גליון מס׳ 38, יולי 2018

 

 
 

 

הידעת? 25 ביוני היה יום השנה ה-68 לפתיחת מלחמת קוריאה ב-1950. המלחמה נמשכה 3 שנים, ובסיומה הפכה קוריאה לעיי-חורבות והקוריאנים  לעם העני בעולם.

 

פסגה רודפת פסגה ועכשיו מה?
 
סיכום פסגת טראמפ-קים ב-20 מילים
חשיבותה בקיומה. קים הבטיח לנטרל הגרעין. טראמפ הבטיח לשמור על קים. אף צד לא נתן ערבויות. הצטלמו ונסעו. הסנקציות במקומן.

ומה נשאר לאחר שנעלמה תרועת הפסטיבלים?
יומיים לאחר פסגת סינגפור אזרחי דרום קוריאה הלכו לבחור את השלטון המקומי שלהם. מיד לאחר מכן נפנו כולם לצפות איך נבחרת קוריאה עפה מהמונדיאל ומדיחה בדרך את גרמניה ושכחו לגמרי מכל ההתרגשות של סינגפור. 
 
מנגד בדרג המדיני פועלים במרץ להראות שהעסק חי ונושם ובין השאר בוצעו הפעולות הבאות:

  • הוחלט על מפגש משפחות שפוצלו במלחמת קוריאה. המפגש יערך בסוף אוגוסט בצפון קוריאה. הנושא הוא בעל חשיבות עליונה בדעת הקהל בדרום קוריאה. 123,000 דרום קוריאנים נרשמו בעבר לאיחוד משפחות אולם 75,000 מהם כבר נפטרו.
  • ארצות הברית וקוריאה הודיעו על הפסקת האימונים המשותפים ומשחקי המלחמה שתוכננו לחודשים הקרובים. תרגילים צבאיים משותפים תמיד מלחיצים את קים.
  • צוותים משתי הקוריאות בוחנים הקמת משרד אינטרסים משותף בעיר הצפון קוריאנית Kaesong.
  • שתי הקוריאות הקימו ועדה לבחינת ההיתכנות להקמת שני קווים של מסילת רכבת בתוך שטחה של צפון קוריאה, שיאפשרו לסחורות דרום קוריאניות גישה לסין ולמונגוליה. רכבות צפון קוריאניות נוסעות כיום במהירות של 20-40 קמ"ש בשל התשתית הרעועה. הטרקטורים יעלו לשטח, אם בכלל, רק אחרי הסרת הסנקציות של ארצות הברית על צפון קוריאה.

 

החודש בקוריאה

 

  • 8-7 ביולי:   Men Show 2018 תערוכת מוצרים וקוסמטיקה לגבר
  • 15-12 ביולי:  Educare 2018 תערוכה  חצי שנתית לצרכנים בתחום החינוך לילדים 
  • 19-12 ביולי:  Seoul Auto Show 2018, תערוכת הרכב הבנלאומית של קוריאה
  • 19-11 ביולי:   K-Farm 2018תערוכה בתחום החקלאות 
 
 תערוכות נוספות 
בחודש יולי אין חגים או חופשים בקוריאה 
 
שימו לב שהחודש מתאפיין בגשמים מרובים ובחום ולחות גבוהים.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 כל החגים והחופשים 

 

האו – האו?!
 
בפסיקה תקדימית הרשיע בית משפט בעיר בוצ'ון , דרום קוריאה, בעל חווה לגידול כלבים בעבירה של הריגת כלבים לצרכי למאכל, בטענה שהדבר אסור על פי חוקי הגנת החי של הרפובליקה. בשר כלבים הוא חלק מהמטבח הקוריאני, וההערכה היא שבקוריאה ישנן כ- 17,000 חוות לגידול כלבי מאכל וכמיליון כלבים נאכלים בקוריאה מדי שנה. בשר כלבים פופולרי בעיקר בתקופת הקיץ, שכן האמונה היא שבשר כלב מוסיף אנרגיה במזג אויר חם. בשנים האחרונות מתגברים הקולות לאסור אכילת כלבים, בעיקר בקרב צעירים וקבוצות אקטיביסטיות. הדיסוננס הקוריאני הולך וגדל ככל שמתרבים הקוריאנים שמחזיקים כלבים כחיות מחמד. קרא על אכילת כלבים בקוריאה במאמר מתוך הבלוג ״הקוריאנים״ - המדריך לקוריאה
 
סקר שנעשה בקוריאה הראה ש-52 אחוזים מהקוריאנים לא תומכים באיסור אכילת כלבים. 40 אחוזים בעד האסור ולשאר אין דעה בעניין.

בינתיים - מלון הבוטיק החדש L’Escape, שמעוצב בסגנון צרפת של המאה ה-19, שיפתח בחודש הבא בבירה סיאול יהיה ידידותי לכלבים. ידידותי באיזה מהאופנים? תיוחד בו קומה שלמה לאורחים שיבואו עם חיית המחמד שלהם.

 

לקוריאנים יש זמן למשחקים
 
דרום קוריאה הוא השוק השלישי בעולם למשחקים און-ליין (1.7 מליארד דולר) והרביעי בעולם בתחום המשחקים בטלפון (2.3 מליארד דולר). שוק משחקי האון-ליין הקוריאני צמח בשנת 2017 ב-23 אחוזים ושוק משחקי הסלולר ב 23 אחוזים! חברת המחקר יורומוניטור מעריכה ששוק המשחקים הכולל בקוריאה יצמח בקצב ממוצע של 19% בחמש השנים הבאות, לכ- 12 מליארד דולר ב- 2022, עת בעולם כולו יסתכם שוק המשחקים ב 168 מיליארד דולר.

 

יום הולדת שמח סמסונג!
 
החברה שיש לה מדינה חגגה לאחרונה יום הולדת שמונים. איך הפכה חנות לממכר פירות-ים מיובשים לחברת טכנולוגיה מהגדולות בעולם? מה הם עושים חוץ מלייצר טלפונים? מהו הרקע המתוק להדחת מייסד האימפריה מתפקידו? והאם הדור השלישי יצליח לשמר את ההצלחה? קיראו במאמר מסכם מאת איציק יונה.

 

יציאת קוריאה 2018
 
כבר כיום 97 אחוזים מהטלוויזיות הקוריאניות, 93 אחוזים מהטלפונים הסלולריים, 87 אחוזים ממכונות הכביסה הקוריאניות, ו- 83 אחוז מהמקררים הקוריאנים – לא מיוצרים בקוריאה. הסביבה התחרותית, השכר הגואה בקוריאה והקשיים שמערים ממשל טראמפ על יצרנים מהמזרח – כל אלה מביאים ליציאה מאסיבית של מפעלי ייצור מקוריאה.  ההשקעות של חברות קוריאניות להעתקת מפעלים לחו"ל הסתכמו אשתקד ב- 43 מליארד דולר,  פי שלשה מההשקעות הזרות שבוצעו בקוריאה באותה שנה.
 
בוייטנאם למשל פועלות כיום 8,000 חברות קוריאניות, לרבות סמסונג אלקטרוניקה, שהיא כיום החברה הגדולה בוייטנאם. זרם החברות המעתיקות את מפעליהן לוייטנאם – הולך וגדל.

ההשלכה הישירה על כלכלת קוריאה היא גידול באבטלה. שיעור האבטלה בחודש מאי עמד על 4% - הגדול מזה שני עשורים. אבטלת צעירים עומדת על 9 אחוזים. מדיניות הממשל הקוריאני היא העלאת השכר לעובדים וחתירה לצמיחה מוטת צריכה. עדיין לא ברור כיצד זה יתאפשר בסביבה של אבטלה גואה. הפיתרון יהיה כנראה – הגדלת המגזר הציבורי. נראה כי הולך וקרב היום שבו הכיתוב Made in Korea יהפוך לנדיר.

 

קוריאה – ישראל
 
המ-לט הישראלית רכשה את S&S Valve הקוריאנית בתמורה ל 5-6 מליון דולר. החברה הקוריאנית מייצרת מערכות להולכה של נוזלים וגזים בהיקף שנתי של כ- 30 מליון דולר בתחומים משלימים לתחומי ההתמחות של המ-לט.

 

בקצרה
 
היסטוריה צבאית.  מטה הצבא האמריקאי בקוריאה - USFK , העתיק את מושבו בסוף יוני לבסיס החדש שהוקם בעשור האחרון ב-Pyeongtaek - כ 65 ק"מ דרומית לסיאול. הבסיס הצבאי הענק ב- Yongsan שבסיאול יפונה סופית עד סוף השנה לאחר 73 שנה. הבסעס שימש גם מטה הצבא היפני בתקופת הכיבוש שעד 1945. חיילים אמריקאים וגורמי העזר שלהם יעלמו בהדרגה מרחובות סיאול. הבסיס הננטש יהפוך לפארק וחלקו נמכר כבר לחברות נדל"ן, כמובן.

קוריאנית לבד בחושך. 29 אחוז מכל משקי הבית של קוריאה הם משקי בית של יחידים. מדובר ב – 5.6 מיליון איש, כשליש מהם צעירים עד גיל 30.
 
שלא נדע. ממשלת קוריאה הקציבה 5 מליון דולר להקמת צוותים לאיתור מצלמות המוסלקות בחדרי שירותים ציבוריים. במקביל יפעלו 1,200 חוקרי סייבר לאיתור מי שמעלה את הסרטים לאתרי פורנו.

חרדות לאומיות. 500 פליטים תימניים, מרביתם גברים, ניצלו את האפשרות להגיע לאי הקוריאני ג'ג'ו ללא ויזה, ומבקשים כעת מקלט בקוריאה. כחצי מליון קוריאנים חתמו על עצומה לנשיא ש"לא לאפשר לגברים מוסלמים להסתובב ברחובותינו, ולאנוס את בנותינו". קוריאה קלטה עד כה בזמן המודרני 35 אלף מבקשי מקלט – 31.5 אלף הם עריקים מצפון קוריאה שמקבלים מקלט אוטומטית. 

מסודרים . מספר המיליארדרים הקוריאנים גדל השנה בשבעה ומספרם עומד על 45. בראש הרשימה בפעם העשירית ברציפות - היו"ר בתרדמת של סמסונג עם 21 מיליארד דולר. בנו היורש נמצא במקום השלישי עם הון עצמי של 8 מיליארד דולר. ברשימה שישה שעשו את המיליארדים שלהם מפיתוח משחקים. הצעיר מכולם הוא Kim Dae-il בן ה-38 שהנפיק אשתקד את חברת המשחקים שלו, Pearl Abyss , בבורסה של סיאול וכבר שווה 1.1 מילארד. לדירוג המלא של עשירי קוריאה.
 
מסודרים -2 . יתרות מטבע החוץ של קוריאה שוברות שיא חדש ומסתכמות לראשונה ב 398 מיליארד דולר. 
 
זהירות פצחנים! מטבעות וירטואלים בשווי 32 מליון דולר נגנבו מבורסת המטבעות השישית בעולם – Bithumb , בפעם השניה תוך שנה. שבוע לפני כן נגנבו 30 אחוזים מן המטבעות שאוחסנו בבורסה קוריאנית אחרת – Coinrail . בתגובה חוו השווקים הוירטואליים הגלובלים ירידה חדה במחיר המטבעות. החודש פרסמה מיקרוספט קוריאה הערכה כי נזקי סייבר ישירים ועקיפים בקוריאה הסתכמו אשתקד ב – 72 מליארד דולר לחברות.

חרשנים . חמש אוניברסיטאות קוריאניות התברגו השנה ברשימת 100 המוסדות האקדמאים הטובים בעולם.

חפרנים . 94 אחוזים מהקוריאנים מחזיקים טלפון חכם – השיעור הגבוה בעולם. במקום השני – ישראל עם 83 אחוזים.

מחאה חברתית? סיאול היא העיר החמישית היקרה בעולם עבור זרים. הונג קונג במקום הראשון ותל אביב במקום ה-16.

האדרת נשים . לראשונה מעולם מהוות נשים רוב (50.2 אחוז) בקרב המגזר הציבורי בקוריאה.

 

עסקאות והשקעות
 
רק בריאות. כשיש לך 580 מליארד דולר לנהל, אתה צריך לצאת מהקופסא. NPS – קרן הפנסיה הממלכתית של קוריאה, החלה להשקיע בחברות מתחום הבריאות מחוץ לקוריאה. עד כה הושקעו 100 מליון דולר ברשת מרפאות שיניים בקנדה ו- 300 מליון דולר בחברת אספקה לבתי חולים בארה"ב. ההשקעות מתבצעות במשותף עם גורם אחר שמוביל את העסקה (co-investment).

SK Telecom , מכניסה את חברת ההשקעות H&Q Korea כשותפה באתר הקניות 11st - מהגדולים בקוריאה. H&Q תשקיע במיזם כ - 450 מליון דולר.

Rotem - יצרנית הרכבות מקבוצת יונדאי זכתה בפרויקט לאספקת 80 קרונות רכבת קלה ללא נהג ל טאיוואן בתמורה לכ 500 מיליון דולר.

יונדאי רכב ואאודי ישתפו פעולה בפיתוח רכבים המונעים באמצעות תאי דלק. ליונדאי נצבר נסיון וידע רב בתחום לאחר שהשיקה שני דגמים המשתמשים בתאי דלק – ix35 והמחליף שלו Nexo. יונדאי, שאין לה פעילות בתחום הסוללות לרכב, מקדמת טכנולוגיות חלופיות ומפתחת רכבים הידרוגניים ורכבים המונעים בתאי דלק.

 

תמונת החודש
 
קוריאה בשנות המלחמה. תמונות שצילם חייל אמריקאי בשנות מלחמת קוריאה 1950-1953. - את שאר התמונות ניתן לראות בקישור הבא - לחץ כאן.

 

לנוחיותכם לוח החופשות הקוריאני המלא לשנת 2018. להורדה.

 

 
 

 

קבוצת Yonaco
קבוצת Yonaco הוקמה בשנת 2003 ומתמחה בסגירת עסקאות ובבניית עסקים עם קוריאנים, באמצעות משרדינו בסיאול ובתל-אביב.

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus