מידעון פרשת בהעלותך תשע"ח
בס"ד
 
חינוך בהפוך על הפוך:  
 
שאלה חינוכית: איך מתמודדים עם נוער שרוצה רק ליהנות ולכייף ואינו רוצה לשמוע על ערכים?
מול מסרים של ערכים  וחשיבה קדימה שכלית  מגיב הנער ב"עזוב אותי תן לחיות וליהנות..."

 

אפשרות ראשונה להגיב בעוצמה. למנוע את הנהנתנות ולהילחם בתרבות הזולה הבאה מבית המדרש המערבי, השם את האדם ואת הנוחות במרכז. הסכנה הגדולה שהעימות יביא לניתוק בין – דורי.
 
אפשרות שניה להשלים עם המצב ולתת לנוער את ההנאות ואת מה שהוא רוצה. להיות נחמד, ולקוות שמתי שהוא השכל יגבר. הסכנה שההרגל ייהפך לטבע ולא נוכל לשנות את המצב.
 
 התורה  בפרשה מציאה אפשרות שלישית מיוחדת ומפתיעה.
בני ישראל עברו שנה עמוסה ומלאה בחוויות רוחניות: עשרת המכות, קריעת ים סוף, המעמד הגדול של מתן תורה, בניית המשכן וההכנות לקראת המסע אל עבר הארץ המובטחת. היעד הגדול הוא ארץ ישראל והוא מהווה את המימוש הגדול וחלום הדורות של עם ישראל. דווקא כעת כאשר יוצאים לדרך מתחיל העם להתלונן.
מה הם רוצים? הם מתאווים לבשר. הם מתגעגעים לבשר שמן המן לא מספיק להם. משה נשבר. הנאות זה מה שאתם רוצים? משה מביא את מצוקתו אל הקב"ה: "מאין לי בשר לכל העם הזה..... ואם ככה את עשה לי הרגני נא הרג".
 
הקב"ה מראה למשה דרך שהיא הפוך על הפוך ויש בה מסר חינוכי שמלווה אותנו בישיבה.
 
מול העם הדורש הנאה כאן ועכשיו נעשים 2 מהלכים מיוחדים.
  1. הבשר ניתן ובמנות גדושות – עד אשר יצא מאפכם. עד שאנשים ימאסו בבשר והתאווה החושנית תעלם.
  2. הקב"ה מצווה את משה להאציל מרוחו על 70 אנשים. מלבדם עוד שניים מתנבאים בתוך המחנה. כעת בין אוכלי הבשר מסתובבים כעת נביאים עם רוח גדולה. בין אוכלי הבשר ניתן לדבר על רוח ולרומם את האווירה.
כך אומר הקב"ה למשה רצונך להילחם בתאווה תן להם, אבל תוסיף לתוכה תבלין של רוח גדולה. בסופו של דבר אנשים יראו את ההבדל שבין הנאה רגעית להנאה רוחנית.
 
במילים אחרות אומר לנו הקב"ה: לא תמיד נכון להילחם חזיתית מול החולשה. לעיתים שווה לזרום אתה ובמקביל לנסות להסית את הרוח למקום אחר. עימות חזיתי לא תמיד מניב את התוצאות הטובות לפעמים הוא שובר את הקשר.
 
 משל למה הדבר דומה: לאדם שנקלע לזרמים בים שאינם מאפשרים לו לחזור ליבשה. אם ילחם יתכן וימות מאפיסת כוחות אך אם יזרום אל לב הים שם הזרם יותר חלש, אם לא ינתק את עצמו מהיעד הוא יוכל לאגף את הסחף ולהגיע לחוף מבטחים ממקום אחר.
  
 בתחבולות תעשה לך חינוך...
 
בברכת שבת שלום
הרב שמואל רוזנבלום 
ראש הישיבה

 

שכבת ח' יצאה לגיבושון צפון רטוב במיוחד
 
בהובלת הרב ארנון, המחנכים וצוות של"ח שכבת ח' יצאה לגיבושון בצפון באצבע הגליל  עם מורשת קרב וביום הראשון וביום שני לאורך נחל חרמון ( הבנייס) מקלעת נמרוד ועד שאר יישוב. הבנים ישנים בחניון מעיין ברוך שעל גדת הירדן. 

 

לתת גם לאחר
 
תלמידי שכבת ט'  יוצאעם בדרוג למפגשים משמעותיים עם עלה נגב. לראות את היחס והטיפול בילדים עם מוגבלויות. השבוע יצאו 2 כיתות והם חזרו בהתרוממות רוח ובתחושה של שליחות. אחרי הם גם הסתובבו בשוק וערכו יום כיתה של כיף בגן סאקר בירושלים. יישר כוח למחנכים ולרב דוד. 

 

 
 

 

שבתות כיתתיות בסוף השנה
 
השבת נערכו 2 שבתות כיתה, ליא' אצל הרב אביחי וליב' עם הרב דניאל שלפיישטיין. שבתות היו מרוממות ומיוחדות. בשבועיים הקרובים יתקיימו עוד מספר שבתות כיתה בחטיבת הלב ובחטיבה העליונה. הכל ביוזמת המחנכים. 

 

נבחרת הרובוטיקה בדרך לאסטוניה
 
השבוע התקיים מפגש הכנה אחרון עם ההורים והתלמידים של נבחרת הרובוטיקה שתצא בע"ה ביום ראשון בלילה לתחרות העולמית באסטוניה בהובלת הרב ארז מנהל חט"ב. שיהיה בהצלחה רבה. חברי המשלחת נפגשו עם ראש העיר ועם מהנדס העירייה והציעו להם תכונית מפורטת כיצד לנצל את מי הגשמים בעיר. ראש העיר ברך אותם ואחל להם בהצלחה. 

 

ישיבה בתנופה
 
ברוך ה' בניית מבנה חט"ב החדש ומתחם המעבדות החדש מתקדם מהר. נקווה שבע"ה שבשליש הראשון של שנה"ל הבאה נזכה לחנוך את הממנה.

 

סיכום 6 שנים לשכבת יב'
 
תלמידי שכבת יב' יצאו ליומיים קצרים של כיף וסיכום שנה. פתחנו את היומיים בלימוד בישיבה ומשם נסענו לעמק המעיינות ובערב סיכום 6 שנים בחמת גדר. 

 

ערב סיום שמינית
 
ערב סיום השמינית עם ההורים הוא ערב מרגש. בחרנו לערוך את הערב הזה בצורה שונה; למעט בטקסים ולעסוק בעקר בחוויה קיומית דיאלוגית בין דורית. לשם כך ההורים והבנים מוזמנים לאתר בלטרון לערב שרובו שיח עם הפתעות.... מצ"ב הזמנה להורים ולבנים.

 

ספרי לימוד
 
רק  10% ( קרוב ל- 100 תלמידים) נרשמו לתוכנית של השאלת ספרי הלימוד של המשרד. לאור זאת, נקיים בישיבה תהליך אחר ופשוט של רכישת ספרים.

א. רשימת הספרים תפורסם בקרוב.

ב. ספרי לימוד וחוברות פנימיות שניתן לרכוש דרך הישיבה יהיה ניתן לרכוש ולשלם
    דרך אפליקציה שתישלח לכם והבנים יקבלו את הספרים ביום הראשון ללימודים.

ג. גוגל דוקס להחלפת ומכירת ספרים משומשים בינכם.

ד. יריד מכירת ספרים שיתקיים בישיבה וייתן מענה לכל הספרים על ידי ספק ספרים,
    ובמקביל יריד החלפת ספרים משומשים.

 

צליחת הכנרת הראשונה לגברים
 
מרכז ישיבות בנ"ע מקיים אירוע צליחה של הכנרת נפרדת לגברים ביום שישי עם שבועיים (האירוע נדחה מהתאריך הקודם בשם מזג האוויר). מי שמעוניין להיות חלק מהאתגר הספורטיבי המיוחד מצ"ב לינק לרישום .
אני בע"ה אהיה שם. 

 

שבת שלום, הרב שמואל וכל משפחת הישיבה

 

 

 
ישיבת בני עקיבא לפיד "תורת נחום" מודיעין    
ראובן 4 מיקוד 71700 מודיעין  
טלפון: 089759282 , 089759216  פקס: 089707004  דואר אלקטרוני:yeshivamodiin@gmail.com
אתר אינטרנט : www.ybalm.co.il

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus