מרץ 2016
לכל שותפינו שלום רב,
 
זוהי תקופה חשובה ומרגשת עבור סקטור השקעות האימפקט. כפי שתראו בהמשך, הנושא מקבל תאוצה גלובלית.
 
אנו גאים להשיק את האג"ח החברתית השנייה בישראל- האג"ח החברתית למניעת סוכרת סוג 2. היה זה תהליך ארוך ושותפים מרובים היו לנו לעזר רב. אנצל במה זו בכדי להודות לאנשים הנחושים ופורצי הדרך, שותפינו בביטוח הלאומי ובמשרד האוצר, בקופות החולים ובמשרד הבריאות. כמו כן, תודה לחברי הוועדה המייעצת שלנו לתחום הסוכרת, על עבודה מקצועית ותמיכה אדירה. תודה לצוות שלי כולו, וביחוד תודה אישית לאיליה (לוקה) ולשלומי, על לילות כימים של עבודה שנעשתה בשקדנות ומקצועיות נדירה. את הפרטים תוכלו לקרוא בהמשך.
 
כאמור, בחצי השנה האחרונה חלה עליית מדרגה משמעותית ביצירת אג"ח חברתיות ברחבי העולם.
 
SFI שמחה להיות חלק מהמגמה החיובית הזו, אליה הצטרפו מדינות נוספים בחודשים האחרונים - אוסטריה, שוויץ ופינלנד. גאוותנו על חלקנו ב Social Finance Global Network, בה החברות האחיות לנו שותפות בחצי השנה האחרונה בפרויקטים מרתקים ורחבי היקף בארצות הברית ובריטניה. על כולם תוכלו ללמוד מסקירת האג"ח החברתיות החדשות בניוזלטר זה.
 
בחודשים הקרובים נתחיל לעבוד על פרויקטים חדשים ומרתקים, תוך שימת דגש על עבודה לצד ארגונים קיימים העוסקים בסוגיות החברתיות שאנו בוחנים. צרו אתנו קשר לכל רעיון מעניין, אפשרויות לאיגום משאבים, ניתוחי אימפקט חברתיים,
סביבתיים וכלכליים ועוד.    
 
בברכת קריאה מהנה ושיתופי פעולה פוריים,
ירון נוידרפר - מנכ"ל SFI

 

משיקים את האג"ח החברתית למניעת סוכרת סוג II - האג"ח החברתית השנייה בישראל מביאה עמה חדשנות בתחום המניעה ורותמת לנושא את כל בעלי העניין במניעת סוכרת

 

 
Social Finance Israel גאה להציג כי שותפות ומחויבות ממושכת מול הביטוח הלאומי, שירותי בריאות כללית וקופת חולים לאומית, משרד הבריאות ומשרד האוצר, הביאו להשקתה של אג"ח חברתית למניעת סוכרת סוג 2. באירוע רב משתתפים, הכריזו אתמול כלל הארגונים על ההסכמים שנרקמו בכדי לאפשר פרויקט רחב היקף וייחודי מסוגו למניעת סוכרת סוג 2, בקרב 2,250 טרום סוכרתיים, אשר נמצאים בסיכון גבוה לחלות במחלה.
 
 

 

 
 

 

עמותת "לתת עתיד", חברת "טריא" ו-SFI חתמו על הסכם שיתוף פעולה ליצירת קרן הלוואות בשווי של 10 מיליון ₪ לנשים במצוקה כלכלית לשם פתיחת עסקים זעירים
 
עמותת "לתת עתיד" מבצעת תכנית התערבות מרשימה זה מספר שנים, אשר מסייעת לנשים החיות תחת מצוקה כלכלית קשה להקים עסק זעיר. בפעילותה, תמכה עד היום העמותה במעל ל-300 נשים, כאשר ל-170 מהן סייעה גם בקבלת הלוואה בדרך להקמת העסק. 
 
בכדי להרחיב מהותית את פעילות העמותה, עיצבה SFI מודל לשיתוף פעולה ייחודי לכינון קרן הלוואות לנשים הלוקחות חלק בתכנית "לתת עתיד", שתופעל באמצעות פלטפורמה אינטרנטית להלוואות בין אנשים, ותורכב משלוש 'שכבות' מימון כאשר כל 'שכבה' מקורה במשקיעים מסוג שונה ולה תנאי סיכון והחזר שונים: שכבת מימון שמקורה בפילנתרופיה, שכבת מימון שמקורה במשקיעים חברתיים שתגויס על ידי SFI ושכבת מימון מציבור המפקידים בפלטפורמת 'טריא' - כל זאת בכדי לאפשר הקמת עסקים קטנים ללא חשיפה חריגה ובתנאים הוגנים לנשים.
  
 

 

אג"ח חברתיות חוצות גבולות - אג"ח חברתיות מופיעות במקומות שטרם היו בהן, הן במדינות חדשות והן בתחומים חברתיים חדשים ומרתקים

 

 

לא רק בישראל נרשמו הישגים מרשימים לאג"ח חברתיות בתקופה האחרונה. המחצית השניה של 2015 וראשית שנת 2016 סימנו תנופה משמעותית בהתפתחות האג"ח החברתיות בעולם. במדינות שטרם יושמו בהן, הושקו אג"ח חברתיות ראשונות בחודשים החולפים- בפינלנד יצאה לדרך אג"ח חברתית לשיפור פריון כח העבודה במגזר הציבורי, בשוויץ האג"ח החברתית הראשונה היא בסימן עידוד תעסוקה בקרב פליטים ובאוסטריה האג"ח החברתית הראשונה תתמוך בשיקום ומתן כלים לעצמאות כלכלית לנשים נפגעות אלימות. בארה"ב ובריטניה, בהן כבר פועלות אג"ח חברתיות רבות, הושקו על ידי חברות בקבוצת Social Finance אג"ח חברתיות בתחומים חברתיים חדשים- ליווי אימהות צעירות כאמצעי לשיפור תוצאות התפתחותיות וחינוכיות של הגיל הרך וסיוע למשפחות בהן ההורים מתמודדים עם התמכרות לאלכוהול או סמים.
 
 

 

 
 

 

 
 

 

חיבוק הרשויות בארצות הברית - שינויים משמעותיים בממשל האמריקאי לטובת השקעות חברתיות בכלל ואג"ח חברתיות בפרט
 
בספטמבר האחרון, רשות המסים האמריקאית יצאה בסט הנחיות חדש עבור קרנות פילנתרופיות על מנת לאפשר הקלה לביצוע השקעות חברתיות מתוך ההון העצמי של הקרנות. מיד אחר כך, משרד העבודה הוציא תקנות חדשות לקרנות הפנסיה אשר מייצרות להן הזדמנויות חדשות להשקיע בהשקעות חברתיות.
במקביל, חוק החינוך החדש של ארה"ב כולל הגדרה מקיפה של אג"ח חברתיות (תכניות Pay for Success) וכך יוקצו משאבים באופן מובנה עבור שיפור תוצאות חינוכיות במבנה זה. בנוסף, הקרן ליזמות חברתית של הבית הלבן תחלק מענקים לטובת פיתוח אג"ח חברתיות. מירב השינויים תואמים ומממשים את המלצות הצוות האמריקאי לקידום השקעות חברתיות, אשר פעל במסגרת כוח המשימה להשקעות חברתיות של ה-G8.
  
הקמת קרן ראשונה בבריטניה ע"י Social Finance UK להשקעות העומדות בתנאי הקלות המס למשקיעים חברתיים
 
 Social Finance UK, חברת האחות של SFI, בשיתוף חברת Kin Capital, הודיעו על הקמתה של קרן Bright Futures Fund, שתהיה הקרן הראשונה שתתבסס על הקלות המס למשקיעים חברתיים.
הקלות המס למשקיעים חברתיים בבריטניה, שהוכרזו כבר בסוף שנת 2014, מורות כי 30% מגובה ההשקעה החברתית ינוכו מהמיסוי על הכנסות של המשקיע. הקרן שהוקמה בסך 3 מליון פאונד, תפעל בתחום היזמות החברתית ותשקיע בארגונים שעובדים לטובת שיפור איכות חייהם של ילדים, מבוגרים צעירים וקבוצות בסיכון ברחבי בריטניה.
 
 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus