מידעון פרשת ויחי תשע"ט
בס"ד
 
סוד הנצח – יעקב אבינו לא מת?!?!
 
פרשת ויחי מסיימת דרמה וכאב של עשרות שנים.

במהלך אותם שנים עמדה משפחת יעקב להתפרק. המשבר בתוך המשפחה איים לפרק  את כל מה שבנו יעקב, יצחק ואברהם בעמל רב.
בסופו של דבר, המשפחה מתאחדת סביב יעקב. כולם מבורכים וכולם נושאים את  המטה שלו וכולם נשארים בתוך עם ישראל.
 
כיצד קרה השינוי?

 

התורה מלמדת אותנו כי הכישלון יכול להיות המתניע לשינוי והתחדשות:
 
לעיתים הסנסורים לא מאותתים כי הדרך בה צועדים אינה מכוונת ליעד. רק הכישלון והכניסה למבוי הסתום שוברים את השגרה. השבר מאלץ לשנות כיוון רק משום שדרכנו הסלולה והשגרתית נחסמה והמוצא היחיד נמצא דווקא בצד הנגדי של הדרך. כך מתאר הרב טייכטל, מחשובי הרבנים ערב השואה, את הסיבה שהניעה אותו להפוך ממתנגד לציונות ולעליה לארץ לתומך נלהב. הפתרון הסופי של היטלר, לא אפשר לו להמשיך לדבוק בגלות ובקבלת המוסכמות של היהדות החרדית בהונגריה. הוא מעיד על עצמו כי חיסול יהדות אירופה חייב אותו לחשוב ולשנות כיוון בהתאם. בתוך הגטו, וללא ספרים ורק מתוך הזיכרון נכתבה היצירה הנפלאה "אם הבנים שמחה" המכילה מאות סימוכין לדרכו החדשה.
 
נפילה אישית וציבורית יכולה להתניע התחדשות אם מוסר הכליות עדיין מפעם. האחים ויוסף ראו את מה שעוללו למשפחה, כאשר הם היו צעירים לימים. הם ראו והחליטו לשנות כיוון מפרוד לאחדות. לכן אחרי 22 שנה, כאשר האחים מובלים לכלא על ידי השליט המצרי האכזר, הם אומרים לעצמם: "אבל אשמים אנחנו..". אנו אשמים על מכירת יוסף שהתרחשה לפני 22 שנים! אנחנו אשמים באטימות שלנו לבכי שלו והעונש כעת הוא על מה שעוללנו בעבר. גם יוסף עובר תהליך הוא מבין שהוא נולד לגדולות רק משום "שלמחיה" שלח אותו ה' למצרים, כדי להחיות עם רב. כך הכישלון הגדול נהפך להתרוממות גדולה ולהתחדשות בהתנהגות ובחשיבה, שמביאה בסופו של דבר לבנייתו המחודשת של עם ישראל.
 
אחד הדגשים החינוכיים שאנו מנסים להקנות לעצמנו כצוות וגם לבנים, זה לנתח את שעברנו ולהשתכלל לקראת העתיד. ביקורת עצמית ולמידה מהצלחות וגם מהכישלונות, היא הכרחית להצלחה עתידית. האדם הוא "מהלך". הוא אינו סטטי, יש לו עליות ויש לו גם ירידות. החכמה היא ללמוד ולהתקדם מכל מעידה ולהפוך אותה למנוף להתקדמות מחודשת. רק במקום פתוח, שמאפשר גם לטעות וללמוד מהטעויות, ניתן להיבנות ולהתקדם.
 
יעקב בוודאי מת ונקבר במערת המכפלה. אולם יעקב לא מת, היות וזרעו לא מת. יעקב הצליח להכיל את כולם בתוך המשפחה ולאפשר לכל האחים למצוא את דרכם אל האחדות. יעקב לא מת משום שזרעו ראה את בבואתו הקורנת ורצה להישאר ולהיות חלק. לכן גם כשהחבילה עמדה להתפרק, ידעו הבנים לחזור לבסיס האם, בסופו של דבר, מתוך תהליך גדול של תשובה ושינוי.

בחינוך- אנו תמיד מתפללים שנדע איך להכיל, שנדע איך לשמוע ואיך לאפשר לכולם לעבור את התהליכים ולהמשיך ולהיות חלק מהחוליה משרשרת עתיקת יומין.
 
 
בברכת שבת שלום
הרב שמואל רוזנבלום 
ראש הישיבה

 

ביום שלישי היה צום עשרה בטבת ויום הקדיש הכללי
 
יום זה היה בצל הפיגועים הקשים משבוע שעבר בעפרה ובגבעת אסף. ערכנו תפילה מיוחדת עם סליחות בשתי החטיבות. תלמידי חטיבת הלב (כיתות ט' וי') שמעו שיחה של מדור שלישי לניצולי שואה מהרב ערן דאום, שהעביר שיחה מרתקת ומאוד מחברת. 
 
ביום זה, לאור האירועים שקרו במדינה, הוספנו לעצמנו חשבון נפש בשלוש נקודות כדי להתחזק. נגענו בשלוש נקודות בדרכו של יעקב אבינו: תשובה, תפילה וצדקה.

תשובה: כל חט"ב למדה על חשיבות הציצית עם דף מקורות מעוצב וכולם קיבלו מהישיבה גופיית ציצית עם  בקשה לחזק מצווה
יקרה זו. (שאר הישיבה יערכו שיעור דומה בהמשך).  

 

תפילה: צוות המורים רכש 34 סטים של תהילים מחולק וכל כיתה סיימה ביום זה את כל ספר תהילים. בע"ה הסטים ישמשו את הכיתות גם בהמשך.

צדקה: יצאנו בקריאה לאסוף מכל תלמיד במשך חודש 5 שקלים בשבוע על מנת לעזור למשפחה נזקקת שאנו נאמץ ביחד עם "משפחה אחת". בנוסף, הרב נועם חיבר אותנו לפרויקט החסד של מבוא חורון - יצירת ואריזת רעשנים, כדי להשיג כסף לחוסי הוסטל מבוא חורון. חלק מהכיתות כבר השתתפו בפרויקט כבר בשבוע זה.

 

מגמת משפטים יצאה לסיור לימודי בבית משפט עליון
 
הרב הלל חבשוש, שמוביל את המגמה בישיבה בשנים האחרונות, לקח את המגמה של שכבת י' לסיור לימודי שכלל: סיור במבנה, השתתפות בדיון בבית המשפט ודיון פנימי בדילמה משפטית. חשוב לציין, כי ברוך ה' הישיבה היא המוסד התיכוני היחיד בארץ שלימודי המשפטים מתקיימים במוסד עצמו.  

 

ערב להורי כיתות ו'
 
השבוע התקיים ערב חשיפה והיכרות מוצלח להורי כיתות ו' לקראת שנה הבאה. בחלק הראשון ההורים נפגשו בעיקר עם תלמידים שהציגו להם מהווי הישיבה הלימודי, התורני והחברתי. ההורים עברו 9 תחנות. בתמונה אתם רואים את תחנת המוזיקה ואת תחנת המשצים (מדריכי של"ח צעירים). תודה רבה לבנים שבשמחה באו ותיארו את שחווים בחום.  

 

תנחמים
 
ביחד עם כל קהילת מודיעין, משפחת הישיבה משתתפת בצערה של משפחת יצחקבייב. אהוד (כיתה י) אבד השבוע את אביו ניסן לאחר התמודדות עם מחלה קשה.  

 

מתרגשים מהיוזמה של הבוגרים
 
כמה בוגרים, בראשם עמית שקדי, יצאו ביוזמה לקידום אהבת התורה לנוער. היוזמה כולה שלהם מצ"ב הרעיון והקשר. כל הכבוד!!  

 

שלום לכולם!
 
אני מאמין שלרובנו הייתה חוויה מדהימה ומרתקת עם התורה בעבר ובהווה. יש כאן הזדמנות חד"פ לקחת עוד צעד בהגדלת ולימוד התורה הקדושה ולתת לאותם תיכוניסטים את ההרגשה הזאת. לחזק להם את הקשר עם התורה ולהראות את היופי שבה.
אנחנו, כבוגרי המכינות ובוגרי הישיבות יש לנו הזדמנות לקחת חלק במפעל האדיר הזה ולחזק אותו לאורך ימים ושנים טובות.
מה שצריך לעשות זה פשוט לשלוח הודעה למספר הנ"ל ולהגיד לו שאתה מוכן לבוא ללמוד וללמד (אם יש לך חברותא מהבית תביא אותו, אם לא ימצאו לך??)
 
עמית שקדי- 054-4308878
 
חיילך לאורייתא!

 

מתכונת באנגלית בעל פה מול מחשב
 
השבוע התקיימה, בהצלחה, מתכונת בגרות בעל פה חדשה. התלמידים אינם ישובים מול בוחן, אלא מול מחשב ומדברים איתו. ברוך ה' עבר בהצלחה רבה. תודה לצוות אנגלית שפינה יום שלם חופשי לטובת הפרויקט.

 

נבחרת הכדור סל – בהצלחה בשמינית הגמר
 
לאחר 4 נצחונות רצופים בשלב הבתים, תשחק היום הנבחרת בשמינית הגמר מל ישיבת נעם. נאחל להם בהצלחה רבה. 

 

בחזרה לבית המדרש
 
הלימוד הבית מדרשי בכל הישיבה צובר תאוצה. ברוך ה' יותר ויותר כיתות לומדות בחברותות בבית המדרש מתוך המולה של תורה. אשרינו ויישר כוח לר"מים.  

 

עם הפנים קדימה

 

  1. שבוע הבא בע"ה שכבת ט' תצא לסיור של"ח וז' וח' יערכו בע"ה ערבי כיתה מגבשים בחמישי ערב ולא ילמדו בשישי.
  2. בע"ה ביום רביעי השבוע (26.12) בשעה 18:00, יתקיים ערב חשיפה להורים המעוניינים שבניהם ישתתפו בתכנית מצוינות (אקדמיה בתיכון / תכנית אלפא). 

 

שבת שלום, הרב שמואל וכל משפחת הישיבה

 

 

 
ישיבת בני עקיבא לפיד "תורת נחום" מודיעין    
ראובן 4 מיקוד 71700 מודיעין  
טלפון: 089759282 , 089759216  פקס: 089707004  דואר אלקטרוני: office@ybalm.co.il
אתר אינטרנט : www.ybalm.co.il

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus