מידעון פרשת לך לך

 

 בס"ד
 
דבר תורה לפרשת לך לך - "ויאמר ה' אל אברהם"
 
כך פותחת פרשתנו וכך נפתחת ההיכרות שלנו עם אברהם. מיהו אותו אברהם שאליו פונה האלוקים? מה אנחנו יודעים עליו? 
אם נתבונן בפסוקים שלפני כן, בסוף פרשת נח, נוכל למצוא מעט מידע על אבינו אברהם - על עבד ה' הראשון בהיסטוריה. אגב סיפור תולדותיו של תרח, מסופר לנו שאברהם הוא בנו של תרח. יותר מכך לא ידוע לנו.
 
חוסר ההיכרות שלנו עם אברהם, והצגת התורה בדרך של חשיפה פתאומית זו בתחילת פרשתנו, מועצמת עוד יותר בהשוואה לנח. חז"ל ערכו השוואות אישיותיות בין נח לאברהם. כשאנחנו עושים השוואה של הפסוקים הפותחים את פרשתו של נח עם הפסוקים הפותחים את פרשתו של אברהם אנחנו נתקלים בהבדלים בולטים. החשיפה של דמותו של נח היא מוצהרת: "אלה תולדות נח". היא גם מפורטת: נח הוא "איש צדיק תמים", הוא "מתהלך את האלוקים". יש לו שלשה בנים...

 

בחשיפת דמותו של אברהם לעומת זאת לא מסופר לנו דבר. מיהו אותו אברהם שזוכה להתגלות של הקב"ה? מדוע הקב"ה פונה כך אל אברהם?
שאלה זו הפריע גם לחז"ל, לכן עולם המדרש גדוש בניסיונות לשחזר, לכאורה, את התהליך שהביא להתגלות של הקב"ה לאברהם. מדרש אחד מאיר שעשרה דורות מאז נח ועד אברהם, דורות של עובדי עבודה זרה, לא זכו להתגלות שכזו עד שאברהם החל לתהות "מי בעל הבירה?", מי ברא את העולם. מדרש נוסף מתאר כיצד תרח אבי אברהם אף הוא היה עובד עבודה זרה. מדרש נוסף מדגיש שלאברהם לא הייתה דמות השראה ממנה למד. "נעשו לו כליותיו כשתי כדים של מים והיו נובעות תורה".
אברהם היה יחיד מסוגו בגלל שהוא היה הראשון. התורה לא מספרת את הרקע של אברהם בגלל שאצל אברהם נולדה האמונה באל אחד, כמו שנברא העולם, יש מאין. מתוך ההעדר, מתוך הכלום, נולדה אצל אברהם האמונה.
מסיפורו של אברהם אנחנו יכולים ללמוד שיש מימד מסוים באמונה שהוא פלאי. לא ניתן ליצור אותו על ידי רקע כזה או אחר. הוא פשוט מבזיק מתוך החושך. את האמונה הזו אנו לא יכולים לצפות ולתכנן. בשביל אמונה כזו אנחנו יכולים רק להתפלל, לקוות ולצפות.

   בברכת שבת שלום, 
 הרב עקיבא פרידמן

 

יוצאים מהקופסה בסמינריון "צא מהתיבה"
 
יצאנו לסמינריון בנושא "צא מן התיבה", התארחנו באולפנת צפירה. מטרת הסמינריון היתה להזמין את התלמידים לצאת מאזור הנוחות שלהם - לצאת מתבניות שמונעות מהם להתקדם ומעכבות אותם, רצינו לאמת ולבדוק עד כמה אנחנו מוכנים לצאת לעולם בחוץ ולבחון מה  הטוב שיש בהתכנסות והסתגרות במקרים ומצבים מסוימים. פעילות הפתיחה עסקה בנושא של חשיבה מחוץ לקופסה. התלמידים אותגרו עם משימות שבהם הם נדרשו לחשוב בצורה חדשה ויצירתית. בהמשך, הדיון נסב סביב הביטוי "צא מן התיבה" ודנו בנושאים העולים לתלמידים כשהם שומעים את המילים הללו. בסדר ערב, עסקנו בפרשנויות של חז"ל על דרכו של נח. בערב שבת חווינו קבלת שבת מוזיקלית משמחת ולבבית (ראו תמונות), התפילות והארוחות היו מלוות בשירי קדושה וריקודים סוחפים. היה מרגש לראות את כל הישיבה במעגל אחד של שמחת מצווה. לאחר תפילת ערבית וסעודה ראשונה דנו במסגרת כיתתית בשאלה: התכנסות או יציאה? ישנם מקרים רבים בחיינו בהם ישנה התלבטות קשה בין להישאר במקום המוכר והמקומי או לחלופין להשקיע בחוץ, בחדש, בשונה. התלמידים דנו בערכים השונים שעומדים מאחורי הנטיות והלבטים השונים. בטיש מרומם נפש המשכנו לדון במוכנות שלנו ליציאה לעולם שמחוץ לכתלי הישיבה. עלו נושאים של לימוד אמונה ושאלות מהותיות. התלמידים תיארו את חששותיהם לגבי היציאה מ"התיבה" לעולם בחוץ ובשיח לתוך הליל, הצוות והתלמידים בצוותא, עסקו בדרכי התמודדויות עם החששות. בשבת, תלמידי כיתות יב' העבירו יחידה לשאר תלמידי הישיבה על החשיבות להשקיע בישיבה, לעזור בפרויקטים, "לצאת" מהנוחות ולהפוך את הישיבה ל"תיבה" שלנו. בנוסף, חלק מהשמיניסטים דיברו עם השכבות הצעירות על הסכנה בפספוס הזדמנויות, אלא  להשקיע בלימודים ובתחומים נוספים. הם עודדו אותם לצאת מהתבניות שהם עצמם בנו לעצמם ולחדש את הסיפור האישי שלהם. סיימנו עם סעודה שלישית מלאה בשירה ושיחה של ראש הישיבה, הרב אליהו על עבודה אישית שכל אחד יכול וצריך לעשות כמו שנח עשה, ובברכת יציאה לדרך של התחדשות, צמיחה ובניה כדי להתמודד עם העולם שמחוץ לתיבה.

 

 

 

מעורבות חברתית בביה"ס אורות עציון
 
במסגרת המעורבות החברתית, תלמידי שכבה י' חונכים את תלמידי כיתות א' ו -ב' בחטיבה הצעירה של בית ספר אורות עציון באפרת. אחרי החגים, פתחנו את המפגשים הקבועים ושמחנו לראות את שיתוף הפעולה שנעשה באהבה, סבלנות והנאה גדולה.

 

אירוח ילדי הגנים בבית המדרש
 
שמחנו לארח בבית המדרש שלנו את ילדי הגנים שהגיעו לביקור לכבוד ראשית הקריאה בספר בראשית.   

 

 

מפגשים לבוגרים שפרחו מהקן
 
למחרת יום כיפור קיימנו בבית המדרש  את השיעור הראשון לבוגרי הישיבה, אחד מתוך סדרת מפגשים שנתיים. למפגש נהרו ובאו עשרות רבות של בוגרים מכל השנתונים. הבוגרים שמחו לפגוש את הרב ראובן ואת הרב קמחי - ובמיוחד שמחו לפגוש אחד את השני. האווירה הייתה שמחה, משפחתית ומרוממת.

 

 

בוגרי הישיבה מתכבדים כאושפיזין בסוכות הרמים
 
כמיטב המסורת בוגרי הישיבה מהמחזורים השונים באו להתארח בסוכות של הרמים על נשותיהם וטפם. כמו תמיד זו הייתה חוויה מרגשת ודרך נהדרת לשמור על קשר עם הבוגרים. תענוג גדול היה לחזור לחויות השותפות ולהיותנו משפחה אחת תוך כדי לימוד משותף.

 

 

הושענה רבה
 
תלמידי כיתה ט'1 התארגנו וקיימו לימוד ליל הושענה רבה בסוכתו של תלמיד הכיתה, דוד ששון. היה מרגש ומרומם לראות שבזמן הקצר שמתחילת השנה כבר נוצרו קשרים חמים ורצון למפגש ולימוד משותף .

 

בברכת שבת שלום

 

 

 
ישיבת בני עקיבא "אורות יהודה" אפרת
כתובת: ת.ד. 1006 אפרת 9043500 אפרת
טלפון : טלפון: 02-9933406
פקס: פקס: 02-9938282
דוא”ל: [email protected]
אתר אינטרנט: http://www.orotyehuda.org.il/

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus