יולי 2015
לכל שותפינו שלום רב,

פיתוח סקטור ההון-סיכון החברתי בישראל קיבל תאוצה בחודשים האחרונים. שורה של אירועים והזדמנויות חדשות ניכרות בסקטור הישראלי, החל מכנס ההשקעות החברתיות הראשון, דרך הקמת קרנות יוזמה להשקעות בעסקים חברתיים ועד להתקדמות משמעותית בפיתוח אגרות חוב חברתיות, שחלקן צפויות לצאת לדרך בחודשים הקרובים. לישראל פוטנציאל להיות מובילה וחדשנית גם בתחום זה, וכולי תקווה שתחום זה יקבל כעת גם רוח גבית של פתיחות ותמיכה רבה יותר מכל המגזרים – הפרטי והציבורי.  
בניוזלטר זה, נביא לכם "טעימות" של ההתפתחויות בעולם; תחומים חדשים לאג"ח חברתיות, כניסת שחקנים משמעותיים מהשוק הפרטי להשקעות חברתיות ועוד. כמו כן, נביא לכם ראיון עם נציג מגוף פילנתרופי וגוף השקעות  משמעותי מאוד לזירה הישראלית – פדרציית ניו-יורק- ונשמע כיצד הם רואים את סקטור ההשקעות החברתיות בעולם בכלל ובישראל בפרט.
 
זמנים מרגשים ומעניינים.          
 
בברכת קריאה מהנה ושיתופי פעולה פוריים,
ירון נוידרפר - מנכ"ל SFI

 

בשתי אגרות חוב חברתיות באנגליה, אשר כיוונו לחבר מחדש נוער מנותק להשכלה ולתעסוקה, הושגו תוצאות חיוביות - בכך מומשו יעדים חברתיים שאפתניים, לצד החזר ההון למשקיעים

 

 
בשנת 2012 הושקה בבריטניה ה-Innovation Fund תחת משרד העבודה והפנסיות הבריטי (ה-DWP), קרן שמטרתה לשמש מקור לתשלום על בסיס תוצאות בלבד בפרויקטים חברתיים המשפרים את תוצאות חייהם של נוער מנותק - תחום שהתכניות הקיימות בו לא הביאו לתוצאות חיוביות. שתי אגרות חוב חברתיות שהושקו דאז, אל מול החזרי הון מוסכמים מראש של הקרן, הגיעו לתום תקופת ההשקעה ותכניות ההתערבות אשר נבחרו ונוהלו על ידי Social Finance UK. הללו הביאו לשיפור תוצאות מוכח. כעת, מתום סיום התכניות שמומנו על ידי אג"ח חברתיות, יהיה בידי המשרד מידע מתוך מספר פרויקטים, מהם יוכלו להסיק מסקנות חותכות על המדיניות הדרושה לטיפול בתחום זה. 
 
 

 

 
 

 

 

חברת האחות של SFI באנגליה הכריזה בחודשים האחרונים על שתי אג"ח חברתיות הנוגעות בתחומים חדשים. האחת, מממנת תכנית התערבות בקרב 3,000 קשישים המוגדרים בודדים, ומאגדת בתוכה שירותים ממגוון גופים מפעילים. האג"ח החברתית הנוספת תתבסס על תכנית שפותחה לטיפול ב-2,250 חולים במחלות נפשיות, בכדי שיוכלו להשתלב בתעסוקה. היוזמה החדשה תגשר על הפערים והיעדר הקשרים בין שירותים מתחום התעסוקה ובין שירותים מתחום בריאות הנפש, באופן שעתיד להעצים את השפעת התעסוקה ותחושת המסוגלות בקרב מטופלים ויסייע בשיקומם ושמירת יציבותם הנפשית.
 
 לפרטים נוספים 
פרופ' ג'ף ליבמן מאוניברסיטת הרווארד מנהל מעבדה בתוך האוניברסיטה לפיתוח אג"ח חברתיות - The SIB Lab. המתמחים אצל ליבמן, נשלחים לשמש כגורמי עבודה בתוך גופים ממשלתיים, בכדי לעזור לבנות את התהליכים, להוריד חסמים ולסייע במחקר לפיתוח אג"ח חברתיות. בתחרות ייחודית בה מדינות שונות הגישו בקשות לסיוע מהמעבדה, זכו כמה פרויקטים בנושאים חדשים שאג"ח חברתיות לא נגעו בהם בעבר, כגון: חינוך פיננסי ופרויקטי פיתוח קהילתי להוצאת משפחות ממצבי חוב ועוני כרוניים, תמיכה בתכניות של שילוב בקהילה לדיירי דיור מוגן, מימון הקמת תשתיות עירוניות לטיוב איכות המים בוושינגטון הבירה ועוד.
 
 לפרטים נוספים 

 

 
 

 

ישראל הציגה מול צוות היגוי בינלאומי לתחום ההשקעות החברתיות
ביוני 2013, כנשיאה תורנית של פורום ה-G8, הקימה ממשלת בריטניה צוות משימה לקידום השקעות חברתיות, בהובלת סר רונלד כהן (יו"ר SFI). ממצאי הצוות, שמהם הבאנו בקצרה בניוזלטר הקודם, התייחסו למדינות החברות בצוות בלבד. כעת, עבודת הצוות באה לסיומה ונציגי המדינות מרחיבים את צוות המשימה לצוות רחב יותר של היגוי השקעות חברתיות במדינות נוספות. ישראל, היא בין מספר מדינות שמועמדותן תישקל בכדי להשתתף במיזם זה. על כן, ירון נוידרפר (מנכ"ל SFI) התבקש להופיע בפני פורום נרחב ולחלוק מידע על השוק הישראלי להשקעות חברתיות וההתפתחויות בו.
בקרב מנהלי הנכסים הגדולים בעולם מתחזקת המגמה של שילוב השקעות חברתיות בתיקי ההשקעות שבניהולם; יותר משקיעים מחפשים להשקיע חלק מתיק ההשקעות שלהם בהשקעות עם תפיסת עולם חברתית וסביבתית ומנהלי ההשקעות 'מיישרים קו'. בחודשים האחרונים מריל לינץ פיתחה תיקי השקעות חברתיות ייעודיים (תיקי Impact investing) ובלק רוק פותחת מחלקה ייעודית להשעות חברתיות.
 
 
 לפרטים נוספים 

 

 
 

 

פדרציית ניו-יורק ממציאה את עצמה מחדש ופורצת דרך לקרנות רבות בתחום ההשקעות החברתיות. לאחרונה החליטה הפדרציה על השקעה חברתית ראשונה אשר תתבצע מתוך ההון העצמי של הקרן. ההשקעה מביאה לידי ביטוי את מטרותיה החברתיות שעד כה קיבלו מענה רק באמצעות הפילנתרופיה

 

 
הפדרציה היהודית של ניו יורק (UJA Federation of New York), היא הפדרציה היהודית הגדולה ביותר בארה"ב. לאחרונה, היא עשתה  צעד חלוצי כאשר החליטה על ביצוע השקעה חברתית מתוך ההון של הקרן שמוקדש להשקעות (Endowments), מהלך שיש לו פוטנציאל לעצב מחדש את שוק ההשקעות החברתיות בארץ ובעולם. ישבנו עם אחד ממובילי הפדרציה, מייקל לוסטיג, לשיחה על ההשקעה החלוצית בקרנות הישראליות הפועלות בתחום העסקים החברתיים IVN ו-Dualis, ועל המשמעויות של השקעה זו עבור הפדרציה וההשקעות העתידיות שלה בישראל. לוסטיג רואה בהשקעה זו כפריצת דרך אשר תפתח דלת להשקעות נוספות. הוא מספר על הקמת צוות ייעודי בפדרציית ניו יורק לצבירת ידע בתחום ההשקעות החברתיות, וכן צופה שפדרציות נוספות ייראו במעשיה של פדרציית ניו יורק דוגמא לחיקוי. בישראל, הוא רואה שוק ייחודי עם פוטנציאל השפעה גדול יותר להשקעות חברתיות, לאור הסביבה הייחודית וגודל השוק. הוא קורא ליצירת מאגר ידע רחב יותר, חינוך שוק וצבירת ניסיון חיובי, בכדי להניע את התחום קדימה.

 

 
 

 

 
 

 

 
SFI מלווה בחודשים האחרונים את מיזם EyeControl במסגרת החממה הטכנולוגית-חברתית של עמותת בוגרי 8200. במסגרת הפרויקט העניקה SFIייעוץ אסטרטגי וליווי מקצועי בהתוויית התכנית העסקית של המיזם. מיזם EyeControl פועל לסייע לחולי ALS על ידי פיתוח אמצעי תקשורת נייד, פשוט, זמין וזול אשר מתבסס על מעקב תנועות אישונים ומאפשר תקשורת באמצעות הסמארטפון, כל זאת במטרה לאפשר לחולים יכולת לתקשר עם הסביבה באופן חופשי ללא התניה לחיבור לחשמל או למסך. הפרויקט הינו יוזמה של עמותת Prize4Life בראשות שי ראשוני ובהובלת אור רצקין, איתי קורנברג וטל קלנר. בימים אלו המיזם מגייס כספים באתר גיוס ההמונים Indiegogo, זאת לטובת התנעת פילוט מקיף, עם עשרות חולים, לשימוש במכשור וטיוב שלו. 
 
 

 

 

 
 

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus