מידעון פרשת בשלח

 

בס"ד
 
אין קיצורי דרך
 
 בתחילת פרשתנו, מספרת התורה כי "לא נחם אלוקים דרך ארץ פלשתים כי קרוב הוא, כי אמר אלוקים פן ינחם העם בראתם מלחמה ושבו מצרימה" – כלומר, התורה מדגישה כי ביציאת עם ישראל ממצרים לא נבחר מסלול ההליכה הקצר ביותר על ידי הקב"ה, כי הדרך הקצרה עברה דרך ארץ פלשתים, דבר שהיה מעמיד את עם ישראל בפני מלחמה. החשש הוא שישראל ינוסו מפני פלשתים בחזרה למצרים.
על תיאור זה שואל הרמב"ם במורה הנבוכים (ח"ג, פרק ל"ב) שאלה נפלאה: "ואיזה מונע היה ל-ה' מלהוליכם דרך ארץ פלשתים, ויתן להם יכולת להתיצב למלחמות, ואין צורך לכל הסבוב הזה?" – נסביר את שאלתו. הקב"ה הוציא את עם ישראל ממצרים באותות ובמופתים. הפך מים לדם והרג בבכורות המצרים. כל היציאה ממצרים היתה מלווה בניסים עצומים – אם כן, מדוע הקב"ה לא מוליך את עם ישראל סמוך לארץ פלשתים, ועושה להם נס שלא יפחדו, אלא יילחמו בהם באומץ וינצחו? אחרי כל מכות מצרים, מה זה כבר לעזור לעם ישראל שינצחו את פלשתים? 

 

משיב הרמב"ם על שאלתו בעיקרון חינוכי חשוב מאוד: "כל הניסים, אף על פי שהם שינוי טבע של מצוי מאחד הנמצאים, הרי טבע אישי בני האדם לא ישנה אותם ה' כלל על דרך הנס" –הרמב"ם מביא עיקרון מדהים – הקב"ה יהפוך מים לדם ויקרע ים לשניים, אבל הוא לא יהפוך אדם פחדן לאמיץ בדרך נס. נס יכול לשנות את הטבע בעולם, אבל הנס לא ישנה את טבע האדם. מסיבה זו "ויסב אלוקים את העם דרך המדבר ים סוף", מפני שכפי שאומר הרמב"ם – "אין בטבע האדם שיגדל בשעבוד העבדות בחמר ובלבנים וכדומה להם, שישטוף ידיו לשעתו מלכלוכם וילחם עם ילידי הענק מיד". ביציאה ממצרים עם ישראל הוא עם של עבדים ואישיותם לא מוכנה למלחמה. הקב"ה לא עושה נס ומשנה את תכונת העבדות – זוהי האחריות שלהם לשנות את טבעם, וזה יקרה בתהליך ארוך וממושך.
 התורה, לפי הסברו של הרמב"ם, מלמדת אותנו מסר חשוב מאוד. כשמדובר באישיות האדם – אין דרכי קיצור. הקב"ה יעשה ניסים ומופתים בבריאה – אבל לא באדם. האחריות על שינוי האישיות היא של האדם עצמו בלבד, בבחירתו הטובה ובמעשיו. ומכאן יכולים ללמוד אנחנו, הורים, מורים, ובעצם כל אדם באשר הוא – בחינוך אין דרכי קיצור ואין ניסים. תפקידו של כל אדם לקחת אחריות על אישיותו, ואנחנו יכולים לעזור לעצמנו, לילדינו, לתלמידנו, ללכת בדרך הנכונה, לבנות אישיות המתעצבת בבחירה הטובה, בדרך הטובה, במסלול חיים מלא באור ובטוב.
 
בברכת שבת שלום,
הרב מיקי שיינפלד 

 

מסע כיסופים
 
מתוך אמונה בערך ההתיישבותי ומתוך געגוע עז לגוש קטיף, תלמידי כיתה י'1 הצטרפו לאלפי תלמידים מרשת בני עקיבא ורשתות חינוך נוספות שיצאו למסע כיסופים השביעי, בעקבות סיפור גוש קטיף. המסע התחיל בתצפיות לעבר רצועת עזה, צעדה בחולות חלוצה וסיימו באירוע שכלל הרקדה ומופע עם ישי ריבו.

 

 
 

 

מטיילים בגשם
 
תלמידי כיתה ט'3 יצאו למסע בנחל הפירים והתפנקו בסעודת פונדו בשטח. על אף המזג האוויר החורפי ואולי אף בזכותו, הטיול היה מוצלח, חינוכי ומהנה!

 

 

הלל מוזיקלי לכבוד ראש חודש
 
את ראש חודש שבט קיבלנו בישיבה בשמחה, בריקודים ובהלל מוזיקלי בהובלת הרב חובב.

 

 

שבת גיבוש לכיתה יא'1
 
שבת גיבוש מהנה, מאחדת, רוחנית ושלווה, בילו תלמידי כיתה י"א1 ביזמתם בבית הרב שלום וידידה וייסברג. ייש כח לכיתה ולמשפחת וייסברג שאירחו את התלמידים כיד המלך.

 

מלכי הסלים
 
נבחרת הכדורסל שלנו כבשה ניצחון במשחק נגד נבחרת ישיבת נווה שמואל, בתוצאה 53:49. יישר כוח למאמן אלישיב הרץ, לשחקנים, לעשרות התלמידים שבאו לעודד ולצוות שבא לתמוך. האולם געש וגדש בהתרגשות, במתח ובאנרגיות הקהל. מאחלים לנבחרת המשך ניצחונות במשחקים הבאים...

 

 

בברכת שבת שלום

 

 

 
ישיבת בני עקיבא "אורות יהודה" אפרת
כתובת: ת.ד. 1006 אפרת 9043500 אפרת
טלפון : טלפון: 02-9933406
פקס: פקס: 02-9938282
דוא”ל: [email protected]
אתר אינטרנט: http://www.orotyehuda.org.il/

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus