גליון מס׳ 40, ספטמבר 2018

 

 
 

 

הידעת? כל שנה קוריאנים אוכלים נודלס להכנה מהירה (Ramyeon) בשווי של 4.8 מיליארד דולר. לוקח 4 דקות להכין ומה-זה טעים. לאחרונה חלה עליה של 20% במכירות נודלס עם קערית, שהכנתם לא מצריכה שטיפת סיר. ההערכה היא שזה על רקע העליה במספר מספר משקי בית של יחידים.

 

DMZ. מבזק פוליטי - מדיני
 
האירוע של החודש היה ללא ספק מפגש המשפחות שנותקו במלחמת קוריאה (1950-1953). 700 קשישים מדרום קוריאה נפגשו, כנראה בפעם האחרונה, עם אחיהם, אחיותיהם, וילדיהם מהצפון שלא ראו שבעים שנה. המפגש המרגש התקיים במשך 3 ימים בצפון קוריאה. ההערכות הן שיש כ-35 אלף דרום קוריאנים נוספים שמצפים לראות את קרוביהם.
 
 
 
 
בחזית המדינית, יישום ההסכמות שהושגו בין הנשיא טראמפ לקים ג'ונג-און מתנהל בעצלתיים. האמריקאים דורשים נטרול הגרעין של הצפון לפני הכל, והצפון קוריאנים רוצים עסקת חבילה שכוללת גם הפסקת מצב המלחמה ועוד. טראמפ ביטל ביקור עבודה של שר החוץ, פומפאו, בצפון קוריאה. התירוץ היה מכתב "לוחמני" שקיבל פומפאו מהצפון-קוריאנים. טראמפ הודיע שהוא יקיים את התרגילים הצבאיים המשותפים עם דרום קוריאה, שהוקפאו לבקשת הצפון. צפון קוריאה שחררה הצהרות על "משחק אמריקאי דו פרצופי" ו"מזימה פלילית אמריקאית". טראמפ מאמין שמאחורי גרירת הרגליים של הצפון עומדת סין, שמנסה ללחוץ עליו למתן את מלחמת המכסים שבה פתח.
 
הדרום קוריאנים לא מצטרפים לאיום האמריקאים על צפון קוריאה. משלחת דרום קוריאנית תצא לצפון להכין את פסגת מנהיגי קוריאה השלישית שתתקיים כנראה בספטמבר בבירת הצפון.
 
בינתיים שתי הקוריאות הציגו נבחרות משותפות , תחת דגל מאוחד, במספר ענפים ב משחקי אסיה שנערכים בימים אלה באינדונזיה ואף זכו להישגים כמו בכדורסל נשים (מקום 2), חתירה לנשים (מקום ראשון ושלישי), ועוד.

 

קוריאה במספרים
 
להלן תמונת המצב הדמוגרפי בקוריאה באמצעות נתונים שפורסמו לאחרונה:

פנסיונרים. בקוריאה 51.4 מליון תושבים. האוכלוסייה עדיין גדלה, אולם מספר האזרחים "הפעילים כלכלית" ירד, לראשונה מעולם, ב-116 אלף.

ילדים זה טרחה. אשתקד נולדו בקוריאה 360 אלף תינוקות, 50 אלף פחות מבשנה שקדמה. שיעור ילודה נמוך וחסר תקדים של 1.05 למשפחה. בישראל שיעור הילודה הוא 3.11.

זקנים. נכון לסוף השנה שעברה היו בקוריאה לראשונה יותר מבוגרים בני 65 ומעלה מילדים עד גיל 14.

בודדים. שליש מ- 20 מליון משקי הבית בקוריאה מורכב ממשקי בית בני נפש אחת. בודדה.

עירוניים. מחצית מאוכלוסיית קוריאה, 25.5 מליון איש, מתגוררת בסיאול וסביבתה.

צעירים מובטלים. שיעור האבטלה לגילאי 25-39 בקוריאה עומד על 6.4 - הגבוה מזה 19 שנה.

רק קוריאנים. בקוריאה רק 1.5 מליון זרים. שליש מהם סינים ממוצא קוריאני. מספר השוהים הלא חוקיים עלה בשנה האחרונה ב-100 אלף ומסתכם ב 327 אלף, כנראה על רקע העליה החדה בשכר המינימום בקוריאה שמגבירה את המוטיבציה.

 

החודש בקוריאה

 

Seoul Textile Fair תערוכה בתחום הטקסטיל והאופנה. 7-5 ספט׳
 
GMES  אביזרים לבתי חולים וציוד רפואי. 7-6 ספט׳
 
Korea Gaming Plus Show   משחקי מחשב וגיימינג8-6 ספט׳
 
DX Korea  ציוד ביטחוני וצבאי. 16-12 ספט׳
 
ACE Fair  תרבות פופולרית מקוריאה. 16-13 ספט׳
 
Fashion KODE  ביגוד ואופנה עילית מקוריאה. 20-18 ספט׳
 
 תערוכות נוספות 
בין התאריכים 26-24 נחגג במשך שלושה ימים חג ההודיה הקוריאני – מומלץ לשלוח ברכות ואיחולים לשותפים העסקיים לפני החג
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 כל החגים והחופשים 

 

חג השיבה הביתה לכפר
 
בימים 26-24 בספטמבר יחגגו הקוריאנים את חג ההודיה - אחד משני החגים החשובים בחצי האי הקוריאני. החג חל תמיד בט"ו בתשרי (חג סוכות) או בט"ו באלול של השנה העברית. עוד על החג ומנהגיו בפוסט מתוך "הקוריאנים".

בינתיים, כל הכרטיסים של הרכבת המהירה KTX לימים שלפני חג ההודיה הקוריאני, נמכרו תוך דקות ספורות. 
הקוריאנים נוהגים לנסוע לשלושת ימי החג למשפחותיהם בכפרי הולדתם. מי שלא הספיק לקנות כרטיסים יעמוד שעות עם הרכב בפקקים. 
 
טיפ לעסקים - אין טעם לתכנן ביקור עסקים בתקופת החג או לצפות שקוריאנים יענו למיילים.

 

קפה-קפה-קפה!
 
למתהלך ברחובות קוריאה לפעמים נדמה שהוא בממלכת הקפה. 50,000 בתי קפה זה כבר מצריך התייחסות. איציק יונה מסכם את התופעה ומתבל באוסף פרטי של 101 בתי קפה קוריאנים. קיראו בבלוג "הקוריאנים".

 

מבזק קוריאה - ישראל
 
Ground X , חברה בבעלות קקאו - מלכת המסרים המידיים הקוריאנית, חתמה על זכרון דברים לשיתוף פעולה עם ORBS הישראלית שפיתחה פלטפורמת בלוקצ׳יין יחודית.
 
אורבוטק הישראלית זוכתה במשפט פלילי שהתנהל נגדה בשבע השנים האחרונות בקוריאה בטענה שעובדיה הדליפו מידע אודות טכנולוגית מסכים שטוחים מ" סמסונג מסכים ", שהייתה לקוחה של אורבוטק. בקוריאה ישנן טכנולוגיות מסוימות שפגיעה בקנין הרוחני שלהן היא עבירה פלילית.

 


 

בקצרה
 
איפה הילד? הפלות אינן חוקיות בקוריאה, אך מדי יום מתבצעות במדינה, לפי ההערכות המחמירות, כ-3,000 הפלות. עד כה הרשויות העלימו עין. לאחרונה הוחמרו האכיפה והענישה בעניין, אולי בתקווה להגדיל קצת את שיעור הילודה. בתגובה - ארגון גינקולוגים קוריאני גדול הודיע שחבריו מפסיקים לעשות הפלות. שיסתדרו. הסיבות העיקריות להפלות בקוריאה הן כלכליות והריונות מחוץ לנישואים. עד לפני מספר שנים מניע משמעותי להפלות היה הימנעות מלידת בנות. עוד על התופעה במאמר הבא משנת 2008.

לא חיסולי חשבונות. משטרת קוריאה פשטה על משרדי BMW בעקבות סדרת שריפות שארעו במנועים של מכוניות החברה בשבועות האחרונים, מבלי שהחברה טרחה להודיע על כך לרשויות. הרשויות הודיעו ל-20,000 בעלי BMW על השבתת מכוניתם עד תום החקירה ואלה כבר הגישו תביעה ייצוגית כנגד החברה.

 

חדשות עסקים
 
HDTV. יצרניות הטלוויזיות הקוריאניות סמסונג ו- LG מובילות את שוק הטלוויזיות העולמי ומחזיקות בנתחי שוק של 29 ו-17 אחוזים בהתאמה. השנה ימכרו בעולם 99 מליון טלוויזיות, עליה של 8 אחוזים, בין השאר על רקע אירועי הספורט הגלובליים שהתקיימו השנה כמו המונדיאל, אולימפיאדת החורף, ומשחקי אסיה.

איקאה סייל. איקאה קוריאה סיכמה את השנה הרביעית בקוריאה עם שני סניפים ומחזור עסקי של 420 מליון דולר. החלה החודש לבצע מכירות ומשלוחים און-ליין. בקרוב אצלכם.

זהירות, כיסי אויר. חברות התעופה הקוריאניות " קוריאן אייר " ו" אסיאנה " סובלות מירידה בנתחי השוק וברווחיות שלהן במגזר הטיסות הבינלאומיות לטובת מפעילי טיסות "לואו-קוסט" ומתחרות אסיאתיות. הלחץ מגיע ממגזר הצעירים שמחפש מחירים זולים ומחברות זרות המציעות כרטיסים זולים בטיסות עם עצירה בנמלי הבית שלהן. גם הממשלה הקוריאנית לא עוזרת. הקלות מס שמהן נהנות שתי הגדולות יבוטלו ופקידי ממשלה יוכלו לטוס בכל חברת תעופה בנסיעות בתפקיד.
 
נשיא ברזל. הנשיא טראמפ הסכים להסיר את המגבלות שהטיל בחודש מרס על יבוא פלדה מקוריאה, ברזיל וארגנטינה. המגבלות על יבוא אלומיניום מקוריאה נותרו בעינן.

 

עסקאות והשקעות
 
NPS, קרן הפנסיה הממלכתית של קוריאה , תרכוש את בנין המטה האירופי של גולדמן זאקס בלונדון בתמורה לסכום המוערך ב-2-1.2 מליארד דולר. הקרן, שמנהלת 540 מליארד דולר, לא תצטרך שותפים או מימון.

CJ, שמחזיקה בין השאר בחברת המזון הגדולה בקוריאה ובחברת הלוגיסטיקה הגדולה במדינה, ממשיכה במימוש השאיפות הגלובליות שלה. המטרה היא להגדיל את החברה למכירות בסדר גודל של 90 מליארד דולר באמצעות רכישות. קבוצת המזון מנהלת מו"מ לרכוש את חברת המזון האמריקאית Schwan's בתמורה לכ-3 מליארד דולר. בינתיים רכשה את יצרנית המזון הקפוא האמריקאית, Kahiki , המספקת מזון קפוא לוולמארט ואחרים. כרגע CJ מחזיקה ארבעה מפעלי ייצור למזון קפוא בארצות הברית. במקביל רכשה חברה גרמנית לייצור כיסונים בשם Mainfrost .

Shinhan Financial Group, קבוצת הבנקאות מהגדולות בקוריאה, תרכוש 60% מחברת הביטוח המקומית ING בתמורה לכ-2 מליארד דולר, ובכך תהפוך לקבוצה הפיננסית הגדולה בקוריאה במונחי רווח.

קבוצת SK תקים מפעל סוללות לרכב בסין, ביחד עם שותפים סינים, בהשקעה קוריאנית של 730 מליון דולר.

 

תמונת החודש
 
בעשר אצבעות? פקעות של משי לעור הפנים הקוריאני העדין. מלבישים על האצבע ומורחים את קרם הטיפוח.  

 

לנוחיותכם לוח החופשות הקוריאני המלא לשנת 2018. להורדה.

 

 
 

 

קבוצת Yonaco
קבוצת Yonaco הוקמה בשנת 2003 ומתמחה בסגירת עסקאות ובבניית עסקים עם קוריאנים, באמצעות משרדינו בסיאול ובתל-אביב.

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus