מידעון פסח תשע"ח

 

בס"ד
 פרשת צו
 פרשתנו פותחת בדברי ה' אל משה: "צו את אהרן ואת בניו לאמר, זאת תורת העולה".
רש"י על אתר מבאר ש"אין צו אלא לשון זירוז – מיד ולדורות...".
יש לשאול, על מה מבסס רש"י את פירושו? הרי משמעותה הפשוטה של המילה היא ציווי, שנגזרת משורש צ.ו.ה. מהיכן למד רש"י רמז לקשר, בין המילה "צו" לזירוז?
חז"ל במסכת קידושין (לא.) אומרים: "גדול המצווה ועושה ממי שאינו מצווה ועושה". רש"י מפרש את העניין ששכרו של המצווה ועושה, גדול משכרו של מי שאינו מצווה, שכן היצר מתגבר עליו להפריעו מקיום המצוות. מי שמתנדב מעצמו, יכול בכל רגע לבחור להפסיק לעשות ולא תהיה עליו תרעומת וביקורת לעומת מי שמצווה שלפעמים היצר מנסה לרפות את ידיו ולהפריעו מקיום המצוות. 

 

ייתכן שזוהי כוונתו של רש"י גם בפרשתנו. "אין צו אלא לשון זירוז", מפני שצריך לזרז במיוחד במקום שיש צווי, שכן שם יצר הרע מפריע ביותר.
בעבודתנו החינוכית אנו עוסקים רבות בסוגיות הקשורות בסמכות. מרש"י אנו למדים שדווקא במקום בו אנו מתווים באופן ברור את הגבולות עלינו לזרז ביותר, לדאוג ולוודא כי הדברים אכן באים על מקומם.
 
בברכת שבת שלום,
מתן אלמה

 

המסע לפולין
 
בשבוע שבין יום שני יח' אדר ליום שני כה' אדר, יצאה משלחת מתלמידי יב' למסע בפולין. המסע שילב בין לימוד והיכרות עם אלף שנות פריחת היהדות בפולין לבין לימוד וביקור במחנות העבודה וההשמדה. את המסע ליווה מזג אוויר חורפי, אך למרות זאת עמדנו בכל התכניות. תלמידי המשלחת התגבשו והתחזקו זה מזה מול העוצמות של הרוע והאכזריות, ובמספר שלבים במסע, חוו יחדיו גם חויות רוחניות ומעצימות בריקוד ושירה. המסרים העיקריים שאיתם חזרו התלמידים הם "בזכירה סוד הגאולה". כלומר, שכל אחד מאיתנו אחראי לזכור ולהזכיר את מה שקרה. את המסע סיימנו בכותל המערבי בתפילה וטקס קצר עם ההורים. כעת, מתחיל המסע האישי של העיבוד והעשיה של משתתפי המסע בליווי של צוות הישיבה.

 

 
 

 

מסע בארץ לכיתות י"ב
 
תלמידי י"ב, אשר לא יצאו לפולין, יצאו למסע עמוק ומשמעותי לזכר השואה וקום המדינה בארץ. התלמידים עברו בתחנות משמעותיות של העם היהודי ברחבי הארץ ופגשו אנשי מפתח. מוזיאון יד ושם, מוזיאון לוחמי הגיטאות, בית העצמאות בת"א, ביקור בשכונות של דרום ת"א, הכותל ועוד. וכן זכו למפגשים עם הרב שמואל אליהו - רבה של צפת, שיחה על ציונות ועל הגשמת חלומות עם הרב מירון דיין בבית שאן ומפגש מרתק עם חסיד גור.

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

מסע בארץ לכיתות י"א
 
תלמידי כיתה י"א יצאו למסע ישראלי. במהלך המסע פגשנו דמויות מעניינות, מפעלי חסד, סיירנו בדרום תל אביב ופגשנו את גברת עקשטיין במאה שערים. למדנו הרבה על עצמינו, על הזהות שלנו ועל האפשרות ללמוד מעוד ציבורים במדינת ישראל. הייתה חוויה מאוד מיוחדת ואווירה יוצאת דופן.

 

 
 

 

 
 

 

מסע שנתי לכיתות ט'-י' בצפון

 

 
 

 

תלמידי כיתות ט' -י' יצאו למסע שנתי לגליל העליון, בסגנון מסע "ים אל ים" - מים תיכון לים כינרת. ביום הראשון טיילנו בנחל כזיב, ביום השני בהר מירון וביום השלישי טיילנו בנחל עמוד. ישנו בישיבת בנ"ע מירון הסמוכה לקבר הרשב"י,  הגליל היה ירוק, פורח ומלא מים. נהינו ממסע נהדר עם נופים מדהימים. 

 

 
 

 

הזורעים בדמעה ברינה יקצרו
 
תלמידי כיתה יב'2 יצאו ליום התנדבות בחווה חלקאית ולמחרת נהנו בישיבה מארוחת פועלים שיפעה הכינה מהירקות שנקטפו.

 

 
 

 

הוקרה מחוזית על למידה משמעותית בישיבה
 
ברכות למורים: יצחק אלקיים, שלמה בן דוד, רוני נוימן וטליה שנהב, שזכו להוקרה מחוזית על עבודתם המסורה והיצירתית לקידום למידה משמעותית בישיבה, בכנס הפדגוגי הארצי של המוסדות העל יסודיים שהתקיים בבנייני האומה. יישר כח גדול למורים המייצגים את הצוות החינוכי בישיבה המקדמים למידה משמעותית בקרב תלמידנו.

 

 

ברכת ראש הישיבה

 

 
 בס"ד
 
בסיומו של זמן חורף בישיבה, שהיה עמוס וגדוש בלמידה ועשיה משובחים, שבו זכינו למיזוג של שפע אור התורה ועשיית חסד בכל כך הרבה תחומים מחוץ ובתוך הישיבה.
אני מבקש להוקיר טובה להתקדמות הגדולה בכל התחומים ולייקר את העושים במלאכה צוות הר"מים, המורים והמנהלה.
תודה על עבודה שיטתית בלב רחב ואוהב, מידי יום ביומו. תודה על ראיית כל תלמיד וחשיבה על קידומו, תודה על החתירה למצוא ולגדל כל אחד ב"שביל שלו".
את כולנו נברך, שכעת עם בוא האביב, הפריחה והלבלוב, בהגיע זמן חירות וזמן לחידוד הברית ביננו לבין אבינו שבשמים, נתברך מהיושב במרומים בשמחה של מצוה.
בעת שנשב לסדר, נזכור ונחי'יה את הרגעים שבהם אבותינו יצאו מבית עבדים אל החירות. נחשוב ונזכור את אותם עבודות פנימיות שבהם התקדמנו אף אנו במהלך החודשים האחרונים.
נברר גם לעצמנו במה עוד אנו צריכים לצעוד באופן אישי, ישיבתי ולאומי כדי לצאת מעבדות לחירות, מיגון לשמחה.
ובע"ה נזכה לומר לפניו שירה חדשה, שירת גאולה ושמחה, שירת כהנים בעבודתם ולויים בשירם.

חג שמח,
הרב אליהו אידלברג  

 

בברכת שבת שלום וחג שמח

 

 

 
ישיבת בני עקיבא "אורות יהודה" אפרת
כתובת: ת.ד. 1006 אפרת 9043500 אפרת
טלפון : טלפון: 02-9933406
פקס: פקס: 02-9938282
דוא”ל: [email protected]
אתר אינטרנט: http://www.orotyehuda.org.il/

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus