מידעון פרשת תולדות
סוד ההצלחה בחינוך:
תחשבו על זה. דווקא אבות האומה הענקים לאהצליחו (חלקית) בחינוך של בניהם. מאברהם אומנם יוצא יצחק, אולם במקביל ישמעאל ובני הפילגשים הרבים אינם עומדים בציפיות ונזרקים מהמשפחה. אברהם יכול לתרץ את
הכישלון באמא. יצחק הרי נולד משרה הצדיקה וישמעאל מהגר. אינו דומה החינוך של הגר והקטורה לזה של שרה.  אצל יצחק גם תירוץ זה לא קיים. שני  הבנים התאומים יצאו "מכרס אחת" מאותה אמא צדיקה. למרות זאת אחד מהבנים יצא יעקב – "איש תם"... והשני עשו שבסופו של דבר נהיה זר למשפחה ונזרק מייעודו של אברהם.
מדוע לא הצליחו יצחק ורבקה לחנך את עשו? התשובה הפשוטה היא האחריות האישית, כלומר הבחירה החופשית. לא משנה מי הם הוריך ומהם השורשים שלך. לכל אדם ישנה בחירה חופשית להיות צדיק או רשע. ההורים יכולים להוות דוגמא אישית. ההורים יכולים לדבר אך הבן צריך להפנים ולרצות. יעקב רצה ועשו רצה משהו אחר. 

 

האחריות לחינוך בסופו של דבר רובצת על הבן. הרש"ר הירש ( רבי שמשון רפאל הירש) מצא אפיק נוסף לכישלון בחינוך של עשו. הרש"ר הירש טוען שיצחק ורבקה טעו בגישה החינוכית שלהם. עשו נולד אדמוני עם אופי תוסס ויעקב היה "איש תם".
אם אתה מושיב את שני הבנים באותו בית מדרש ועל אותו ספסל הלימודים בהכרח תאבד מישהו. אי אפשר לחנך את כולם באותה דרך ובאותה מתווה. "חנוך לנער על פי דרכו". על פי דרכו של התלמיד. יצחק ורבקה שגו כאשר ניסו לחנך את עשו כפי שהם מחנכים את יעקב. לכן עשו בעט ויצא לתרבות רעה ויעקב שהחינוך תאם לו נשאר בדרכו של יצחק.
אמון בחירה ואחריות מתוך ההבנה כי פרצופיהם שונים ולכן דרכי החינוך צריכות להיות שונות ומותאמות לכל תלמיד ותלמיד, אנו מדברים עם הבנים הלכה למעשה בשפה של אמון בחירה ואחריות. אנו משתדלים להציע אפיקים שונים ומגוונים לבנים כדי ולכוון כל אחד למסלול המתאים לו כדי שהחינוך יהיה על פי דרכו שלו. מאידך אנו מדגישים כי האחריות לתוצאה הסופית היא בסופו של דבר שלך. הבחירה והאחריות מחייבות אמון בתלמיד וההבנה כי רק לו יש באמת את הכלים לגדול ולהתפתח. לכל זה אנו מוספים תפילה שנזכה לפתוח את שערי הלב.
 
בברכת שבת שלום
הרב שמואל רוזנבלום
ראש הישיבה 

 

פרס החינוך
 
התבשרנו השבוע כי הישיבה עלתה לשלב הארצי (לאחר שעברה בהצלחה את 2 השלבים הקודמים) במועמדות לפרס חינוך ארצי. זו הזדמנות להודות לכל הצוות של הישיבה. הוועדה שהגיעה לישיבה מאוד התרשמה מכל העשייה, מהתוצאות ומהאווירה.

 

 

ערב שיקוף והעצמה
 
אפלקציה חדשה לקראת ערב שיקוף והעצמה שתתקיים בע"ה בעוד שבועיים וחצי ביום שלישי יז' בכסליו ה- 5/12 בין השעות 17:00 -22:00. כמדי שנה בסוף הרבעון הראשון על מנת לקדם את הבנים אנו עורכים ערב שיקוף והעצמה. אנו רואים חשיבות רבה במפגש זה בין ההורים למחנכים והמורים. ערב זה מטרתו לקיים דיאלוג בין מורה –הורה- ילד מתוך הבנה
שרק שיתוף הפעולה  ומתן הזווית השונה של כל אחד מהגורמים יוכל לקדם את הבן שהרי זו מטרת כולנו. אנו רואים חשיבות במפגש עם כלל המורים במקצועות השונים.
השנה אנו עושים ניסיון ליעל את התנהלות המפגשים באסיפת ההורים באמצעות
אפליקציה/מחשב ייחודית וידידותית למשתמש. האפליקציה פותחה ביוזמת אחד מהורי התלמידים בישיבה ואנו נענינו לאתגר. יש לקחת בחשבון שזה ניסיון ובזמן
אמת עלולות להיות תקלות. אנו נערכים גם למציאות זו ומקווים שתתקבל בהבנה.
שימוש באפליקציה - יש להוריד מגוגלפלי או אפסטור את האפליקציה שנקראת "אספת הורים" (יעלה ראשון).
שימוש במחשב- יש להיכנס לקישור Www.lapidmpm.xyz
בשלב ראשון ניתן לתאם שעות מפגש עם כל אחד מהמורים של בנכם. (הרמי"ם בערב זה מקבלים הורים רק כמחנכים ולא כמורים מקצועיים בכיתות האחרות בהם הם מלמדים, ולכן לא מופיעים ברשימות).
גם למורים יש אפשרות לזמן הורים לפגישה. את בקשת הפגישה ההורים יקבלו למייל וישבצו את זמן הפגישה.
במהלך הערב ניתן יהיה לעקוב אחרי התקדמות התור ולהתנהל בהתאם. אנו מבקשים מההורים (ונבקש גם מהמורים) לעמוד בזמנים. אנו מקווים שהשימוש בכלי זה יחסוך את הצורך בהמתנה ארוכה ויאפשר שיח מכבד במהלך הפגישות.
מצורף מדריך למשתמש.

 

ללמוד להצליח
 
ערב להורי ז' ללמוד להצליח: אתמול התקיים ערב להורי ז' בנושא איך לומדים יעיל יותר. טיפים ללמידה יעילה. שיטות שונות כדי שההורים יוכלו לעזור לבנים לשפר את היכולת שלהם ללמוד עצמאית. יישר כוח לרב ארז ולצוות הייעוצי על ההפקה.

 

ללמוד להצליח
 
ביום שלישי התקיים בישיבה יריד הכוון לשנה הבאה. אל הישיבה הגיעו 30 מוסדות ופתחו דוכנים כך שהבנים יכלו לעבור ולהתרשם מכל מוסד ולעמוד על ייחודו. שמחנו לפגוש בוגרים רבים שבאו לספר לבנים על החוויה שלהם במסגרת בה הם לומדים. אל הבוקר הזה הצטרפו תלמידים משוהם שנהנו מהאירוח. יישר כוח לרב אורן מנהל השכבה על ההפקה

 

 

גיבושוני סתיו
 
השבוע יצאו 4 שכבות לגיבושונים. ז' ו-ח' לכרמל וכיתות ט'ו-י' לדרום. שלושה מהם הסתיימו. בנוסף כיתה יא' ערכה בשבוע שעבר מסע חצי נודד באילת. ברוך ה' הייתה אווירה נפלאה וחזרנו עייפים אך מרוצים. בכל גיבושון הייתה תוכנית ערב מיוחדת שכללה גם הפעלה, טישים, ביקור בבה"ד 1 לשכבת י' ויחידת מחנכים. תודה ענקית לכל מנהלי הבתים, המחנכים וכל הצוות שהתגייס ובמיוחד לרב יהודה דומיניץ שמוביל את כל הפעילות החברתית בישיבה.

 

מצוינות
 
2 מתלמידינו עלו לתחרות הארצית באולימפיידע של ביולוגיה. יישר כוח לרב אלעד על ההובלה.

 

התנדבות
 
לאור ההצלחה החלטנו להרחיב את ההתנדבות של כיתות י' במסגרת פרוייקט לאורו נלך. כל השכבה למעט כיתה אחת יצאו לשעתיים של התנדבות בבוגר בבתי הספר היסודיים. נושא זה חשוב ערכית ותורם רבות לבנים. יישר כוח לרב דוד על הרמת הדגל.

 

לקראת שבת ארגון
 
לקראת שבת ארגון בשבת הבאה.

א. יום ראשון ושני לימודים כרגיל.
ב. יום שלישי – חמישי מסיימים ב 14:00 אחרי מנחה ( בכל ערב ישנה הופעה בסניף אחר)
ג. שישי אין לימודים.
ד. ראשון מוצאי שבת ארגון אין לימודים.
ה. ביום ראשון בשעה 13:15 פעולה לכל המדריכים, מכל התנועות.
ו. ביום חמישי בשעה 13:30 מפקד ישיבתי לפני שבת ארגון
ז. ביום ראשון הקרוב נערוך עם הצוות ביקור בסניפים – מסע הצוות עם צו'פר....

 

שבת שלום, הרב שמואל וכל משפחת הישיבה

 

 

 
ישיבת בני עקיבא לפיד "תורת נחום" מודיעין    
ראובן 4 מיקוד 71700 מודיעין  
טלפון: 089759282 , 089759216  פקס: 089707004  דואר אלקטרוני:yeshivamodiin@gmail.com
אתר אינטרנט : www.ybalm.co.il

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus