מידעון פרשת ויחי תשע"ח
סוד הנצח – יעקב אבינו לא מת?!?!
פרשת ויחי מסיימת דרמה וכאב של עשרותשנים.
במהלך אותם שנים עמדה משפחת יעקב להתפרק.
המשבר בתוך המשפחה איים לפרק את כל מה שבנו יעקב, יצחק ואברהם בעמל רב.
בסופו של דבר המשפחה מתאחדת סביב יעקב.
כולם מבורכים וכולם נושאים את המטה שלו וכולם נשארים בתוך עם ישראל.
כיצד קרה השינוי?
התורה מלמדת אותנו כי הכישלון יכול להיות המתניע לשינוי והתחדשות:

 

לעיתים הסנסורים לא מאותתים כי הדרך בה צועדים אינה מכוונת ליעד. רק הכישלון והכניסה למבוי הסתום שוברים את השגרה. השבר מאלץ לשנות כיוון רק משום שדרכינו הסלולה והשגרתית נחסמה והמוצא היחיד נמצא דווקא בצדהנגדי של הדרך.
כך מתאר הרב טייכטל מחשובי הרבים ערב השואה את הסיבה שהניעה אותו להפוך ממתנגד לציונות ולעליה לארץ לתומך נלהב. הפתרון הסופי של היטלר, לא אפשר לו להמשיך לדבוק בגלות ובקבלת המוסכמות של היהדות החרדית בהונגריה. הוא מעיד על עצמו כי חיסול יהדות אירופה חייב אותו לחשוב ולשנות כיוון בהתאם. בתוך הגטו, וללא ספרים ורק מתוך הזיכרון נכתבה היצירה הנפלאה "אם הבנים שמחה" המכילה מאות סימוכין לדרכו החדשה.
נפילה אישית וציבורית יכולה להתניע התחדשות אם מוסר הכליות עדיין מפעם. האחים ויוסף ראו את מה שעוללו למשפחה
כאשר הם היו צעירים לימים. הם ראו והחליטו לשנות כיוון מפרוד לאחדות. לכן אחרי 22 שנה כאשר האחים מובלים לכלא על ידי השליט המצרי האכזר הם אומרים לעצמם:"אבל אשמים אנחנו..". אנו אשמים על מכירת יוסף שהתרחשה לפני 22 שנים! אנחנו אשמים באטימות שלנו לבכי שלו והעונש כעת הוא על מה שעוללנו בעבר. גם יוסף עובר תהליך הואמבין שהוא נולד לגדולות רק משום "שלמחיה " שלח אותו ה' למצרים, כדי להחיות עם רב. כך הכישלון הגדול נהפך להתרוממות גדולה  להתחדשות בהתנהגות ובחשיבה שמביאה בסופו של דבר לבנייתו המחודשת של עם ישראל. אחד הדגשים החינוכיים שאנו מנסים להקנות לעצמנו כצוות וגם לבנים זה לנתח את שעברנו ולהשתכלל לקראת העתיד. ביקורת עצמית ולמידה מהצלחות וגם מהכישלונות היא הכרחית להצלחה עתידית. האדם הוא "מהלך". הוא אינו סטטי,  יש לו עליות ויש לו גם  ירידות. החכמה היא ללמוד ולהתקדם מכל מעידה ולהפוך אותה למנוף להתקדמות מחודשת. רק במקום פתוח שמאפשר גם לטעות וללמוד מהטעויות ניתן להיבנות ולהתקדם. יעקב בוודאי מת ונקבר במערת המכפלה. אולם יעקב לא מת, היות וזרעו לא מת. יעקב הצליח להכיל את כולם בתוך המשפחה ולאפשר לכל האחים למצוא את דרכם אל האחדות. יעקב לא מת משום שזרעו ראה את בבואתו הקורנת ורצה להישאר ולהיות חלק. לכן גם כשהחבילה עמדה להתפרק ידעו הבנים לחזור לבסיס האם בסופו של דבר מתוך תהליך גדול של תשובה ושינוי. בחינוך אנו תמיד מתפללים שנדע איך להכיל שנדע איך לשמוע ואיך לאפשר לכולם לעבור את התהליכים ולהמשיך ולהיות חלק מהחוליה משרשרת עתיקת יומין.
 

 

עשרה בטבת
היום, צום עשרה בטבת ויום הקדיש הכללי: ערכנו תפילה מיוחדת עם סליחות. תלמידי החטיבה העליונה שמעו שיחה של ניצול השואה- אביגדור נוימן. שכבות ז' וח' שמעו שיחה על נושא התפילה.

 

קליטת עלייה
 
במהלך החנוכה הגיעו לישיבה לשכבת י' 6 תלמידים מטורונטו. התלמידים  מתארחים אצל משפחות בשכבה ולומדים ביחד עם כיתה י' של הרב צברי. הם ישהו כחודש בישיבה ומשולבים בלימודים הרגילים בישיבה. המטרה היא לחשוף אותם להווי הישראלי במלואו. תודה ענקית לצבי ולליזה שאחראים על הקליטה שלהם בישיבה ולהורים ולבנים שקלטו את הבנים אל ביתם כבר במהלך חופשת החנוכה. ברוכים הבאים! 

 

יום המורה- וועד ההורים מפרגן
 
בערב חנוכה וועד הורים פירגן לצוות הישיבה, זכינו להכרת תודה בשם ההורים. וועד הורים ארגן שהשמיניסטים יחליפו את המורים בכיתות. הצוות נכנס לחדר מורים, שם חכתה לו ארוחת בוקר מפנקת. הורים שלחו סלטים, פשטידות ועוד. לצד השמחה והריקודים יו"ר וועדת חינוך זאביק ברך את הצוות והעניק להם שי קטן. בשם כל הצוות תודה רבה.  

 

 
 

 

שמינסטים
 
בשבועיים האחרונים יצאו השמינסטים לפעילות זה"ב בירושלים, עברו בגרות בחינוך גופני, וכעת נמצאים בשבוע ישיבה. בע"ה יצאו בשבוע הבא למסע ישראלי בן 4 ימים.
שיהיה בהצלחה.

 

חסד ועוד חסד
 
בערב חנוכה כל החטיבה השתתפה באריזות מוצרים שישמשו כמשלוחי מנות מוזמנים לטובת תרומה למחקר בנושא רפואי. כל זה מצטרף לפעילות חסד קבועה שעורכים תלמידי שכבת י' כל שבוע בבתי הספר היסודיים בעיר.

 

 

עם הפנים קדימה ועם הפנים לקהילה:
 
עוד שבועיים ביום חמישי  בערב נקיים ערב הורים ובנים הכולל לימוד משותף בכיתות, מוזיקה והרצאה של אריק זאבי. התוכנית: לימוד משותף בכיתות ב 19:30 ואחר כך שיחה מרתקת בבית המדרש ב 20:30.
הורי ז' (האבות) מוזמנים לבא ב 18:45 כדי להתעדכן על מסע בר המצווה שיהיה בע"ה אחרי פסח.

 

מצורפת בזאת גם הזמנה להמשך ערבי לימוד של הורים (3 ערבים)
 
הערב הראשון התקיים בערב חנוכה והיה מאוד מוצלח

 

שבת שלום, הרב שמואל וכל משפחת הישיבה

 

 

 
ישיבת בני עקיבא לפיד "תורת נחום" מודיעין    
ראובן 4 מיקוד 71700 מודיעין  
טלפון: 089759282 , 089759216  פקס: 089707004  דואר אלקטרוני:yeshivamodiin@gmail.com
אתר אינטרנט : www.ybalm.co.il

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus