מידעון חנוכה תשע"ח

 

בס"ד
 
הורים, תלמידים יקרים וכל בית יב"ע נר תמיד,
שלומות ואור
 
בגמרא במסכת שבת מובאת מחלוקת בין בית שמאי ובין בית הלל כמה נרות מדליקים בחנוכה. לדעת בית שמאי ביום הראשון מדליקים שמונה נרות, ביום השני שבעה נרות, "פוחת והולך" עד שביום השמיני מדליקים נר אחד בלבד. בית הלל חולקים, ולדעתם ההפך הוא הנכון. ביום הראשון מדליקים נר אחד, ביום השני שני נרות, "מוסיף והולך", עד שביום השמיני מדליקים שמונה נרות.

 

נחלקו אמוראים בטעם המחלוקת, ולפי דעה אחת טעמם של בית שמאי הוא "כנגד ימים הנכנסין" (ביום הראשון עתידים להיכנס שמונה ימים וכו') וטעמם של בית הלל הוא "כנגד ימים היוצאין" (ביום הראשון "יצא" יום אחד וכו').
השאלה הנשאלת היא מדוע חשוב לבית שמאי לדעת כמה "ימים נכנסים", ומדוע חשוב לבית הלל לדעת כמה "ימים יוצאים".
נראה לומר שנקודת המחלוקת בין בית שמאי ובית בית הלל, מהו הדגש בנס פך השמן.
בית שמאי מדגישים את הפוטנציאל שבנס, ולכן ביום הראשון (כך התברר בדיעבד) היה בפך פוטנציאל ניסי של שמונה ימים, ופוטנציאל זה הלך ופחת עד שביום השמיני היה בכוחו להדליק נר אחד בלבד.
בית הלל, לעומת זאת, מדגישים את הנס שהתגלה בפועל. ביום הראשון מדליקים נר אחד, כיוון שבפועל זה היה היום הראשון של הנס ("ימים היוצאים"), והנס הלך והתעצם, עד שבסופו של דבר התגלה שניתן להשתמש בפך אחד קטן שלכאורה ניתן היה להדליק בו רק יום אחד, שמונה ימים.
ההלכה נפסקה כידוע כדעת בית הלל, ואנו שואלים מה ניתן ללמוד מהלכה זו לימינו.
חז"ל לימדו אותנו שהדרך להתקדמות בלימוד, היא תהליכית, עד כדי כך שבגמרא (מסכת פסחים דף נ עמוד ב) נאמר בשם רב יהודה שאמר בשמו של רב: "לעולם יעסוק אדם בתורה ובמצות אף על פי שלא לשמה שמתוך שלא לשמה בא לשמה". כלומר, למרות שלימוד תורה לשמה הוא הלימוד המרכזי שאליו אנו שואפים להגיע, ההדרכה של חז"ל היא ללמוד בראשית דרכנו ש"לא לשמה", ואם נתמיד בכך נגיע ללימוד תורה "לשמה".
תלמידים הלומדים בישיבה שואלים לעיתים, מדוע נבחנים על מה שלומדים, הרי לימוד התורה המשמעותי הוא ה"לשמה", לימוד "לשם הלימוד".
נרות החנוכה, אותם אנו מדליקים על פי בית הלל, מלמדים אותנו, שהדרך "להפיץ את האור הגדול, את אור התורה", הוא תהליכי. אנו מדליקים בתחילת הדרך רק נר אחד, וביום השני "רק" שני נרות, אולם נס פך השמן מלמד אותנו שבסופו של תהליך אנו זוכים לאור גדול.
אנו מבקשים להודות לקב"ה בחנוכה, בשעה שאנו מדליקים את הנרות, שעשה ניסים לאבותינו בימים ההם, ומתפללים שנזכה לניסים ולגילוי האורות גם בזמן הזה.
 

בברכת חנוכה שמח לתלמידי הישיבה ומשפחותיהם ולכלל עם ישראל
 
 הרב רוני דינר - מנהל התיכון

 

פרסום נתוני הגיוס לצה"ל - יב"ע נר תמיד בעשירייה הראשונה!!!
 
לפני מספר ימים פרסם צה"ל את נתוני הגיוס, הגיוס לקרבי ולקצונה ובעשירייה המובילה מכל בתי הספר בארץ נמצאת הישיבה שלנו. הנתונים מחמיאים ומחזקים אותנו אבל אינם מפתיעים במיוחד. עידוד התלמידים לתרום למדינה מתחיל עוד בבית המדרש - בחינוך למידות ואהבת תורה, העם והארץ. עם אוירה כזו אין פלא שהתלמידים שלנו גדלים ונותנים מעצמם למדינה ולחברה.
         

 

אנו רצים...והם רצים

 

 

בשנות לימודיהם בחטיבת הביניים, חוגגים התלמידים את בר המצווה שלהם. אך לא כולם. ישנם תלמידים ממשפחות מעוטות יכולת, שפשוט לא יכולות להרשות לעצמן לארגן אירוע בר-מצווה. תלמידים אלו נאלצים לחגוג בצמצום רב, ולעתים אף מוותרים לחלוטין על מסיבת בר-המצווה.
השנה, החליטו תלמידי חטיבת הביניים בישיבה לסייע לתלמידים אלו לחגוג את שמחת בר המצווה כראוי. הרב יואל פרידמן, מחנך כיתה ז', הגה רעיון מבריק וחדשני - מרוץ שליחים קבוצתי במסלול שבו כל קבוצה רצה מספר קילומטרים עד שמגיעים לכותל המערבי בירושלים. על כל ק"מ שתלמיד רץ -הוא מגייס סכום כסף שמוקדש כולו לטובת צדקה - לארגון מסיבת בר מצווה למשפחה מעוטת יכולת שאנו מכירים. המסר של התלמידים מאחורי המירוץ הוא ש"אנו משקיעים מעצמנו ורצים בדרך העולה לירושלים, ואתם משקיעים מכספכם ובכך נעשים שותפים למירוץ ולמצות החסד הגדולה".
התלמידים התגברו על אי הנעימות הטבעית ושיתפו את ההורים, האחים, הסבים והסבתות ושאר מכריהם בפרויקט. רבים התלמידים רצו ברחובות ירושלים וזכו לחיוכי התושבים ולצפירות עידוד מצד הנהגים. כל הרצים הגיעו לטקס סיום בכותל יחד עם ראש הישיבה הרב איתמר ליברמן שאמר לתלמידים בסיום: "רבי עקיבא שעמד כאן לפני 1800 שנה  על הר הבית החרב - ראה שועלים שמטיילים בין החורבות. חבריו התנאים בכו לנוכח החורבן אך רבי עקיבא צחק והצליח לראות את האור שבתוך החושך.  כמה רבי עקיבא היה צוחק ושמח אם הוא היה רואה אתכם כעת. תלמידים שמלאים בתורה, במצוות ובעצמה ענקית של גמילות חסדים! כולנו ממשיכי דרכו של רבי עקיבא שחינך אותנו שהעיקר בתורה זה ואהבת לרעך כמוך!!!"
 

 

 

ומריצה לריצה - מקום 3 במרוץ שדה
 
נבחרת הישיבה יצאה למרוץ שדה בגן סאקר בירושלים. נבחרת ז'-ח' רצו כ- 2500 מטר והגיעו להישגים יפים ,כאשר בנימין אהרון מכיתה ח'3 זכה במקום השלישי (מתוך כ 150 רצים) ועלה לייצג אותנו ואת מחוז ירושלים באליפות הארץ. נבחרת ט' רצו כ- 3000 מטר והגיעה למקום טוב באמצע. בריצת 5000 מטר ייצג אותנו בכבוד אלון  בטיטו מכיתה יא'. יישר כח וכל הכבוד!!!

 

 

ליגת הכדורסל
 
ביום חמישי האחרון אירחנו באולם הספורט את משחקי הכדורסל במסגרת ליגת הישיבות התיכוניות הארצית של החמ"ד. במשחק הראשון ניצחנו את ישיבת צביה לוד 33-22 ובמשחק השני הפסדנו לישיבת שעלבים בהפרש קטן ומרגיז אחרי משחק צמוד. בעוד שבועיים נארח משחק נוסף והפעם מול ישיבת לפיד מודיעין. בהצלחה לנבחרת שלנו.

 

שביל ישראל - דרום

 

תלמידי כיתות ט'-י' ממשיכים בדרכם מהדרום לעבר חשמונאים בשביל ישראל מס' 2 לשנה זו. השכימו קום, התפללו ומיד יצאו למסלול. בשעה שמונה בבוקר הם כבר היו על הסולמות.

 

מקום ראשון - פרס מורה מצטיינת ארצית
 
השבוע התקיים כנס ארצי של כל מורי התיכון בישיבות ואולפנות בני עקיבא. כל מוסד בחר מורה מצטיין מוסדי שקיבל פרס ותעודות הצטיינות. המורה שנבחרה בישיבתנו היא רותי טאוב מורה להיסטוריה והיא זכתה במקום הראשון מבין כל מצטייני המוסדות כמורה המצטיינת של כלל מוסדות ישיבות ואולפנות בני עקיבא!!! הוקרה גדולה לרותי וברכות. אין עליך!!! המשיכי בדרכך הנפלאה.

    

   הודעות

    

   • מחר נר ראשון של חנוכה תתקיים תפילת שחרית חגיגית בשירים וריקודים! יתארחו בישיבה תלמידי כיתות ו' מביה"ס הממ"ד בחשמונאים ונווה צוף. תלמידי החטיבה יחגגו את חג החנוכה וילוו את תלמידי כיתות ו' לאורך היום בפעילויות שונות, תלמידי התיכון יחגגו את חג החנוכה בחונכות בשירה וריקודים עם בתי ספר ברמלה. יחד נפיץ את האור שלנו!!! חינוך לנתינה כבר אמרנו קודם???
   • חופשת החנוכה תחל מיום חמישי כ"ו בכסלו. חזרה ללימודים ביום חמישי ג' בטבת.  
   • ביום ראשון ו' בטבת 24/12 תתקיים בערב אספת הורים, אנא עקבו אחר ההודעות.

    

   בברכת שבת שלום

    

    

    
   ישיבת בני עקיבא נר תמיד מערב בנימין
   רחוב מוריה 1 חשמונאים  
   טלפון: 08-9767182  פקס: 153-89767182
   דואר אלקטרוני: [email protected]
   ybanertamid.org.il - חפשו אותנו בפייסבוק

    

    

   נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus