מידעון פרשת וישלח תשע"ט
בס"ד
 
תהילים נגד טילים או כיפת ברזל נגד טילים - אמונה והשתדלות:
 
מי צודק? הציבור החרדי - הטוען כי לימוד התורה ועולם הרוח הוא זה שנותן את חוט השדרה למדינת ישראל ומקיים אותה או הציבור החילוני - התולה את סוד קיומנו בעוצמתו של צה"ל ובעוצמתה הטכנולוגית של מדינת ישראל. בקיצור: תהלים נגד טילים או כיפת ברזל נגד טילים?

 

דווקא הפרשה, במפגש בין יעקב לעשיו, מתווה את דרכה האידיאולוגית של הציונות הדתית ואת משנתה החינוכית ארוכת הטווח של הישיבה.
יעקב פוחד להיפגש עם אחיו לאחר 20 שנה. עדיין מהדהד באוזניו  של יעקב הבכי של עשיו לאחר שנודע לו כי ברכתו נלקחה ממנו בעורמה. הוא יודע שעשיו מגיע עם 400 איש שולפי חרב, כדי לסגור את החשבון הפתוח מאז אותו מעשה.
יעקב נערך למפגש הגורלי בשלוש חזיתות, שהם אבני היסוד במשנתה המעשית של הציונות הדתית.

יעקב משלב: עולם רוחני ותפילה, השתדלות גדולה ושכל ישר .
 א. יעקב פותח את המערכה בתפילה מעומק הלב אל בורא עולם. הוא יודע ש "אם ה' לא ישמור עיר, שווא שקד שומר".

ב. במקביל, יעקב עושה השתדלות מעשית כבירה כדי להתכונן למערכה. הקרב עליו הוא בונה, הוא קרב נסיגה והשהיה. "אם יבא עשיו על המחנה האחד והכהו, והיה המחנה השני נשאר לפליטה".

ג. למרות ההכנות לקרב ולמרות התפילות יעקב אינו שש אלי קרב. הוא מנסה לחמוק משפיכות דמים בדרך דיפלומטית בדרך של דורון. הוא מפעיל שיקול דעת הנצרך מאוד בעולם של מורכבות ומוכן לשלם מחיר אישי וכלכלי בכדי לא להיגרר לעימות. בסופו של דבר יעקב משיג את שלו ללא צורך בצחצוח חרבות. בסוף הפרשה התורה מעידה כי עשיו - האח המאיים, מהגר מרצונו החופשי מארץ כנען, לשעיר מפני יעקב אחיו.

השבוע הדגשנו בפני הבנים, כי זוהי דרכנו החינוכית הבנויה על שלוש עדנים. דרך זו נכונה בכל המישורים בחיים. אנו מדגישים בפני הבנים, כי בכדי להצליח בחיים יש לשלב: תפילה ואמונה, השתדלות גדולה ושכל ישר.  
אנו שואפים לחיות את האמונה הגדולה ולהצטיין באימונים לקרב. להאמין בגאולה ולפעול להגשמתה.

רק השילוב הזה שבין העולם הרוחני ועולם העשייה יביא את הגאולה לעם ישראל ולעולם.
 
בברכת שבת שלום
הרב שמואל רוזנבלום 
ראש הישיבה

 

לקראת ערב שיקוף והעצמה
 
ביום שלישי השבוע התקיימה בישיבה ישיבת צוות על כל התלמידים בשיטת חדשה של "ספיד דייט". כל מחנך נפגש עם כל המורים המקצועיים  בשיח מעמיק על כל תלמיד, כשלפניו פרושה מפה אישית מלאה על כל תלמיד. השבוע נקיים ישיבות סיכום לפי כיתות עם המחנכים ומנהלי הבתים והצוות הייעוצי. בע"ה נזמין אתכם והבנים לערב שיקוף והעצמה שיתקיים בע"ה מיד אחרי חנוכה ביום שלישי ג' טבת ה 11/12 בין השעות 17:00 ל 22:30. 
כדי לייעל את המפגשים והזמנים, יישלח אליכם בתחילת שבוע הבא קישור לכניסה לאפליקציה (אפשר גם דרך הפלא פון) כך תוכלו להשתבץ עצמאית בשעות הנוחות לכם אצל המחנכים, המורים המקצועיים, הצוות הייעוצי וההנהלה. היות והמטרה לחשוב על הבאות מתוך דיאלוג, אנו רואים חשיבות להגיע ביחד עם הבנים למפגש. 

 

השמיניסטים עם הפנים לעתיד
 
ביום רביעי התקיים יריד מסגרות המשך בישיבה. ב9:30 העברתי שיחת פתיחה על האפשרויות העומדות על הפרק לקראת שנה הבאה. ידידנו הרב אליעזר שיינוולד, ראש ישיבת ההסדר במודיעין ובאופקים, דיבר על הרוח הדרושה גם לצה"ל וגם בחיים לקראת עשייה משמעותית בכל תחומי החיים. אחרי כיבוד קל התפזרו הבנים לשמוע ולהכיר כ-15 מסגרות שהגיעו לישיבה. ליום מושקע זה הוזמנו גם ישיבת חשמונאים וגם התיכון הישיבתי בשוהם. יישר כוח לרב שריד ולמחנכי השמינית על הארגון.  

 

סיור של"ח עם שכבת ט'
 
שכבת ט' יצאה לסיור של"ח בהרי יהודה. סיור שכולו ציונות במשלטים, אנדרטת השואה בין בית שמש  לירושלים. בדרך היו גם בישולים עם המחנכים וצוות של"ח והרב יהודה מנהל הבית והשכבה. זהו נדבך נוסף על גיבושון של"ח בן יומיים שנערך לפני 3 שבועות.

 

 

גשמים מבורכים
 
לאור הגשמים המבורכים השבוע בחמישי ושישי. סיור סיירת תנ"ך לכיתת ז' וח'  (ח' – עלי, נחל שילה ותל שילה. ז'– ואדי קלט ותצפית על יריחו) הועבר מחמישי זה לשלישי הבא. במסגרת גוף ונפש כיתות י' היו אמורות להשתתף במירוץ מודיעין במקצים של 10 ו5 ק"מ. לאור הגשמים אנחנו נערוך את המירוץ בע"ה בחודש שבט. 

 

אתלטיקה
 
עשרות בנים השתתפו בתחרות מחוזית השבוע באתלטיקה ויצגו את הישיבה בכבוד רב. תודה לאשר שהוביל את החבורה.  

 

לקראת הבאות

 

מסע נודד לאילת לשכבת י'
 
שכבת י' תצא בע"ה ביום שלישי ל3 ימים למסע נודד ומאתגר בהרי אילת. בחמישי נגלוש בע"ה מהר צפחות לים האדום.

 

שבו"ש – שבוע ישיבה
 
שכבת יב' תצא בע"ה לרבעו"ש (רביעי עד ראשון)  במכינות ובישיבות שונות. כל זאת במסגרת החשיבה לקראת שנה הבאה. יישר כוח לרב אורן על הארגון. 

 

שכבות ז' וח' יוצאים בשלישי לסיירת תנ"ך
 
שכבת ז' בעקבות יספר יהושוע ושכבת ח' בעקבות ספר שמואל. 

 

מאמן נבחרת ישראל לנוער בכדור רגל אצלנו בישיבה
 
מאמן נבחרת ישראל לנוער בכדור רגל מגיע לישיבה ביום רביעי ויאמן נציגים נבחרים מכיתות ז' ח' באימון מיוחד.  

 

לקראת חנוכה
 
בימים אילו נעסוק בהלכות חנוכה, חידונים ושיחות בנושא. ביום ראשון ערב חנוכה נציגי ההורים מארגנים לצוות הישיבה בוקר של הערכה והוקרה. תודה רבה על ההתארגנות, ההתגייסות ועל החשיבה. מחמם את הלב ונותן כוחות, אנו מעריכים זאת מאוד. ביום שני נר שני של חנוכה נערוך בישיבה תפילה מוזיקאלית מיוחדת ושמחה גדולה. בראשון ושני הבא (עוד שבוע וחצי) הלימודים יסתיימו בשעה 14:15 אחרי מנחה. 

 

ערב הורים ובנים לכיתות ז' וח' בנושא גבורה של התמודדות
 
בע"ה, ביום חמישי  הבא כא' כסליו ה 29/11 נקיים בישיבה ערב לימוד וחוויה הורים ובנים בנושא  הגבורה וההתמודדות. הערב מיועד לתלמידי והורי כיתות ו'-ח'.
 
תוכנית הערב:
 
19:30 התכנסות וערבית בבית המדרש הגדול בישיבה.
ניגונים – הרכב הישיבה.
19:45 לימוד משותף הורים ובנים בנושא: איך הופכים קושי כמנוף להתקדמות.
20:30 שיעור סיכום – הרב שמואל רוזנבלום
21:00 מנחם שמעון  - מתמודד בגמר "נינג'ה ישראל" הרצאה על סיפור חייו מתהומות הקושי והשכול אל ההגשמה והיצירה. מצ"ב פלייר
22:10 סיום משוער.

מוזמנים בשמחה, לבוא עם הבנים. לבנים אירוע זה הוא חובה. בשישי אחריו לא יתקיימו לימודים.

 

שבת שלום, הרב שמואל וכל משפחת הישיבה

 

 

 
ישיבת בני עקיבא לפיד "תורת נחום" מודיעין    
ראובן 4 מיקוד 71700 מודיעין  
טלפון: 089759282 , 089759216  פקס: 089707004  דואר אלקטרוני: office@ybalm.co.il
אתר אינטרנט : www.ybalm.co.il

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus