מידעון פרשת תצווה | שבת זכור תשע"ח

 

בס"ד
פרשת תצווה – סדר סדר תרדוף
 
התבוננות בפרשות האחרונות מגלה שיש התייחסות רבה לכלים ובגדים; הנחיות מפורטות לגבי כלי המשכן ומבנה המשכן, בגדי הכהנים וסדר לבושם, סדר העבודה וזמני העלאת הנרות. הרבה חומרים, מידות וזמנים.
נשאלת השאלה: וכי לא העבודה עצמה היא העיקר, הכוונה, המעשה? מדוע יש השקעה כל כך רבה בפרטים הטכניים לכאורה: החומרים, המידות, סדר הלבוש? 
ושאלה נוספת: מדוע אין חירות לאמני המשכן ליצור כפי הבנתם והשראתם? מנין הקפדנות בבחירת החומרים, כמותם ומידותיהם?
אומר הכוזרי במאמר השני:
"וכל מה שיש בסדר עבודה מהעבודה והקורבנות והקטורת והזמירות והמאכל והמשתה על תכלית הטהרה והקדושה, נאמר בהם: "עבודת ה'" ו"לחם אלוקיך" וזולתי זה, והכל כינוי לרצונו בסדר הטוב באומה והכוהנים, וקיבולו מנחתם על דרך הדמיון, וחולו אצלם לכבוד להם, והוא נעלה ונקדשמן ההנאה במאכלם ובמשתיהם"... (כוזרי מאמר שני, הדגשת עיקרון הסדר בעבודת ה', בהקשר לעבודת הקרבנות, כלי המשכן ועבודת הלווים).

 

אם כן, יש חשיבות למעטפת החיצונית. הרגלים נכונים לסביבה מסודרת ומאורגנת מהווים את התשתית לתוכן עצמו. אי אפשר לנר לדלוק בלי מנורה, אי אפשר לקורבן להיות מוקרב בלי מזבח, וכל אלה צריכים להיות מושקעים, אבל לא לפי הלך הרוח האנושי כי אם לפי הכללים הברורים והמדוקדקים האלוקיים.
 
ומה אנחנו לוקחים לעולמנו החינוכי?
חינוך לערכים וכן למידה טובה ורצינית יכולים להתקיים בסביבה מסודרת ותחת מערכת כללים מאורגנת, והיא שנותנת את ההשראה ואת התשתית לעבודה עצמה. בלי מעטפת אין כלי לתוכן העיקרי. חינוך לסדר ועמידה בכללים הוא בסיסי ללמידה רגועה ולא מוטרדת ומוסחת. ולהבדיל במשכן, ביצוע הכללים על פי המידות והחומרים מהווה תשתית הכרחית לעבודת ה'. 
 
שבת שלום,
טליה שנהב 

 

שוק פורים
 
תלמידי שכבות ט׳ ו- י״א הפיקו שוק פורים שוקק ושמח לילדי גוש עציון, עם תחנות מעניינות וכיפיות, פרסים שווים והגרלות מרגשות. בעזרת השוק, התלמידים התרימו אלפי שקלים למטרת צדקה חשובה. כל הכבוד!!! 

 

 
 

 

תחרות צילומים וכישרונות צעירים

 

 
 

 

במסגרת חגיגות ואירועי אדר שיזמה הנהגת התלמידים, קיימנו בישיבה פתיחה חגיגית לחדר התלמידים שלוותה בתחרות צילומים וכישרונות צעירים. כשבוע לפני האירוע נבחרו צילומי א"י שתלמידי הישיבה צילמו במהלך השנה, נשלחו לחבר שופטים (אשר חלקם שופטים מקצועיים) ומתוכם נבחרו עשרת הצילומים הטובים ביותר. בבוקר האירוע חדר התלמידים נחנך ברוב הדר עם ספות, משחקים, שטיחים וקישוטים. במהלך האירוע התקיימה תערוכה של הצילומים המנצחים והתקיימו שלל הופעות והצגות של הכישרונות בישיבה. התלמידים והצוות נהנו והופתעו מכמות ורמת הכישרונות שהופגנו בתחרות ופרסים חולקו לזוכים בתחרויות. הפעילות הייתה מהנה ומרוממת.

 

 
 

 

הפיכה בין לילה
 
כדי להיכנס לרוח פורים, תלמידי שכבת י״ב נשארו כל הלילה ערים והפתיעו את תלמידי הישיבה כאשר עיצבו את מסדרונות הישיבה בסגנון ג׳ונגל ואת בית המדרש עיצבו כבית כנסת ספרדי.

 

 
 

 

לא תתפסו אותם לא מוכנים
 
תלמידי כיתות י' עברו השבוע יומיים מרתקים ומאתגרים בהם למדו קורס בסיסי בחילוץ והצלה. אין לנו ספק שבאירוע אמת חו"ח יש להם הרבה ידע שיעזור בהצלת חיים.

 

 

סיורים במזרח גוש עציון לכיתות ט'

 

 

תלמידי כיתות ט' יצאו לסיור של"ח במזרח גוש עציון. פתחנו את הסיור בהרודיון מההרודיון ירדנו לנחל תקוע שם עקרנו מהאדמה שורשי עירית גדולה והקפצנו אותם על המחבת. היה טעים מאוד. לבסוף סיום בזחילה במערת החריטון המערה הארוכה בארץ.

 

בברכת שבת שלום

 

 

 
ישיבת בני עקיבא "אורות יהודה" אפרת
כתובת: ת.ד. 1006 אפרת 9043500 אפרת
טלפון : טלפון: 02-9933406
פקס: פקס: 02-9938282
דוא”ל: [email protected]
אתר אינטרנט: http://www.orotyehuda.org.il/

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus