מידעון פרשת נצבים וילך

 

פתיחת שנת הלימודים
 
בפתח המידעון הראשון של הישיבה, אנו מבקשים להודות לרבש"ע על פתיחה חלקה של שנה"ל תשע"ח. הישיבה זכתה לאמונם של משפחות רבות שהפקידו בידינו את חינוך ביניהם. זכינו והתברכנו גם בהצטרפותם של אנשי חינוך והוראה מצטיניים, חלקם מוזכרים במידעון הזה. ההתרגשות שליותה את פתיחת השנה ניכרת במסדרונות ובסביבות הלמידה בכיתות. אנו מודים לצוות המנהלה שעמל במהלך הקיץ להכין ולאפשר פתיחה שמחה ומוצלחת של שנת הלימודים. אנו מברכים את כל שותפינו בברכת שנה טובה ומתוקה, כתיבה וחתימה טובה,
 
הרב אליהו אידלברג         הרב יהודה ג'ייסון
ראש הישיבה                  מנהל פדגוגי

 


דברי משה אל ישראל בפרשת וילך נפתחים בפס' "וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם, בֶּן-מֵאָה וְעֶשְׂרִים שָׁנָה אָנֹכִי הַיּוֹם--לֹא-אוּכַל עוֹד, לָצֵאת וְלָבוֹא; וה' אָמַר אֵלַי, לֹא תַעֲבֹר אֶת-הַיַּרְדֵּן הַזֶּה." הפס' מתחלק לשני חלקים המסבירים את אי כניסתו של משה רבנו לארץ ישראל. ע"פ הפשט בחלק הראשון משה מסביר שהוא מבוגר ולכן אינו יכול לצאת ולבוא במלחמה ולכבוש את הארץ ואילו בחלק השני משה מסביר את אי כניסתו לארץ בכך שזוהי גזירת ה'- העונש על חטא מי מריבה כפי שמוזכר בספר במדבר.
מהי באמת הסיבה מדוע לא נכנס משה לארץ ישראל? בגלל שהיה זקן ולא יכול היה להנהיג את בני ישראל במלחמה או בגלל חטאו? הקריאה שאי הכניסה לארץ של משה רבינו היא משהו טבעי, חילופי מנהיגות המקובלים בכל דור, הטרידה מאוד את הפרשנים, שהרי כתוב במפורש שאי הכניסה לארץ היא עקב חטאו של משה.

 

רש"י מסביר זאת- אי הכניסה לארץ אינה בגלל מצבו הפיזי של משה "משה לא היה זקן  בכלל, אלא לא אוכל- לא פיזית. לא אוכל =איני רשאי. גם הרמב"ן הבחין בסתירה אך הוא מיישבה בכך שאומר "...שאמר להם כן לנחמם". אני לא באמת לא יכול, הסיבה היא העונש מה', אבל יותר קל להסביר לבני ישראל הסבר רציונאלי שאני כבר זקן ואין בי תועלת. רק הראב"ע ממשיך בדרכו הפשטנית –לצאת ולבוא במלחמה.
אני רוצה להציע קריאה נוספת של הפסוק. התורה נותנת בכוונה שני הסברים לאי-כניסתו של משה לארץ, סיבה אחת טבעית- זקנותו של משה והמצריכה חילופי מנהיגות. וסיבה שנייה  אלוקית- משה לא נכנס לארץ בגלל עונש שקיבל מה' על מעשיו.
התורה מביאה שני רבדים להסבר המציאות שאינם סותרים זה את זה מפני שהם מסבירים את המציאות בצורה שונה אך לא סותרת. לקראת סיומה של השנה, שאנחנו יושבים ומסתכלים על האירועים שעברנו הן ברמת הפרט והן ברמת הכלל, טוב  נעשה עם נאמץ את התבוננות התורה על המציאות. לכל דבר יש גם סיבה טבעית וגם סיבה אלוקית שלפעמים גם לא מובנת לנו. המציאות מובנת ולא מובנת כאחד. ההסתכלות הזו אינה משחררת את בני אדם מאחריות על אירועים, אך גם אינה מטילה את על בני האדם את כל האשמה. יהי רצון שבשנה הבאה עלינו לטובה נזכה להיכנס לארץ המובטחת שלנו וגם אם נתנחם בכך שהדור אחרינו ייכנס.
 
בברכת שבת שלום
רוני נוימן 

 

נעים להכיר!

 

חנן אלמקייס, נשוי ללימור ואב לחמישה ילדים מקסימים, גר בירושלים. מרגיש זכות גדולה לחנך את כיתה ט' 2 ולהיות חלק מהצוות המדהים של ישיבת "אורות יהודה". "כאבא לשני ילדים בעלי צרכים מיוחדים יש לי רגישות לקשיים של תלמידי וכולי תפילה שנזכה להגיע לליבם!"

 

חובב רייכנר, גדל והתחנך באפרת. "זכיתי להימנות על בוגרי ישיבת "אורות יהודה" (מחזור ה', ה'תשס"ב)"
כעת אני זוכה להיות חלק מצוות הרמ"ים של הישיבה בה גדלתי. אני מתרגש מאוד לקראת תפקידי החדש, חש בגודל האחריות, ושמח על ההזדמנות לחנך ולהנחיל בע"ה אהבת תורה ואהבת הבריות לתלמידים הנכנסים לראשונה בשערי הישיבה. אני מקווה שהשנים שעברו מאז היותי תלמיד בישיבה, בהם למדתי ולימדתי, צברתי ניסיון חינוכי בארץ ובחו"ל (במהלך שליחות בברזיל) ועד לחזרתי, יוסיפו על "המתנות" אותם קיבלתי בשנות לימודיי בישיבה.

 

עקיבא פרידמן, תושב הגוש ובוגר ישיבת אורות יהודה. למד תקופה ארוכה בישיבת עתניאל. שם צמח בעולם התורה. אוהב להתעמק ולהתבונן בחדרי התורה הרבים.
השנה אני מתחיל את דרכי כמחנך של כיתה י', עבורי זאת זכות המגיעה עם אחריות, שתיהן לא קטנות, להיות שותף בתהליכי הצמיחה של התלמידים ושל הישיבה בכלל. אני מתפלל לברכת השם על כולנו.                        

 

פותחים שנה
 
פתחנו את השנה בשמחה גדולה, התלמידים כבר התחילו למידה מעמיקה וכמובן עשייה גדולה. תלמידי שכבת ט' יצאו לארוז חבילות לחלוקה למשפחות של עמותת לעוף קדימה!

 

 
 

 

מזל טוב
 
שי שוורץ בוגר הישיבה, בחר ביום חתונתו להתחיל את יומו בתפילה בישיבה, עם קבלת פנים חמה ומאירה. המפגש העלה זכרונות יחד עם צוות הרמי"ם ושאר הסגל. לאחר מכן, ישב שי יחד עם הרב קמחי ושוחח איתו על חשיבותו של יום זה.

 

 
 

 

בברכת שבת שלום

 

 

 
ישיבת בני עקיבא "אורות יהודה" אפרת
כתובת: ת.ד. 1006 אפרת 9043500 אפרת
טלפון : טלפון: 02-9933406
פקס: פקס: 02-9938282
דוא”ל: [email protected]
אתר אינטרנט: http://www.orotyehuda.org.il/

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus