מידעון סוף שנה | פרשת חקת תשע"ח

 

בס"ד
 
"המן הסלע הזה נוציא לכם מים?"
 
פרשתנו נמצאת בחלק השנה של חומש במדבר. החלק הראשון של החומש הוא השנה השניה ליציאה ממצרים, שנת התקווה הגדולה להכנס לארץ. עם ישראל חי במדריגת נס ובמקום להבין את המציאות, מפספס, חוטא ונכשל מספר פעמים, עד שנגזר עלינו להיות במדבר ארבעים שנה כנגד מספר ימי הסיור בחטא המרגלים. בפרשתנו אנו בשנת הכניסה לארץ, בעקבות פטירת מרים, נעלם באר המים שהיה בזכותה ועם ישראל צמא למים. משה רבינו הצטווה לקחת איתו את המטה וללכת לדבר אל הסלע. משה רבינו כבר חווה לפני שנים רבות, מצוקת מים שאותה פתר כשלקח את המטה והיכה על הסלע. משה לוקח את המטה ושואל את הנמצאים במעמד "המן הסלע הזה נוציא לכם מים?" לאחר מכן משה מושיע את ישראל בדרך הישנה והמוכרת ומכה על הסלע. לשמחת העם יוצאים מים וכולם לכאורה מאושרים. אלא שהקב"ה כועס ונגזר על משה שלא יכנס לארץ ישראל.

 

ללא ספק, משה רבינו שינה במעמד הזה מהרצון האלוקי שהרי הקב"ה העניש אותו. הכרחי עבורנו ללמוד מכאן על ההנהגה האלוקית ועל המעשה האנושי הנדרש.
כפי שכתבנו לעיל, אינה דומה הנהגת הקב"ה ביציאה ממצרים שהיא ניסית להנהגה של כמעט הכניסה לארץ שהיא טבעית וכפועל יוצא מכך, גם תפקידי האדם משתנים. הקב"ה רצה ללמד את עם ישראל ברגע הזה הנהגה חדשה וההזדמנות הוחמצה ועל כך נענש משה.
מדוע בחר משה לא לדבר אל הסלע אלא להכותו, יתכן שמשה רבינו בחר בידיעה מראש לעשות כך, כדי שלא יהיה קטרוג על עם ישראל, שהסלע הדומם מקשיב לדבר ה' ומבצע אותו ואילו עם ישראל, העם הנבחר, בעלי כח הבחירה, לא מקשיבים לדבר ה' ביד הנביאים. הצעה בכיוון אחר היא שמשה רבינו ידע היטב מה ה' רוצה שיעשה, להעביר את העם מהנהגה ניסית לטבעית, אולם משה חשש (לאחר שכשלו בחטא העגל) שהעם לא בשל לשילוב של נס וטבע ולכן החליט לפעול בדרך הניסית שאותה העם מכיר.
ביציאה לחופשה הגדולה, אנו חייבים להאמין בעצמנו שרכשנו כלים ופיגומים במהלך השנה, כדי לעבור ממצב של הנהגה אחת להנהגה של חופש. הנהגה שיש בה בחירה גדולה יותר ויש בה אתגרים חדשים. העתיד של העולם טמון בבחירות הנכונות שנעשות מתוך הבנה, הזדהות ורצון לקרבת אלוקים. אני מאחל לכולכם חופש של הצלחה, התקדמות וצמיחה. שקביעות בתפילה ובתורה יהיו הבחירה הראשונה מידי יום, בבחינת בן אצל אביו. שמרו על עצמכם והפיצו את אור התורה והחסד בכל מקום שבו תהיו.
 
חופשה נעימה ושבת שלום,
הרב אליהו אידלברג
ראש הישיבה

 

מסיבת סיום מחזור י"ח

 

ביום ראשון, ד' תמוז נפרדנו מהשמיניסטים שלנו - מחזור י"ח. הערב נפתח במעגלי שיח כיתתיים שבהם שוחחו הבנים עם ההורים ושיתפו אותם בעולמם הפנימי. לאחר מכן, התקיים טקס מכובד בנוכחות בני המשפחות, ראשי המועצות וצוות הישיבה. הדוברים בטקס העלו על נס את הישגיהם הרבים של תלמידי השכבה בלמידה, בעשייה חברתית ובצמיחת הישיבה. הישיבה כולה תתגעגע אליכם ומברכת אתכם בהמשך שגשוג והצלחה.

 

ערב עיבוד
 
ביום חמישי בלילה, התכנסו תלמידי כיתה יב'1, יחד עם מחנך הכיתה וצוות ההנהלה, ללילה שהוקדש לשיח ועיבוד ארבע שנות הלימוד בישיבה. התלמידים עברו בין סדנאות שונות ושיתפו על התהליך שעברו בישיבה ועל חלומותיהם לעתיד. לקראת אמצע הלילה, התכנסו כל התלמידים, עם ראש הישיבה ומחנך הכיתה, והאירו נקודות של הכרת הטוב האחד אל השני. לדברי התלמידים, היה זה לילה משמעותי, מגבש ומעצים מאוד, שהוביל לחיבור מחודש ולעין טובה של האחד כלפי השני.

 

 
 

 

 

חידון מסכם בגמרא - מסכת בבא בתרא
 
לקראת סיום הלימודים, ביום שני, קיימנו בישיבה חידון מסכם בגמרא מסכת בבא בתרא לתלמידי כיתות ט'-י' בכל הקבוצות. לחידון קדמו חזרות ושינונים במשך שבועיים ומבחן ובו 100 שאלות על כל החומר נלמד השנה. לחידון עלו שישה נציגים שהפגינו ידע ושליטה גם בפרטים הקטנים. תודה לצוות הר"מים ולרב מיקי על הובלת המהלך והחידון.

 

 
 

 

"הסוגיה היומית" - סיום מסכת ביצה
 
בכל בוקר, מיד בתום התפילה, יושבת קבוצת תלמידים ולומדת עם הרב מוטי שרגא את מסכת ביצה, במסגרת לימוד "הסוגיה היומית". לקראת סוף השנה סיימו התלמידים את כל המסכת וערכו סיום מסכת עם שירה וריקודים.

 

 
 

 

מתכוננים לקיץ
 
כהכנה לקראת הקיץ, התלמידים עברו שיחה משמעותית עם צביקה פז. השיחה נגעה בנושאים כמו איך למצוא עבודה, איך לצאת לטיולים בביטחה, איפה אפשר להתנדב ועוד. השיחה הייתה מרתקת ומלאה מידע. קיץ נעים ומשמעותי!

 

 

חינוך פיננסי לכיתות ט'
 
אלעד יעקובי, העובד בבנק ישראל ואביו של ליאור משכבה ט', העביר הרצאות דינמיות לתלמידי שכבה ט' סביב "התנהלות פיננסית בדגש על ניהול תקציב אישי, חיסכון ודחיית סיפוקים, בחירת בנק וניהול חשבון. ההרצאות היו מאוד מעשירות. 

 

 
 

 

ערב הוקרה לנוער המתנדב
 
אנו מעודדים בישיבה מעורבות חברתית פעילה. בערב הוקרה לנוער המתנדב, התמלאנו בגאווה במספר תלמידים שהשתתפו. ליאור יעקובי ניגן בהרכב שחימם את הבמה ולבבות הקהל. אריה שרוף וישראל יודלמן קיבלו תעודת הוקרה על פועלם ומתניה וייס קיבל פרס נוער מתנדב מצטיין. כן ירבו!

 

 

מפגש בוגרי הישיבה ללימוד משותף בישיבת הר עציון
 
מזה כמה שנים, בימי ראשון, מתאספים מספר בוגרי הישיבה בישיבת הר עציון עם הרב ראובן רוזנשטרק ללימוד כתבי הרב סולובייצ'יק.  

 

פעילויות חסד
 
תלמידי כיתות ט'-י' יצאו לפעילויות חסד שונות בירושלים - ביד אליעזר, באגודת אפרת ובתכלית. לאחר מכן, יצאו למרכז העיר ירושלים לחלוקת פתקים עם ממתקים לעוברים ושבים לחיזוק אחדות עם ישראל.

 

כיתות ט'-י' בטיול בתל עזקה
 
לסיכום האירועים החברתיים שהתקיימו במהלך השנה, יצאו תלמידי כיתות ט'-י' לטיול בתל עזקה לפעילות סיכום.

 

 
 

 

חידונים לקיץ

 

בברכת חופשה נעימה ושבת שלום

 

 

 
ישיבת בני עקיבא "אורות יהודה" אפרת
כתובת: ת.ד. 1006 אפרת 9043500 אפרת
טלפון : טלפון: 02-9933406
פקס: פקס: 02-9938282
דוא”ל: [email protected]
אתר אינטרנט: http://www.orotyehuda.org.il/

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus