מידעון פרשת ויחי

 

בס"ד
 
פרשת השבוע פרשת ויחי מסיימת את ספר בראשית. ספר בראשית מכיל שלושה חלקים מרכזיים. החלק ראשון הוא סיפורי הבריאה, אחריו סיפורי האבות ולבסוף סיפורי יוסף ואחיו.
החלק האחרון דן במורכבות היחסים בין בני יעקב. התורה לא מנסה להסתיר ולחפות על מורכבות זו. היא מציגה את המורכבות והבעייתיות שאף הובילה להתעמרות ביוסף. אך למרות התסבוכת ביחסים בין האחים ניכר בפרשות האחרונות שנעשה מאמץ לאחות את הקרע שנוצר ביניהם, הן מצד האחים שמראים אחדות וגיבוש מול יוסף המבקש לקחת את בנימין אליו והן מצד יוסף שאומר לאחיו בפרשה הקודמת "וישלחני אלהים לפניכם לשום לכם שארית בארץ ולהחיות לכם לפליטה גדולה". יוסף מנמיך את להבות הכעס בכך שאומר בעצם שהקב"ה  גלגל את הדברים כדי שיוכל להחיות את משפחתו ולכן מבקש מהאחים לא להצטער על מעשיהם כי זה רצון ה' יתברך.

 

בפרשה שלנו, שהיא סוף הסיפור, מתגלה חשש אצל אחיו שמא נשארה שנאה אצל יוסף. "ויראו אחי יוסף כי מת אביהם ויאמרו לו ישטמנו יוסף והשב ישיב לנו את כל הרעה אשר גמלנו אותו".
מה ראו אחי יוסף שחששו כל כך? רש"י על המקום אומר: "...שהיו רגילים לסעוד על שולחנו של יוסף והיה מקרבן בשביל כבוד אביו, ומשמת יעקב לא קרבן".  לפי פירוש זה שינוי קטן בהנהגת יוסף גרם לחשש מפני נקמת יוסף. מדרש נוסף מציין שבדרך חזרתם מקבורת יעקב בארץ ישראל הציץ יוסף לבור שאליו הושלך על ידי אחיו, יוסף עשה זאת לשם שמים כלשון המדרש "אמר: כמה נפלאות עשה לי הקב"ה שהצילני מהבור הזה". האחים לעומת זאת פירשו זאת כהתעוררות של שנאת יוסף כלפיהם ביחוד לאור העובדה שאביהם יעקב נפטר מן העולם ולא יהיה גורם מרסן ליוסף.
יוסף שנדהם ממחשבת האחים בוכה ואומר לאחיו "אל תיראו כי תחת אלוקים אני?!".
נמצאנו למדים שחובה להיזהר בהתנהגותנו והנהגתנו. לעתים רבות במילה בודדה או באמירה לא ראויה אנחנו עלולים ליצור רושם מוטעה כלפי חברינו, תלמידינו ובוודאי בסביבה הקרובה לנו וחשובה לנו שכל מעשה שלנו נבחן בשבע עיניים. לא בכדי לימדונו חז"ל "חכמים היזהרו בדבריכם"! קל וחומר לאנשים פשוטים כמונו שמחויבים אנו לכלל זה פי כמה וכמה.
 
בברכת שבת שלום 
חנן רובינשטיין

 

מתעדכנים בהיסטוריה ובאתרים אריכאולוגים
 
תלמידי מגמת ארץ ישראל יצאו לסיור באזור בנימין והשומרון כחלק מלימודי המגמה והכנת התלמידים לבגרות בנושא ההר המרכזי. בסיור עסקנו בנושאים לימודיים, ערכיים וציוניים. בביקור ביקב פסגות התלמידים התנסו במשחק טריוויה שעסק בביטחון, מים, היסטוריה וגאוגרפיה. ביקרנו בעתיקות סבסטיה הלא היא שומרון, וראינו שרידים מתקופת המקרא ומימי הורדוס.  זכינו לשיחה מרתקת מפי בני קצובר, שגולל בפנינו את סיפור העלייה לקרקע וההתיישבות בשומרון. יצאנו נרגשים. היה סיור מלא תוכן והנאה!

 

מתעדכנים בעולם הכשרות
 
תלמידי כיתות יא'-יב' יצאו לסיור עם הרב סמט, הרב של קיבוץ מגדל עוז, והקשיבו להרצאה מרתקת בסוגיות כשרות אקטואליות.

 

מתעדכנים בעולם הטכנולוגי
 
במסגרת תכנית משרד החינוך לעידוד למידת מקצועות טכנולוגים ומדעי המחשב, הזמנו את אוהד שוימר, מנהל פרויקטים בחברת סיסקו ואבא של יהונתן מכיתה ט'1, לשוחח עם תלמידי שכבת ט' על ההתפתחויות הטכנולוגיות האחרונות במכוניות אוטונומיות, רובוטים, הצפנה ותחומים נוספים. השיחה הייתה מרתקת ומאירת עיניים.

 

 

ביקור תלמידי ח' בישיבה
 
לקראת ההרשמה לשנה"ל הבאה, ארחנו בישיבה את תלמידי כיתות ח' מביה"ס בגוש עציון. התלמידים עברו סיור מעמיק בישיבה וגיבושון מאתגר ומהנה וסיימו בסעודת צהריים. 

 

 

ברכות ליום המורה
 
לרגל יום המורה התכבדנו בביקור של מר עודד רביבי, ראש המועצה המקומית אפרת, שהגיע לברך את מורי הישיבה על פועלם המבורך. 

 

 

חגיגות החנוכה בישיבה

 

בערב חג החנוכה, פתחנו את הבוקר בתפילת הלל מוזיקלית, חגיגית ושמחה לכבוד חג החנוכה. התפילה הייתה מרוממת עד מאוד.

 

 
 

 

המשכנו את החג בהרקדה שמחה ומדהימה שהובילו תלמידי כיתות ט' וסחפו את כל הישיבה. 

 

 
 

 

כהרגלנו בקודש, במהלך מסיבת החנוכה, ערכנו תחרות ידע כיתתית בנושא "70 שנות הישגים למדינת ישראל". נרשמה תחרות צמודה והתלמידים הפגינו בקיאות רבה.

 

 

יישר כח לתלמידי כיתה י'1 שהחליטו לשדרג את מסיבת החנוכה והכינו ספינג'ים טעימים וקישטו את מסדרונות הישיבה לקראת החג.

 

 
 

 

מאירים את החג לחיילים

 

תלמידי הישיבה החליטו להאיר את החג גם לחיילים המשרתים באזור ולארגן עבורם מסיבת חנוכה כהלכתה. התלמידים, שעמלו קשה על ארגון האירוע וזכו לתמיכת הישיבה מאחורי הקלעים, הצליחו להתרים ולשתף תושבים לתרום מוצרים למסיבה. האירוע כלל מרקים חמים, בשרים על האש, שולחן סלטים עשיר, פינת מתוקים ושתייה חמה וקרה. באירוע הדלקת הנרות המרגש התכבדנו בהדלקת נרות ע"י מח"ט עציון, אל"מ שרון אסמן, אליו הצטרפו מר עודד רביבי, ראש מועצת אפרת, הרב אליהו אידלברג ראש הישיבה והרב יהודה ג'יסון המנהל הפדגוגי. ייישר כח לרב רפי ולתלמידנו היקרים על היזמה הברוכה לשמח ולפנק חיילים רבים.

 

 
 

 

בברכת שבת שלום

 

 

 
ישיבת בני עקיבא "אורות יהודה" אפרת
כתובת: ת.ד. 1006 אפרת 9043500 אפרת
טלפון : טלפון: 02-9933406
פקס: פקס: 02-9938282
דוא”ל: [email protected]
אתר אינטרנט: http://www.orotyehuda.org.il/

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus