מידעון פרשת אמור תשע"ח

 

בס"ד
 
הורים, תלמידים יקרים וכל בית יב"ע נר תמיד,
שלומות ואור
 
 
פרשת אמור פותחת בציווי מיוחד: "אמור אל הכהנים ואמרת  עליהם...". אומרים חז"ל: "אמור ואמרת". חז"ל התקשו בכפילות של המילים, והם עונים: להזהיר גדולים על הקטנים. הפירוש המקובל הוא שהגדולים להם יש ניסיון רב יותר, רצינות, אחריות, ידע וכו' אחראים ומופקדים  להזהיר ולחנך את הילדים. כמובן שזה נכון, אך אני חושב שניתן לראות כאן עומק נוסף.

 

הבעל שם טוב הקדוש על המשנה באבות שאומרת: "והוי זהיר במצווה קלה כבחמורה..."
 
מסביר שהמילה "זהיר" היא מלשון זוהר! המשנה אומרת שאנו צריך להיות זוהרים ומאירים בעשיית מצווה קלה כמו שאנו מאירים וזוהרים במצווה חמורה.
 
על פי הרעיון הזה ניתן לדעתי לומר גם אצלנו "להזהיר גדולים על הקטנים" שהגדולים צריכים לא רק להזהיר במובן של אזהרה, אלא במובן של הזהרה – להאיר להם ולהראות כמה יופי וחן יש בכל דבר. אולי ניתן גם להסביר ברובד נוסף שהגדולים צריכים לקבל זהר ואור דווקא מהקטנים. הילדים והנערים בד"כ פחות מנוסים, פחות שקולים ואולי גם פחות יודעים. אך לעיתים רבות הם הרבה יותר"מזהירים" ומאירים. יש להם שמחת חיים, רעננות, התלהבות וכד' שלנו כמבוגרים לעיתים קצת חסרים... ואנו יכולים לקבל מהתלמידים קצת  מהזוהר הזה.
אנחנו בישיבה משתדלים  "להזהיר גדולים על הקטנים" בכל הרבדים שהזכרתי. בעיקר לראות את האור הזורח והמזהיר מכל תלמיד, לנסות להזהיר ולהאיר להם בחיבור לתורה וליראת שמים, ולעיתים כשצריך גם קצת להזהיר כפשוטו...
 
בזמן האחרון זכינו בישיבה לכמה סיומים "מזהירים" במסגרת של "בית מדרש נוער".  חבורת לימוד הלכה סיימה הלכות ברכות ב"פניני הלכה", חבורת רמב"ם סיימה את ספר "זמנים", וחבורת מסילת ישרים סיימה את לימוד ספר מסילת ישרים (לימוד המתקיים כל יום לפני התפילה!) כולם מוזמנים להצטרף ללימוד התורה לשמה שמתקיים לאורך כל היום, וללימוד אבות ובנים המתקיים בכל יום א' בערב - שם זה ממש להזהיר גדולים על הקטנים... כפשוטו...
אנחנו מזהירים בזאת שזה ממש "מזהיר"!
 
שבת שלום 
איתמר בשם כל בית יב"ע נר תמיד

 

הטקס המרכזי בבנימין ליום הזכרון בהובלת תלמידי הישיבה
 
תלמידי כיתות י' לקחו על עצמם השנה להפיק את הטקס המרכזי של יום הזכרון במועצת בנימין שהתקיים בצומת המשטרה הבריטית. התלמידים, בתהליך חינוכי טעון רגשות, ביקרו אצל משפחות שכולות מישובי בנימין, שוחחו עימם יצרו קשר והפיקו מתוך הביקור שירי זכרון שהושמעו בטקס קטעי הקראה ועוד. התלמידים הנחו, ניגנו, ואפילו דאגו להיות סדרנים. יישר כח למחנכים ולרכז ח"ח שבזמן קצר לקחו על עצמם את הארגון והצליחו בגדול!
 

 

טקס הזכרון בלטרון
 
תלמידי כיתות ז'-ח 'נסעו והשתתפו ביום הזכרון בטקס הצבאי בלטרון. לאחר הטקס ביקרו התלמידים במוזיאון יד לשריון, שמעו, חוו מורשת קרב וטיפסו על הטנקים.

 

הישיבה מציינת 70 שנה למדינה
 
לקראת יום העצמאות התקיימה לכלל התלמידים סעודת הודיה לציון 70 שנה למדינת ישראל. התלמידים התכנסו בחדר האוכל, לסעודת הודיה. בסיום הסעודה, הרב איתמר, ראש הישיבה, שוחח עם התלמידים על הנס הגדול שאנו חווינו ועדיין חווים ביום יום כאן במדינת ישראל ובארץ ישראל. לאחר מכן, התכנסה כל הישיבה בבית המדרש לשיחה מפי ההיסטוריון גרשון בר-כוכבא שריתק את התלמידים במשך יותר משעתיים על מלחמת העצמאות הכרזת המדינה הדילמה ומה שמסביב ועל נפילת העיר העתיקה בירושלים.
גם צוות הישיבה קיים מפגש להודות לקב"ה וצפה בברכה מיוחדת לקראת יום העצמאות מפי הרב חיים דרקומן.

 

 
 

 

 
 

 

תלמידי מגמת המוסיקה ביום חוויתי
 
תלמידי מגמת מוזיקה יצאו למסע מוזיקלי ורוחני בירושלים. בחדר "המסע לירושלים" ,שבמנהרות הכותל, חוו התלמידים התנסות מיוחדת - כל אחד חבר לעדתו ולמורשתו דרך חוויה אינטראקטיבית אשר ממחישה את סיפור החורבן והגלות לפי תפוצות עמנו ושיבת העם לארצו. משם פנו הבנים למכון המקדש, לצפייה והרצאה בנושא כלי הנגינה ושירת הלוויים. במתנס הרובע פגשו התלמידים את אהרון רזאל, זמר ויוצר, שבליווי שירה שוחח עמם אודות יצירה יהודית. תלמידי המגמה הופיעו בפניו וזכו להערכה רבה ותשבוחות. בעקבות יום זה נדרשו התלמידים למשימה בנושא הפיוט והניגון.

 

 
 

 

מטיילים בשביל ישראל
 
קבוצת שביל ישראל, המורכבת מתלמידי כיתות ט' ו-י', יצאה ביום חמישי כ"ח אדר לטיול הרביעי השנה. התחלנו את הטיול בתל ערד במצודה הישראלית עברנו דרך ישובי הפזורה הבדואית שם נפגשנו עם השיח' שסיפר לנו מהיכן הגיעו ואיך הם מסתדרים ללא תשתיות. המשכנו בשביל ולפתע ראינו כיתת בדואים בסיור של"ח, ספונטנית התחברנו למעגל אחד ונחשפנו לקשיי הקיום של התלמידים הבדואים. אחד מהתלמידים המצטיינים ביניהם, שיתף שכל יום בסיום ביה"ס הוא יוצא לרעות את הצאן. משם העפלנו בדרך רומית עתיקה לראש הר עמשא  וצפינו על אזור בקעת ערד. הרוח הקרה דירבנה אותנו לרדת ליער יתיר, היער הנטוע הגדול בארץ הנמצא בספר המדבר. את לינת הלילה בילנו באחד החניונים ליד בית היערן, שם התארגנו לארוחת ערב עם מרק חם ומדורה. בבוקר קמנו במרץ, תוך כדי התארגנות מהירה והקפצה של עמיקם הנהג לחרבת יתיר עם מימצאים של ישוב יהודי מתקופת המשנה והתלמוד משם המשכנו בהליכה נעימה במדרון הדרום הר חברון ליער מיתר. סיימנו עוד 30 ק"מ בשביל ישראל. נתראה בשביל הבא מדבירה ללכיש.

 

Israel Connect
 
נפתח פרוייקט מיוחד בישיבה ללימוד אנגלית. מפגש שבועי בין תלמיד בישיבה למתנדב מבוגר בקנדה, מתקיים באמצעות המחשב, כאשר כל שבוע הם מקבלים קטע קריאה בנושא מסויים, עוברים עליו יחד ומשוחחים על הנושא. המתנדב מקנדה מרגיש שהוא תורם לחינוך בישראל והתלמיד בישיבה מתרגל שיחה באנגלית. והכל באמצעות מחשב מיקרופון ואוזניות. מדהים!!!

 

 

בברכת שבת שלום

 

 

 
ישיבת בני עקיבא נר תמיד מערב בנימין
רחוב מוריה 1 חשמונאים  
טלפון: 08-9767182  פקס: 153-89767182
דואר אלקטרוני: [email protected]
ybanertamid.org.il - חפשו אותנו בפייסבוק

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus