אגרת ראש השנה - תשע"ט
בס"ד
 
הרב אני לא מתחבר....
 
 
תורת האבולוציה ותורת משה - הילכו שניהם יחדיו? זו שאלה מהעבר.
פעם, המדע הווה איום על המסורת היהודית.

 

היה צורך להשחיז את החשיבה כדי לענות לצעירים שנשבו בקסם ה"נאורות". משהוכרע הקרב, ונמצאה הדרך לשילוב, הונחו החרבות ונוצרו חיבורים מרתקים. בעת הזאת עלה אתגר חדש שמעמיד את עולם החינוך שלנו בפני אתגר לא פשוט. לעיתים אנו המבוגרים והמחנכים  מרגישים אפילו תחושה מסוימת של חוסר אונים.

קיום התורה והמצוות אינו עוד שאלה של אמת ושקר. קיום תורה ומצוות הוא נושא אישי וקיומי.

מחנך  ששואל את  תלמידו שאינו רוצה להתפלל, מדוע  אינך מתפלל? יקבל בדור שלנו תשובה לאקונית: 
"הרב אני פשוט לא מתחבר לתפילה". או "אני לא מרגיש שהתפילה מדברת אלי".
 
כיצד מתמודדים עם טענות רגשיות כאלו?
מה לעשות? תלמידך או בנך לא מתחבר ואתה דווקא כן מתחבר לתפילה. האמונה וקיום המצוות מוכנסים לטענת הבנים לסוג של מבחן טעמים. בדיוק כמו שבודקים גבינות. במילים פשוטות, אומר לך  הנער: אני מוכן "לאכול" את התורה ולקיים את מצוותיה בתנאי שהיא טעימה לי, ומדברת אלי.
הקרקע נשמטת מתחת לרגלי המחנך שעומד נבוך. התלמיד מבקש להיות מחובר ואנחנו המבוגרים יכולים רק להסביר, להוכיח ולהראות. אולם להתחבר? זהו נושא אינטימי, כל כך אינדיבידואלי.
 
מה עושים?

אפשרות 1: לנסות לשנות את הטרמינולוגיה. ידידי הצעיר, יאמר המחנך, עליך לשנות את מושג ההתחברות שלך, ולהחליפו במושג של מחויבות. בירור אחד בלבד, עליך לעשות: אתה מאמין או לא מאמין? אם אתה מאמין אתה מחויב בכל המכלול. כל זאת כמובן מתוך הנחה כי את האמונה ניתן להוכיח.
ספק רב, אם גישה זו אכן  תשכנע. ספק רב אם ניתן לשנות את השקפת העולם הבוחנת את הכל דרך המשקפיים של "מתאים לי".
 
אפשרות 2: בעולם בו דורש הנער התחברות, יש צורך ליצור רגעי שיא – לא שגרתיים, שמבטיחים התחברות. מסע סליחות קסום באמצע הלילה מלא בעוצמה כפי שאנו נוהגים לעשות, לא יכול להשאיר את הנער אדיש. גם טיש מרומם משאיר רושם חזק. באירועים אילו יתחבר הנער ומשם הוא ישאב כוחות גם לחיי השגרה. לשם כך, יש צורך ביצירת תשתית של רגעי שיא מרוממים ומחברים. ה"טרנד"  של ראש השנה באומן יש בו כמיהה להתחברות ולשיאים רוחניים. ויינשטוק מחבר הספר  "אומן" מביא ראיון עם בחור צעיר שהיה שם. הדברים מדברים בעד עצמם
"הייתה איזושהי תפילה בציון וזה היה אחד האירועים המכוננים. מפגש עם כזו חיוניות ושמחה שאף פעם לא ראיתי! שבאמת נתנה מבחינתי איזה מזור לחסך לא מודע, לתפילה כזאת, מלאה בשמחה! בהתלהבות! בקרבה לקב"ה! [...] החידוש היה קרבה לקב"ה. חיוניות, אני חי! אני עכשיו מדבר עם השם! אני שמח בתפילה שלי! וזה דברים שלא ממש חוויתי קודם משום בחינה. ואני ממש הבוגר הקלאסי של הציונות הדתית הלאומית." (שם, עמ' 174) 
 
אין ספק שחוויות מרגשות מגבירות את החיבור, 
אבל זה לא מספיק, ויש צורך במשהו נוסף,
 
אפשרות 3: אומנם, קשה בעולם של התחברות לדבר על מחויבות. אולם, ניתן לדבר על אחריות ושותפות שנובעות מתוך הערכה וכבוד. גם כאשר הנער טוען כי אינו מתחבר הייתי רוצה שיקיים מצוות ויישאר בפנים, מתוך אחריות לעמו, למשפחתו, למורשתו. אפשר לבקש זאת מהנער, אם יש הערכה וכבוד. האחריות יוצרת מחויבות שעם הזמן יכולה להיהפך גם להתחברות. במושגים של הצבא. אינך חייב להתחבר לאימון ולאהוב אותו. אתה צריך להתחבר לאחריות שיש לך כחייל בצה"ל. האחריות מתוך הערכה למדינה יכולה להביא את החייל
לפעול גם אם אינו מחובר ואוהב את האימון.
כך גם בעולם הרוח: לצד החוויות המחברות, יש ליצור שפה של אחריות הדדית ושותפות לדרך. אחריות קבוצתית, אחריות לאומית למסורת ולמשפחה. אחריות שיכולה לעמוד גם בעתות בהם ההתחברות אינה דומיננטית. לשם כך הצעירים זקוקים למבוגרים משמעותיים שהם יכולים להעריך אותם. מתוך אותו רגש של הערכה ניתן לדרוש שותפות בנשיאה באחריות. בסופו של תהליך, גם אם התהליך לוקח שנים, מתוך האחריות והשותפות מגיעים לקומה נוספת של התחייבות ולבסוף גם התחברות.
 
בישיבה אנו צועדים עם הבנים בכל המישורים, לצד המחויבות אנו מנסים לגייס את הבנים להיות שותפים אתנו, בדרך דיאלוגית קרובה, באידיאל הגדול של עם ישראל ומסורת ישראל. בנוסף אנחנו רוצים להעצים את החוויה הרוחנית. אחת מהחוויות זהו מסע סליחות, שהשנה יהיה בעקבות דמות החמד: הרב נריה.
 
 
שתהיה לכולם שנה טובה וכתיבה וחתימה טובה,
הרב שמואל רוזנבלום וכל משפחת הישיבה.  

 

מהנעשה בישיבה

 

ברוך ה' השנה נפתחה מצוין עם אווירה טובה ושמחה, של למידה ודיבוק חברים.  
 

 

 

ביום שלישי התקיימה שיחה לשכבות ט' ו-י' עם כפיר עקרון. כפיר שהיה בחור צעיר שנחטף בטיול בדרו אמריקה. הוא תיאר בפני הבנים את רגעי התפילה שלו את ההתמודדות עם האמונה בשעת משבר, ונתן לכולם תובנות  חשובות לחיים.

ביום רביעי התקיימה שיחה עם הרב אלי סדן  (חתן פרס ישראל) מעלי לשכבות יא' ויב'.
הרב אלי דיבר עם הבנים על ה"משוגעים" ששינו את העולם. הוא תיאר להם איך הרוח היא זו שנותנת את התעצומות ליזום וליצור דברים, כאשר הוא מביא לבנים דוגמאות מהצבא ומתחומים אחרים.

 

לקראת הבאות

 

מסע סליחות בין יומיים לכל הישיבה, בעקבות דמותו ואישיותו של הרב משה צבי נריה ואשתו רחל
יתקיים בע"ה בימים ראשון שני שלפני יום הכיפורים (ז' – ח' תשרי ה16-17/9). נצעד משפך נחל אלכסנדר לכיוון כפר הרא"ה. בדרך תחנות והצגות על אישיותו ופועלו של הרב משה צבי נריה ואשתו רחל. הריקודים והסליחות יתקיימו קרוב לחצות הלילה בבית המדרש בכפר הרא"ה. בלילה שיישאר נישן בע"ה באנדרטת הנח"ל ולמחרת סדנת מחנך לקראת יום כיפור והפתעה.
 מצ"ב אישור הורים למסע (ללא חתימה על האישור לא נוכל לצאת).
ביום ראשון זה תלמידי החט"ב ילמדו עד 11:15 ויגיעו לאום אל עומדן בשעה 14:30. שאר תלמידי הישיבה  (ט' – יב) ילמדו עד 12:00. ההסעות שלהם יצאו ב 15:30. תלמידי חטיבת הלב יפגשו בשעה זו באום אל עומדן ותלמידי החטיבה העליונה יפגשו ליד מול משואות נריה.

 

יום רביעי צום גדליה ג' תשרי ה 12/9: לימודים עד 13:00 יום של תורה והתרת נדרים  ברוב עם.
 
יום חמישי שאחר יום כיפור יא' תשרי ה 20/9: יהיה בע"ה יום של מורים מקצועיים עם מערכת מיוחדת.

 

ליל הושענה רבה  בעוצמה – מוצאי שבת חול המועד כ' תשרי ה 29/9 ליל לימוד קהילתי חוויתי ומיוחד בישיבה מ 21:00 ועד 3:20.
לוח זמנים:

21:00 הרב אורן דובדני

21:45 הרב בן ציון אלגזי

22:30 הרב שמואל רוזנבלום.

23:00 הרב מאיר גולדויכט

23:45 הרב יעקב מדן

24:30 סיוון רהב מאיר

1:15 הרב דוד סתיו

2:00 הרב חיים דרוקמן

2:45 (כנראה) הרב שמואל אליהו.

במקום סוכה שתיה חמה וקרה. אפשר לרכוש ערבות ומאפים הנמכרים על ידי שכבת יא' לטובת מלגות לפולין.
מוזמנים בשמחה.

 

אחרי סוכות:
 
הורי יא' תיאום כוונות לקראת שנה מיוחדת: יום שני כט' תשרי ה - 8/10 להורי שכבת יא' בלבד מ 19:30 – 21:00 ערב עם מחנכים, לקראת פולין ולקראת צו ראשון שיהיה במרוכז דרך הישיבה.
 
 כלל הורי הישיבה- תיאום כוונות: יום שלישי ל' תשרי ה-9/10 לכל הורי הישיבה (מלבד שכבת יא') בשעות הערב : מ 19:00  ועד 21:30 ערב הורים ומחנכים ועוד  (הורי ז' יוזמנו בתחילת הערב, כדי לקבל הכרות מעמיקה עם מערכת הישיבה).
הערב יחולק לשני חלקים:
  • חלק ראשון: מפגש עם המחנכים.
  • חלק שני: ערב הוקרה לישיבה על הזכייה בפרס החינוך בשלהי שנה שעברה ,בהשתתפות: מר אלחנן גלט – מנכ"ל הרשת ישיבות בנ"ע, הרב חיים דרוקמן – ראש ישיבות בני עקיבא ותורם בית המדרש מר זליג וונגרובסקי ונציגי העירייה.

 

שמינית משמעותית: שישי ושבת שבת פרשת נח  ג' – ד' חשוון ה 12-13/10 שבת עם אווירת פסגות בפסגות לשכבת יב'.
בתוכנית: טיול רטוב בוואדי קלט, ביקור בישיבת ההסדר כוכב יעקב ושבת בפסגות.

 

מעלין בקודש: תורתך שעשועי וסדרי ערב מתמידים

 

לצד הלימוד בהפסקות ולימוד של סוגיה יומית, פנינה יומית ורמב"ם יומי, פתחנו השנה סדרי ערב למתמידים בין השעות 16:15 עד 18:30. השבוע עם פיצות ובהשתתפות הרב שרביט. כל הבנים מוזמנים. הלימוד מתקיים בימי חמישי.
 
כמו כן ביום חמישי בשעה 14:00 מתקיים טיש י-ה אכסוף, לקראת שבת עם חמין, סיפורים ושירים מהנשמה.

 

ההסעדה

 

ניתן עדיין להירשם להסעדה ולקפיטריה:

 

המטבחון של סימה
בראנצ'

 

הפלאפונים - ניתוק בשביל חיבור

 

ב"ה תוכנית הפקדת המכשירים עובדת יפה בכיתות ז'  - י'. יש ברכה גדולה בחופש להיות עם חברים ולשחק כדור סל או שח מט. אנו מבקשים ממי שעדיין לא שם תוכנת סינון של נטספרק או רימון לעשות זאת בהקדם מצ"ב שוב הלינק לרישום.
 
כיצד נרשמים:
 
 להלן לינק להתקנת נטספרק במחיר מוזל http://netm.co.il/yeshlapidmod
צריכים עזרה בהתקנה?
שלחו בקשה למייל הזה info@hatkana.com
נתקלתם בבעיה טכנית?
שלחו מייל ונטפל בכם בהקדם halp@netm.co.il

 

שבת שלום ושנה טובה, הרב שמואל וכל משפחת הישיבה

 

 

 
ישיבת בני עקיבא לפיד "תורת נחום" מודיעין    
ראובן 4 מיקוד 71700 מודיעין  
טלפון: 089759282 , 089759216  פקס: 089707004  דואר אלקטרוני: office@ybalm.co.il
אתר אינטרנט : www.ybalm.co.il

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus