אגרת סוכות - תשע"ט

מה קרה בסוכות? מדוע חוגגים את חג הסוכות דווקא בטו' בתשרי?

לכל חג מהתורה יש אירוע היסטורי הקשור ליום בו חל.

ראש השנה – היום בו נברא האדם. (יום הולדת שמח)

יום כיפור – היום בו נמחל עוון העגל ונתנו הלוחות השניות.

פסח – יציאת מצרים

שבועות – מתן תורה.

גם החגים המאוחרים יותר קשורים לאירוע היסטורי.

חנוכה בימים שבהם חנכו החשמונאים לאת המקדש.

פורים נחגג ביום שבו נחו מהמלחמה עם האויבים.

ויום העצמאות נחגג ביום בו הוכרז על הקמת מלכות ישראל, שוב.


 

אז מה קרה בסוכות?

 

הגר"א מוכיח כי בתחילת חג הסוכות התחילו בני ישראל לבנות את המשכן. בניית המשכן התחילה לאחר חזרתו של משה מההר בשלישית כשעמו הלוחות השניות. מיד מצווה משה לבנות את המשכן ביומיים הראשונים העם מציף את קופת המשכן בתרומות רבות עד כי משה נאלץ לחדול אותם. בסוכות לאחר שנאספו החומרים הדרושים התחיל כל עם ישראל לבנות את המשכן. המשכן הוא בית עראי (פריק אם אפשרות נשיאה ממקום למקום). המשכן הוא בית שהאדם בונה אותו ומצפה שהקב"ה ישרה את שכינתו במעשה ידיו. כך הסוכה הרעועה היא יצירה אנושית, יצירה אנושית קטנה וארעית. האדם עושה את שלו. האדם מקיים את הצו האלוקי ומצפה שהקב"ה יתחבר אליו. האדם מצפה שהקב"ה ישרה את שכינתו ביצירה הלא מושלמת שלנו.

גם כיום זו אותה תחושה. אחרי יום כיפור. יום שבו הכל נעצר ואנחנו מכונסים בתפילה ובתשובה, הגיע הזמן לעשות, לפעול, לבנות ולהזמין את הקב"ה להיות אתנו.

 

התחושה הזו מלווה אותנו בכל העשייה בישיבה החינוכית הערכית והלימודית בישיבה. אנחנו מנסים לפעול בכל המישורים: ליצור, לחוות לדבר ולהתחבר עם הבנים ומתפללים שיהיה נעם ה' על מעשה ידינו.

חג סוכות שמח.


 

ארבעת המינים ומלגות לפולין

 

תודה רבה למאות ההורים שרכשו סטים של ארבעת המינים בימי חמישי ושישי האחרונים. את יריד המכירות ארגן הרב שריד עם תלמידי יא' מתוך מטרה כפולה: הראשונה ללמוד קצת יותר את ההלכות הלכה למעשה והשנייה לגייס כספים לטובת מלגות לתלמידי השכבה לטובת המסע לפולין. בישיבה אנו משתדלים להוציא כל תלמיד שחפץ לצאת מתוך אמונה כי המסע הזה בדרך שהוא נבנה בישיבה, הוא  מסע קיומי המשפיע עמוקות על הרוח. ברוך ה' בזכותכם גויסו לקופת המסע כמה עשרות אלפי שקלים ואנו נשתדל לגייס עוד כדי שנוכל להוציא את כל תלמידי השכבה.


 

מבחן ארבעת מסכם לארבעת המינים בחט"ב

 

 

בסוף שבוע שעבר ערכו מחנכי החט"ב מבחן מעשי מסכם בארבעת המינים. התלמידים היו צריכים לאבחן כשר או פסול ואיך נוטלים הלכה למעשה.  

 

מסע סליחות מרומם

 

 

 

 

ביום ראשון ושני יצאה כל הישיבה למסע של יומיים מסע המחולק ל 4 חלקים.

חלק ראשון: הליכה מחוף הים ועד גשר הצבים עם תחנות על דמותו ואישיות של הרב משה נריה ( שהוא דמות החמ"ד השנתית). בדרך גם מדריכי של"ח צעירים מהישיבה הכינו הצגות וחידות.

החלק השני: בערב, בגשר הצבים. ארוחת ערב כיתתית והתבודדות עם נרות ביחד עם המחנכים.
החלק השלישי: הרקדה סוחפת בכפר הראה וסליחות ב 2 סבבים בבית המדרש של הרב נריה. הסליחות של תלמידי החטיבה העליונה היו מרגשות במיוחד.

החלק הרביעי: גיבוש חברתי. לינה, ארוחת בוקר טבילה מרעננת בעין יזרעאל ונחל הקיבוצים ( שינינו קצת את המקומות מפאת עומס החום) וארוחת צהריים מפנקת.
מגיע יישר כוח ענק למחנכים ולמנהלים על ההשקעה, למורים המלווים על כל התמיכה והעזרה. ולרב יהודה על כל הארגון המורכב והמוצלח.

וכמובן לבנים שהיו מקסימים.

 

 

 

ליל הושענה רבה בעוצמה – מוצאי שבת חול המועד

 

ומה בהמשך....

 

הורי יא' תיאום כוונות קראת שנה מיוחדת : יום שני כט' תשרי ה - 8/10 להורי שכבת יא' בלבד מ 19:30 – 21:00 ערב עם מחנכים, לקראת פולין ולקראת צו ראשון שיהיה במרוכז דרך הישיבה.

כלל הורי הישיבה- תיאום כוונות : יום שלישי ל' תשרי ה -9/10 לכל הורי הישיבה (מלבד שכבת יא') בשעות הערב : מ 19:00 ועד 21:30 ערב הורים ומחנכים ועוד (הורי ז' יוזמנו בתחילת הערב כדי לקבל הכרות מעמיקה עם מערכת הישיבה).

הערב יחולק לשני חלקים:

  (כיתות ז' בלבד 19:00 עד 19:30 בבית המדרש של החט"ב הסבר על מערכת הישיבה.)

חלק ראשון: 19:30 עד 20:30 מפגש עם המחנכים.

חלק שני:  מ 20:30 עד 21:30   ערב הוקרה לישיבה על הזכייה בפרס החינוך בשלהי שנה שעברה בהשתתפות:

מר אלחנן גלט – מנכ"ל הרשת ישיבות בנ"ע, הרב חיים דרוקמן – ראש ישיבות בני עקיבא ותורם בית המדרש מר זליג וונגרובסקי ובהשתתפות ראש העיר חיים ביבס ונציגי העירייה

בסוף חלק זה נדבר קצת על ההתמודדות שלנו עם הפלאפונים הלכה למעשה.

 

שמינית משמעותית פותחים שנה בשבת של פסגות : שישי ושבת שבת פרשת נח ג' – ד' חשוון ה 12-13/10 שבת עם אווירת פסגות בפסגות לשכבת יב'.

בתוכנית: טיול רטוב בוואדי קלט, ביקור בישיבת ההסדר כוכב יעקב ושבת בפסגות.


 

חג סוכות שמח, הרב שמואל וכל משפחת הישיבה

 

 

 
ישיבת בני עקיבא לפיד "תורת נחום" מודיעין    
ראובן 4 מיקוד 71700 מודיעין  
טלפון: 089759282 , 089759216  פקס: 089707004  דואר אלקטרוני: office@ybalm.co.il
אתר אינטרנט : www.ybalm.co.il

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus