בנות יקרות, הורים יקרים,
 
ב"ה זכינו לפתוח את שנת הלימודים הרביעית באולפנת בנ"ע שירת הים!
שמחנו מאוד בהצטרפותן של החמשושיות המתוקות ונפעמנו לראות איך כל שכבה וכל בת בתוכה, חוזרת אחרי החופשה, בוגרת יותר וגדולה יותר בכל המובנים.
ציינו את ימי אלול ותשרי- בהכנות רוחניות, באירועים השונים שיפורטו כאן בהמשך, וכעת, כשריח  חג הסוכות נישא באויר, ולאור העובדה שהקב"ה סידר לנו חופשה נחמדה מהריצות, זה אולי הזמן הכי נכון לעצור. להתבונן. ולהעריך. את התהליך שאנחנו עוברים, כאן בארצנו הקדושה. כמוטו ונר לרגלינו, לשנה הקרובה, נפנים כולנו את דבריו של הרב משה צבי נריה זצ"ל, שהיה ידוע בראייתו המרחבית את המציאות והיה מאיר את העולם בתורתו:  
 
"אנחנו אנשי אלול,
לא אנשי ספטמבר,
חודש אלול, שבו אנו חוזרים לספסל הלימודים,
הוא הכנה לחודש תשרי שבו מתחילה השנה החדשה,
לימי התשובה שבשיאם יום הכיפורים,
לימי שמחת חג הסוכות המסתיימים בשמחת תורה.
הילד היהודי למד מאז ומעולם לא רק בשביל להרחיב ידיעותיו,
אלא בעיקר כדי לעלות ולחיות חיים יותר נעלים וישרים.
אשריכם ילדי ארץ ישראל, ילדי מדינת ישראל העצמאית,

שדורות מצפי ישועה סללו לפניכם את הדרך,
שדורות חלוצים חולמים ולוחמים גאלו ובנו את הארץ הזאת,
שמוסרי נפשם בהגנה ובלחימה עומדים על משמר שלומה,
ואתם יכולים ללמוד ולהתעלות בחיים של טובה וברכה!''
 
אשרינו שזכינו להיוולד בדור זה שעיננו חוזות בשוב ה' לציון ברחמים, בדור של גאולה.
אשרינו שאנחנו יכולות ללמוד וללמד בשקט, לצמוח, לגדול, לפתח כישרונות,להתחבר לנשמות, לבנות ולאנשים מיוחדים במסגרת של אולפנה, להרגיש צימאון לה' ולהתקרב אליו, להתרומם, להיות עצמאיים וכלליים, ללמוד נתינה וחסד מה הם, במרחבים בריאים ובטוחים.
הלב מלא הודיה לה'. עם שירת ההודיה הזו התחלנו את השנה, ואי"ה נלך ונצעד לאורה ולקול  מנגינתה לאורך כל הדרך... שירת הים בפינו!
 
שנה של 
טובה וברכה,
אביגיל גולדשטיין
ראשת האולפנא 

 

לבנות האולפנא השלום והברכה!
 
חשבתי לשתף אתכם ברעיון שמלווה אותי, כמה שנים. על השאלה מדוע נקבע חג סוכות בחודש תשרי ולא בניסן, מתייחס הטור (או"ח תרכה) :'ואף על פי שיצאנו ממצרים בחדש ניסן, לא ציוונו לעשות סוכה באותו הזמן, לפי שהוא ימות הקיץ ודרך כל אדם לעשות סוכה לצל, ולא היתה ניכרת עשייתנו בהם שהם במצות הבורא יתברך, ולכן צווה אותנו שנעשה בחדש השביעי שהוא זמן הגשמים ודרך כל אדם לצאת מסוכתו ולישב בביתו, ואנחנו יוצאין מן הבית לישב בסוכה בזה יראה לכל שמצות המלך היא עלינו לעשותה'.
הגאון מוילנא מבאר באופן אחר, לדעתו חג סוכות הוא זכר לענני הכבוד שחזרו אלינו, אחרי שסרו מאתנו בעקבות חטא העגל, וחזרו רק בשעה שהחלה עבודת בניית המשכן. הגר"א מוכיח מפסוקים שבניית המשכן החלה בט"ו תשרי, כי משה ירד מהר סיני בי' תשרי, ומיד החל בציווי על המשכן, ועם ישראל הביא את החומרים בימים הסמוכים, על פי הפסוק האומר: 'וַיִּקְחוּ מִלִּפְנֵי מֹשֶׁה אֵת כָּל הַתְּרוּמָה אֲשֶׁר הֵבִיאוּ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לִמְלֶאכֶת עֲבֹדַת הַקֹּדֶשׁ לַעֲשֹׂת אֹתָהּ וְהֵם הֵבִיאוּ אֵלָיו עוֹד נְדָבָה בַּבֹּקֶר בַּבֹּקֶר'. וכאשר החלו בבנייה, חזרו העננים. הווי אומר, עיקר הדגשת ענני הכבוד, היא בפעם שנוצרה ההתפייסות שבאה לאחר המשבר.
החיבור והקשר המתגלים בשעת משבר, מבטאים את עומק הקשר שישנו, שבשום פנים לא רוצים שינתק. לפי זה מובן מדוע התורה קבעה את החג דווקא בתשרי, שבו בא לדי ביטוי הבחירה הנצחית בעם ישראל.
 
בברכת חג שמח, הרב אוריאל ספז
רב האולפנא 

 

בנות אהובות,
 
השנה התחילה ואנו עומדות כבר לקראת "אחרי החגים", האדמו"ר מפיסצ'נה הי"ד בספרו "צו וזירוז" (יד) עושה אבחנה בין שני מושגים - "רצון" ו"משאלת לב". הרבה דברים, כך הוא טוען, האדם משתוקק שיקרו. ולמרות זאת אי אפשר לומר שהוא באמת 'רוצה' אותם. כי מה שקובע הוא לא מה אתה אומר בפיך או חפץ בליבך, אלא מה אתה מוכן לעשות למען זה.
בזמן זה של אחרי החגים אנו נבחנים ב- "מה אנחנו מוכנים לעשות למען..", הרבה מהחלטות שקיבלנו לקראת השנה החדשה נבחנות בעשייתן כעת.
 
מאחלת לכולנו הצלחה רבה בעמידה ביעדים וההחלטות אותן הצבנו לעצמנו בתחילת שנה זו. אוהבת, וכאן בשבילכן.
אהובה. 

 

פתיחת שנה
 
פתחנו את השנה בכינוס חגיגי של כל בנות האולפנא עם הצוות. כיבדו אותנו בנוכחותם וברכותיהם לשנה טובה השותפים לדרך- שר החקלאות- השר אורי אריאל, מנכ"ל יב"ע- מר אלחנן גלט, חברינו מהמועצה- מעוז ביגון והגב' חיה לוי. כולם באו לשמוח איתנו עם פתיחתה של שנת הלימודים הרביעית לשירת הים. תודה לכל השותפים היקרים!

 

 
 

 

 
לשנה טובה נכתב ונחתם!

 

פתיחת בית המדרש
 
במסגרת בית המדרש באולפנא, אנו לומדות תורה ומתקדמות בעבודת ה', מדי רביעי בערב בשיחה כללית מפי הרב ספז, ובשיעורים עם רבנים לכל שכבה. "ותן חלקינו בתורתך..."

 

השבעה
 
את ההשבעה פתחו תלמידות השמינית במשימה מורכבת לפיצוח: מבחן קשה במיוחד בכיתות. מחנכות החמישית בפניהן הרציניות, הסתירו את החיוך היטב. באמצע המבחן הגיעו השמינסטיות בקול רעש גדול ומורל גבוה- והכריזו: "השבעה"ויצאו לאוטובוסים, לטיול בשמורת המסרק. הטיול היה מלווה במשימות גיבוש הדורשות שיתוף פעולה ומעורבות חברתית. את הטיול קינחו בטקס השבעה מרגש ויפה בתוך המערה. יישר כח לשמיניסטיות התותחיות, לצוות המחנכות והמדריכות וכמובן לנרית- על ההפקה!

 

 
 

 

חודש אלול וחגי תשרי

 

ערב סליחות
 
בימים שלפני ראש השנה, התקיים בקריה האקדמית אונו ערב סליחות מוזיקלי לנשים בהפקתה של אודיה ברקן- ראש תחום מוזיקה יהודית בקריה. האולפנא שלנו נטלה חלק נכבד במופע הסליחות עם ההרכבים שלנו שהיו מגוונים בסגנונותיהם ממזרח ומערב. ההרכב הקולי בהדרכתה ובעיבודה של נעמה ברי הנעימו עם השיר 'את פניך' של יונתן רזאל והרכבים נוספים ביצעו את שירי הסליחות הידועים: לך אלי תשוקתי, אוחילה ועוד.
לקינוח הערב הצטרפו בנות המגמה כזמרות מלוות לפייטנית ליאת יצחקי בפיוטי סליחות שונים ומגוונים. הערב המרומם הכניס אותנו לאווירת הסליחות ולמוזיקה הייחודית שלה.

 

ערב התעוררות
 
קיימנו באולפנא ערב התעוררות מיוחד במינו, הערב כלל לימוד הורים ובנות, התוועדות מוזיקאלית מדהימה לאמהות ושיחה לאבות לקראת יום הכיפורים מפי הרב ספז, רב האולפנא.
 

 

 
 

 

לימוד לנשמה
 
במהלך עשרת ימי תשובה, קיימנו עם התלמידות לימוד יומי לנשמה, כל יום בהפסקת הצהריים. בנוסף, במהלך כל ערב התאספו הבנות לאמירת סליחות משותפת.

 

 

שיחת התעוררות
 
לקראת הימים הנוראים, התקיימה באולפנא שיחת התעוררות, מפי הרב זאביק הראל. היה מרתק ועוצמתי.

 

סדנת תכשטינות
 
לקראת החגים, באווירה חגיגית קיימו מחנכות הערב סדנת תכשיטנות מהנה לתלמידות. היה ערב מהנה ביותר!

 

שנה חדשה
 
לקראת השנה החדשה, התקיימה הרמת כוס של ברכה לצוות האולפנה כולו. בנוסף, התלמידות יצאו לחלוקת "שנה טובה" מהאולפנה לתושבי נווה צוף. 

 

 

אולפנת בנ"ע שירת הים מאחלת לכם חג שמח! 
נפגש אי"ה בחזרה מחופשת החגים, ביום ראשון, כה' בתשרי. 
חופשה מרוממת ונעימה!

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus