מידעון פרשת וישלח

 

בס"ד
 
הורים, תלמידים יקרים וכל בית יב"ע נר תמיד,
שלומות ואור
 
 
בתחילת הפרשה יעקב מתכונן למפגש מפחיד ומסוכן מול עשיו אחיו . בפעם האחרונה שהם נפגשו עשיו רצה לרוצחו. 
מעניין לשים לב מה בוחר יעקב לשים בפי  השליחים על מנת לומר לעשיו במצב מורכב זה? מספרים לנו חז"ל שיעקב אומר: "עם לבן הרשע גרתי ... ותרי"ג מצוות שמרתי" (רש"י לבראשית ל"ב-ה') מעודי (מאז ששמעתי לראשונה מהגננת את המדרש הזה..) מטרידה אותי השאלה מדוע דווקא במילים אלו בוחר יעקב להשתמש ברגעים אלו? מה זה אמור לעניין, או להפחיד את עשו שיעקב אבינו שמר בבית לבן את תרי"ג מצוות התורה?

 

אני חושב שחז"ל מלמדים אותנו כאן עניין עמוק מאוד. הוויכוח בין עשיו ליעקב אינו ויכוח רגיל! זה ויכוח מהותי ועמוק. ויכוח בין עם ישראל לבין הנצרות. יעקב היה "איש תם יושב אוהלים" ועשיו "איש ציד איש שדה.." עשיו טען תמיד כלפי יעקב שאת הקדושה ניתן לקיים רק בתוך האוהל, הקדושה מנותקת מהחיים. לא ניתן להמשיך להיות איש קדוש בחיים שמחוץ  לבית המדרש. שם ב'חיים'  מחוץ לבית המדרש צריך להיות מחוספס – 'איש שדה..' . כך טוען עשיו כלפי יעקב.  לעומתו, טוען יעקב שהקדושה מחוברת לחיים – היא יונקת מתוך בית המדרש ומשם  מחוברת לחיים עצמם. גם בעומק הגשמיות יש תורה וקדושה. יעקב עובר 'גיבוש' מטלטל של 20 שנה בבית לבן, מתרחק מ'האוהל' החם המוכר ומהמשפחה ומצליח להיות אדם שנאמן לערכיו ולמוסר שלו.  "הייתי ביום אכלני חורב וקרח בלילה" – הוא עובד בנאמנות, קשור לקב"ה ומחבר שמים וארץ מתוך כל סיבוכי החיים. לאחר ה'גיבוש' הזה יכול להכריז יעקב לעשיו.  אתה זוכר את הוויכוח הישן והתמידי שלנו? אתה זוכר את השאלה האם הקדושה מנותקת או מחוברת לחיים? אתה זוכר שלעגת לי על כך שביהדות יש רק 'בתוך בית כנסת'?  אז זהו שלא... הקודש מחובר לחיים! זו אמירה שיכולה להכניע את עשיו. זו בדיוק הנקודה הכי משמעותית שיעקב יכול לומר לעשיו במפגש שלהם. היהדות מחדשת לעולם את נקודת החיבור בין קודש וחול. התורה והקודש לא 'כלואים' בתוך ד' אמות. הם מתרחבים לכל מרחבי החיים, ועם ישראל הוא עם שמחבר שמים וארץ!  
כממשיכי דרכו של יעקב אבינו עליו השלום וכ'בני ישראל' גם אנו בישיבה משתדלים לחבר 'שמים וארץ' בלימוד תורה וערכים, בלימודים כלליים ובעשייה התנדבותית וחברתית.
 
שבת שלום 
איתמר בשם כל בית יב"ע נר תמיד

 

שבת אירגון
 
לקראת שבת אירגון התקיים בישיבה המפקד המסורתי של הישיבה. כחלק מרשת בני עקיבא, חשוב לנו להעביר לתלמידים את התחושה שיש לנו חזון משותף - החזון של הרב נריה והגשמת חלומו להקמת דור של תורה ועבודה. לצפייה בטקס לחץ כאן.

 

במהלך החודש ביקרנו ובירכנו בחום ובשלטי חוצות צבעונים את סניפי בני עקיבא ואת תלמידנו המדריכים על פועלם ותרומתם בתנועה.

 

ב"לילה לבן" שלפני שבת ארגון ביקרנו את תלמידנו היקרים המדריכים והחניכים בסניפי בני עקיבא. נדדנו כל הלילה מסניף לסניף, המטרנו ברכות וסופגניות. היה מרגש ומרומם.

 

חגיגות ר"ח כסלו
 
את ראש חודש כסלו קיבלנו בישיבה בשמחה ובריקודים. לצפייה לחץ כאן.

 

למידה חוויתית
 
פתחנו בפרויקט חדש בישיבה, בנייה על פי ההלכה. במסגרת לימוד "בבא בתרא". תלמידי כיתה ז' הכינו את הדגם של המשנה בדף ה עמוד א - שכנים שאחד מהם או שניהם רצו לעשות מחיצה ביניהם. ובנאמנות למקורות הקפידו לעשות מחיצה של 4 אמות (2 מטר) כדי שלא יהיה "היזק ראיה" אם אחד מהם רוצה כותל יותר גבוה הוא ישלם על ההפרש. אך אם השני עשה כותל ממול כדי להנות מהמחיצה שהשני שילם עליו, מחייבים אותו לשלם על כל גובה המחיצה שבניהם. מטרת הפרויקט ללמד גמרא באופן חוויתי, גם דרך הידיים.

 

 
 

 

שיעור מתמטיקה "אחר" הועבר ע"י התלמידים עצמם. בהשראת לימוד הגמרא יחדיו בחברותות, צמחה הלמידה של "לומד מלמד" גם בתחום המתמטיקה. צוות המתמטיקה חזר מהשתלמות בטכניקת הלימוד החותרת למעורבות התלמידים בנלמד ובהפיכתם לנבחרת מתמטיקה, כך שכל תלמיד יתנסה גם בלימוד חבריו. עד כה הפרויקט מצליח ביותר וכל התלמידים נהנים והכי חשוב גם לומדים.

 

 
 

 

תכנית נחשון לחונכות וירטואלית יצאה לדרך. תלמידים שקדנים חדורי מוטיבציה להשקיע בלמידה גבוהה זוכים ליווי שבועי של סטודנט במתמטיקה או פיזיקה  דרך האינטרנט.

 

במסגרת שיעור 'חינוך פיננסי' ,הניתן לתלמידי כיתות י' כ'השכלה כללית', התבקשו התלמידים להעביר לחבריהם פרזנטציה בנושא פיננסי כגון על קרן הון סיכון,על כרטיסי אשראי וכו'. בנוסף, מתקיים בישיבה קורס פיננסי למורים אליו מצטרפים ותיקי קהילת חשמונאים.

 

 

בישיבה אנו מעבירים חומר לימודי גם באופן משחקי. למשל בשיעור ביולוגיה כדי למיין בע"ח למחלקות, הכנו כרטיסיות של משחק רביעיות לפי החומר הנלמד והתלמידים שיחקו ולמדו להנאתם.

 

 
 

 

כמדי שנה, במסגרת לימודי ההיסטוריה, יצאו כיתות י"א ליום עיון חוויתי בבית הספר להוראת השואה ביד ושם. יום העיון כלל סיור במוזיאון ההיסטורי, סדנא לימודית ושיחה עם איש עדות ניצול שואה. התלמידים התרשמו ממגוון הקבוצות שמבקרות במקום וציינו כי הפעילות הייתה מעניינת וחשובה. הפגישה עם איש העדות, אברהם שער, הייתה מיוחדת ונחקקה בליבותיהם. אברהם  סיפר על תושיה וסייעתא דשמייא גדולה שהביאו להצלתו ולהצלת משפחתו מהשואה ברומניה ועודד את התלמידים להסתכל בעין טובה על חיינו ולהיות בהכרת תודה גדולה כלפי המציאות בה אנו חיים כיום.

 

 

מבית המדרש
בשעה טובה, במסגרת בית מדרש נוער, תלמידים רבים סיימו את מחזור הרמב"ם היומי בשיעורים שמעביר הרב שמעון ג'אן באופן קבוע לאחר התפילה לתלמידי התיכון ולפני תפילת המנחה לתלמידי החטיבה.

 

 

טיולים וסיורים לימודיים
 
תלמידי כיתות ט' יצאו לטיול ב"שביל ישראל". המסע התחיל בעין יורקעם שם פגשנו בעדר יעלים קטן שהגיע לגמוע ממי המעין. משם ירדנו בסולמות ב'מעלה פלמ"ח' , המשכנו בנחל חתירה ומשם בעליה תלולה של מעלה ימין. במצוק חזינו בסדקים בעומק עשרות מטרים. התפללנו מנחה במצד צפיר, שהוקם ע"י השלטון הרומאי כדי להגן על שיירות הנבטים שעברו באזור, והגענו לפנות ערב לחניון מעלה עלי. לאחר הקמת האוהלים, ושתיית תה חם וביסקוויטים, החלנו בהכנת מרק משובח וארוחה. את הערב סיימנו בקומזיץ [פופקורן] וערב שירה ע"פ שירון שהכנו לצורך המסע. למחרת השכמנו קום ולאחר תפילת שחרית וקיפול המאהל, צעדנו למצפה המכתש וצפינו על נופו המרהיב של המכתש הקטן, ירדנו במעלה עלי ע"ש עלי בן-צבי, חצינו את המכתש, ובסופו ב"שער אשמדאי" . הייתה אווירה טובה, תודות למתכנן, מארגן ומוביל הקבוצה ישראל ריבלין.

 

 
 

 

תלמידי כיתות ז' יצאו ליום גיבוש לנחל קנה בשומרון. שמענו על ההיסטוריה של עם ישראל מתקופת התנ"ך עד ימינו בהקשר לחיים בשומרון. מצאנו מקואות ובתי כנסת ישנים. היה ממש מרגש. בסוף הטיוף נכנסנו לברכת הצבים להתרעננות קלה. התלמידים התנהגו נהדר והאווירה היה נפלאה. תודה לבית ספר גופנה על ההדרכה המקסימה.

 

מסע מושבות
 
הרב איתמר והצוות יצאו למסע מושבות על מנת לחשוף  בפני בוגרי ח' והוריהם את הישיבה ואת תהליך ההתחדשות שעוברת הישיבה לקראת שנה חדשה. עד עתה ביקר הצוות במפגשים בטלמון ובנריה. בהמשך ניסע ונגיע לנווה צוף, דולב, מבוא חורון ועוד.

 

בברכת שבת שלום

 

 

 
ישיבת בני עקיבא נר תמיד מערב בנימין
רחוב מוריה 1 חשמונאים  
טלפון: 08-9767182  פקס: 153-89767182
דואר אלקטרוני: [email protected]
ybanertamid.org.il - חפשו אותנו בפייסבוק

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus