מידעון חג השבועות | פרשת במדבר תשע"ח

 

בס"ד
 
התורה ואני 
 
 הרב קוק טוען שהתורה קשורה מהותית לנשמה של כל יהודי. אך לא כל אחד מתחבר ללימוד תורה. אם לימוד התורה הוא אכן טבעי לנשמה היהודית, מדוע מחנכים יהודים צריכים לעבוד כל כך קשה? הרב קוק מתייחס למספר סיבות מדוע אדם עלול להרגיש מנותק מן התורה:
 
הערכת התורה

כדי להעריך כראוי את הערך של לימוד התורה, עלינו להכיר את המהות הפנימית של התורה. התורה היא התגלות של רצון ה' בעולם. רק בגלל המגבלות של מצבנו הפיזי, אנחנו לא מסוגלים לזהות את גדולתה של התורה. 

 

באופן דומה, עלינו להבין לעומק את מהות הנשמה הא-לוהית ש-ה' נתן לנו. לעיתים, אנשים טועים ונופלים, אבל בסך הכל, עלינו להאמין שקיים מתאם פנימי בין ערכי המוסר של התורה לבין התכונות הפנימיות של הנפש. המידה שבה אדם נהנה ללמוד תורה היא פונקציה של חידוד אופיו, דהיינו, ככל שהרגישות המוסרית שלנו גדולה יותר, כך נוכל להזדהות יותר עם התורה וערכיה.
תובנה בסיסית זו היא חיונית כדי להעריך כראוי את לימוד התורה. כאשר התורה נלמדת בקדושה, ניתן לחוש את גדולת התורה ואת האופן שבו היא נובעת ממקור הקדושה.
 
הרמת הפרטים בקדושה
 
הערכה בסיסית לתורה, עדיין, אינה מספיקה. גם אם מכירים בכך שהתורה היא א-לוהית, ניתן להרגיש תחושה של קוצר רוח כאשר מתמודדים עם חוקים אינספור, עם שלל פרטים מורכבים. יש כאלה שנמשכים לעניינים נשגבים, רוחניים, ומרגישים מוגבלים ומתוסכלים כאשר הם לומדים את הפרטים המפורטים של ההלכה.
המענה לרגשות הגבלה אלה הוא לא להימנע מלימודי הלכה אלא "על ידי הכשרת רוחה להרים את הערך של כל פרט מפרטי הדברים המעשיים אל עושר מקורו הרוחני". (אורות התורה ט ', ח). פרט עשוי לקבל משמעות רבה כאשר הוא מואר על ידי הבזק של תובנה או השראה פתאומית. הצלחת "הרמת הפרטים" מחייבת עידוד והתמדה רוחניים במרדף המחשבתי אחר גבהים של קדושה.
למעשה, כל מילה של תורה מכילה אור אינסופי. מי שלומד להבין חלקים באור זה, מקבל הבנה לתוכן הרוחני הפנימי של כל פרט.
 
מצא את החלק שלך בתורה

היבט נוסף שצריך לטפל בו, לפי הרב קוק, הוא שלא כל תחומי התורה מעניינים את כולם באופן שווה. בכללי, אנחנו צריכים להעסיק את עצמנו עם אותם עיסוקים שמעניינים אותנו. זה נכון במיוחד לגבי לימוד התורה, כפי חז"ל לימדו, " אין אדם לומד תורה אלא ממקום שלבו חפץ" (עבודה זרה, י"ט.)
ישנם אנשים אשר סטו מהעם היהודי ואף "נטשו" אותו, משום שהם לא עקבו אחר נטיות ליבם בבחירת נושאי עניין בלימוד התורה. לדוגמא, לאלו שיש נטייה לחקירה פילוסופית, אם הם יקדישו את עצמם ללימודי ההלכה, באופן לא מפתיע, הם יחושו התנגדות פנימית למסלול הלימוד הזה, שכן הוא לא תואם את נטיותיהם הטבעיות. לרבים כאלה, מכיוון שהם לא מבינים מהו שורש הקונפליקט הפנימי שלהם, הם משייכים את הבעייתיות הפנימית שלהם ללימוד התורה.
בסופו של דבר, התורה מכילה עולם ומלואו של קדושה, ואנחנו יכולים להגיע בעזרתה למרומי מרומים של רוחניות, אם רק נשכיל ונתאמץ.
ברוך אתה... אשר נתן לנו תורת אמת וחיי עולם נטע בתוכנו!
 
 
בברכת חג שמח ושבת שלום,
שלמה בן דוד - רכז חברתי 

 

סיור הכנה של המש"צים בירושלים לקראת הטיול הישיבתי
 
לקראת  יום ירושלים והטיול הישיבתי בהדרכת המש"צים, יצאו המש"צים שלנו לסיור הכנה. השנה, לכבוד חגיגות ה-70, הטיול יתקיים בסימן הוקרה ללוחמים בתש"ח. הבנים סיירו במסלול המתוכנן - מאנדרטת הפלמ"ח בגבעת הראדר ועד לבית העלמין של לוחמי תש"ח בקרית ענבים.

 

 

תפילה חגיגית לכבודה של ירושלים
 
לכבוד יום שחרור ירושלים, קיימנו תפילת שחרית חגיגית עם הלל מוזיקלי וריקודים בהובלת משותפת של הרב שלום והרב חובב.
בסיום התפילה התקיימה ארוחת בוקר חגיגית, פעילות קצרה בכיתות ויצאנו לסיורים וריקודים.

 

 
 

 

"ירושלים הראל סביב לך" (חיים חפר)
 
יום ירושלים בסימן 70 שנה למדינה, התמקד בחטיבת הראל ובקרבות מלחמת העצמאות, מתוך החיבור בין ירושלים להקמת המדינה. בתום מלחמת העצמאות ירושלים נשארה מחולקת והעיר העתיקה נשארה בידי הירדנים, אך מדינת ישראל, בעזרת הצבא הצעיר שלה הצליחה ליצור בעיר רצף גדול דיו כדי לכונן בה את בירתה ואת "פרוזדור ירושלים" שחיבר בין העיר לשפלה. חטיבת הראל של הפלמ"ח הייתה החטיבה המרכזית שנלחמה  על ירושלים וסביבתה ואיבדה 352 לוחמים במלחמת העצמאות.
את הסיור המסורתי בירושלים, הדריכו המש"צים היקרים שלנו. התחלנו בהר אדר - בבית העלמין קרית ענבים ומשם המשכנו לתהלוכה ברחבי העיר.

 

משחק חצי גמר בליגת האס-אם-אס
 
אחר אימונים רבים של הנבחרת בהובלת המאמן המקצועי שלנו, אלישיב, עלינו למשחק חצי הגמר מול נבחרת סוסיא במשחק חוץ בסוסיא. אמנם בסכום הנקודות לא הצלחנו, אך ברוח, בעידוד ובשותפות, התלמידים של הישיבה הראו את איכויותיהם, הן על המגרש והן ביציעים. השחקנים שיחקו והתאמצו בצורה מעוררת הערכה, והאוהדים הרבים שנכחו במשחק-חוץ עודדו באנרגיות מדהימות. אנו גאים בכם מאוד!!!

 

 
 

 

תלמידי כיתות י"א בביקור בישיבת נווה שמואל
 
ביום רביעי י' באייר (25/4) התקיים יום עיון בישיבת נווה שמואל בנושא מסורבי העליה בברית המועצות. תלמידי יא' ותלמידי מגמת הסטוריה מכתה יב' השתתפו ביום זה. זכינוו לשמוע את הרב ריסקין מספר על חלקם של יהודי ארה"ב ביצירת לחץ פוליטי על בית המועצות לשחרור יהודי ברית המועצות שכונו "יהדות הדממה". לאחר מכן, סיפר יוסף מנדלביץ' את סיפורו המדהים בו ניסו הוא וכמה מחבריו לחטוף מטוס כדי לצאת מבריה"מ. במקביל לסיפורים פגשנו עוד אסירי ציון ועוד יהודים טובים שהפעילו לחץ לשחרור יהודי בריה"מ.
לאחר הפסקה, נתחלקנו לקבוצות וכל קבוצה שוחחה עם אסיר ציון שספר את סיפורו. סיפורי גבורה אלו העמידו אותנו על עצמתם של יהודים בודדים וחזקים שאיפשרו לבסוף את פתיחת שערי הברזל של ברית המועצות.
תודה מיוחדת לשושי ליסקר, מורה לשעבר בישיבה, שארגנה יום זה ואף הביאה את אימה שסיפרה את חלקה בהברחת ספרי קודש וספרי עברית לברית המועצות.

 

 
 

 

תלמידי כיתות י' בקורס מד"א
 
תלמידי שכבת 'י עברו יחד קורס מד"א מרוכז למשך יומיים. הקורס הכשיר אותם להגיש עזרה ראשונה בעיתות חירום. הקורס לווה במבחן מעשי ותיאורטי. הם למדו  החיאה, חבישה, ודרכי טיפול ראשוני שונות המצילות חיים. ההכשרה הייתה מועילה, מחכימה ובעיקר חשובה. שלא נצטרך.

 

 

ערב יום ירושלים חגיגי עם קהילת אפרת
 
בליל יום ירושלים התקיימה תפילה חגיגית לכל קהילות שכונת הזית בישיבה. לתפילה הצטרפו הרב ריסקין, רבה של אפרת, מר עודד רביבי, ראש מועצת אפרת ורבנים מקהילות שונות. הרב שלום ויסברג, ר"מ בישיבה, הוביל הלל מוזיקלי והבדלה. בתום התפילה ודברי התורה, התקיים ערב שירה בציבור בהובלת צורי הרטוב.  היה ערב מרומם.

 

 

יריד שבועות אביבי
 
השבוע, ר"ח סיון, לקראת חג השבועות, קיימנו בישיבה יריד גדול, חגיגי ורב משתתפים לכל תושבי אפרת והאיזור. ביריד השתתפו כשלושים דוכנים שהציעו לקהל הרחב שפע מוצרים כגון ביגוד, הנעלה, לחם תוצרת בית, גבינות ועוד. כל ההכנסות מהיריד הוקדשו לתלמידי הישיבה עבור מלגות לימוד ופעילויות העשרה. יישר כח ותודה לכל מי שנתן יד בהפקת האירוע המרשים. היה שמח ומרומם.

 

 
 

 

בברכת שבת שלום וחג שבועות

 

 

 
ישיבת בני עקיבא "אורות יהודה" אפרת
כתובת: ת.ד. 1006 אפרת 9043500 אפרת
טלפון : טלפון: 02-9933406
פקס: פקס: 02-9938282
דוא”ל: [email protected]
אתר אינטרנט: http://www.orotyehuda.org.il/

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus