גליון מס׳ 39, אוגוסט 2018

 

 
 

 

הידעת? במחצית הראשונה של אוגוסט יצאו הקוריאנים לחופשת הקיץ שלהם. שמונים אחוז מהם צפויים לנפוש במדינה עצמה. 5 מיליון מכוניות צפויות לצאת לפקקים מידי בקר בדרך לאתרי הנופש השונים. נשיא קוריאה התחמק מהפקקים וינפוש בבסיס צבאי. ממש בן-גוריון.

 

מבזק פוליטי - מדיני
 
למי שבטוח שקים ג'ונג און חזר הביתה מפגישתו עם טראמפ בסינגפור ומאז עוסק רק בחימוש ראשי נפץ גרעיניים בליווי צחוק מרושע, הנה כמה דברים נוספים שהוא אישר לעשות: 
  • מטוס צבאי C17 אמריקאי טס בסוף יולי מבסיס Osan בדרום קוריאה לצפון קוריאה, שם הועמסו עליו 55 ארונות ובהם שרידים של חיילים אמריקאים ובנות הברית שנהרגו במלחמת קוריאה לפני 65 שנה.
  • סבב שיחות עשירי ברמת גנרלים משתי הקוריאות התקיים ב-31 ביולי, על מנת לדון בהפחתת המתח בגבול המשותף.
  • בתחילת יולי התקיים בבירת צפון קוריאה משחק ידידות בכדורסל בין קבוצות מעורבות - בכל אחת ששה שחקנים משתי המדינות. קים ג'ונג און לא הגיע. 
  • צפון קוריאה נרשמה לאליפות העולם בקליעה שתיערך בדרום קוריאה באוגוסט.
  • צפון קוריאה הודיעה כי היא מפרקת מתקנים באתרי שיגור הטילים שלה, בהתאם להסכם עם טראמפ. מומחים מציינים שהמשמעות של הצעד - שולית.
  • מאחורי הקלעים מתנהלים דיונים בין ארה"ב, סין ושתי הקוריאות על הכרזה על סיום מלחמת קוריאה
  • בקוריאה נמתחת ביקורת על העלמת עין של הממשלה מאוניות סוחר הפורקות לאחרונה פחם צפון קוריאני שהתחפש לרוסי, לאחר שפקד נמל ברוסיה. יש לזכור  שבצד כל החיוכים, הסנקציות האמריקאיות בשיאן והכלכלה הצפון קוריאנית הולכת ונחלשת. טראמפ יודע את העבודה.

 

סיפור בערבית עם טיפ חשוב
 
גם לקוריאה מגיעים לאחרונה מבקשי מקלט דוברי ערבית (ראה גליון יולי 2018). בודדים יזכו להיכנס אל הארץ המובטחת. אבל חוק זה חוק וצריך לקבל מכולם את הבקשות לקבלת מקלט. תקציב משרד המשפטים הקוריאני דל והוא שוכר מתרגמים לערבית בשכר נמוך, שירשמו את בקשות המקלט מפי הפליטים. בשנתיים האחרונות הועסק במשרד בחור חביב שדיווח שלמד באוניברסיטה כמה קורסים בערבית ועסק במילוי בקשות המקלט לדוברי ערבית. כעת מסתבר שהקשר בין מה שאמרו לו הפליטים למה שהוא כתב - מקרי בהחלט. כך למשל אם הפליט אמר לו שהוא נרדף בארצו התרגום לקוריאנית היה "באתי לעשות כסף". העניין כבר הגיע לבית המשפט.
 
למה אנחנו מספרים לכם את זה? קוריאנים הם, במקרה הטוב, סופר-אופטימיים ויש מהם שיקחו על עצמם כל פרויקט ומשימה ויתנו הצעות מחיר לפרויקטים שבחיים לא עשו ואין להם מושג איך לעשות. העיקרון המנחה שלהם - קודם לוקחים אחר כך מסתדרים. אנחנו הזהרנו.

 

החודש בקוריאה

 

GameCon , ComiCon Seoul תערוכות בתחום המשחקים והקומיקס. 5-3 אוג׳
 
K-Hospital  ציוד לבתי החולים. 10-8 אוג׳
 
Food Technology  רכיבי מזון19-16 אוג׳
 
CPhI Korea  תערוכה בינלאומית בתחום הפארמה. 30-28 אוג׳
 
K-Beauty   תערוכת הקוסמטיקה. 30 אוג׳-1 ספט׳
 
Busan Cafe Show   תערוכה קוריאנית בתחום הקפה. 30 אוג׳-2 ספט׳
 
 תערוכות נוספות 
15 באוגוסט הוא ״יום השחרור״ - זה היום שבו בעלות הברית שחררו את חצי האי מהכיבוש היפני, והוא למעשה יום העצמאות הקוריאני. זהו יום חופש בקוריאה
 
במחצית הראשונה של אוגוסט יצאו רוב הקוריאנים לחופשת הקיץ שלהם.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 כל החגים והחופשים 

 

קדים קידה ונותנים כתף
 
על מנת להפשיר את הצינה שמשדר כלפיה הממשל הנוכחי, סמסונג עומדת להכריז על השקעות בהיקפים אדירים של כ- 90 מליארד דולר, על מנת לתמוך במדיניות הממשלה לקידום התחומים שכל-כך חשובים לממשל כמו המהפכה התעשייתית הרביעית, בינה מלאכותית ועוד. התכנית כוללת הקמת מפעל חדש של מוליכים למחצה, הכשרת כוח אדם לתחומי העתיד, הגדלת מספר העובדים המגויסים על ידי החברה ועוד. בתחילת החודש נפגשו לראשונה מעולם שני האנשים הכי חזקים בקוריאה - הנשיא Moon והבעלים של סמסונג Jae-Yong Lee. הפגישה הייתה במעמד חנוכת מפעל הסמארטפונים החדש של סמסונג בדרום הודו, שהוא הגדול בעולם (120 מליון יחידות בשנה). הקידה המסורתית של Lee (בתמונה), ששוחרר לאחרונה ממעצר, בפני הנשיא הייתה בעלת משמעות רבה.

 

מבזק קוריאה - ישראל
 
מאמר שפורסם בג'רוזלם פוסט מתאר את התחממות היחסים הכלכליים בין ישראללקוריאה שבאה לביטוי בתנועת הון קוריאני להשקעות טכנולוגיות בישראל ובריבוי שיתופי פעולה עסקיים בתחומי הטכנולוגיה. לצורך הכנת הכתבה בוצע ראיון עומק עם איציק יונה, מנכ"ל קבוצת Yonaco, שדבריו מובאים בכתבה. קיראו כאן (באנגלית).

כבוד! יונדאי רכב השקיעה בחברה הישראלית Autotalks המפתחת שבבים לתקשורת ברכבים אוטונומיים. שתי החברות יפתחו יחד שבב שיוטמע ברכבים של יונדאי. בשנה שעברה השקיעה יונדאי ב Opsys - חברת הזנק ישראלית  המספקת סנסורים אופטים לרכבים אוטונומיים.

 

בקצרה
 
ועשית לקוריאני כאשר זמם. יצרנית הסמארטפונים הסינית שיאומי החליטה לכבוש את קוריאה. שוק הסמארטפונים הקוריאני נשלט בלעדית על ידי יצרני הבית (סמסונג-LG) ואפל, המחזיקה 28 אחוזים. שיאומי חברה לענקיות הטלקום SKT ו- KT והן מציעות את מכשיר הדגל של שיאומי בפחות מ-300 דולר,לעומת 500 דולר לפחות עבור מכשירים הקיימים בשוק. לקוריאנים המהלך מוכר. זה מה שהם עושים כשהם נכנסים לשוק חדש - חותכים חזק במחיר לטובת כיבוש נתח שוק. כאן מדובר במתקפה על הבית. המהלך בהחלט מכניס את סמסונג (55% מהשוק) למתח ומעניין לראות איך היא תבחר להגיב. אנחנו מאחלים הצלחה לשני הצדדים.
 
שודדי התיבה האבודה. חברה קוריאנית שנרשמה רק לפני מספר חודשים, בשם קבוצת Shinil, הודיעה החודש כי הצליחה לאתר ספינת מלחמה רוסית שהוטבעה לפני 113 שנה ועליה מטען מטילי זהב בשווי מאה מיליארד דולר. הרפובליקה רעשה וכל מניה שהייתה עשויה להיות קשורה לקבוצה קפצה בחדות. לאחר מספר ימים כינסה החברה מסיבת עיתונאים בה גמגמו בכיריה מיני תירוצים שהודעתם לא הובנה כהלכה. הרשויות בקוריאה חושדים שהמטרה הייתה לדרבן השקעת ICO שהתנהלה במקביל בסינגפור לחברה קשורה. ראשיתה של האגדה בשנת 1981 עת סיפרה קוריאנית בת 100 לעיתון ידוע כי מלחים רוסיים סיפרו לה בתנועות ידיים על המטמון האגדי. הרשויות עדיין חוקרות.

תמימות עירונית. עירית סיאול החליטה להשאיל קסדה למי שמשכיר אופניים באחת מ-30 תחנות השכרה. לאחר ארבעה ימים נעלמו מחצית מהקסדות. מרגש לראות שגם קוריאנים הם בני אדם.
  
חוק הגיוס. חברי להקת הפופ הקוריאנית המצליחה BTS צריכים להתגייס. במקום ללכת למומחה שעוזר לנערים לפרוק את הכתף ולקבל פטור, נרתם חבר פרלמנט בקוריאה לשים את תחום הקיי-פופ ברשימת האומנויות המקנה פטור משירות צבאי.

וכיתתו חרבותם. ממשלת קוריאה עומדת לתקן את תקופת גיוס החובה ולהעמידה על 18 חודש במקום 21 חודש עד כה ובמקביל גם לקצץ את הצבא ב-120 אלף חיילים.  

 

חדשות עסקים
 
טוב שכן קרוב. במחצית הראשונה של השנה היה היצוא הקוריאני לסין 27 אחוזים מכלל היצוא וגדול יותר מהיצוא לארה"ב, אירופה ויפן יחדיו. הרגע הוא גידול ביצוא שבבים וכימיקלים.
 
קצר בזיכרון . מגזר השבבים מוביל כיום את הביצועים של כלכלת קוריאה . החברות המובילות - סמסונג ו הייניקס מדווחות מידי רבעון על תוצאות שיא, בין השאר ממגזר הזיכרונות שהן המובילות העולמיות שלו. אך לא לעולם חוסן - מומחים בתעשיה מזהירים שגל הגאות הנוכחי בתחום נמשך כבר חמש שנים, מעל למצופה. במקביל, לראשונה עומדים יצרנים סינים להיכנס לשוק ולהתגרות בהגמוניה הקוריאנית. מחירי הזכרונות ירדו במחצית הראשונה של השנה ב 17-18 אחוזים. ממשלת קוריאה לא נשארת אדישה לתחזיות ותשקיע 1.3 מליארד דולר בפיתוח דור העתיד של השבבים ובכך להשאיר את התעשיה הקוריאנית במעמדה.
 
50 אינטש במבצע . חטיבת המסכים של LG דיווחה על הפסד של מעל 200 מליון דולר ברבעון השני של השנה, על רקע נפילת מחירי המסכים וירידות בביקושים מצד יצרני טלויזיות וטלפונים. מכירות המסכים צנחו ב-15 אחוזים לכ-5 מיליארד דולר ברבעון. 90 אחוזים ממכירות החברה הם עדיין מסכי LCD והיא צופה שינוי הדרגתי בתוצאות העסקיות, עם המעבר לטכנולוגיית OLED שהיא מובילה.
 
LG Household , חברת הקוסמטיקה השניה בגודלה בקוריאה דיווחה על רווחים תפעוליים הגדולים מעולם ברבעון השני על רקע צמיחה במכירות מותגי הקוסמטיקה העילית שלה. בין השאר, החברה מפעילה 200 חנויות בסין.
 
חטיבת הטלפונים של LG מפסידה ברציפות כבר 13 רבעונים (מאז 2015). ברבעון השני השנה הפסידה כ-170 מליון דולר על מכירות טלפונים בסכום של כ-2.5 מיליארד דולר.

 

עסקאות והשקעות
 
קבוצת SK רכשה את AFC - מפעל אמריקאי לפיתוח וייצור של תרופות ביולוגיות ואחרות בקבלנות משנה, בתמורה לסכום המוערך ב-600-700 מליון דולר. התחום מהווה אחד ממנועי הצמיחה של הקבוצה והרכישה מעניקה לה בסיס ייצור בארצות הברית.
 
LG Chem תשקיע שני מיליארד דולר להקמת מפעל בטריות לרכב בסין.
 
חברת החשמל הקוריאנית KEPCO נבחרה לאחת מחמש המתמודדות הסופיות להקמת שני כורים להפקת חשמל בסעודיה. הזוכה בפרויקט היוקרתי יוכרז בשנה הבאה והקוריאנים מאוד רוצים לזכות.
 
הם עוד יתחרטו. סמסונג תקים עד סוף השנה ששה מרכזי פיתוח לבינה מלאכותית: סיאול, טורונטו, ניו-יורק, מוסקבה, קיימברידג' ועמק הסיליקון. שוב פספסו את תל-אביב.
 
זריקת מרץ . ממשלת קוריאה תשקיע כ 1.8 מיליארד דולר כדי להמריץ את תעשיית הביוטק ובסיוע לחברות בתעשייה  לפתח תרופות.

 

תמונת החודש
 
מדריך לונלי-פלאנט דרג  את העיר בוסאן כיעד מספר 1 באסיה לשנת 2018. עיר הנמל הדרומית היא השניה בגודלה בקוריאה ומציעה חופים מדהימים ושפע של מסעדות דגים (וכל שרץ המים). בתמונה, סעודת דגים בשוק הדגים של בוסאן שאכל צוות Yonaco ואורחים

 

לנוחיותכם לוח החופשות הקוריאני המלא לשנת 2018. להורדה.

 

 
 

 

קבוצת Yonaco
קבוצת Yonaco הוקמה בשנת 2003 ומתמחה בסגירת עסקאות ובבניית עסקים עם קוריאנים, באמצעות משרדינו בסיאול ובתל-אביב.

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus