מידעון פרשת ויקהל

 

בס"ד
פרשת ויקהל פקודי
 
פעמים רבות כשאנו מדברים על קשיים שקורים לעם ישראל בימים אלו, אנו תולים זאת במציאות של גלות בת אלפיים שנה. לדוגמא, בתפילת במוסף אנו אומרים: בגלל חטאינו גלינו מארצנו ונתרחקנו מעל אדמתנו.. ובכך אנו קושרים בין המציאות הקשה של היום לחורבן המקדש. 
בעיני רוחי כשהייתי ילד, וחשבתי על חורבן המקדש, עמדו לנגד עיני דמיוני קירות שרופים ומפוייחים וכלים שבורים. 
כאן המקום לתהות, האם בית שבור ושרוף יכול היה להוביל לכאלו אסונות גדולים? לדעתי, ברור שאין זה כך, ואם כן אנו צריכים להבין מה היה בעומק הדברים, שכל כך חסר לנו כיום.

 

בפרשת פקודי מתוארים בגדי הכהן הגדול. ועל כך מבארת הגמרא במסכת זבחים (דף פ"ח עמוד ב): "ואמר רבי עיניני בר ששון למה נסמכה פרשת קרבנות לפרשת בגדי כהונה? לומר לך מה קרבנות מכפרין אף בגדי כהונה מכפרין. כתונת מכפרת על שפיכות דם... מכנסים מכפרת על גילוי עריות... אבנט מכפר על הרהור הלב... וציץ מכפר על עזות...". ביאור דבריו של רבי עיניני הם, שעצם לבישת בגדי הכהן הגדול הייתה בהם כפרה על עם ישראל. אפילו על חטאים חמורים כמו שפיכות דמים גילוי עריות וע"ז, ואפילו על חטאים שהוא לא יכול להיות מודע להם כגון הרהור הלב.
קשה לי להסביר כיצד עצם לבישת הבגדים כיפרה, אך ברור הדבר, שמכיוון שהמקדש, שהיה מקום הפולחן המרכזי והיחיד, איחד את כל עם ישראל, הרי שמעשיו של העומד בראש הנהגת המקדש היו משמעותיים ובעלי השפעה ישירה לכל עם ישראל.
 הצער הגדול שלנו הוא לא על שבירת האבנים, הצער הוא על פירוק האחדות. התפילה והצער שלנו בתפילה לבנין הבית הם שנשוב ונתאחד וכך מעשינו יהיו בעלי השפעה גדולה יותר אחד על השני. שבת שלום.
 
בברכת שבת שלום,
הרב ינון נתנאל 

 

אירועי פורים בישיבה

 

 
 

 

לאחר שבועיים של אירועים צבעוניים ומגוונים, חגגנו את פורים בישיבה וזכינו לאיחוד כוחות עם הקהילה - דביר סמט מכיתה י"ב קרא ברוב עם את המגילה באופן חווייתי. לאחר מכן, שברנו את הצום בסעודה עם קיגלים, מרקים ועוד. רקדנו ושמחנו יחד בהרקדה סוחפת מלאת שמחה ורוח. המסיבה הסתיימה, כמיטב המסורת הישיבתית, בפינוקי גלידה טעימים.

 

 
 

 

משמחים את החיילים
 
בתום חגיגות הפורים, תלמידי כיתת ט׳ יצאו לבקר את החיילים בכל העמדות בצומת הגוש. התלמידים חילקו לחיילים וופלים וגלידה תוך כדי שירה וריקודים. היה שמח ומרומם.

 

 

קונגרס ישיבתי בנושא יחסנו לפינוי מנתיב האבות
 
כחלק מהרצון של הישיבה שהתלמידים יהיו שותפים ומעורבים בנעשה סביבם וכפי שנהגנו בעבר, ביום ראשון י"ז באדר, התקיים קונגרס ישיבתי סביב הפינוי המתוכנן (שבינתיים נדחה ב"ה) בשכונת נתיב האבות. התלמידים הביעו את עמדותיהם המגוונות בדיון על הנושא של מחאה - חובה או זכות או טעות, לאומיות דתית, ממלכתיות ומקומה של הישיבה במצב הנוכחי. המשתתפים היו שותפים בעמדות וברגשות. אביב כהן, תלמיד ט'3, יזם את בואו של נציג השכונה עמי גברצמן לישיבה, אשר הרחיב את ידיעותנו על המציאות המשפטית והמעשית בתוך השכונה והתוכניות לעתיד.

 

 
 

 

שבת זכור - שבת ישיבה באפרת
 
זכינו לחגוג ביחד את שבת זכור בישיבה בתחושה מרוממת. התלמידים ישנו אצל חבריהם האפרתיים והארוחות הוגשו כיד המלך. תלמידי י״ב הובילו את השבת בצורה מופתית עם תפילות, שיחות, פעילויות ושירה מרוממת. גם התלמידים וגם הצוות יצאו עם תחושה של רצון לעוד שבתות כאלה. 

 

 

בברכת שבת שלום

 

 

 
ישיבת בני עקיבא "אורות יהודה" אפרת
כתובת: ת.ד. 1006 אפרת 9043500 אפרת
טלפון : טלפון: 02-9933406
פקס: פקס: 02-9938282
דוא”ל: [email protected]
אתר אינטרנט: http://www.orotyehuda.org.il/

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus