פרשת בשלח תשע"ח

 

בשלח – שימור ושיפור שתי תנועות להופעת מלכות ה' בעולם
שמות יג', כא וה' הֹלֵךְ֩ לִפְנֵיהֶ֨ם יוֹמָ֜ם בְּעַמּ֤וּד עָנָן֙ לַנְחֹתָ֣ם הַדֶּ֔רֶךְ וְלַ֛יְלָה בְּעַמּ֥וּד אֵ֖שׁ לְהָאִ֣יר לָהֶ֑ם לָלֶ֖כֶת יוֹמָ֥ם וָלָֽיְלָה:
לעמוד האש ועמוד הענן תפקיד ברור, להוביל את עם ישראל במדבר. הם מנחים את הדרך. בפסוק הראשון מתוארים עמודי האש והענן כביטוי להליכת ה' לפני העם כשלכל אחד הגדרה ברורה – ענן –יום, אש – לילה. בשפתינו המודרנית – הוויז של עם ישראל.

 

אולם פרק לאחר מיכן שני עמודים הנל מופיעים בתפקיד אחר
שם יד', כ: " וַיָּבֹ֞א בֵּ֣ין׀ מַחֲנֵ֣ה מִצְרַ֗יִם וּבֵין֙ מַחֲנֵ֣ה יִשְׂרָאֵ֔ל וַיְהִ֤י הֶֽעָנָן֙ וְהַחֹ֔שֶׁךְ וַיָּ֖אֶר אֶת־הַלָּ֑יְלָה וְלֹא־קָרַ֥ב זֶ֛ה אֶל־זֶ֖ה כָּל־הַלָּֽיְלָה:"
בפשט נראה כי העמודים נטשו את תפקיד הנחיית הדרך והוראת כיוון ההליכה ועברו להיות שכפץ המפריד בין ישראל למצרים שמטרתו הגנה כדברי רש"י: "לקבל חיצים ובליסטראות של מצרים".
שני ייעודים אלה של העמודים מבטאים שתי תנועות: שימור ושיפור. בעוד ההתקדמות "ללכת יומם ולילה" ההליכה מבטאת שיפור מתמיד, הרי ש"ויבוא בין מחנה מצרים ובין מחנה ישראל" מבטא את השמירה. לא ניתן להתקדם אם לא שומרים על הקיים.
שתי תנועות אלה יחד מאפשרות את הופעת ה' בעולם.
שמירה זו באה דווקא על ידי עמוד האש, כדברי הרמב"ן המבאר כי אכן  "בשגרה" עמוד האש תפקידו להאיר את הלילה, את הדרך ואילו כאן הוא אפשר למצרים לראות את ישראל מחד, אך מאידך מנע מהם יכולת פגיעה בהם. ומבאר כי אם היה עמוד האש הולך מלפני ישראל היו עם ישראל נחפזים ללכת ומתרחקים מהמצרים ואילו כוונת ה' שהמצרים ילמדו ויפנימו את מלכות ה' בעולם וזאת על ידי שיראו אך יבינו שאין בכוחם להשפיע והכל בהנגה מאיתו ית'.
הרמב"ן, (שחולק על האבן עזרא בענין) סבור כי הופעת ה' בתוך עמוד האש והענן וממילא הנוכחות האלוקית הן בהנחיה במדבר והן בשמירה על יזראל מפני מציקים ומזיקים מאפשרים, כאמור, את גילוי שכינתו.
 
שבת שלום
הרב אריאל רוקח
ראש הישיבה 

 

סיום מחצית א' וחלוקת תעודות הצטיינות
 
השבוע סיימנו את המחצית הראשונה לשנת הלימודים. יישר כח לתלמידים על המאמץ ועל ההתמדה במהלך השנה. בטקס חגיגי הוענקו תעודות הצטיינות כיתתיות - על הצטיינות לימודית, הצטיינות תורנית והצטיינות חברתית. 

 

 
 

 

לסיום מחצית א' התקיימה פעילות ענפה בכיתה ז' 2 -  קיימנו חידון מתוקשב בנושא טו' בשבט והלכות ברכות, קיימנו מעגל שיח עם שני עציצים - אחד גדול ואחד קטן לבטא "מה כבר צמחתי במחצית הראשונה?!" ו-"במה אני צריך ורוצה לצמוח במחצית הבאה" - כאשר כל השתתף שיתף. ובטקס חלוקת תעודות הצטיינות השתתף הרב חנוך חיימוביץ' סגן ראש הישיבה ומנהל התיכון. יישר כח למצטיינים: מצטיין לימודי - יהלי איינשטיין, מצטיין תורני - זיו כהן ומצטיין חברתי - נועם שמואל נאור.

 

בכיתה ח'1 התלמידים האלופים שזכו להצטיינות: מצטיין תורני - אושר חיים גורי, מצטיין לימודי - עמית בוסקילה ומצטיין חברתי -  אברהם מקונן. כל הכבוד!
בכיתה ט'1 התקיימה פעילות לסיום המחצית בפארק השקמה והתלמידים שזכו בתעודת הצטיינות: מצטיין תורני - בר מוייאל, מצטיין חברתי - מתן חברה ומצטיין לימודי- ארז אחיאל. עלו והצליחו.

 

מסע כיסופים תשע"ח
 
השבוע יצאו תלמידי שכבת י' ל"מסע כיסופים" בעוטף עזה והצטרפו לאלפי בני נוער שהגיעו לתמוך במגורשי גוש קטיף וברוח ההתיישבות והחלום. הנערים תצפתו על מרחב גוש קטיף, צעדו בחולות חלוצה ונהנו ממופע הסיום. 

 

 
 

 

למידה חווייתית בישיבה
 
במסגרת פרויקט "לומדים ללמוד" של שכבה ז' ,עם הגב' פנינה קינדרמן, התקיים חידון שכבתי על מילים קשות וניבים. הייתה תחרות נהדרת התלמידים התכוננו יפה לתחרות . הכיתה הזוכה כיתה ז'2. יישר כח לרב יעקב ולרב יוסי על הובלת הפעילות.

 

 

כחלק מהערכה חלופית למבחן בהיסטוריה בכיתה ח'1, התלמידים משה אליסף ואושר חיים גורי העבירו בכיתה חידון קהוט על חכמי צפת. במקום הראשון זכה התלמיד אילון אלכאוי. יישר כח למעבירי הפעילות ולמשתתפים.

 

 

כחלק מהערכה חלופית בהיסטוריה, ערך אוהד בלולו בכיתה ח'2 עבודה בזוגות נושאת פרסים. הייתה פעילות מהנה.

 

 

בכיתה י'2 התקיים שיעור הגמרא בסגנון "כיתה הפוכה". בחלק הראשון של השיעור - כל קבוצה בת 3-4 תלמידים קיבלה קישור לסרטון שהסביר סוגיה. לאחר מכן, התלמידים סיכמו את הסוגיה. את הסיכום שיתפו בגוגל דוקס שהוקרן על המסך בלוח הכיתה וכך שיתפו את כל הכיתה בזמן אמת. בחלק השני של המטלה הועלו שאלות לדיון לכל קבוצה על הסוגיה והקבוצות שיתפו את דעותיהם בקובץ גוגל דוקס.

 

 

וכמובן שלומדים גמרא גם בשיטה המסורתית והטובה - יחדיו בחברותות...

 

 
 

 

בשיעור חינוך יצירתי במיוחד לכיתה י'2 ישבו התלמידים במעגל שולחנות והעבירו ביניהם דפים עליהם ציירו יצירה משותפת בגואש וטושים. הדפים הועברו אחד לשני כל כמה דקות. באופן זה התנסו התלמידים ב"לצאת מעצמם" ולהשתתף ביצירה משותפת של כולם את היצירות תלו על קירות הכיתה.

 

 

תלמידי כיתות ו' טועמים מהווי הישיבה
 
לקראת ההרשמה לשנה"ל תשע"ט, אירחנו בישיבה את תלמידי כיתות ו' שהגיעו להתנסות בבוקר מלא וגדוש בלימוד תורה ולמפגש עם צוות ההוראה של הישיבה ועם תלמידי הישיבה. לאחר שיחה עם ראש הישיבה, חוו לימוד משותף על הלכות ציצית עם תלמידי כיתה י'1ף שיחקו יחד וסיימו בשיעור מרתק של תחיה אפשטיין היועצת. 

 

 

יום עיון לצוות הישיבה
יום עיון מיוחד ומרתק למורי הישיבה התקיים ב"גוגיה ברעננה".הצוות נחשף למידה חדשנית, סיור בישיבת חברותא שיחה עם ראש הישיבה הרב אבינועם, מפגש עם תלמידים וצוות הישיבה ובנוסף שיחה  עם יעקב הכט, מנהל ויזם פרוייקט ערי חינוך על המעבר להוראת הנבחרת.

 

 
 

 

בברכת שבת שלום

 

 

 
ישיבת בני עקיבא ראשון לציון
כתובת: רחוב הרב נורוק 10,ראשון לציון 75629
טלפון : 03-9511963
פקס: 03-96511870
דוא”ל:  yeshivabar@gmail.com
אתר אינטרנט: www.ybarl.co.ill

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus