פברואר 2017

לכל שותפינו שלום רב ,

אנו נמצאים בעיצומם של ימים מאתגרים ומרתקים. האתגרים בסלילת הדרך של השקעות חברתיות בכלל ואג"ח חברתיות בפרט מרובים ולכן אנו תמיד יודעים רק איך יתחיל היום ולאו דווקא איך יסתיים. אך קצירת הפירות בכל שלב בדרך והראייה של האג"ח החברתיות מתפתחות, תופסות תאוצה ומצליחות לייצר פתרונות חדשים ולעזור מעניקות לנו סיפוק אינסופי, וכפי שנאמר- עם האוכל, מגיע התיאבון, והתיאבון שלנו רק הולך וגובר, שכן יש עדיין שלל נושאים חברתיים הראויים למימון יצירתי שיאפשר חדשנות בטיפול ותוצאות מוכחות ומדידות .

לפני כחודש עברנו למשרדים חדשים ברחוב קפלן 17 בת"א, שיתאימו לצרכים של התרחבות הצוות, גייסנו אחראית פיתוח שוק ותקשורת ואנליסט המצטרף לצוות הפיתוח כדי שנוכל לעמוד במשימות המתגברות בשוק המתפתח של השקעות אימפקט בישראל .

גם בניוזלטר זה כמו בקודמיו, נעדכן בהתפתחות סקטור ההשקעות החברתיות בעולם בכלל ובארץ בפרט, נספר מעט על מעשינו במהלך החודשים האחרונים וניתן טעימה מהפעילויות הבאות של SFI. אנו ממשיכים להיפגש, לשמוע, להתחדש ולקדם את תחום השקעות האימפקט בכלל ואג"ח חברתיות בפרט, יחד עם שותפינו היקרים. לא יכולנו לעשות זאת בלעדיכם.  

בברכת קריאה מהנה ושיתופי פעולה פוריים

ירון נוידרפר - מנכ"ל SFI

 

 
 
בדצמבר 2016 התבצעה נקודת המדידה הראשונה של האג"ח החברתית לצמצום השכלה גבוהה אשר התניעה החזר ראשון למשקיעים באג"ח החברתית על סך מעל ל-400 אלף ש"ח. החזר זה, שהינו הראשון מתוך שמונה מתוכננים בתחנות המדידה, מציין את הפעם הראשונה בישראל שמשקיעים חברתיים מקבלים החזר על השקעה באג"ח חברתית בישראל. ההחזר מגלם תמיכה במעל 200 סטודנטים אשר היו בסכנת נשירה וזכו לסיוע לימודי, כלכלי ואישי במסגרת התכנית במחזור הראשון, ומשקף את ההצלחה בשימור סטודנטים מעבר להישגי העבר.  

הלמידה שהתבצעה בשנת הפעילות הראשונה מאפשרת את טיוב התכנית והגברת האפקטיביות של כלי ההתערבות במסגרת המחזור השני של התכנית, שנפתח בנובמבר 2016. כבר כיום בוצעו התאמות על ידי עמותת 'אלומה' במחזור שנפתח והוטמעו רכיבי התערבות נוספים, כמו גם שונו המינונים של הרכיבים הקיימים לאור התוצאות.   
 
 לקריאה נוספת 

 
 
במטרה לצמצם את הישנות המחלה בקרב טרום סוכרתיים ובשיתוף עם שירותי בריאות כללית, קופ"ח לאומית והמוסד לביטוח לאומי. צוות התכנית השלים את הדרכות לרופאים ולצוותים הרפואיים של הקופות ואת הכשרות למנהלי הפעילות בחברה המבצעת את הפרויקט - חברת  BWell . בימים אלו התחלנו בגיוס המשתתפים והפניית המועמדים לביצוע הבדיקות הנדרשות.

 בהמשך לפניות רבות במטרה לשכפל וליישם את מודל האג"ח החברתית למניעת סוכרת סוג 2 במדינות נוספות, בחודש ינואר האחרון נסעו נציגי Social Finance Israel לשטוקהולם שבשוודיה בכדי להעביר סדנה מקצועית בת שלושה ימים לנציגים מהולנד, אנגליה, ספרד ושוודיה. המשתתפים, שהועשרו רבות מדברי הצוות הישראלי, צפויים לפתח בעתיד אג"ח חברתית מסוג זה גם במדינותיהם.


 
 לקריאה נוספת 

 

"כל שבוע יש אצלנו לפחות שלושה רעיונות מדהימים. יש הרבה מקום בשוק לפרויקטים חברתיים כאלה, שכולם מרוויחים מהם"
 
בראיון לעיתון The Marker מסביר ירון  נוידרפר, מנכ"ל Social Finance Israel, מהן אג"ח חברתיות ומספר על ההתקדמות שחלה בסקטור ההשקעות החברתיות בארץ ובעולם. ירון מציג את חזון הארגון "להפוך את האג"ח החברתיות למוצר השקעה של ממש לצד השקעות במניות, באג"ח רגילות, בקרנות גידור ובקרנות השקעה פרטיות"   
 
 
 

 

 

 

 

 

  חברת האחות שלנו, Social Finance US , השיקה אג"ח חברתית לסיוע למשפחות עם בן משפחה המושפע מהתמכרות לסמים - אג"ח חברתית ראשונה הנוגעת בטיפול בהתמכרויות בעולם. לאחרונה הושקו גם שתי אג"ח חברתיות חדשות במחוז Salt Lake ביוטה שבארה"ב, לאחר התנסות מצוינת של המחוז עם אג"ח חברתית לחינוך בגיל הרך שפועלת שם מזה כשנתיים. האג"ח החברתיות החדשות במחוז פועלות למניעת חזרה לפשיעה (שיקום אסירים) וטיפול במחוסרי בית. מחוז סנטה קלרה בקליפורניה, מכריז על אג"ח חברתית חדשה בתחום הסיוע לפגועי נפש. בבריטניה, הושקה אג"ח חברתית נוספת לטיפול במחוסרי דיור בעיר מנצ'סטר. בקנדה, אג"ח חברתית חדשה המכוונת לשיפור תוצאות לימודיות של ילדים ממשפחות קשות יום. בנוסף, שת"פ בינלאומי נוצר ליצירת אג"ח חברתית בקולומביה. האג"ח החברתית תעסוק בצמצום אבטלת צעירים, ויהיו מעורבות בו קולומביה, שוויץ ובנק הפיתוח האזורי ( Inter-American Development Bank ).        

 

 

 

שנה שלישית באג"ח בתחום ההשמה החוץ ביתית באוסטרליה – והתוצאות מצוינות גם למשפחות וגם למשקיעים. בקרב משפחות בסיכון, הופחתו ב-21% ההפניות להשמה חוץ ביתית. בקרב משפחות משתתפות שהחזירו להן את ילדיהן לאחר השמה,  88% מן ההשבות יציבות לאורך זמן ומיטיבות עם הילדים. הישגים הללו מתורגמים ל-6% תשואה למשקיעים. באג"ח החברתית בהודו, לחינוך סדיר עבור בנות, נסגרה שנת פעילות. טרם ישנה נקודת החזר למשקיעים, אך מהמידע הנאסף  ניכר כי התכנית צפויה לעמוד ביעדים -  להביא להשתתפות גבוהה יותר של בנות בגילאי יסודי, שלא נשלחו קודם על ידי הוריהן ללימודים. 

 
 לקריאה נוספת 

 

 

 
הפרויקט יגייס כ-300 מיליון $ ממשקיעים ויפעל בניגריה. על פי המתווה המתגבש, הבנק העולמי ישלם למשקיעים חזרה לפי יעדי תוצאות מוגדרים מראש של הפחתת הישנות המחלה. ההון שיגויס ישמש להפצת אמצעים לצמצום אוכלוסיית היתושים הנגועים, כמו גם חלוקה של רשתות הגנה נגד יתושים הספוגות בחומרים המרחיקים מזיקים. 

זהו איננו הפרויקט הראשון בעולם השלישי שפועל בדומה לאג"ח חברתית, בתשלום על בסיס הצלחה, כאשר את מקום הממשלה המשלמת ממלא ארגון סיוע בינלאומי או בנק אזורי. ישנם פרויקטים ופיילוטים לפרויקטים מעין אלו המכונים גם Development Impact Bonds , בקמרון, אוגנדה, וקולומביה והודו. 

 

 
 לקריאה נוספת 
 
בחצי השנה האחרונה קודמו תכניות מענקים מרובות של משרדים ממשלתיים שונים בארה"ב המעודדים את יצירתן של אג"ח חברתיות. משרד החינוך האמריקאי מבקש לדחוף לתכניות בחינוך בגיל הרך. משרד החקלאות והסביבה מעוניין לבחון אג"ח חברתית כאמצעי בתחום שימור הסביבה ומקצה לכך מענקי מחקר. מעל לכל, הקרן לחדשנות חברתית של הבית הלבן (SIF- Social Innovation Fund), אשר אמונה בין היתר לקידום תשלום על בסיס תוצאות בכל המדינות בארה"ב, הסדירה מענקים למגוון כלים שיקדמו את השימוש באג"ח חברתיות לצמצום עוני, למניעת אבטלה כרונית, לסיוע לתשושי נפש בהשתלבות בחברה ועוד. 
 
 לקריאה נוספת 

 

 

לאור צמיחתו של שוק השקעות האימפקט העולמי, מחקרים חדשים בוחנים תחומים שונים בו

 
 
שורה של מחקרים מצד גופים מן השורה הראשונה בוחנים את התפתחות התחום במגוון מגזרים. מחקר של ארגון ה-CECP מראה כי שליש מהתאגידים העולמיים מעידים על פעילות כלשהי בתחום. חברת Greenwich Associates התמקדה בלמידת הפעילות של משקיעים מוסדיים, ומצאה כי בקרב 180 מנהלי השקעות ומשקיעים מוסדיים בארה"ב 25% מתכוונים להגביר את פעילות השקעות האימפקט. דו"ח פעילות על החברות בארגון הבינ"ל לקרנות אימפקט (GIIN) כ-7,000 השקעות בשווי 15.5 מיליארד דולר שביצעו הקרנות בשנת 2015. שני מחקרים פורסמו לאחרונה על פעילות מוגברת בהשקעות אימפקט באסיה: מחקר של חברת הייעוץ McKinsey קובע כי שוק האימפקט בהודו יגיע ל-6 ואף 8 מיליארד דולר עד שנת 2025, מחקר של חברת הייעוץ המובילה Capgemini מצביע על הולך וגדל של השקעות אימפקט מצד עשירי הודו, טאיוון ומדינות נוספות במזרח.

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus