מידעון סוף שנה | פרשת חקת תשע"ח

 

בס"ד
 
הורים, תלמידים יקרים וכל בית יב"ע נר תמיד,
שלומות ואור
 
 
בפרשת חוקת יש נקודה משמעותית  שממש מופנית למורים. משה רבנו בעצמו אומר: "שמעו נא המורים..."
בשאלה מה היה חטאו של משה במי מריבה ומדוע קיבל עונש כל כך כבד התלבטו מאוד כל מי שאי פעם כתב משהו על פרשה זו.. פרשייה ממש עלומה ולא מובנת.

 

מה כל כך בעייתי בהכאת הסלע? בסוף יוצאים מים וכל העם שותה.. זו הרי זו לא הפעם הראשונה!  בתחילת הדרך של עמ"י במדבר (בפרשת בשלח) משה מצטווה להכות בסלע ולהוציא מים וכך הוא אכן עושה. מה קרה אם כן עכשיו שזה הופך להיות כל כך בעייתי?
במדבר עם ישראל משול לילד קטן שצריך עזרה בכל תחום. כאשר עם ישראל נכנס לארץ הוא משול לאדם בוגר שצריך לתפקד ללא עזרה חיצונית. 
צורת החינוך של ילד קטן היא הרבה פעמים צורה של 'ציווי': הוא שואל "למה?" וענים לו: "כך.." הנהגה של 'מלמעלה למטה'. כאשר האדם הופך להיות בוגר  חייבים להסביר לו ולעורר אצלו רצון והזדהות לעשייה.
כך גם עם ישראל במדבר – ההנהגה שהייתה לו היא הנהגה של 'מלמעלה למטה' הנהגה שמתאימה להכאת הסלע.. אך כעת כאשר דור המדבר כבר תם ועם ישראל מתכונן לכניסה לארץ, ההנהגה חייבת להתחלף.. חייבים לדבר, להסביר, לעורר רצון.. לא ניתן יותר להכות בסלע.. חייבים פשוט לדבר אליו... משה רבנו צריך להעביר את שרביט ההנהגה למנהיג מסוג שונה. 
וודאי שמדובר במנהיג יותר 'קטן' ברמה האישית אך חייבים מנהיג כזה ש'ייתן מקום' ויצור 'חלל' מספיק גדול שבו העם יוכל לגדול... 
 
אנחנו בישיבה מתמודדים כל העת עם שאלות חינוכיות אלו ועם ילדים/נערים/מתבגרים/ בוגרים שנמצאים בדיוק בנקודות המעבר הללו. השאלות הגדולות הם מתי להיות 'מצווה' ומתי 'לתת מקום'. מתי לחכות שתהיה זהות פנימית ומתי לקבוע ולהחליט עבורם...
כנראה שלא נמצא לכך תשובות ברורות, אך אנחנו בטוחים שהשאיפה היא להביא את הבנים בסופו של דבר למצב בו כל התורה, הערכים, הלימודים וכל מה שאנו עושים, הופך להיות משהו פנימי ועצמי של הבנים הנפלאים.  בימי החופש הגדול מתחדדת הנקודה הזו! המסגרות החיצוניות חלשות יותר וזה הזמן שבו ניתן לעבוד על יצירת 'זהות פנימית' ורצון אמיתי לטוב. 
 
אנחנו מסיימים בימים אלו את שנת הלימודים תשע"ח. שנה שב"ה הייתה  משמעותית מאוד בכל התחומים בישיבה. בתורה בערכים בלימודים ובפעילות.
רוצה להודות מעומק הלב לבנים הנפלאים שמשמחים אותנו מאוד, לכם הורים יקרים על האמון הגדול, ולכל הצוות הנפלא בישיבה שעסוק ומסור כל העת לעבודת הקדש המופלאה של חינוך הבנים.
  
 
חופשה נעימה ומועילה לכולנו, 
איתמר בשם כל בית יב"ע נר תמיד

 

ישיבת נר תמיד – גם בקיץ...

 

לאחר שנת לימודים עמוסה בתורה, בלימודים ובפעילות חברתית וערכית, אנו נערכים להמשך הקשר והעשייה הברוכה עם הבנים הנפלאים גם בחופשת הקיץ.
 
במהלך החופשה הישיבה תפעל במספר תחומים ואנו מבקשים ומציעים לדרבן את הבנים להיות שותפים עמנו בכל הפעילויות. 

 

בית מדרש נוער- קיץ
 
בהמשך ישיר ללימוד תורה לשמה בישיבה בזמן ההפסקות במסגרת 'בית מדרש נער' אנו נקיים בחופשה חבורות לימוד ביישובים הבאים:  חשמונאים, טלמון, דולב, נריה, נווה צוף, מבוא חורון ועופרים.
 
פתיחת בית מדרש נער לקיץ:
ביום א' י"א תמוז (24.6) בשעה 12 בבית המדרש בישיבה. נערוך לימוד במתכונת 'מרתון' על מסילת ישרים על מנת לסיים סיום סבב שני של הספר!! אנו נמצאים כעת  באמצע הספר ונלמד בע"ה עד סופו בלימוד רצוף . לאחר מכן נקיים תפילת מנחה וארוחת צהריים מפנקת לכל משתתף!! (בע"ה מנחה בשעה 14:00 וסיום משוער בשעה 14:30).
המטרה היא לפתוח את החופש בלימוד תורה משמעותי וטוב לכולנו.
 
המשך בית מדרש נער בקיץ:
במהלך החודש הראשון חבורות הלימוד יפגשו ללימוד יומי- כולל כיבוד ושתיה. אנו נבקר את חבורות הלימוד גם במפגשים רציפים של הרכז החברתי – יוסי וגם עם הרב איתמר בהעברת שיעורים ובהתוועדות אחת בכל בית מדרש יישובי.
 
בסוף החודש נקיים יום כיף למתמידים בתוכנית. לפרטים נוספים ולברורים, בפלייר המצורף. כמו כן, ניתן לפנות ליוסי טורצקי רכז התוכנית 052-4484178. 

 

קורסי קיץ:
 
בשבועות הסמוכים לסיום הלימודים יתקיימו קורסי קיץ במספר תחומים:
 
גמרא: למעוניינים יתקיים לימוד והכנה לשנה הבאה בבקרים בין השעות 9-11 פרטים ורישום במזכירות הישיבה (מותנה במספר משתתפים).
 
מתמטיקה הקורס יתקיים על ידי צוות המורים בישיבה ומיועד לתלמידי 4-5 יח"ל ומטרתו חידוד נושאים שנלמדו בשנה"ל החולפת עם דגשים להכנב לשנה"ל הבאה עלינו לטובה.
 
אזרחות – תלמידי יא' שלא סיימו את מטלת הביצוע באזרחות, יפגשו במהלך הימים הסמוכים לסיום שנה"ל מורים מצוות הישיבה שיתמכו וילוו את כתיבת העבודה.
 
הערכות חלופיות תלמידים מכיתות י'-יא' שלא סיימו את כל מטלות ההערכות החלופיות, יפגשו עם מורים מצוות הישיבה בימים הסמוכים לסיום שנה"ל ויעזרו להם לסיים את המטלות.
 
כמו כן, חשוב לציין שתלמידים ש"גוררים" חוסרים במקצועות שונים ישלימו את החוסרים בכוחות עצמם במהלך חופשת הקיץ. ניתן כמובן להתייעץ עם המורים מתחומי הדעת השונים.
על כל 'קורסי הקיץ' ניתן לקבל פרטים מדויקים במזכירות הישיבה ואצל הרב רוני, מנהל התיכון.

 

סמינריון לסוף השנה | שכבה י'
 
תלמידי שכבה י' יצאו לסמינריון בגוש עציון. במהלך הסמינריון התוודעו התלמידים לרקע של גוש עציון ולהיכרות עם אתרים חשובים, נחשפו לחידושים במכון צומת, סיירו בנתיב האבות לאות הזדהות, ביקרו בחברון ובמערת המכפלה.לקראת ערב חזרו לכפר עציון וזכו לשיחה מדהימה עם הרב יונתן. למחרת התקיימה פעילות חוויתית - טיול בשביל המעיינות. הסמינריון היה משמעותי ומהנה.

 

גמר "המירוץ למדינה" | חט"ב
 
במסגרת "המירוץ למדינה", תחרות קבוצתית מתמשכת שקיימנו לכבוד 70 שנה למדינה, הוצאנו לאור, בישיבה, סידור ליום העצמאות, הכולל דברי תורה שכתבו התלמידים ומושגים מתולדות המדינה.  בשלב הבא התקיים חידון על כחמישים המושגים. תלמידי "המירוץ למדינה" למדו את המושגים ונבחנו עליהם בכתב. מתוך כל המתמודדים, שבעה תלמידים עלו לשלב הגמר. בגמר הגדול, קיימו שכבות ז'-ט' חידון פומבי. לשלב הסופי של הגמר העפילו שני תלמידים כיתה ט' "ראש בראש" - גלעד שץ וישראל צדוק. לאחר קרב צמוד, גלעד שץ זכה במקום ראשון. יישר כח לכל המשתתפים.

 

 
 

 

בוקר ערכי | כיתה ח'2
 
לכבוד סיום השנה קיימנו בכיתה ח'2 בוקר ערכי ומיוחד עם הרב אהרון מרגלית. לאחר בילוי בבריכה ו"על האש" המסורתי, זכינו ליפגש עם איש מיוחד ויוצא דופן, הרב אהרון מרגלית, ששיתף בסיפור חיים מדהים של התמודדות בגבורה עם נסיונות קשים, תלאות ומכשולים. הרב מרגלית חלה בילדותו בשיתוק מוחין, אך בזכות כח רצון אדיר ואמונה גדולה, אשר נטעה בו אמו, למד ללכת ולהתמודד עם מגבלותיו. הרב שיתף אותנו שגם היום, למרות שאינו יכול להרים את ידיו מעל סנטרו כי כתפיו משותקות, מעולם לא ביקש שיביאו לו ספר ממדף גבוה ואף פעם לא התייחס לעצמו כנכה. הרב מעולם לא ויתר לעצמו. תמיד בחר להמשיך לעבוד, לשמח אנשים ולספר את סיפורו מעורר ההשראה. "אדם צריך לבחור כל יום מחדש. בכל סיטואציה ובכל מצב -יש לנו כח. צריך לגלות אותו ולהוציא אל הפועל".

 

 
 

 

גיחה של"ח | שכבה ט'
 
תלמידי כתה ט' יצאו לגיחה מחנאית בנאות קדומים. הגיחה נפתחה בסיור קצר בהדרכת הפש''צים מתל חדיד ועד לאתר הגיחה, שם המתינו להם המשצ''ים מכתות י', יואב, נעם ויהונתן, שלימדו איך לבנות מתקנים מסנדות וחבלים. הבנים גילו מקוריות רבה ובנו שולחנות מיטות מתקנים ועוד. אחר הצהריים נערכו לארוחת הערב וכל כיתה הכינה את המתכון שלה לפוייקה או למטפונה (עוף ממולא ומתובל עטוף בנייר כסף הנאפה בתוך רמץ הגחלים). למחרת בבוקר, לאחר התפילה, הנקיונות וארוחת הבוקר, יצאו הבנים לניווט ברחבי נאות קדומים. יישר כח לחוליה מכיתה ט'4, של זיו מולד ורבי שפר, שזכו במקום הראשון. במקביל, התקיימה פעילות o.d.t ייצירתית בהנחיית המדריכים משה כצמן ורפי אמר. ולסיום הגיחה, פונקו הבנים בקרטיבים ופלאפל חם וחזרו הביתה עייפים ומרוצים.

 

חידונים לקיץ

 

בברכת חופשה נעימה ושבת שלום

 

 

 
ישיבת בני עקיבא נר תמיד מערב בנימין
רחוב מוריה 1 חשמונאים  
טלפון: 08-9767182  פקס: 153-89767182
דואר אלקטרוני: [email protected]
ybanertamid.org.il - חפשו אותנו בפייסבוק

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus