ינואר 2015
לכל שותפינו שלום רב,

Social Finance Israel פועלת בחודשים האחרונים ביתר שאת ליצירת שותפויות משמעותיות בדרך לאגרות חוב חברתיות בתחומים מגוונים ובהם: בריאות, חינוך, תעסוקה, רווחה ועוד. חשובה לנו עד מאוד, לא רק ההתקדמות האינדיווידואלית של כל אג"ח חברתית, אלא גם פיתוח תחום השקעות החברתיות בישראל והיכרות של כל הגורמים עימו. לאור זאת, החלטנו ליצור ניוזלטר אשר ינגיש לכם באופן תמציתי ובהיר את ההתקדמויות המהותיות בתחום בישראל ובעולם. הניוזלטר, שעתיד להתפרסם אחת לרבעון, יביא בפניכם בכל פעם העמקה באחד מהאג"חים הנמצאים בפיתוח כאן בישראל לצד חדשות על התפתחות התחום ככלל.
 
בברכת קריאה מהנה ושיתופי פעולה פורים,
ירון נוידרפר - מנכ"ל SFI

 

נייר מדיניות לצוות המשימה להשקעות חברתיות של מדינות ה-G8
 
ביוני 2013, כנשיאה תורנית של פורום ה-G8, הקימה ממשלת בריטניה צוות משימה לקידום השקעות חברתיות, בהובלתו של סר רונלד כהן (יו"ר Social Finance Israel) ובתמיכתם של המוסדות הפיננסים והקרנות הפילנתרופיות המובילות בעולם. הצוות פרסם את הדו"ח על פעילותו ומסקנותיו בספטמבר 2014 והפנה את תשומת ליבן של ממשלות העולם לפיתוח השקעות ההשפעה החברתית (Impact investing). כוח המשימה גיבש המלצות מעשיות המתחשבות בשירותים החברתיים הקיימים במדינה, העדפות מדיניות והסביבה עסקית של המדינות השונות.  ניתוח ה-eco system, סביבות העבודה השונות, של מדינות רבות הצביע על כך שבאופן גורף קיימות הזדמנויות משמעותיות לחדשנות ולקידום האפקטיביות החברתית באמצעות כלי מימון מתחום ההשקעות החברתיות. לממשלות תפקיד קריטי בפיתוח תחום זה כיוצרות  וממריצות השוק, כרוכשות חכמות יותר של שירותים חברתיים וכמצמצמות חסמים שעומדים בפני הגופים העוסקים בתחום אשר נמצאים היום בתחילת דרכם.

 

 

סימנים חיוביים לאימוץ אג"ח חברתיות באופן נרחב, בראשם; הקונגרס האמריקאי דן בהצעת חוק (Social Impact Bond Act) שתאפשר הקצאה פדרלית של 300 מיליון $ לטובת תשלום לתוצאות אג"ח חברתיות במדינות השונות. ההצעה מובלת על ידי גורמים משתי מפלגות הבית, כך שהיא ייחודית בכר התמיכה הנרחב שהיא זוכה לו.
 
 
 
 
בזו אחר זו הושקו בחודשים האחרונים ארבע אג"ח חברתיות שכולן עוסקות במימון פתרונות דיור למחוסרי בית ומעוטי יכולת. Social Finance UK משיקה 3 אג"ח חברתיות בבריטניה שיפעלו מול 600 צעירים (18-24) חסרי בית בהיקף מימון של 2.2 מיליון פאונד. הצעירים יזכו לטיפול מותאם אישית מעמותות שונות שיתמכו בהן בדיור לשנה לצד הכשרה תעסוקתית ותמיכה נוספת. החיסכון שיווצר לממשלה וישמש כמקור להחזר עבור המשקיעים, מתבסס על הפחתת ימי אשפוז במוסדות גמילה, הפחתת צורך בפתרונות דיור זמניים למחוסרי בית והפחתת תלות ברשויות רווחה. במודל דומה, תפעל גם אג"ח חברתית במסצ'וסטס בארה"ב.
 
עיריית שיקגו, באג"ח חברתי ראשון בעיר; תעשה שימוש ב-17 מיליון $ מכספי משקיעים בכדי לכונן חינוך לגיל הרך עבור מעל ל-2,600 ילדים משכונות המצוקה שבעיר. הפרויקט שהחל בנובמבר 2014 צפוי לחסוך עלויות משמעותיות עבור מערכת החינוך היסודית באמצעות צמצום הילדים המגיעים עם פערים ונזקקים לסיוע ותמיכה פרטניים, או נזקקים לחינוך מיוחד כתוצאה מיכולות נמוכות ביחס לשכבת גילם. 

 

כיצד  משלבים יחדיו הון פרטי ממשקיעים, ארגונים העוסקים בתחום הבריאות, קופות חולים  ואת הביטוח הלאומי למען המלחמה בסוכרת סוג 2? התשובה היא באמצעות איגרת חוב  חברתית לצמצום תחלואה בסוכרת שמפתחת כיום  Social Finance Israel.
הערכות צופות שעד שנת 2030 עלול מספר הסוכרתיים בישראל לגדול ליותר ממיליון חולים. יתרה מזאת, מחקר שפורסם לאחרונה על ידי הלמ"ס מראה כי בהשוואה למדינות ה OECD– ישראל ממוקמת במקום השני בשיעור התמותה ממחלת הסוכרת. איגרת החוב החברתית בתחום הסוכרת הינה מודל ישראלי חדשני וייחודי, אשר פותח בשיתוף עם שירותי בריאות כללית ומומחים מהארץ והעולם בתחום של מניעת סוכרת. הרעיון אף הוצג במסגרת כוח המשימה שהוקם ע"י פורום ה G8 ועורר עניין בין לאומי נרחב. בין היתר מתעניינות במודל מדינות כגון ארה"ב, קנדה, מקסיקו, איטליה, גרמניה ואף נבחנת ישימות עבור הרשות הפלסטינית. אנו צופים כי ההשקה הקרובה של האג"ח בישראל תפתח דלת להשקה של אגרות חוב חברתיות רבות בתחומי הבריאות בכל רחבי העולם ותציב את ישראל כפורצת דרך בתחום ההשקעות החברתיות.

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus