מידעון פרשת שמות תשע"ט
בס"ד
 
המנהיג האידאלי: למה נבחר משה למנהיג?
 
שאלה שלא מרבים לעסוק בה היא: מדוע נבחר דווקא משה להיות מנהיגם של ישראל???
 
שאלה זו חשובה ואני אוהב להעלותה בפני התלמידים, היות ובישיבה אנו מנסים לפתח אצל הבנים את תכונת המנהיגות. הבנים שלכם הם אלו שבעוד כמה שנים יצעידו את מדינת ישראל אל האתגרים הגדולים שלה.

 

למה נבחר משה ?
 
גישת הרמב"ם במורה נבוכים ( חלק ב' פרק מה), היא הגישה שאליה אני מכוון את הבנים. הרמב"ם שם לב, כי על משה מסופרים 3 סיפורים קצרים, עוד בטרם הקב"ה נגלה אליו בסנה ומטיל עליו את המשימה הגדולה של האנושות. המשימה של הוצאת בני ישראל ממצרים וקבלת התורה.
מה מסופר על משה לפני הסנה? מה מסופר על משה לפני שהוא מקבל את השליחות הגדולה. 
 
סיפור א' – יציאת משה אל אחיו. משה רואה איש מצרי מכה איש עברי והורג אותו.
סיפור ב' – למחרת משה יוצא ורואה שני יהודים רבים ומנסה להפריד.
סיפור ג' – משה מגיע למדיין ומתמקם ליד הבאר. שם הוא רואה את הרועים מגרשים את בנות יתרו שבאו עם הצאן. משה מתערב לטובתם ומושיע את הבנות.
 
לדעת הרמב"ם, לשלושת הסיפורים מכנה משותף והוא התכונה הבסיסית של המנהיג:
מנהיג הוא אדם אכפתי המחפש את הצדק ופועל על אף הסיכונים  והמחיר האישי. 
 
נעמיק קצת: משה גדל בבית פרעה ולא חסר לו כלום. עד גיל הנעורים הוא אפילו לא שם לב לעבדים הנמקים מחוץ לארמון.
 
משה, לא היה צריך להתערב לטובת יהודי שחוטף כמה מכות מהמצרי המשעבד. אולם, המנהיג משה לא מסוגל לראות עוול . לכן הוא מכה את המשעבד בידיעה ברורה שאם יתגלו מעשיו, זהו סופו.
בהמשך מנסה משה להפריד בין 2 יהודים ניצים. האם איננו מכירים את האנשים שרואים מריבה ועוברים לצד השני של המדרכה? לא כן משה, הוא נמצא שם בשביל לעשות צדק. הוא צועק מנימי נפשו "רשע למה תכה רעיך?"
גם כאשר עוזב משה את בית פרעה ובורח למדיין, גם כאשר משה מגיע כפליט חסר כל למדיין, הוא לא משנה ממנהגו. ליד הבאר מתגלה לפניו העושק של שבע בנות יתרו. הרועים מגרשים אותם. משה לא מפחד, והוא קם
להושיע את הבנות, על אף שאין לו שום גב ותמיכה.
הקב"ה, הבוחן ליבות בני אדם, רואה לפניו אדם שחוש הצדק מנחה אותו ובראש ובראשונה אכפת לו . זהו לא מנהיג שמחפש כסא. שהרי משה עניו מכל אדם ואיננו רוצה להיות הגואל. זה לא אדם שמחפש את הקידום האישי. זהו מנהיג שמונע מתוך דחף של צדק, ומוכן גם לקחת סיכונים כדי לתקן את המציאות.
זהו המנהיג  האידיאלי!!
 
למשה אין כריזמה (אין לו יכולת דיבור), למשה אין שאיפות לכסא (הוא עניו מכל אדם). למשה יש דבר אחד – חוש צדק מפותח ורצון עז לשנות את המציאות. זהו המנהיג הנבחר.
 
לבנים אנו אומרים, כי עם ישראל זקוק למנהיגים שרוצים לקחת אחריות ומונעים מתוך רצון כללי של "תיקון עולם במלכות שדי" - צאו לדרך, ובע"ה תעשו וגם תצליחו! 
 
בברכת שבת שלום
הרב שמואל רוזנבלום 
ראש הישיבה

 

יריד נגישות – אני והאחר
 
השבוע התקיים בישיבה יריד נגישות ישראל לשכבת ט' במסגרת תוכנית: "תיקון עולם". במהלך כל היום נפגשו התלמידים עם אנשים עם מוגבלויות, שסיפרו להם על ההתמודדות שלהם. אנשים עם מוגבלות בניידות, שמיעה וראיה וגם מוגבלות בלתי נראות. הבנים גם עברו בתחנות התנסות חווייתיות, כדי שיוכלו לחוש איך חיים ומסתדרים עם המוגבלות. תודה לרב יהודה על הארגון של כל הפרויקט המעצים.  

 

 
 

 

אנחנו עם אחד – איש לרעהו יאמר חזק
 
ביום שלישי נפגשה שכבת י' עם מזכ"ל בנ"ע העולמי - רועי אבקסיס (אבא של שחר מכיתה י'). רועי הסביר על יהדות התפוצות ועל הצורך שלהם בחיזוק שלנו, כדי ליצור זהות ולמנוע התבוללות. הבנים נקראו להגיע לוועידה העולמית ולתמוך. פרטים בהמשך. 

 

תעביר את זה הלאה

 

פרויקט של ט'1 התותחים: אופים מאפים, נותנים לחברים ומתחברים – מעבירים את זה הלאה לזכרו של גלעד שער (3 הנערים). לאחר שאפו יצאו לקניון לחלק ולשמח את האנשים. יישר כח לרב צביקה על היוזמה.

 

מתחברים לתורה מאהבה עם הבוגרים

 

השבוע זה מתחיל - יוזמה של הבוגרים, בהובלת יהודה אנסבכר ועמית שקדי, ללמוד בחרותות עם הנערים, דוד לאו. היום עבר יהודה אנסבכר בכל הכיתות, להלהיב את החברה על הנושא.  

 

גוף ונפש מתגלגלים באמונה עם הרב יהודה בעקבות יהושוע בן נון
 
ממשיכים להעשיר את הגוף והנפש בכיתות י', והפעם - רכיבה בעקבות יהושוע בן נון.  

 

ערב הורים לכיתות להורי כיתות ו'
 
את ערב ההורים לכיתות ו' העבירו ברובם הבנים, שהציגו ב 9 תחנות מהחוויות של הישיבה. בתחום התורני, בתחום הלימודי ובתחום החברתי ערכי. תודה רבה לבנים שדיברו, שרו וניגנו מהנשמה. 

 

נבחרת הכדור סל ממשיכה לרבע הגמר
 
נבחרת החט"ע נצחה בשמינית הגמר את ישיבת נעם בתוצאה  77 -60. בהצלחה!  

 

הטיש הגדול
 
כמדי שבוע מתקיים בשעה 13:55 טיש לחט"ע. הפעם הטיש הוקדש לזכרו של הרמב"ם.

 

שבת שלום, הרב שמואל וכל משפחת הישיבה

 

 

 
ישיבת בני עקיבא לפיד "תורת נחום" מודיעין    
ראובן 4 מיקוד 71700 מודיעין  
טלפון: 089759282 , 089759216  פקס: 089707004  דואר אלקטרוני: office@ybalm.co.il
אתר אינטרנט : www.ybalm.co.il

 

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus