מידעון פרשת וארא

 

בס"ד
 
"אם תעצור אולי תראה אותי..."
 
פעמיים בפרשתנו מצווה הקב"ה את משה לגשת לפרעה ולומר לו להוציא את ישראל ממצרים. בפעם הראשונה בפרק ו' פסוק י"א: "בֹּא דַבֵּר אֶל פַּרְעֹה מֶלֶךְ מִצְרָיִם וִישַׁלַּח אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל מֵאַרְצוֹ" ובפעם השנייה באותו פרק בפסוק כ"ט: "דַּבֵּר אֶל פַּרְעֹה מֶלֶךְ מִצְרַיִם אֵת כָּל אֲשֶׁר אֲנִי דֹּבֵר אֵלֶיךָ". 
בשתי הפעמים משה עונה פחות או יותר באותו מטבע לשון, בפעם הראשונה: "וְאֵיךְ יִשְׁמָעֵנִי פַרְעֹה וַאֲנִי עֲרַל  שְׂפָתָיִם" ובפעם השנייה: "הֵן אֲנִי עֲרַל שְׂפָתַיִם וְאֵיךְ יִשְׁמַע אֵלַי פַּרְעֹה". לכאורה אותה תשובה בדיוק. ובכל זאת, הפרשנים נדרשו לשאלת החזרה של הסיפור. למה צריכה התורה לספר לנו פעמיים על ציוויו של הקב"ה ועל תשובתו של משה? במיוחד כשנראה שאין שום חידוש.
רש"י בפירושו
כותב: "ויאמר משה לפני ה'" - היא האמירה שאמר למעלה הן בני ישראל לא שמעו אלי ושנה הכתוב כאן כיוון שהפסיק העניין וכך היא השיטה כאדם האומר נחזור על הראשונות" כלומר, לדעתו של רש"י אין כאן חידוש ובסך הכל חוזרים על מה שכבר נאמר בשל הפסקה בפסוקים. כלומר חזרה מתודית שמטרתה ליצור ללומד הבנה ורצף סיפורי.  
 

 

אני מבקש להתמקד בתגובתו של הקב"ה לתשובתו של משה. בפעם הראשונה, בפסוק י"ב, נראה כי הקב"ה קצת מתעלם מדבריו של משה. הפסוקים בהמשך עוסקים בשושלת של בית לוי עד למשה ואהרן. חלק מהתשובה לחשש של משה היא בכך שהוא יהיה מודע לשושלת שלו ולזכות אבותיו. יכולת העמידה של משה היא על ידי קבלת כוחות מ"בית אבא"וההיסטוריה שלו.
בפעם השנייה שמשה פונה אל הקב"ה עם החשש על הגמגום שלו, תשובת הקב"ה היא בצורה אחרת ומציע למשה כמה פתרונות; אהרון יהיה זה שידבר, הקב"ה יקשה את לב פרעה וגם הבטחה לכך שבסוף הם יצליחו. זו כבר תשובה שמציעה פתרונות ישירים לשאלת משה רבינו.
 
אני חושב שניתן ללמוד מזה לקח חשוב לנו כהורים ואנשי חינוך: קורה שהילדים שלנו פונים אלינו ומכל מיני סיבות אנחנו לא פנויים לשמוע אותם, לשמוע באמת. אנחנו ממהרים לענות ולעתים גם תולים את תשובתנו על סמך ניסיון העבר. "אתה לא היחידי שיש לו את הבעיה הזו", "כבר פתרו את הבעיה הזו בעבר", "בדיוק מקרה כזה קרה לי" ועוד. לפעמים זו תשובה טובה ולפעמים נדרש מאיתנו להקשיב לצורך האמתי של הילד, לבעיה שבגינה הוא פונה אלינו, אם נפעל כך, אולי גם נצליח לענות לו מה שהוא צריך לשמוע. נוכל לתת פתרון אמיתי שמתייחס לילד ורואה אותו יחד עם כל צרכיו.
 
 שנזכה לראות את ילדינו, 
 בברכת שבת שלום 
הרב מתן שפלר

 

ישיבת בנ"ע אורות יהודה - נעים להכיר!

 

בערב ההיכרות, שקיימנו השבוע להורי תלמידי כיתות ח', הצגנו את הגישה החינוכית, התהליך והמסע שאותו עובר תלמיד בישיבה. במהלך הערב, התקיים פאנל תלמידים שבו שיתפנו את ההורים במענה המגוון שניתן ובקשר האישי והמשפחתי שיש בין כל באי בית הישיבה. הנוכחות הגדולה של מתעניינים שימחה אותנו ואנו נמשיך לפתח ולדייק תכניות נוספות המותאמות לצרכי תלמידינו. 
בכדי להירשם לראיונות, יש צורך למלא טופס רישום באתר הישיבה. 
 

 

 

מסע פילים לשכבות י'-יא'
 
יצאנו למסע של יומיים במדבר יהודה, עם כל הציוד על הגב. ביום הראשון התלמידים צעדו בנחל צאלים. בלילה ישנו תחת השמים והירח המדהים ביופיו. במהלך הערב בישלנו ארוחת ערב של שטח - כשלמנה העיקרית הכנו מטפונה (עוף המבושל בתוך גחלים). למחרת קמנו בחמש בבוקר כדי לעלות עם הזריחה למצדה ולקרוא בתורה באחד מבתי הכנסת העתיקים בעולם. הייתה זו חוויה מרוממת מאוד, במיוחד לאחר גשמי הברכה שירדו בשבוע האחרון.

 

 
 

 

צעדת הבקעה לכיתה ט' 1
 
תלמידי כיתה ט'1 יצאו לצעדה ממעלה אפרים עד לאנדרטת הבקעה. הסיור נערך בדגש על תקופת המרדפים ולזכרו של אלוף במילואים רחבעם זאבי הי"ד, שהיה אלוף פיקוד המרכז בתקופת המרדפים בבקעה.

 

 
 

 

תחרויות ספורט בגבעת וושינגטון
 
נבחרות הכדורגל והכדורסל של הישיבה ייצגו אותנו בגאווה בתחרויות הכדור בגבעת וושינגטון, ותוך כדי, גם נהנו מאד.

 

 
 

 

חידון על חומש בראשית - פשט ורש"י
 
כחלק מלימוד בסדר ערב וכסיום חווייתי לספר בראשית, הרב ראובן ארגן לתלמידים חידון ג'פרדי על ספר בראשית. הכיתות השונות התמודדו אחת מול השנייה על תואר "חכמי בראשית".

 

י' בטבת - יום הקדיש הכללי
 
לרגל י' בטבת - יום הקדיש הכללי. התקיימה שיחה מרתקת ומצמררת עם הגברת לאה פרידלר, ניצולה מהונגריה, אשר שיתפה את התלמידים בסיפורה כאשר הייתה בת 17 ונעקרה מביתה.

 

צפייה ב"פלא"
 
תלמידי כיתה ט'2 יצאו יחד לקולנוע לצפות בסרט "פלא" - סרט מרגש על ילד שנולד עם עיוות חמור בפניו ועל קשיו החברתיים בביה"ס. בהמשך לצפייה בסרט נערך דיון על המשמעויות של חריגה, על הרגשות של הילד ושל חבריו. פעילות זו מהווה חלק מתהליך חינוכי שהכיתה עוברת בימים אלה.

 

בברכת שבת שלום

 

 

 
ישיבת בני עקיבא "אורות יהודה" אפרת
כתובת: ת.ד. 1006 אפרת 9043500 אפרת
טלפון : טלפון: 02-9933406
פקס: פקס: 02-9938282
דוא”ל: [email protected]
אתר אינטרנט: http://www.orotyehuda.org.il/

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus