מידעון פרשת בא תשע"ח

 

בס"ד
 
הורים, תלמידים יקרים וכל בית יב"ע נר תמיד,
שלומות ואור
 
 
הקב"ה אומר למשה למרוח את הדם-  "על שתי המזוזות ועל המשקוף" (פרקי"ב – ז').
כאשר משה מצווה זאת לבנ"י הוא הופך את הסדר-  "והגעתם אל המשקוף ואל שתי המזוזת." (פרקי"ב – כ"ב) מה משמעות השינוי הזה בדבריו של משה??? 
 

 

מסביר ה'כלי יקר' שהמשקוף מבטא את הקב"ה שמשקיף עלינו מלמעלה, ואילו המזוזות מבטאות את עם ישראל שפועל מלמטה למעלה. יש כאן כביכול ויכוח עמוק בין הקב"ה לעם ישראל על מי מוטלת המשימה להתחיל את הגאולה, מי צריך כביכול  לעשות את הצעד הראשון.. הקב"ה טוען שעל עם ישראל לעשות את הצעד הראשון ולכן מזכיר קודם את המזוזות. משה, שמייצג את עם ישראל סובר שהקב"ה צריך לעשות את הצעד הראשון לקראת הגאולה ולכן הוא מזכיר קודם את המשקוף...  ויכוח דומה כביכול מצאנו בנביא. הקב"ה אומר לעם ישראל " שובו אלי ואשובה אליכם.." ( מלאכי ג' – ז') - אתם צריכים לעשות את הצעד הראשון לקראת התשובה.. ועם ישראל עונה לקב"ה :  "השבנו ה' אליך ונשובה.." (איכה ה' –כ"א) אתה תעשה את הצעד הראשון ורק אז אנחנו נשוב. מה עושים עם ה'ויכוח' הזה? איך תתרחש הגאולה אם כל צד כביכול מחכה לצד השני? מצב דומה ניתן לראות בחינוך.
אנחנו יודעים שהצלחה של התלמיד גוררת שבחים מכל עבר. שבחים אלו מחזקים את התלמיד וגורמים להצלחות נוספות וכך הלאה.. ('מעגל קסמים' חיובי). במצב הפוך- כאשר התלמיד חווה כישלונות, הוא לא מקבל שבחים (ולעתים חלילה ההפך..) ואז הוא פחות מצליח וכך הלאה..( 'מעגל קסמים' שלילי..) איך אנחנו נחלצים ממצב כזה? יש פתרון ידוע שנקרא –'חווית הצלחה'. נותנים לתלמיד משימה פשוטה יחסית וכאשר הוא עומד בה אנו משבחים אותו, הוא מקבל כוח לעמול ולהצליח שוב וכך הוא מתחיל 'מעגל קסמים' חיובי.. בעולם העסקים זה נקרא 'להיפגש באמצע'..( אנחנו הנמכנו ציפיות ונתנו לו משימה פשוטה, והוא התאמץ לעמוד בה).
ניתן לומר שזה בדיוק מה שהקב"ה עושה בסופו של דבר לעם ישראל: "הגיע שבועה שנשבעתי לאברהם שאגאל את בניו ולא היו בידם מצוות... ( רש"י פי"ב- ו') ואז הקב"ה נותן לנו כמה מצוות להתעסק בהם..(פסח ומילה)  הקב"ה בסופו של דבר מייצר לנו  כביכול 'חווית הצלחה' ומשם אנו מתחילים מהלך של גאולה ...
 נזכה בע"ה לדעת תמיד איך למצוא את הנקודה הנכונה בחינוך, נקודה בה התלמיד יכול להתאמץ, להצליח ולקבל כוחות גדולים להמשך עשייה והתקדמות.
 
 
שבת שלום 
איתמר בשם כל בית יב"ע נר תמיד

 

פזמונר תשע"ח
 
פזמונר תשע"ח התקיים השנה בנושא תפילה. כל כיתה כתבה והלחינה שיר ובתום תהליך ממושך של עיבוד השירים, חזרות ואימונים, התאספנו כולם לערב הופעות מושקע, מרגש ומקצועי. לקראת סיום הערב הר"מים עלו עם שיר משלהם על תפילה. לאחר הכרעת החלטת השופטים - בין שכבות ז'-ט' זכתה במקום הראשון כיתה ט'1 של הרב שוקי ובין השכבות י'-יב' שתי כיתות העפילו למקום הראשון עם אותו הניקוד- כיתה י'1 של הרב זאב וכיתה יב'. היה ערב מדהים, מקצועי ומרומם. מחכים כבר לפזמונר הבא...

 

מתכוננים לפזמונר

 

יישר כוח לאיילת ונעמי ולכיתות י' על התכנון, הקמת הבמה והתפאורה להופעות. יישר כח לכל המשתתפים שעמלו והתאמנו לקראת ההופעה.

 

 
 

 

הרב אביעד, ר"מ בישיבה, העביר שיחת הכנה מרגשת על תפילה. בשיחה סיפר הרב אביעד סיפור אישי על תהליך התמודדות האמונית שלו עם שני ילדיו החולים במחלה גנטית נדירה.

 

ביקור בלשכתו של שר החינוך נפתלי בנט
 
הישיבה  מצטיינת גם בנתוני הגיוס שלה. לאחר פרסום תוצאות הגיוס ע"י דובר צה"ל, נערך מפגש של בתי הספר המצטיינים עם שר החינוך. לשאלת השר, מה הסוד של הישיבה וכיצד מגיעים לנתונים מדהימים כאלו, ענה ראש הישיבה, שאנחנו לא מחנכים להצטיינות בצבא. אנחנו מחנכים לבניית אישיות תורנית, ערכית עם תודעת שליחות ואהבת עם ישראל וארץ ישראל. תלמידים שגדלים באווירה כזו, של 'הנני',  מרגישים שליחים בכל מקום. בבני עקיבא, בהתנדבות, וגם בין היתר בשליחות והצטיינות בצבא. 

 

 

שבת בבית אל לתלמידי שכבת י'
 
תלמידי כיתה י' התארחו בשבת האחרונה ב"שבת ישיבה" בבית אל בנושא: 'מחברים שמים וארץ'. במקום בו חלם יעקב על הסולם המוצב ארצה וראשו מגיע השמימה - התפללנו בעוצמה יחד עם תלמידי ישיבת בית אל, ערכנו שו"ת בליל שבת עם הרב אבינר חתמנו את הלילה בעונג שבת בביתו של ראש הישיבה הרב איתמר. וביום השבת נפגשנו עם הרב אברהם זרביב דיין בבית הדין בחיפה ולוחם ומפקד בסיירת גבעתי. הרב זרביב מחבר באישיותו את המושג 'חיבור שמים וארץ' ממש כפשוטו. יישר כח לרב זאב ולרב שמעון על הארגון ולרב איתמר, ראש הישיבה, שדאג לאירוח נפלא 'במגרש הביתי', ביישובו. הייתה זו שבת משמעותית ומרוממת.

 

י' בטבת - יום הקדיש הכללי

 

לרגל עשרה בטבת, יום הקדיש הכללי, התקיים שיעור מרתק של הרב אורן זגורי לכלל הישיבה.
במוצאי עשרה בטבת התקיים ערב גיבוש חטיבה - התכנסנו בבית המדרש ושמענו שיחה על אהבה עזה מפי נאור צימרמן. נאור השתתף בחיפוש אחר שלושת הנערים החטופים, סגר מעגל לאחר שמשפחתו גורשה מגוש קטיף לפני 12 שנים ובמבצע צוק איתן גייס מיליוני שקלים עבור חיילי צה"ל שמענו על ההחלטה של נאור לתת, להתנדב, להשפיע.

 

 

הרמב"ם היומי
 
השבוע ברמב"ם היומי סיימנו את ספר אהבה. יישר כח לרב שמעון ולתלמידים השקדנים. 

 

"קל וחומר"
 
פרויקט הבנייה שבו תלמידים בונים בידיים  את הסוגיות שלמדו בגמרא המכונה: "קל וחומר"  ממשיך ובגדול. תלמידי כיתה ז' בנו את הסוגיה שמדברת על שני בתים משני צידי רשות הרבים- כיצד בונים מחיצה שתמנע היזק ראייה משני השכנים.

 

לומדים על אסונות טבע
 
בשיעור של דוברי אנגלית כיתה ז' למדנו על אסונות טבע. שני תלמידים כתבו על הרי געש והדגימו בכיתה. יישר כח!

 

הפסקות פעילות
 
בעקבות המהלך שאנו מעבירים בישיבה בנושא הטלפונים הניידים, "מתחברים לעצמנו מתנתקים מהנייד", יזם הרב אלי, הר"מ של כיתה י"א, הפסקות פעילות ורכש לתלמידיו משחקי קופסא ע"מ לאפשר לתלמידים לשחק יחדיו ולהנות בהפסקות מרגעים יפים של בילוי חברתי. רגעים אלה הפכו לנדירים מאז המצאת ה'ניידים החכמים' ונפלא לראות שוב תמונות כאלו. יישר כח לרב אלי. 

 

 

שביל ישראל עם תלמידי ח' מביה"ס אריאל בטלמון
 
תלמידי כיתות ח' מביה"ס אריאל בטלמון התארחו בטיול שביל ישראל דרום של כיתות ט'. התלמידים טיילו יחד ליד ערד, חוו פעילות משתופת ו"קינחו" ב"על האש" על חוף ים המלח, שם הצטרף ראש הישיבה, הרב איתמר, לשיחה סביב המדורה עם גיטרה ומצב רוח מרומם. 

 

חכמים בתורה
 
ברכות לתלמידים החכמים, הלל ג'ייקובס, אליה כהן, איתן פרנקל, אלעד שלומי והלל דינר,  שזכו בחידון הגמרא ועלו לשלב המחוזי. "ונזכה לראות בנים ובני בנים עוסקים בתורה ובעבודה..." עלו והצליחו. בתמונה - התלמידים הזוכים - זכו גם לארוחת צהריים מפנקת עם הרב יוסי לבנוני וצמח. יישר כח גדול לרב יוסי ולצמח שמלווים את החידון ואת המהלך של הגדלת לימוד התורה בישיבה.

 

"בימים ההם ובזמן הזה..." מחגיגות החנוכה
 
לכבוד החנוכה התכנסו תלמידי הישיבה לתפילת שחרית חגיגית ששילבה תפילת הלל מוזיקאלית בליווי גיטרה של הרב אלי דויטש ובריקודים ברחבת הישיבה.

 

לאחר התפילה, יצאו תלמידי התיכון לשמח ולהאיר את החג לתלמידים בעיר רמלה. כל שכבה העבירה פעילות שכללה משחק בינגו והרקדה חגיגית במוסדות החינוך השונים שבעיר. 

 

 
 

 

 
 

 

בתום המסיבות התכנסו כולם בישיבת ההסדר בעיר והקשיבו לשיעור מרומם של הרב אריה הנדלר על המורכבות של ישיבה בעיר מעורבת, ועל העשייה הברוכה בעיר.

 

בברכת שבת שלום

 

 

 
ישיבת בני עקיבא נר תמיד מערב בנימין
רחוב מוריה 1 חשמונאים  
טלפון: 08-9767182  פקס: 153-89767182
דואר אלקטרוני: [email protected]
ybanertamid.org.il - חפשו אותנו בפייסבוק

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus