מידעון יום העצמאות | אחרי מות - קדושים תשע"ח
בס"ד
 
באיזו עדשה אתה רואה את המציאות?
 
דמיינו ישיבה שלמה צועדת בשעה 4:30 לפנות בוקר במעלה שביל הנחש לקראת תפילת ותיקין בנץ בפסגת המצדה. לאחר שעה וחצי של הליכה מאומצת, אנו מתייצבים בפסגה נושפים ומתנשפים. הרגליים קצת כואבות והלב הולםבחוזקה. שם למעלה לוקחים נשימה עמוקה ומתבוננים בנוף המרהיב שלמרגלותינו ומשתכרים (בלי יין). השמש מתחילה להאיר באור רך את הרי מואב וים המלח מתנוצץ ביופי מהמם.

 

לאחר שאנו נרגעים קצת, אנו מתארגנים לתפילת שחרית מרוממת בטבע עם העוצמה של ההיסטוריה שקיימת במקום.
רוב התלמידים שרים ביחד ומתרוממים לחוויה עוצמתית בלתי נשכחת. לקראת סוף התפילה אני מבחין בתלמיד שיושב בצד ואינו מחובר לנעשה. אני מניח עליו יד אוהבת ושואל: מה קרה?
 
 הוא עונה בכנות: "הרב מה ההבדל בין האבנים כאן לאילו שישנם במודיעין".
 
הוא מנסה לומר כי מבחינתו הנוף במצדה אינו מיוחד.
בעני רוחו כל המציאות נסקרת במשקפיים כל כך שונות. מבחינתו הטיפוס לפסגת ההר היה לשווא. בעוד רוב רובם של התלמידים מתפעלים וממלמלים איתי "מה רבו מעשך ה'" ישנם המרגישים רק את הכאב בשרירי הרגליים ואינם מסוגלים להמריא לחוויה אחרת.
 
 מהו ההבדל? הרי כולנו רואים אותו דבר?
 
על הנוף ניתן להסתכל דרך האבן הבודדת עליה אנו דורכים. אותה אבן אינה שונה במהותה מהאבנים במודיעין. את העוצמה ניתן לראות אם מסתכלים על אותו תא שטח בראיה רחבה. ראיה הסוקרת בבת אחת את הצוקים המיוחדים של מצוק העתקים ואת הזריחה המבצבצת מעל הרי מואב. רק התבוננות רחבה מביאה להתרוממות רוח ומעלה את המתבונן מעל הפרטים ומעל הכאב  הקטן האישי של הרגל הענוגה המתאמצת לטפס במעלה ההר.
למעשה ההבדל בגישות נעוץ בעדשה דרכה האדם מצלם את המציאות. מבחן המציאות דרך עדשה צרה מעצים את הקשיים ואינו מאפשר להתרומם ולראות את המציאות היפה כפי שהיא משתקפת מלמעלה. את הכל רואים "בקטן". רק צילום המציאות דרך עדשה רחבה נותנת משמעות גם לפרטים הקטנים שאינם תמיד הרמוניים. הראיה הרחבה מאפשרת לראות את הוויה ב"גדול". ממעוף הציפור האבנים והקשיים מקבלים משמעותוגוון אחר לחלוטין. 
 
 בשיחתו המפורסמת של הרב צבי יהודה ערב מלחמת ששת הימים יצאו מנהמת ליבו הדברים הבאים:
 " ... לחרפותינו ולצערנו חלק ניכר מהציבור שלנו איננו מאמין במעשי ה' הנגלים לנו. כן, כדאי לומר פעם אחת דברים ברורים ולא להיות פוסחים על שתי הסעיפים: חוסר אמונה יש כאן, כפירה המתלבשת בלבוש של חרדיות וצדקות... ".
 
מתוך הקטנות מוחין והעצמת הבעיות הרבות הקיימות בכינונה של מדינת ישראל, רבים אינם מסוגלים להרכיב עדשה רחבה ודרכה לראות את עוצמת הנס של הקמת המדינה בדוורינו. קיבוץ הגלויות, פריחת ההתיישבות, הניצחונות בשדה הקרב ותחיית האומה הנם ניסיםהמאפילים על כל הבעיות הרוחניות והגשמיות שקיימות.
 
דווקא בימים אילו אנו מצווים להראות לנוער את משנתה הייחודית של הציונות הדתית המסוגלת להתעלות מעל החמוציות" ולראות את ה"אל" המסתתר המוביל את ההיסטוריה ומתוך כך לחבר את העשייה האנושית עם האמונה הגדולה. דווקא חגיגות השבעים מחייבות אותנו לתת משמעות דתית היסטוריוסופיות ליום הזה. 
 
כדי להעצים את היום הזה אנחנו נערוך הערב תפילה מיוחדת, שמחה בהובלת התלמידים ואחר כך ריקוד דגלים של האולפנה. חשוב לנו שהבנים יחוו אתנו את החוויה של זה היום עשה ה' נגילה ונשמחה בו. היום בשעה 19:40 בישיבה.​
 
שנזכה לגאולה שלימה.
 
בברכת שבת שלום וחג עצמאות שמח,
הרב שמואל רוזנבלום 
ראש הישיבה

 

טקס הכרזת המדינה
 
לקראת יום העצמאות, קיימנו בישיבה שחזור טקס הכרזת המדינה. לטקס קדם לימוד של שבועיים בכל המקצועות בנושא זה. כל הצוות, מאנגלית ועד מחשבת, עסקו בנס הכרזת המדינה בתש"ח. הישיבה כולה נכנסה לחוויה. אתמול, בהשתתפות ראש העיר מר חיים ביבס, סגן ראש העיר, מר מוייש לוי וצוות החינוך בעירייה, התקיים טקס מרשים מרגש בו נטלו חלק מורים ותלמידים. את הטקס חתמנו בברכה של הרב דרוקמן שנשלחה מבעוד מועד וקראנו לבנים לקחת את הלפיד ולהוביל את מדינת ישראל אל עבר יום העצמאות המאה שלה.

 

 
 

 

טקס הכרזת המדינה. מוכן בישיבה.יום שלישי בשעה 13:00 בדיוק.
מצאו את ההבדלים בין תש"ח לתשע"ח...

 

מרמים כוסית ל-70 שנה למדינה
 
ביחד עם כל משפחת יב"ע, בכל רחבי הארץ, ביום שני בשעה  10:15 הרמנו כוסית והודינו לקב"ה על כל הטוב שגמל אותנו. ביחד עם נפתלי נציג המרכז חגגנו והתפללנו להמשך התעצמותה של המדינה.

 

 
 

 

לברכת הרב חיים דרוקמן, ראש מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא, לכבוד 70 שנה לתקומת המדינה, לחצו כאן

 

​מרכז ישיבות בני עקיבא מפרגן לתלמידים על הזכייה בפרס חינוך ארצי
 
אתמול ​קיבלו כל התלמידים חולצה ממרכז יב"ע כדי שגם התלמידים יהיו גאים במקום בו הם לומדים. הם ראויים להערכה גדולה שהרי פני המקום הם פני הבנים. בסוף היום לאחר הטקס של הכרזת המדינה, חלקנו לכל הבנים קרטיבים כדי לומר להם "אנו מערכים אתכם". תהיו גאים במה שאתם וביחד נמשיך במסילה העולה בית אל.מצורפת תמונה של צוות המחנכים עם החולצות.

 

שבת שלום וחג עצמאות שמח, הרב שמואל וכל משפחת הישיבה

 

 

 
ישיבת בני עקיבא לפיד "תורת נחום" מודיעין    
ראובן 4 מיקוד 71700 מודיעין  
טלפון: 089759282 , 089759216  פקס: 089707004  דואר אלקטרוני:yeshivamodiin@gmail.com
אתר אינטרנט : www.ybalm.co.il

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus