מידעון פרשת נח
הגל,  נח ומגדל בבל – סוד האיזון:
 
הפילוסוף הגרמני וילהם הגל (1770 -1831) טען שההיסטוריה נעה כמטוטלת. שתי גישות קוטביות מתנגשות ומהם צומחת ועולה גישה שלישית מאזנת.  (תזה , אנטי תזה ולבסוף סינטזה) בפרשת נח אנו רואים שתי גישות אחת טרום המבול ואחת מיד לאחר המבול. לפני המבול העולם היה קפיטליסטי. השיטה הייתה "כל דאלים גבר". החזק מצליח והחלש נופל. "בני האלוהים" – החזקים. שלטו ועשו כרצונם על גבם של החלשים. זהו חוק הטבע וזהו גם חוק הכלכלה החופשית המאפשרת למוצלחים לנסוק למעלה ולחלשים להעלם, הארץ התמלאה בחמס ובגזל. המבול מחק את הכל ואפשר לגישה חדשה לעלות על במת האנושות. בני נח שיצאו מהטבע נשבעו לא עוד! אנחנו נקים עולם מאוחד עולם של קומונה. "שפה אחת ודברים אחדים".

 

לא יהיה לאף אדם עליונות על האחר. כולם שווים וכולם פועלים ביחד למען אותה מטרה. השיטה הזו הביאה להישגים מרשימים. המגדל שבנו כמעט ונגע בשמיים. אבל הפרט אבד את זהותו בתוך הקולקטיב. כל בני האדם  היו פועלים אפורים למען המגדל בלי ביטוי אישי ובלי יכולת להביא איכויות אינדיבידואליות  לידי ביטוי. המציאות הזו חייבה את פרוד, עמים שונים ומגוון של שפות. הקב"ה פרק את המגדל כאשר כל שבט בקש לו את שפתו ואת ייחודו. מתוך בוני המגדל יוצא אברהם אבינו.
אברהם רצה להקים עם אחד שלא יהיה מאוחד. עם אחד שיהיה מחולק לגוונים ולשבטים. מצד אחד אחדות ומצד שני שונות. אחדות ולא אחידות. האחדות יוצרת את האווירה ומאפשרת לכל אחת להתפתח בתחום שלו.
 
זוהי השפה בישיבה שלנו. אנחנו ברוך ה' ישיבה אחת  כשמתוך העוצמה של הביחד נוצרת אווירה כמו שחווינו בהושענה רבה השנה ובמסע הסליחות הקסום. אולם מאידך אנו משתדלים לשמור על הייחודיות של כל תלמיד ולתפור לו את החליפה המתאימה שלו מתוך אמונה מלאה ב"חנוך לנער על פי דרכו". שהרי רק כך נצליח לאזן את הכוח הכללי עם הכוח הפרטי. רק כך נוציא בוגרים השואפים לפסגות ומחוברים אל הכלל.
 
בברכת שבת שלום
הרב שמואל רוזנבלום 
ראש הישיבה 

 

הושענה רבה
 
ברוך ה' עברנו ליל לימוד קהילתי מיוחד במינו בהושענה רבה. בערב נכחו כ- 3,000 איש וברוך ה' זכינו לשמוע שיעורים נפלאים ומגוונים מתוך התרוממות רוח, בין שיעור לשיעור נגנו תלמידי השיבה בניצוחו של זאב וינדיש. בסוף הערב ערכנו טיש מוסיקלי והתפללנו וותיקין. לחטיבת הבניים הייתה תוכנית משלהם בהובלת הרב ארז. הרבה עמלו על הערב הזה ובמיוחד צבי לוסטיג, הרב יהודה והרב אביאל צברי. תודה להם ולכל צוות אבות הבית שבלעדיו כלום לא היה זז.  

 

 
 

 

 
 

 

שלומית בונה סוכה ונתינה
 
בהובלת הרב אייל מורדך תלמידי הישיבה עזרו לכל מי שפנה ובקש עזרה בבניית סוכה לקראת החג. הם גם דאגו לפרק לאחר החג. תודה מיוחדת לתלמיד הוד ברוק שהוביל את הפרוייקט בשטח עם חיוך רחב.

 

 
 

 

מתכוננים לפולין
 
היות ואנו רואים במסע לפולין "מסע לחיים של משמעות" אנו משתדלים להוציא את כל מי שמבקש לצאת. שכבת יא' עבדה במכירת ארבעת המינים ובמכירת ערבות ומאפים בליל הושענה רבה. את הכסף שהרוויחו נכנס לקופת מלגות לטובת תלמידי השכבה שיצאו בע"ה השנה אחרי פורים

 

מתנדבים
 
שכבת י' עברה חשיפה ראשונה בנושא התנדבות על ידי המורה חיה והרב אורן. בע"ה ביום שישי הם יצטרפו ליריד העירוני כדי לקבל יותר מידע מעשי באפשריות ההתנדבות.

 

מצוינות לימודית
 
10 תלמידים  מתוך אילו שלמדו באקדמיה במסגרת הישיבה וסיימו השנה את לימודיהם קבלו תעודת הצטיינות במסגרת פרוייקט האקדמיה בתיכון. כתוצאה מהצלחה הגדולה מכך הוזמנה הישיבה לפגישה עם מנכ"ל משרד החינוך התלמידים הם: אסרף עידו, גלעד בן יעקב, ניתאי בן שימול, אורי ליבוביץ, שילה לין, נעם סלומינסקי, זאב פישמן, מיכאל קימל, יותם פישמן, אבישי שוימר. יישר כוח למורה קרן המובילה את התוכנית.

 

מצוינות תורנית
 
ברוך ה' רבים רבים מצטרפים לפרוייקט "תורתך שעשועי" ולומדים בעצמם נושאים שונים: רמבם/ גמרא או הלכה. ברוך ה' הישיבה שולחת קבוצה גדולה של תלמידים לכנס יגדיל תורה לקבלת פרסים משמעותיים, בגין לימוד של 50 דף ויותר  (מעבר לתוכנית הלימודים) במסגרת הישיבה ולבד.

 

חודש ארגון בפתח
 
נשתדל לתמרן בין העשייה הברוכה בסניפים ובין השגרה לימודית בחודש הקרוב. שינויים בלימודים יהיו בע"ה רק בשבוע האחרון לפני שבת ארגון.

 

עובדים בשטח
 
ברוך ה' העבודה על המבנה החדש לש הישיבה נעשית במרץ. בע"ה לקראת שנה"ל הבאה נוכל להרחיב ולהתרחב בכל התחומים. מספר המעבדות יוכפל בע"ה כאשר יתווספו עוד 12 כיתות לימוד ו- 8 מעבדות לישיבה.

 

 

הקפטיריה המחודשת
 
ברוך ה' הקפטריה החדשה שהובילו יפית ויפה מוועד ההורים קוצרת הצלחה. השבוע נפתח גם הפס הבשרי לטובת התלמידים.

 

 
 

 

מפגש בוגרים שומרים על קשר
 
השבוע ביום ראשון ערכנו מפגש בוגרים שהיה מאוד מרגש. דיברנו על החיים ועל חינוך ושוב קיבלנו פידבק מדהים מהבוגרים ותובנות חינוכיות. הרב דוד שלם (שסיים לפני שלושה שבועות קורב מגדים) ערך שבת בוגרים ומפגש כיתתי בביתו בסוכות. עם הבוגרים זוהי שבת שלישית. מצורפת בזאת תמונות להשוואה מהשבתות השונות.

 

הודעות

 

 
1.תקופת ההסעדה עומדת להסתיים עוד שבוע. מי שרוצה להצטרף ולהמשיך מצורף בזאת הסבר על תנאי התשלום והתקופות. הסעדה.

2. פולין להורי י"א: יום ראשון הקרוב בשעה 19:30 יתקיים מפגש להורי כיתות יא' על המסע לפולין בערב זה ניתן את כל ההסברים הרעיוניים והמעשיים ואת זמני הרישום ועוד. מוזמנים בשמחה.
 
3. מי שעוד לא הסדיר את שכר הלימוד לשנה"ל הנוכחית מתבקש לעשות זאת בהקדם. תודה מראש
 
4. "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם": אנחנו ממשיכים לעודד אתכם ההורים והבנים לצרף את הבנים לתוכנות סינון ומסננת תכנים ושירותים. עלות המוני לשנה 180 ₪. ניתן להעביר דרכינו צ'ק לנטספארק  ונציג הישיבה הרב יעקב טבצ'ניק יטפל בנושא. מצ"ב מחקר על ההשפעה בשימוש מוגבר במכשירים ללא קשר לתכנים.

 

שבת שלום, הרב שמואל וכל משפחת הישיבה

 

 

 
ישיבת בני עקיבא לפיד "תורת נחום" מודיעין    
ראובן 4 מיקוד 71700 מודיעין  
טלפון: 089759282 , 089759216  פקס: 089707004  דואר אלקטרוני:yeshivamodiin@gmail.com
אתר אינטרנט : www.ybalm.co.il

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus