גליון מס׳ 37, יוני 2018

 

 
 

 

הידעת? קוריאה חגגה החודש את יום הולדתו ה - 2,562 של בודהה. המקדשים הבודהיסטים מוארים במנורות נייר מרהיבות ומצעדים צבעונים מתקיימים בחוצות הערים. כ- 15% מהקוריאנים הם בודהיסטים, 30% נוצרים והשאר חסרי דת.

 

פסגה בהפתעה
 
תתקיים או לא תתקיים? יתכן ולא נדע עד לרגע האחרון אם פסגת טראמפ-קים תתקיים כמתוכנן ב-12 ביוני בסינגפור. ביום שישי 1 ביוני ביקר בבית הלבן Kim Yong Chol - סגן יו"ר המפלגה השלטת בצפון-קוריאה, ולשעבר ראש המודיעין, ובאמתחתו מכתב אישי מקים ג'ונג-און לנשיא טראמפ, שתכנו לא פורסם. זהו הביקור הראשון מזה 18 שנה   של בכיר צפון קוריאני בבית הלבן. לאחר פגישה בת 90 דקות, ולאחר שערך לאורח סיור  בבית הלבן, הכריז טראמפ שהפסגה תתקיים כמתוכנן, וציין שזו רק "פגישת היכרות" כחלק מתהליך ארוך ושהוא לא צופה שיחתמו בה על הסכמות כלשהן. טראמפ ביטל את הפסגה כשבוע לפני כן במכתב גלוי לקים "בשל הפגנה מתמשכת של עוינות ושל כעס" מצדו של קים. במקביל, בשטח המשיכו ההכנות ומשלחות אמריקאיות מקיימות פגישות עבודה ב סינגפור ובאזור החיץ - DMZ , שבין שתי הקוריאות.
 
ב-7 ביוני יגיע גם ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, לבית הלבן להתייעצויות לפני הפסגה. יפן לא אופטימית ומבקשת להגביר את הסנקציות על פיונגיאנג, שמעולם לא עמדה בסיכומים. דרום קוריאה לעומתה, משדרת אופטימיות זהירה ומצהירה שאין סיבה לחשוד בכוונותיו של קים.
 
קים, לשם שינוי, עומד בסיכומים והזמין כמתוכנן עיתונאים מחמש מדינות לחזות בפיצוץ מתקן הניסוי הגרעיני ב- Punggye-ri ב-24 במאי. הודעת הביטול של טראמפ הגיעה באותו יום, לאחר הפיצוץ.

דבר אחד ברור כבר כעת - קים עקף את כולם ומיצב את עצמו כאחד ש"מדבר רק עם טראמפ" ובמקביל מתייעץ עם שאר היועצים החשובים כמו שר החוץ האמריקאי שנפגש איתו פעמיים בפיונגיאנג, שר החוץ הרוסי שביקר אצלו ב-31 במאי, ופגישה מפתיעה עם נשיא קוריאה מון באזור החיץ, השנייה תוך חודש.  

 

מכינים את הכיס
 
האם הדרום קוריאנים נכנסו לאופטימיות יתר? הבנק הממשלתי KDB הכין תחזית על פיה תידרש הזרמה של 620 מליארד דולר על פני 20 שנה על מנת להרים את התוצר לנפש בצפון קוריאה מרמתו הנוכחית של 650 דולר לשנה לרמה של 10,000 דולר. צמצום הפער בתוצר בין שתי הכלכלות הכרחי על מנת לייצר סביבה תומכת לאיחוד כלכלי מוצלח, אומרים בבנק. התוצר לנפש בדרום קוריאה עומד על כ - 40 אלף דולר לשנה.

 

איך אומרים פרוטקציה בקוריאנית
 
תעשיית הבנקאות של קוריאה עצרה נשימתה בסוף מאי עם מעצרו של Ham Young-Joo, מנכ"ל בנק KEB-Hana, מהגדולים בקוריאה. לראשונה בהיסטוריה של קוריאה נעצר מנהל מכהן של בנק מסחרי. החוקרים חושדים שהמנכ"ל היה מעורב בקבלתם לעבודה בבנק של ששה צעירים, אף שלא עמדו בתנאי הכניסה לעבודה בבנק. בקוריאה זו עבירה פלילית. המפקח על תעשיית הפיננסים בקוריאה (FCS) החל לאחרונה לחשוף פרשיות דומות בענף הבנקאות ואף גרם לכמה מנהלים בכירים לפרוש. גם נציב קודם של FCS הודח לאחר שנחשפה מעורבותו בשערוריה דומה, בעת שכיהן כמנהל בנק בתפקידו הקודם. אבטלת צעירים בקוריאה חריפה ביותר וצעירים משכילים נאבקים על מקומות העבודה היוקרתיים. דעת הקהל בקוריאה הפכה חסרת סובלנות לגילויים של חוסר שוויון וניצול קשרים ואף לגילויי פטרונות וזלזול של בעלי ממון. ראה ירחון קוריאה לעסקים מאי 2018 אודות המהומה-רבתי שנוצרה בעקבות גילויי ההתנשאות וההתעמרות על ידי בני המשפחה השלטת בחברת התעופה קוריאן אייר.

 

בקצרה
 
הגדולים מכולם. מספר העובדים הקוריאנים בתאגיד סמסונג אלקטרוניקה עבר לראשונה מאז 2012 את קו 100,000, על רקע הצמיחה בעסקי המוליכים למחצה. בעולם כולו מעסיקה החברה כ- 310 אלף עובדים ורק עשירית מהכנסותיה מגיעות מהשוק הקוריאני.

מינימום בלי שכר. ברבעון הראשון של 2018 איבד המשק הקוריאני 322 אלף משרות, המספר הגדול מעולם. הרקע הוא הזינוק (16 אחוז) בשכר המינימום בקוריאה שמאלץ גופים עסקיים לשקול מחדש את מבנה כח האדם שלהם. חלקם מקצצים בשעות העבודה וחלקם מצמצמים את מצבת כח האדם. שכר המינימום בקוריאה עומד כיום על כ-1,460 דולר לחודש.

תקציב משפחתי. משפחה קוריאנית בת ארבע נפשות מוציאה בממוצע בחודש כ-3,500 דולר. תחבורה ומוצרי מכולת הם הסעיפים הגדולים בתקציב המשפחתי ומהווים כל אחד כ-14% מהתקציב. ששה מכל עשרה קוריאנים מחזיקים בדירות בבעלותם.

הולכים לבחירות. ב - 13 ביוני יתקיימו בקוריאה בחירות לשלטון המקומי. יבחרו ראשי-ערים ונציבי פרובינציות וגם מנהלים של מועצות החינוך המקומיות. אלו הבחירות המקומיות הראשונות מאז נבחר הנשיא מון ואמורות לשקף את הלך רוחו של העם גם כלפי השלטון המרכזי. תשעה מועמדים מתחרים על ראשות עיריית סיאול, הדובדבן של השלטון המקומי הקוריאני. הבחירות נערכות אחת לארבע שנים.

אומרים ועושים. לאחר ההצלחה של שני בנקים-באינטרנט-בלבד, שהושקו אשתקד בקוריאה, הודיע הממונה על תעשיית הפיננסים כי יעניק רישיון לבנק שלישי בתחום, והוא אף שוקל לתת רישיון לחברת ביטוח אינטרנטית.
 
זכרונו לברכה.  Koo Bon-moo יו"ר LG , התאגיד הרביעי בגודלו בקוריאה, הלך החודש לעולמו והוא בן 73. הוא דור שלישי למייסד הקונגלומרט וניהל אותו כ-20 שנה. תחת הנהגתו שונה שם החברה מ - Lucky Goldstar והוכפלה ההכנסה של LG פי ארבעה לכ - 160 מיליארד דולר על אף פיצולן מהחברה של הקבוצות העסקיות - LIG , GS ו LS והעברתן לניהול ענפים אחרים במשפחה. בנו המאומץ בן ה- 40 יירש את מקומו.

משרד התקשורת הקוריאני משיק אפליקציה שתסייע להימנע מהתמכרות לסמארטפונים. מספר תאונות הדרכים המיוחסות לשימוש בסמארטפונים עלה בחמש השנים האחרונות פי 2.2. מספר התאונות שבהן מעורבים צעירים הוא כ- 40 אחוזים מכלל התאונות. האפליקציה החדשה תזהה שימוש בטלפון  תוך כדי הליכה ותנתק את הטלפון מהרשת.
 
חוגג שנה. נשיא קוריאה חגג ב-10 במאי שנה בתפקידו.

 

עסקאות והשקעות
 
משרד הכלכלה הקוריאני הקציב 15 מליארד דולר לתמיכה בהאצת הפיתוח של טכנולוגיות ויישומם בחמש תעשיות:
- רכב חשמלי ואוטונומי
- ישומי IOT במוצרים לבית
- סמיקונדוקטורים ומסכים
- אנרגיה ירוקה
- ביוטכנולוגיה
 
התמיכה תתבצע על ידי הגדלת ההשתתפות הממשלתית במחקר ופיתוח מ-30 אחוז ל-50 אחוז, הקלות ברגולציה שיאפשרו בדיקות של הטכנולוגיה ביתר קלות ועוד.
 
בתחום הרכב הקוריאנים רוצים לשים על הכביש רכבים אוטונומיים כבר בעוד שנתיים ושב- 2022 ייסעו על כבישי קוריאה 350 אלף רכבים חשמליים.
 
יפה לה. קונצרן הקוסמטיקה L'Oréal רוכש את קמעונאית האופנה והקוסמטיקה הקוריאנית Stylenanda . החברה הוקמה ב-2004 על ידי Kim Soo Hee , כיום בת 35, שתיפגש כנראה עם סכום המוערך ב 350-400 מליון דולר. לחברה יש כ - 60 חנויות ברחבי אסיה ומחזור העסקים שלה מוערך בכ- 150 מליון דולר, 70 אחוזים ממנו בתחום הקוסמטיקה.
 
NPS - קרן הפנסיה של קוריאה היא השלישית בגודלה בעולם ומנהלת 579 מליארד דולר, עבור כל אזרחי קוריאה, שמפרישים ממשכורתם לקרן. הקרן כבר גדולה על כלכלת קוריאה, שבה מושקעים רוב נכסי הקרן. לקרן אחזקות מהותיות כמעט בכל הקונגלומרטים הגדולים בקוריאה ובאגרות החוב של ממשלת קוריאה. החודש הודיעה הקרן כי תגדיל את השקעותיה מחוץ לקוריאה בהדרגה כך ש- 30% מנכסי הקרן יושקעו במניות מחוץ לקוריאה (13 אחוז כיום) ו-5 אחוזים באגרות חוב זרות (3.8 אחוזים כיום). המהלך מחויב המציאות על מנת  לאפשר לקרן לייצר תשואות מספיקות שתאפשרנה לשלם לחוסכים לקבל פנסיה סבירה בעתיד.
 
Hyundai רכב - תקים מפעל לייצור ראשי מנועים באלבמה, ארה"ב, ותרחיב מפעל הרכבה שהיא מחזיקה בארה"ב, בהשקעה של 388 מליון דולר. החברה מייצרת בארצות הברית את דגמי הסדאן :סונטה" ו"אי-לנטרה" ותתחיל בקרוב לייצר את הדגם החדש של ה- SUV "סנטה-פה".
 
באגט לצרפתים. Paris Baguette הקוריאנית תפתח מפעל לחמים בצרפת. רשת המאפים הקוריאנית מחזיקה כיום 2 חנויות בצרפת והשלישית תפתח עד סוף השנה.

יצרנית הרכב האמריקאית
GM , תקים את המטה שלה לאסיה-פסיפיק בקוריאה. המטה ינהל את הפעילות האזורית של GM למעט בסין. זאת כחלק מחבילת חילוץ כספית שממשלת קוריאה העניקה לחברה הבת הקוריאנית של GM (לשעבר דייהו ) .GM התחייבה בתמורה שלא לצאת מקוריאה במשך 10 שנים.

 

תמונת החודש
 
במסגרת פסטיבל נורות הלוטוס שנחגג ביום הולדתו של בודהה, מתקיימים מצעדים מסורתיים ואירועים אחרים בהשתתפות המונים. מומלץ לכל!

 

לנוחיותכם לוח החופשות הקוריאני המלא לשנת 2018. להורדה.

 

מזל טוב גם לנו. ירחון קוריאה לעסקים חוגג שלוש שנים. תודה רבה לקוריאנו הנאמנים שהולכים ומתרבים מחודש לחודש. תודה על כל התגובות וההצעות. נשמח אם תשתפו את הירחון ותסייעו להפצת הבשורה.

 

 
 

 

קבוצת Yonaco
קבוצת Yonaco הוקמה בשנת 2003 ומתמחה בסגירת עסקאות ובבניית עסקים עם קוריאנים, באמצעות משרדינו בסיאול ובתל-אביב.

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus