פרשת וארא תשע"ח

 

מידעון וארא – מטה תנין או נחש?
ישנה הבחנה בין עשיית האותות לפני זקני העם לבין האותות לפני פרעה – בעוד שלפני העם המטה הופך לנחש הרי שלפני פרעה המטה הופך לתנין – מה פשר ההבדל בין המקרים והאותות?
הנחש והתנין אלו שתי החיות היחידות המופיעות כחיות מזיקות מיד אחרי בריאת העולם:
הנחש – גרם לחטא אדם הראשון
התנין - "שבראם זכר ונקבה והרג את הנקבה ומלחה לצדיקים לעתיד לבא שאם יפרו וירבו לא יתקיים העולם בפניהם" (רשי בראשית א' כא')
מדוע את התנין הקב"ה הורג ואילו את הנחש הוא מקלל?
נחש – הוא יצר הרע. הוא מפתה, כוחו בפיו, הוא מגיע לאדם ברמייה ומנסה להסיטו. אם אדם משכיל לילך בדרך טובה הרי שהוא "ישופך ראש" – מכה את הנחש בראשו – סותם את פיו מלדבר לשון הרע ודברי פיתוי וחלקלקות.
תנין – במדרשים התנין מופיע כחיה בלתי מנוצחת. לא ניתן לשלוט בו. גם היום התנין ידוע כאחד מבעלי החיים החזקים והאלימים גם ביחס לבני האדם.
כשמשה ואהרון עומדים לפני בני ישראל – הם מראים להם את פוטנציאל הנחש – היינו המטה שבידיו של משה ניתן לשליטה. חוסר האמונה הוא יצר הרע וממילא שליטה בו מעודד את העם ומתוך כך "ויאמן העם!" אולם אצל פרעה הסבור שהוא אליל משה מראה לו את החיה המטילה אימתה גם על בני אדם, זו שלא ניתן לנצחה כי אם רק על ידי בוראה – הקב"ה, כפי שכאמור עושה בבריאת העולם. משה מבקש לרמוז לו כשם שאתה לא יכול לו – כך גם אתה, פרעה, אינך אלא בשר ודם.
ועוד אנו מוצאים שמול העם משה קודם מדבר ורק אחר כך עושה את האותות, כביכול נושא האותות שולי, לא מופיע שהעם מבקש, אלא שמשה "הצטייד" באותות בטענה מול ה' מי יהיה אם לא יאמינו לי..
אולם אצל פרעה הקב"ה מנבא למשה כי פרעה יבקש מופתים – מול בקשה כזו צריך להתחיל בתהליך, שממשיך אח"כ בכל המכות – המבהיר כי "ה' הוא האלוקים!"

 

...............

 

פעילות o.t.d בהובלת צוות ידידים
 
 

 

הכיתה הזוכה בשבוע שכולו תורה
 
שבוע שכולו תורה שהסתיים בחופשת חנוכה, השאיר את תלמידי הישיבה במתח לקראת התוצאות של הכיתה המצטיינת שקיבלה את הממוצע הגבוה ביותר במבחני הגמרא של השבוע. כיתה י'1 הוכרזה כזוכה הגדולה לאחר שהעמידה ממוצעים גבוהים מאד מעל הכיתות האחרות. כיתה י'1 זכתה בשבחים רבים מצד ראשי הישיבה, רבניה ומוריה שפרגנו מכל הלב לתלמידי הכיתה ולרבה מלא המרץ הרב מאיר קורצוייל. כפרס על הצטיינותה יצאו תלמידי כיתה י1 לטיול אופניים באזור בקעת הנדיב (ליד זיכרון יעקב ובנימינה), המדהימה ביופייה בתקופה זו של השנה. במהלך הטיול עצרו התלמידים בגינת אהוד לזכרו של החייל אהוד אפרתי שנהרג בעזה במהלך פעילות מבצעית ועשו "על האש" מושקע מאד. הטיול המושקע כמו השבוע כולו נתרם על ידי ציון וזיוה שריקי הי"ו לעילוי נשמת בנם החייל דוד הי"ד. 

 

 

צוות ההתרמה של עזר מציון
למידה חווייתית בישיבה - התלמידים לומדים ומלמדים

 

יישר כח לתלמידי כיתה ז'2 שהכינו והעבירו שיעורים בהיסטוריה וגמרא לכיתתם.
 
בשיעור גמרא תלמידי כיתה י'2 מלמדים את עצמם בקבוצה והמורה מנחה את התלמידים.
 
בשיעור מתמטיקה חולקו תלמידי כיתה ח' לקבוצות עם תלמיד כראש צוות וראש הצוות לימד את חברי הקבוצה את נושא חפיפת משולשים. השיח שניהלו התלמידים היה מרתק והפורמט עודד את התלמידים ללמוד בצורה רצינית וחווייתית.

 

יום המורה שמח בישיבה
 
למורים, שהתכנסו בישיבה לאספת מורים בערב גשום במיוחד, ציפתה הפתעה נעימה; המורים צעדו על גבי שטיח זהב שהוביל לשולחן הישיבות הגדול שהיה ערוך בחגיגיות ועמוס מטעמים. השולחן עוטר במסר ערכי שהורכב מאותיות זהב גדולות. בצדיו התנוססה כרזה ועלייה מדליות רבות עם שמות הצוות.  על גבי שולחן, סודרה תשורה אישית נאה לכל מורה. את הערב פתחה הגברת יפית טוויטו, יו"ר ועד ההורים הנמרצת והמסורה, שרתמה להכנת הערב גם את תלמידי הישיבה ואפילו את בתה שסחפה את כולם בשירה מלווה בנגינת האקורדיון שלה. חתם את הערב סרטון מהנה עם תמונות מהווי הישיבה, שהוכן במיוחד לכבוד האירוע. המורים התרגשו ונהנו.

 

 

נבחרת הכדורסל מתקדמת בליגת הישיבות
 
נבחרת הכדורסל של הישיבה שיחקו עד כה שלושה משחקים בליגת הישיבות מטעם חמ"ד ומשרד החינוך. במשחק האחרון נגד אדר"ת בת ים ניצחו 33-20 . מאחלים לנבחרת בהצלחה במשחקים הבאים. 

 

הזמנה לערב חשיפה בישיבה

 

בברכת שבת שלום

 

 

 
ישיבת בני עקיבא ראשון לציון
כתובת: רחוב הרב נורוק 10,ראשון לציון 75629
טלפון : 03-9511963
פקס: 03-96511870
דוא”ל:  yeshivabar@gmail.com
אתר אינטרנט: www.ybarl.co.ill

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus