חנוכה ופרשת "מקץ" תשע"ח

 

חנוכה ופרשת "מקץ" / מי שמעביר ביקורת שיציע גם פתרון
"ויהי מקץ שנתיים ימים ופרעה חולם.."
 
 בשונה מהצעות חרטומיו עליהם נאמר: "ואין פותר אותם לפרעה" ומבאר רש"י "פותרים היו אותם אבל לא לפרעה... ולא היה לו קורת רוח בפתרונם" – הרי שאת פתרון יוסף הוא מקבל. יתירה מזו הוא מתפעל מהאיש מיוסף: "ויאמר פרעה אל עבדיו הנמצא כזה איש אשר רוח אלוקים בו".

 

בכל הפתרונות יש פרשנות חיובית לצד שלילית, כמבואר במדרש: שבע בנות אתה מוליד שבע בנות אתה קובר, שבעה כרכים אתה כובש שבעה כרכים אתה מפסיד. וכן הצעתו של יוסף – שבע שנים שבע שבע שנים רעב. מה היה בפתרונו של יוסף שמצא חן בעיניו?
 בפסוקים
לג' – לו' מופיע משהו שלכאורה אינו ממין הענין: "וְעַתָּה֙ יֵרֶ֣א פַרְעֹ֔ה אִ֖ישׁ נָב֣וֹן וְחָכָ֑ם וִישִׁיתֵ֖הוּ עַל־אֶ֥רֶץ מִצְרָֽיִם: יַעֲשֶׂ֣ה פַרְעֹ֔ה וְיַפְקֵ֥ד
פְּקִדִ֖ים עַל־הָאָ֑רֶץ וְחִמֵּשׁ֙ אֶת־אֶ֣רֶץ מִצְרַ֔יִם בְּשֶׁ֖בַע שְׁנֵ֥י הַשָּׂבָֽע: וְיִקְבְּצ֗וּ אֶת־כָּל־אֹ֙כֶל֙ הַשָּׁנִ֣ים הַטֹּב֔וֹת הַבָּאֹ֖ת הָאֵ֑לֶּה וְיִצְבְּרוּ־בָ֞ר תַּ֧חַת יַד־פַּרְעֹ֛ה אֹ֥כֶל בֶּעָרִ֖ים וְשָׁמָֽרוּ: וְהָיָ֨ה הָאֹ֤כֶל לְפִקָּדוֹן֙ לָאָ֔רֶץ לְשֶׁ֙בַע֙ שְׁנֵ֣י הָרָעָ֔ב אֲשֶׁ֥ר תִּהְיֶ֖יןָ בְּאֶ֣רֶץ מִצְרָ֑יִם וְלֹֽא־תִכָּרֵ֥ת הָאָ֖רֶץ בָּרָעָֽב:"
יוסף התבקש לתת פתרון. הוא לא התבקש לתת עצות כיצד לנהוג עם הפתרון. 
מנין ליוסף האומץ, כמי שזה עתה הורץ מן הבור כאחרון העבדים, עומד לפני אחד השליטים העצומים בעת ההיא, אם לא בכל הזמנים, ונותן עצות?!
נראה כי זהו ההבדל המהותי בין חרטומי מצרים לבין יוסף. כולם חכמים גדולים ויודעים לתת פתרון לחלום. אבל אף אחד לא יודע לתת עצה כיצד לנהוג עם הפתרון. אף אחד לא מוכן לקחת אחריות ולסייע להתממשותו של החלום ולצליחתו. יוסף,
הראשון שלא רק פותר את החלום ומגדיר את הבעיה אלא גם מייעץ כיצד יש להתנהג עימה בתבונה. ויתירה מזו הוא מוכן לסייע במימוש ההצעה.
ועל כן: וַיִּיטַ֥ב הַדָּבָ֖ר בְּעֵינֵ֣י פַרְעֹ֑ה וּבְעֵינֵ֖י כָּל־עֲבָדָֽיו: וַיֹּ֥אמֶר פַּרְעֹ֖ה אֶל־עֲבָדָ֑יו הֲנִמְצָ֣א כָזֶ֔ה אִ֕ישׁ אֲשֶׁ֛ר ר֥וּחַ אֱלֹקים בּֽוֹ:"
בעיני פרעה הוטב שכן יש לו גם עצה איך לנהוג עם הקושי. וממילא ההתלהבות מיוסף ממהרת לבוא.
 ביקורת הינה תופעה רווחת בחברה דעתנית, ובחברה שחיה ברווחה כלכלית אף יותר. כאשר המצב דחוק אין זמן להתלונן... כדברי חז"ל (ברכות לב.')"אין ארי נוהם מתוך קופה של תבן אלא מתוך קופה של בשר" גם האריה מלך החיות, כשאין לו בשר אלא תבן, המצב דחוק – אין זמן לנהום, דווקא כשמצבו טוב אפשר לנהום, להתלונן.
 "כמעשה אבות סימן לבנים" - להתלונן ולבקר מותר ובלבד שתיקח גם אחריות ותציע איך להתמודד, ויתירה מזו, כיוסף בשעתו, אף תיקח אחריות נוספת ותנהל את ההצעה שלך עצמך.
 
כמחנכים וכהורים אנו מהווים כתובת לא אחת לתלונות וביקורת. סיפור יוסף ופרעה מלמד אותנו לא לאטום אוזניים לתלונה אלא לשאול את שתי השאלות הבאות אל מול המתלונן:
1.מה אתה מציע?
2.האם אתה מוכן לקחת אחריות ולהוביל או לסייע במימוש הצעתך?
 
 כך גם המכבים, חרף היותם קומץ שחי בעת שבה יד היוונים תקיפה עד מאוד, ויש לבוא ולהתלונן על המצב הרוחני, הכלכלי ועוד החליטו להציע הצעה ולקחת אחריות ולזעוק "מי לה' אלי!" ומתוך כך זכו לסייעתא דשמיא ולניצחון מעטים מול רבים.
 
 שבת שלום וחנוכה שמח!
הרב אריאל רוקח
 

 

שבוע שכולו תורה
 
השבוע קיימנו בפעם הרביעית את "שבוע שכולו תורה" . אירוע שיא זה מתקיים אצלנו בישיבה פעם בשנה והמהווה פסגה רוחנית של כלל תלמידי הישיבה. במסגרתו לומדים הבנים דף גמרא ליום ומידי יום נבחנים על הדף הנלמד. השבוע מוקדש לעילוי נשמתו של החייל דוד שריקי הי"ד, שלמד בישיבה והוריו, ציון וזיוה החליטו לתרום את הפרסים הגדולים לכיתה המנצחת ולתלמיד מנצח. אלה זוכים ביום טיול מושקע ובאופניים חשמליים - פרס ראשון. בנוסף האירוע מהווה הזדמנות למפגש עם דמויות רבניות ומרצים אורחים.  השבוע פגשנו את הרב זעפרני, ר"מ בישיבת ההסדר ראשון לציון, הרב נחמן ארנרייך רב צבאי במיל', הרב ציון טוויל ראש ישיבת בני נצרים באריאל והרב דוד אמיתי מראשי ישיבת אלון מורה. התלמידים נחשפו לתלמידי חכמים ולשיחות מרתקות ומחזקות.  
תודה מקרב לב להורי הבנים על ההשקעה והשפע הבלתי פוסק הן של תרומות בכסף והן תרומות של פיצות, עוגות, שתייה, מיני מתיקה ועוד. 

 

ביום רביעי, נר ראשון של חנוכה קיימנו אירוע חגיגי לציון חנוכה ולציון סיום השבוע שכולו תורה -  שיחה מרתקת עם הרב אמיתי, סעודת מצווה בכיתות והרקדה.

 

 

 

השתלמות מורים במרכז ישיבות ואולפנות בנ"ע
 
לכבוד יום המורה, באירוע מפנק שהפיק מרכז הישיבות והאולפנות בנ"ע, זכתה אילנה דיל, מורתנו המסורה במגמת ניהול עסקי, בתעודת הצטיינות כאשת חינוך ומורה למופת. ברכות ויישר כח, המשיכי בפועלך המבורך.

 

 
 

 

שבת רשות

 

במהלך הסופ"ש יצאנו לשבת רשות בישיבת מצפה יריחו. השבת הנפלאה עסקה בנושא של גדילה ומסירות ללימוד תורה. לשבת התלוו הרב אבידן ומשפחתו, הרב יוסי וראש הישיבה הרב אריאל. 

 

גבורה יהודית

 

לקראת חודש כסלו וימי החנוכה, הגיע הרב יוסי שטרן,ראש ישיבת ההסדר הגבוהה בעכו, לשוחח עם התלמידים בנושא - גבורה יהודית.

 

פעילות מועצת התלמידים של ראשל"צ
 
מועצת תלמידים של ראשון לציון וביניהם יוסף חיים נגר, תלמיד כיתה ', נפגשו עם שר החינוך לקדם את ענייני הנוער בעיר.

 

נוער אור ירוק
 
במסגרת המחויבות האישית למעורבות בקהילה, מועברת תכנית של "אור ירוק" בישיבה. כל שבוע נפגשים החניכים, תלמידי כיתה י', עם הסטודנט אמיר פז לפעילות למען הגברת המודעות לזהירות בדרכים. לקראת היום לזכר נפגעי תאונות הדרכים, הכינו החניכים שלט ותלו בביה"ס להעיר את תשומת לבם של התלמידים לחשיבות הנושא. כמו כן יוצאים התלמידים לשטח, בודקים תקינות של מעברי חצייה ומדווחים לעירייה, עורכים סקרים ופועלים להגברת המודעות בקהילה. הפעילות במסגרת "אור ירוק" מכינה את החניכים לקראת קבלת הרישיון אך גם עוסקת בנושאים רלוונטים להיום כגון אופניים חשמליים.

 

 
 

 

לומד מלמד
 
במסגרת לימוד מסכת "בבא בתרא" ומבוא לתורה שבע"פ, התלמיד מאיר אמיר עבוד מכיתה ז' 2, העביר בכיתה חידון טרויאניי על סיכום הסוגיות שנלמדו. התלמידים נהנו מאוד שתפו פעולה בטח ובטח המנצחים. מאיר הכין את החידון כהשלמה לציון במבחן. יישר כח!

 

 

טיול יומי בקסטל ונטף
 
תלמידי שכבת י' יצאו לטיול בקסטל ובהרי ירושלים. בגן לאומי הקסטל למדנו על גבורתם של פורצי הדרך לירושלים בהרצאות סרטונים ופעילויות גיבוש. עברנו בכמה תחנות שבכל תחנה למדנו והתנסינו בערכי הלוחמים. חברות, אומץ, שיתוף פעולה, חשיבה אסטרטגית ועוד. באחת התחנות של פסי רכבת אותגרנו בזמן קצר, לעבור מקצה אחד של הפסים לקצה השני כשכל הקבוצה דורכת על הפסים ומזיזה אותם בו זמנית...ההוראה שניתנה ללוחמים בזמן שהיו צריכים לסגת תוך כדי קרב: "הטוראים ייסוגו, והמפקדים יחפו!" הותירה רושם רב ונחקקה בלבנו. מהקסטל נסענו לסטף ושם בין העצים והבוסתנים קיימנו סדנא בנושא אמירת תודה. לסיכום היה טיול מהנה מאד ומעורר השראה. תודה רבה ויישר כח לרב גלעד על הארגון.

 

 
 

 

י"ט בכסלו בכפר הרא"ה
 
שלחנו ארבעה נציגים מכיתה יא' להשתתף במפגש שביעיסטים שהתקיים בכפר הרא"ה, המפגש היה מרתק.

 

י"ט בכסלו בבנייני האומה
 
כחמישים תלמידים יצאו לאירוע החסידות בי"ט בכסלו, שהתקיים בבנייני האומה. האירוע היה מרשים והתלמידים נהנו מההופעות.

 

 

לווית הרב יהודה לייב שטיינמן זצ"ל
 
השתתפנו בהלווייתו של גדול הדור הרב שטיינמן זצ"ל  - כראוי ועל פי הלכה. מבטלין תלמוד תורה להלוויה של תלמיד חכם ששנה ולימד לאחרים. הרב משה, ר"מ יא', ליווה את התלמידים בהסעה שהעמידה הישיבה.

 

מזל טוב
 
מזל טוב לרב ראובן להולדת הבת שחרית, התלמידים ארגנו לרב מסיבת הפתעה לכבוד האירוע.

 

בברכת שבת שלום וחג חנוכה שמח

 

 

 
ישיבת בני עקיבא ראשון לציון
כתובת: רחוב הרב נורוק 10,ראשון לציון 75629
טלפון : 03-9511963
פקס: 03-96511870
דוא”ל:  yeshivabar@gmail.com
אתר אינטרנט: www.ybarl.co.ill

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus