליות של 3 תלמידים ותארו את החוויות שלהם. הם היו מקסימים. התלמידים הצעירים שתו בצמא את דבריהם. התחושה שלהם שלא הספיק להם 40 דקות לדבר ולתאר.
בסוף תלמידי י"א ערכו טקס מרגש לכל הישיבה בבית המדרש הגדול. יישר כוח לרב דניאל על ההשקעה.

 

 
 

 

 
 

 

סיכום מסע של שכבת י"א 
 
אתמול  בערב התקיים בישיבה סיכום מסע של שכבת י"א ביחד עם הצוות, התלמידים ההורים וכמובן סבא צבי ויזל, אוד מוצל מאש שליווה אותנו במסע המיוחד.

 

יזמות 
 
כיתה ט' של הרב אורי יצאה לסיור מיוחד במפעל וילונות כחלק ממיזם תעשייתי. היה סיור מיוחד.

 

 
 

 

יום הזכרון 
 
יום שני הקרוב הישיבה תתפצל. שכבת י"א יוצאת להר הזיתים לסיור בן קברים ולטקס שם צמוד לצפירה.
שכבת י' עורכת מסע בעקבות קרבות תש"ח באזור מודיעין מגימזו לבית העלמין של מודיעין. בצפירה הם יהיו שם ליד קברם של 3 הנערים. שאר השכבות בישיבה יזכו לחוות טקס בישיבה עם תלמידי שמפיקים הרב משה ותלמידי ט'. הורים ובוגרים מוזמנים לבוא.

 

יום העצמאות 
 
אנו בחרנו לראות ביום העצמאות יום חג. יום חג עם משמעות דתית. יום תודה לקב"ה על שזכינו להגשים את חלום הנביאים ולהתקבץ לארץ. יום העצמאות הוא מעבר ליום החרות הוא יום המקביל לחנוכה, פורים ולנפלאות יציאת מצריים. לכן, בישיבה אנחנו מבקשים לחגוג את היום הזה מתוך שמחה של מצווה. חשוב לנו שהבנים ( וגם הורים שרוצים) יחוו איתנו שמחה ישיבתית ביום זה. בע"ה בליל יום העצמאות (יום שני בערב) נקיים בישיבה תפילה חגיגית עם הלל ונגינה, ריקודים ושיחה מרתקת של ד"ר חגי בן ארצי. לאחר התפילה והריקודים נצא בריקוד דגלים ברחובה של העיר לכיוון הבמה באולפנה לשמוע את אהרון רזאל.
אתם והבנים מוזמנים, תהיה גם עזרת נשים. מתחילים ב 18:45 בתפילת מנחה. ערבית בשעה 20:00 ובתווך שיחה של ד"ר חגי בן ארצי. אתם מוזמנים להפיץ.

 

שבת שטח ראשונה 
 
בע"ה היום יוצאים כ- 130 תלמידים לשבת שטח – זכות מיוחדת. מתחילים בטיש, ממשכים לחוף דור בונים ומשם אל היער. ביום שישי נגיע למחנה המעצר בעתלית ואחר כך נתארגן לשבת. יישר כח לרב יעקב על כל הארגון ולמחנכים שמתלווים לשבת. שיהיה בהצלחה.

 

תוכנית השאלת ספרים 
 
בשבוע שעבר שלחנו מייל בנושא. הסברנו כי בשביל להתחיל את התוכנית צריך לדעת אם יש 60% החפצים בתוכנית זו. לשם כך צריך להירשם ולהעביר צ'ק עד עוד שבועיים. תודה לכל ההורים על הפירגון בערב שיקוף והעצמה שהתקיים השבוע. זכינו
לשמוע גם הארות והערות. תודה.

 

 

שנזכה לגאולה שלמה, הרב שמואל וכל משפחת הישיבה

 

 

 
ישיבת בני עקיבא לפיד "תורת נחום" מודיעין    
ראובן 4 מיקוד 71700 מודיעין  
טלפון: 089759282 , 089759216  פקס: 089707004  דואר אלקטרוני:yeshivamodiin@gmail.com
אתר אינטרנט : www.ybalm.co.il

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus