מידעון פסח תשע"ח

 

בס"ד
 
הורים, תלמידים יקרים וכל בית יב"ע נר תמיד,
שלומות ואור
 
השבת הקרובה - שבת שלפני פסח מכונה 'שבת הגדול'. ההסבר המרכזי לקביעת שבת זו ולשם 'שבת הגדול' הוא שעם ישראל צווה לקחת את קרבן פסח בי' בניסן- ארבעה ימים לפני הקרבתו. באותה שנה  י' בניסן היה ממש בשבת ובנ"י לקחו את השה וקשרו אותו לכרעי המיטה והמצרים שאלו אותם לשם מה השה קשור כאן?  והם היו צריכים לומר להם שהשה שהיה אלוהי מצרים באותה עת, מיועד להקרבה.. והמצרים לא עשו להם על כך כלום... ע"ש הנס הזה מכונה שבת זו 'שבת הגדול'.

 

אני חושב שטמון כאן רעיון 'גדול' (גדול- תרתי משמע...) ההבדל בין עבד לבן חורין טמון ביכולת לעמוד בגבורה ובעוצמה ולעמוד על העקרונות שלך גם כנגד רוחות זרות שמנשבות סביבך. עם ישראל שהיה משועבד הרבה שנים במצרים חייב להשתחרר מהשעבוד הזה לא רק במימד הגאוגרפי/פיזי אלא בעיקר במימד הנפשי / פנימי. היכולת לעמוד מול ה'אדון' הקודם שלך ו'לשחוט' את העקרונות להם היית משועבד, זו יכולת 'משחררת' שמוציאה את עם ישראל לחירות נפשית בדרך לקבלת עול מלכות שמים בהר סיני.
להבדיל, גם בחינוך אנו נפגשים עם עניין  דומה. ילד קטן מקבל הוראות והדרכות מדויקות מהוריו. כך החינוך חייב להיות בנוי! אך בסופו של דבר הילד אמור להפוך למבוגר שמקבל אחריות על עצמו. בין לבין יש את גיל הנעורים המרתק והמאתגר. זה גיל בו הילד 'משתחרר' מה 'עבדות הילדותית' בדרך להיותו אדם חרותי ובוגר.  השלב הזה של 'בין השמשות' הוא שלב מרתק, 'בונה'  ולעיתים כאמור גם לא מעט מאתגר. תהליך זה עובר גם על עם ישראל שהופך כביכול  מילד לאדם גדול במהלך של יציאת מצרים. מתוך ההבנה הזו מובן מאוד מדוע שבת זו מכונה 'שבת הגדול'  - שבת זו מבטאת את התהליך של המעבר בין עם 'קטן' של עבדים לעם גדול של בני חורין! שבת זו יכולה גם להזכיר לנו  את המעבר החינוכי והמרתק  בין ילד 'קטן' לאדם 'גדול'.
 
אנחנו בישיבה עסוקים ממש בגילאים הללו ושותפים איתכם לתהליך המופלא הזה של להפוך את הילדים/נערים להיות 'גדולים'. אנחנו משתדלים לקחת את כל האנרגיות הגדולות שיש בגיל הזה ולרתום ולכוון אותם לעשייה חיובית ו'מגדילה' בתורה, בחינוך בערכים ובלימודים.  בסיכום של זמן חורף בישיבה אני יכול לומר לכם שהבנים פשוט 'גדולים'.
 
עסקנו בתקופה זו בלימוד תורה בצורה משמעותית בבית מדרש נער ובכלל... כך לאחרונה סיימנו עם חבורה גדולה את ספר 'מסילת ישרים' לאחר לימוד בהתמדה מופלאה לפני התפילה. וכך סיימנו את ספר 'פניני הלכה' הלכות ברכות בחבורה שלומדת בהתמדה לאחר התפילה. כך במשך היום ישנם חבורות של לימוד בתחומים שונים וכל תלמיד יכול למצוא את המקום המתאים לו בלימוד תורה. כך למדנו דפים רבים בגמרא במסכת בב"ב,
ערכנו ימי שיא של לימוד 'גמרתון' ( שהסתיים ביום שישי של לימוד משותף ומחבר של  'אבות ובנים')  ותלמידים שלנו הגיעו לשלב מתקדם בחידון גמרא המחוזי.  עסקנו במשך זמן חורף בהתנדבות ותרומה באופן קבוע וגם בימים מיוחדים (מסיבת חנוכה בעיר רמלה ועוד) והשיא היה ב'חתונת החסד' בערב שבת זכור. במסע ישראלי 'הולכים בגדול' ובמסע פולין של השמינית.
 
בכל הדברים הללו אנחנו מתפעלים מהעוצמות ומהטוב שיש לבנים וב"ה אנחנו מקבלים על כך הרבה מאוד פידבק חיובי מכל מי שנפגש עימם. גם בלימודים בכלל בישיבה אנחנו מכוונים את הבנים לגודל ולעוצמה בכל התחומים. 
 
יישר כוח גדול לכם ההורים על שיתוף פעולה כנה ומבורך שמאפשר ושותף לעשייה.  
יישר כוח גדול לכל הצוות המסור בישיבה שמחולל את העשייה ויישר כוח גדול לבנים ה'גדולים' שהם העשייה בעצמה...
נמשיך בע"ה גם בזמן קיץ 'לגדול' יחד עם הבנים הנפלאים. 
 
שבת שלום וחג שמח 
איתמר בשם כל בית יב"ע נר תמיד  

 

חוגגים פורים
 
חודש אדר בישיבה הגיע לשיאו בליל פורים. לאחר שכל החודש פעלו התלמידים בשמחה ועסקו בעיקר בחסד, הגענו לרגע השיא: ליל פורים! בישיבה נערכה קריאת מגילה ברוב עם ובשמחה גדולה. לאחריה התקיימה התוועדות גדולה עם כל התלמידים והרמ"ים של הישיבה. ואז הרקדה עד דלא ידע! מרוממת, קדושה ושמחה!

 

אלופים באתלטיקה קלה
 
נבחרת האתלטיקה של הישיבה הגיעה להישגים מכובדים באליפות הישיבות התיכוניות באתלטיקה קלה בגבעת וושינגטון. תלמידי כיתות ט'-י' השיגו את הניקוד הקבוצתי הגבוה ביותר וזכו במקום הראשון הכללי. תלמידי כיתות ז'-ח' זכו במקום השני הקבוצתי. בנוסף לכך התלמידים זכו במספר רב של מדליות אישיות. כל הכבוד!

 

 
 

 

אלופים בחסד
 
בשבוע החמ"ד, זכו השמיניסטים שלנו בפרס ההתנדבות והחסד בזכות חתונת החסד המרוממת והנפלאה שארגנו לזוג גרים מבני מנשה תוך שלושה שבועות. יישר כח גדול, המשיכו לפתוח את הלב ולהגדיל חסד.

 

 

 

מטיילים ונהנים
 
תלמידי החטיבה יצאו לטיול שנתי בן יומיים במדבר יהודה. לטייל בטבע, בהרים וללמוד על העבר שלנו. טיפסנו למצדה והבנו על מה נלחמו היהודים. למדנו מה מיוחד בהר הזה שהפך לסמל של גבורה. וניסנו להבין את הדילמה שבנושא באמצעות הצגה על שלוש דמויות שקשורות לסיפור. התלמידים היו מקסימים, מרותקים וקשובים. בלילה לנו בחאן עין גדי והתלמידים הפגינו גיבוש ובגרות. ביום השני הלכנו במסלול מים בנחל ערוגות. מקום מקסים. הטיול היה מהנה עד מאוד.

 

מסע פולין תשע"ח
 
לפני כשבוע חזרנו, תלמידי כיתה י"ב וצוות מהישיבה, ממסע פולין תשע"ח. המסע היה עוצמתי וחוויתי כאחד. במסע זה התחברנו אל מאות שנות יהדות באירופה: הקהילה היהודית (ה"שטייטל"), חסידות, לימוד התורה ועוד. ניסינו להבין לאור זאת את מימדי האסון הנורא שפקד את עמנו בימי השואה. המסע היה מטלטל, היו בו שמחה וריקודים, מחד, ומאידך ובכי על אובדן והרס, מאידך. חזרנו מלאים בתובנות, מגובשים יותר, וחדורי שליחות ורצון ללמוד ולהעמיק בלימוד התורה מתוך הבנה שאנו חוליה נוספת בשרשרת הדורות של עם ישראל. שאלות משמעותיות העוסקות בענייני אמונה, תפקידנו בדור הגאולה וכיצד להיות יהודי טוב יותר, עלו במסע זה, בו ניתנו כיווני חשיבה ותשובות שונות ומגוונות. תלמידי י"ב התגלו במסע זה במיטבם, בבגרותם ובאהבתם את עם ישראל.

 

 
 

 

רשמים מהמסע בפולין ממאיר שוורץ המדריך המופלא שלנו במסע לפולין.

 

עזים בקדושה עם הרב יוני לביא
 
אנו עסוקים כל העת בנושא המאתגר של 'מדיה' רשת' וניידים חכמים. מעבר להגדרת כללים בנושא השימוש בניידים בישיבה, אותו הגדרנו בשיתוף פעולה איתכם ההורים, אנו מאמינים שצריכים לעסוק בנושא זה לא רק במימד המשמעתי, אלא בעיקר במימד של הכוונה, הסבר ולימוד. לשם כך אנו עורכים שיתוף פעולה עם ארגון 'עזים בקדושה' שמלווה אותנו בסדנאות ושיעורים לתלמידים ולצוות. מהלך זה ב"ה הצליח מאוד ולכן נבחרנו ע"י החמ"ד לתכנית המשך של 'פיילוט' בתתחום. בפיילוט זה הורחבה התכנית עד סוף השנה בליווי של החמ"ד ובשיחות עם הרב יוני לביא שנמצאות כעת בעיצומן. בהמשך בע"ה נערוך גם ערב עם ההורים בעניין זה. נמשיך לעדכן אתכם ולשתף בנושא חשוב זה. 

 

אפיית מצות תשע"ח
 
לפני היציאה לחופשת הפסח, רצינו לתת לתלמידים לחוש מהטעמים והריחות של המצה וקיימנו יום אפיית מצות חוויתי בישיבה. התלמידים למדו עם הר"מים הלכות מצות, מה עומד מאחרי עניין המצות, למה דווקא ח"י רגעים ועוד. בתום הלימוד, התלמידים התחלקו לצוותים ובזריזות גדולה הכינו מצות מעשה ידיהם ונהנו מהחוויה הרוחנית ומהלימוד.

 

 
 

 

 
 

 

בברכת שבת שלום וחג שמח

 

 

 
ישיבת בני עקיבא נר תמיד מערב בנימין
רחוב מוריה 1 חשמונאים  
טלפון: 08-9767182  פקס: 153-89767182
דואר אלקטרוני: [email protected]
ybanertamid.org.il - חפשו אותנו בפייסבוק

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus