מידעון פסח תשע"ח
 
בס"ד
 
רעיון למהות החיפזון:
 
לפני פסח דיברתי עם הבנים בישיבה על מהות החיפזון.
אמרה ערבית ידועה שוללת את המהירות: "החיפזון מהשטן".
אפילו הגמרא בשבת דף פז. מדברת על כך שעם ישראל הוא "עמא פזיזא". עם פזיז שהקדים נעשה לנשמע. הגמרא שואלת ממתי לפני הבנת החוזה חותמים עליו?  עם ישראל התחייב לתורה ולחוקיה עוד לפני ששמע על תכני המצוות.
בפסח ישנו ערך גדול לחיפזון. עם ישראל יצא בחופזה ממצריים. בני ישראל לא הספיקו להכין צידה. המצה גם כיום נעשית בחיפזון. תוך 18 דקות כל התהליך גמור. כל זאת כדי לא להגיע לחימוץ. 

 

מתי צריך לפעול בחיפזון?
 
השכל שחננן אותנו הקב"ה הוא כלי נפלא. בזכותו אפשר לתכנן מהלכים, לבקר תהליכים ולהסתכל ריאלית על המציאות. הסתכלות זו היא מעולה אך יש בה גם חסרונות. השכל הוא גם גורם מעכב. השכל לא יאפשר לקחת סיכונים. המודעות לסכנות מחייבת זהירות ולעיתים דורשת "שב ואל תעשה" כאשר הפתרון לא נראה באופק.
השכל מאפשר לאדם להתקדם רק כאשר רגל אחת על הקרקע וניתן לראות את  היציבות בצעד הבא. במציאות כזו של מהלכים מחושבים אין מקום לקב"ה. הכל בשליטה והנס לא יכול להתממש.
לעיתים כדי להתקדם ולא להיתקע יש צורך לדלג. להרים שתי רגליים מהקרקע ולקפוץ גם אם אינך בטוח כיצד תפגוש את הקרקע. הדרך הזו היא חיונית במיוחד במצבים בהם לא נראה הפתרון בדרך הטבע. לשם כך צריך אמונה גדולה שהבורא מסוגל לחולל מציאות גם כאשר הסיכויים אינם גדולים.
 
בליל הסדר הקב"ה פסח. הקב"ה דילג. עם ישראל נדרש לשים את השכל בצד ולא לשאול כיצד נסתדר במדבר בלי מים ולחם? מה נעשה מול האויבים במדבר? לפי חז"ל 80% ואולי יותר שהיו מאוד ריאליים לא יצאו ממצריים.
הם פחדו. רק חמישית יצאו משום שהאמינו והתגברו על מחסום השכל. רק אז משהתמסר עםישראל אל קונו ונטש לזמן מה את השכל ובנה על האמונה הגיע הנס של היציאה, מציאת מים וקריעת ים סוף.
 
הרב נחמן אומר כי זוהי מהות המצה. פעם בשנה אנו עוזבים את החמץ את היצירה של השכל ופועלים בזריזות על מנת לנטרל את השכל ולפעול בניגוד לדעתו כדי להכניס את מימד האמונה. כאשר קולטים נקודה זו בפסח ניתן לחזור לחיי השגרה והחמץ, לממלכת השכל. אז מתחוור כי רק ההשגחה האלוקית החופפת על המציאות מנווטת את הכל גם בעולם שלכאורה נראה כל כך בשליטה שלנו. אם כן המצה היא לחם האמונה המצריך לפעול בחופזה ולנטרל את השכל כדי לצאת ממציאות שנראית מעבר לטווח.
 
נראה שעולם של צעירים יש בו משהו מזה. המוכנות להיכנס למציאות שלא רואים את תמיד את סופה מאפשרת  "לצאת מהקופסה" ולפרוץ מסגרות. הקב"ה דורש מאיתנו לעיתים לקחת את האמונה ולדלג מעל הבעיות. אני מניח כי בן גוריון לא היה מכריז על הקמת מדינת ישראל אם היה חושב ריאלית בלבד. באותו רקע לפני 64 שנים היה צורך בדילוג , בחיפזון ובאמונה בצור ישראל ובעם ישראל.
 
בברכת חג כשר ושמח
הרב שמואל רוזנבלום 
ראש הישיבה 

 

התנדבות
 
שכבת י' סיימה את פרק ההתנדבות בבתי הספר. אנחנו בטוחים שהנתינה נתנה יותר לנותנים מאשר למקבלים. מתמונה חידון קהות שערכה כיתתו של הרב צברי עם בית ספר אריאל.  כיתתו של הרב אלון חזני ארחה את תלמידי בית ספר רעים לאפיית מצות בישיבה. יישר כוח לרב דוד על הובלת הפרויקט והתמיכה לאורך כל הדרך.  

 

גמרא בראש
 
השבוע התקיים משמר של לימוד בשעות הערב. בית המדרש שקק חיים מכל כיתות י'. הערב הסתיים בפיצות ובתחושה של לימוד מרוממת.

 

 

הקטון
 
לאחר ששכבת יב' זכתה במקום השני בארצי, נבחרת כיתת י' הגיעה להיות בין שש הנבחרות הטובות בארץ בתחרות ההקטון. הם פתחו אפליקציה שעוזרת לעולים לקבל תמיכה בארץ. תודה לרב יהודה ד' שהוביל את הנבחרת גם בשעות הקשות. יישר כוח לכל חברי הקבוצה עלאי ג', יואב ח', ירין פ', אביה כ', דורון '', דיבר פ' נעם ק' שהביאו לנו כבוד גדול.

 

 

חסד
 
תודה לכל ההורים, לצוות ולכל התלמידים ובמיוחד למורה רנה על פרויקט החסד של איסוף ואריזת מצרכי מזון לנזקקים. 20 חבילות מזון נארזו ונשלחו לנזקקים.   

 

כדורסל
 
נבחרת הכדורסל של שכבת ח' בהובלת אלעד שינדלר חזרה הביתה עם 2 ניצחונות ועלייה לרבע הגמר. שיהיה בהצלחה.

 

ערב מגמות
 
ערב מגמות לשכבת ט' התקיים בשבוע שעבר בישיבה. הערב כלל חשיפת מגמות והספר על הכדאיות של כל מגמה. תודה לצבי שתמיד דואג לכל הפרטים וגם לנושא זה.

 

בית ספר מדגים
 
השבוע זכינו לביקור של מנהלים ממקומות אחרים בישיבה. הם באו ללמוד מההצלחות, מהדרך ומהקשר עם הבנים.

 

הודעות
 

 

לקראת ההמשך
 
ביום השואה שכבת יא' לוקחת את ההובלה על הטקס והשיחות בכיתות. בערב יום הזיכרון נקיים מפגש הורים ובנים בוגרי המסע לפולין. מפסח ועד יום העצמאות אנו נציין את יום העצמאות ה -70 במגוון שיעורי חינוך ובטקס מיוחד שיקיים לפני יום העצמאות. 

 

נוהל טלפונים ניידים בישיבה
 
כדי לתת לתלמידים שלנו שקט נפשי להתרכז בלימודים ולבלות עם החברים בישיבה, עם כמה שפחות מסיחים, הוחלט כי בכיתות ז' ו-ח'' מכשירי הטלפון הניידים יכנסו בכל יום לכספת כיתתית והםיוחזרו לבנים בשעה 14:30. מיד לאחר פסח ננהל שיחות עם הבנים בנושא.

 

חג כשר ושמח, הרב שמואל וכל משפחת הישיבה
 

 

 

 
ישיבת בני עקיבא לפיד "תורת נחום" מודיעין    
ראובן 4 מיקוד 71700 מודיעין  
טלפון: 089759282 , 089759216  פקס: 089707004  דואר אלקטרוני:yeshivamodiin@gmail.com
אתר אינטרנט : www.ybalm.co.il

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus