מידעון פרשת וישב

 

בס"ד 
 
"כי כאשר ירד הגשם והשלג מן השמים... כן יהיה דברי אשר יצא מפי לא ישוב אלי ריקם כי אם עשה את אשר חפצתי והצליח אשר שלחתיו." (ישעיהו נה).
"דבר ה'" הוא "הדיבור" האלוקי. נבואה ביד הנביא, אינה "ראיית העתיד". נבואה היא הורדת הדיבור האלוקי למציאות הארצית. ומרגע שירד הדיבור לארץ הוא מתחיל לפעול, ואין דבר שיכול לעצור את פעולתו. אברהם אבינו טרח מאד ליצור את הטקס המיוחד, ברית בין הבתרים, כדי להוריד לארץ את "הדיבור": "כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום ועינו אותם..".  
"ראוי היה יעקב אבינו לירד למצרים בשלשלאות של ברזל" (שבת פט). כל השתלשלות העניינים מכאן ואילך  מכוונת למטרה אחת: יצירת עם ה' בארץ מצרים. לכאורה אין צורך ביצירת משבר משפחתי כדי להוריד את יעקב למצרים. מספיק ליצור רעב בארץ. אברהם אבינו ירד למצרים מפני הרעב. אבל לא יעקב: "וישב יעקב בארץ מגורי אביו". יעקב מתיישב בארץ, ואין לו שום כוונה לעזוב. גם לא מפני רעב. אבל לקב"ה תכניות אחרות עבור יעקב והמציאות תהיה כזו שיעקב ירד. הדרך כפי העולה מפרשתנו היא בדרך של משבר משפחתי.
 

 

לכאורה, לדרך המשבר המשפחתי אין הרבה סיכויים להשיג את המטרה. יש למשפחה 'איכותית' ומוסרית כמו משפחת יעקב את היכולת לפתור משברים ביניהם. ובכלל, מה הסיכוי שתקרה כל השתלשלות העניינים בהמשך. מה הסיכוי שיעקב ישלח את יוסף לשכם, מסוכן מדי. מה הסיכוי שתעבור שיירה של מדיינים דווקא ליד הבור, שבו נתון יוסף... ובכל זאת, דרך אינספור מצבים שבריריים וחסרי סיכוי, פועל "הדיבור" להשיג את ייעודו. ולזמננו: נבואות הנחמה ביד נביאי ה' אינן "ראיית העתיד". כשהנביא יחזקאל מתנבא "ואתם הרי ישראל ענפכם תתנו ופריכם תשאו לעמי ישראל כי קרבו לבוא" (יחזקאל לו) אין מדובר בסיפור מעשייה. זהו "הדיבור" שמתחיל לפעול מייד עם הופעתו הארצית, דרך אינספור התרחשויות חסרות פשר, וחסרות סיכוי. את מלכות ישראל החדשה בארץ ישראל הקימו יהודים קומוניסטים כופרים ואתאיסטים. איזה רוח נכנסה בהם? מהי מסירות הנפש
העצומה שפעלה בקרבם?  התשובה אף כאן היא ש"הדיבור" כמובן.
 
בברכת שבת שלום 
 יחיאל עוזרי

 

זוכרים את עזרא שוורץ הי"ד

 

ב-י' בכסלו קיימנו פעילות מיוחדת ורבת משתתפים לזכרו של עזרא שוורץ הי"ד.הפעילות תוכננה ברוחו של עזרא שנרצח כשיצא להתנדב בעוז וגאו"ן ולהביא אוכל חם לחיילי צה"ל. את היום פתחנו בלימוד משותף עם תלמידי ישיבת אשרינו. לאחר מכן יצאו כל תלמידי הישיבה לסייע ולהתנדב באתרים שונים ברחבי גוש עציון ואפרת, בין היתר, סייעו התלמידים בחטמ״ר עציון, בחווה בקשואלה, בסדנא בגבעות, במועדון הוותיקים באפרת, בארגון פינת שתייה חמה וכיבוד מפנק לחיילי צה"ל והעבירו שיעורים בביה"ס כרמי יהודה אורות עציון וראשית. לאחר יום העבודה המשכנו בצעדות אל גבעת עוז וגאו"ן ,שאליה לא זכה עזרא הי"ד להגיע ביום הירצחו. בסיום היום נערך בגבעה טקס אזכרה מכובד ומרגש בהשתתפות רעות גיאת סגנית מנהל מינהל החינוך ברשת ישיבות ואולפנות בנ"ע, שלמה נאמן ראש מועצת גוש עציון, מח"ט עציון אלוף משנה שרון אסמן וראש ישיבת אשרינו הרב יודין. רות שוורץ, אמו של עזרא ששלחה סרטון מארה"ב, והרב יודין סיפרו ארוכות על אישיותו המיוחדת של עזרא הי"ד אשר היה ספורטאי מצטיין, מדריך נערץ וחבר אהוב. בנאומים שנשאו באזכרה, הודגש המסר על היותנו חלק משרשרת הדורות ועל המחיר של אחיזתנו בארץ תוך ידיעה שלכל אחד צריך להיות חלום ושליחות להגשימה. ראש הישיבה הרב אליהו אידלברג הוסיף  ש"למרות המניעות והציניות של חלקים בחברה, אנו דבקים בערכים של חסד, נתינה, תורה וחיבור לכל יהודי בארץ ובתפוצות. עם ישראל חי וימשיך להפיץ את המוסר והצדק ברוח נביאי ישראל". 

 

פעילות גיבוש בשטח

 

 

תלמידי שכבת י' יצאו לשטח - לבוקר גיבוש כיתתי. התלמידים הכינו בעצמם ארוחת בוקר מפנקת והשתתפו בפעילות o.d.t בנושא עבודת צוות. הפעילות הייתה מעניינת והתלמידים יצאו ממנה עם הרבה תובנות חשובות על הכיתה.

 

 

סדר ערב חגיגי
 
את השבוע לזכרו של עזרא שוורץ הי"ד חתמנו בסדר ערב לזכרו שארגנו תלמידי כיתה י'1. את הערב בסימן "המקור לציונות" - 70 שנה לכט' בנובמבר, פתח הרב רפי טוויל, בהמשך התחלקנו לחבורות לימוד רב שכבתיות ולמדנו על מקורות יהודיים שמהווים ראשית לציונות. את הסדר חתם הרב חובב . היה ערב מרתק עד מאוד, ישר כוח! 

 

 

הדרכה לקראת גיוס
 
שכבת יב' נפגשה עם אליעזר דויטש מאיגוד ישיבות ההסדר. בפגישה הוצגה לתלמידים החשיבות של דחיית הגיוס והדרך לקבלת אישורה. 

 

ביקור בסניפי בני עקיבא, הצופים ועזרא לכבוד שבת אירגון
 
לכבוד שבת אירגון יצאו חברי ההנהלה והר״מים לבקר את מדריכי בני עקיבא ועזרא ואת החניכים היקרים ברחבי גוש עציון. היה מאוד מרומם ומשמח לראות את ההשקעה המרובה שהחניכים והמדריכים הכניסו לחודש ולשבת הארגון. צוות הישיבה חש גאווה גדולה!!!

 

ציוד ספורט חדיש בישיבה
 
התחדשנו בציוד ספורט חדש ומגוון שישמש את התלמידים בשיעורי חינוך גופני. התחדשנו בכדורי סל,  כדורי רגל, כדורי עף,  כדורי יד,  כדורי כוח,  כדורי הדיפת כדור ברזל,  רצועות TRX, גומיות כושר,  דילגיות,  משוכות.  בעזרת ציוד זה נעלה את רמת הכושר הגופני בישיבה והתלמידים יהנו משיעורים מגוונים ומהנים.

 

בברכת שבת שלום

 

 

 
ישיבת בני עקיבא "אורות יהודה" אפרת
כתובת: ת.ד. 1006 אפרת 9043500 אפרת
טלפון : טלפון: 02-9933406
פקס: פקס: 02-9938282
דוא”ל: [email protected]
אתר אינטרנט: http://www.orotyehuda.org.il/

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus